İçeriğe Yönlendir

Post Apocalyptic Senaryo

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Hocam bu soruyu neden sordunuz ?

Bende şu an iki el telsizi var. Kanalları freq ayarladım. Bulunduğum şehirdeki röle frekansları, pmr frekansları ve 10 özel frekan her ikisinide pc yardımıyla yükledim.

Şehirdeki amatörlere çağrı yapacaksam fileleri seçeceğim, orada illa bir dinleyen vardır.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Telefon Operatörünün olmadığı yerde acil yardım istemek için düşündüm ama 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Muhittin Kaplan yazdı:

Hocam bu soruyu neden sordunuz ?

Bende şu an iki el telsizi var. Kanalları freq ayarladım. Bulunduğum şehirdeki röle frekansları, pmr frekansları ve 10 özel frekan her ikisinide pc yardımıyla yükledim.

Şehirdeki amatörlere çağrı yapacaksam fileleri seçeceğim, orada illa bir dinleyen vardır.

Telsiz kullanım yaygınlığı nasıl abi? Şu günlerde bölgede kullanan, fayda gören oldu mu acaba, hiç bilgi var mı?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Yeldan yazdı:

Telefon Operatörünün olmadığı yerde acil yardım istemek için düşündüm ama 

android de bluetooth bağlantıları kullanıp oradan oraya atlam yaparak çalışan bir chat programı var.

ismi Bridgefy izmir depreminde merak edip, keşfedip yüklemiştim.

https://bridgefy.me/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mert Gülkokan yazdı:

Akutçuların çoğunda telsiz vardır özellikle eskişehir ekibinde birbirleri arasında iletişim kurulabilmeleri için

Sebebi basit deprem bölgesinde telefonlar çalışmıyor

Enkaz altında kalan birisi yanında telsiz olduğunu varsayarsak ekipler ile temas kurabilir mi bilemedim

En kilit nokta burası galiba, edineyim öğreneyim desem karşıda birini bulma umudum olmasını da isterim haliyle.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Lisanslı frekanslar ve lisanssız frekanslar var galiba telsiz olayında

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Konuyu özetleyeyim.

Eskişehirde konuşlu 3 adet röle (aktarici) var. Ben yeni yeni öğreniyorum. Telsiz amatörleri bu röle leri buluşma noktası, daha uzak mesafeler ile muhabere için kullanıyor.

Örneğin Eskişehir Şehir Merkezinde (2 adet daha var) bulunan röle nin frekansı VHF 145.600mhz de. Bende bu freq kayıtlı. Tanıdığın yada tanımadığım birine çağrı yapacağım zaman bu freq çağrı yapıyorum. Herkes burayı dinliyor zaten.

Aynı durum tüm şehirler icin geçerli. Ayrıca kullandığım telsizin alarm (Bu tuşa bastığında aynı freq daki tüm diğer telsizlerde alarm verir) el feneri, fm radio var. Devamli acik tutatak 4 5 gun şarjını korur.

Gruplarda geçen bir foto.

IMG_20230210_150015_970.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

android de bluetooth bağlantıları kullanıp oradan oraya atlam yaparak çalışan bir chat programı var.

ismi Bridgefy izmir depreminde merak edip, keşfedip yüklemiştim.

https://bridgefy.me/

Düzgün çalışmıyor. Yoksa mükemmel.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

Alalım mı yani bi telsiz 

PMR telsiz (örneğin aselsan cobra) kullanmak lisansa tabi değil. (Bir freq belirleyemez, sadece kendi üzerinde bulunan kanallara kayıtlı olan freqlarda iletişim sağlarsınız. Bunların dışında bulunan  bir röleye, herhangi bir amatör telsiz için tahsis edilmiş freq da iletişim sağlayamazsınız. Bir çeşit WalkiTolki diyebiliriz.) bunlardan kullanabilir.

Yada Lisansa tabi telsiz için,E-devletten kıyı emniyeti amatör telsiz için başvurup (A/B tipine başvurunuz. Ben hata yapmışım C tipine başvurdum)

130tl sınav ücreti yatırıp,

toplamda 500 soruluk soru bankasına çalışıp

50 soru üzerinden 60 alarak,(60-75 arası B tipi lisans, 75 üstü A tipi lisans)

çağrı adı ve kimlik için 430tl yatırarak,

10yıl geçerli olan

size verilen dünyada sadece size ait olan bir çağrı adıyla istediğiniz (tabiki belli freq aralığında) telsizleri kullanabilirsiniz.

Herzaman lazım olabilecek bir iletişim cihazı. Bence her ailede en az bir kişide olmalı,alın.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mert Yeldan yazdı:

Aselsan cobra iş görür mü?

Acil durumlarda, acil durumdan kurtulduğunuzda birbirini tanıyanlar daha önceden belirledikleri kanallar vasıtasıyla kullanabilir.

Yoksa bir enkaz altında, sizin bir çağrı adınız olmadığından, daha önce birileriyle iletişim kurmadıysanız ve sizin hangi kanalı kullandığınızı bilmiyorlarsa, sizde bir telsiz olduğunu bilemediklerinden iletişim kuramazsınız (alarm sesi lamba vs için işe yarayabilir). PMR ler sadece ikili görüşme için uygun olur diye düşünüyorum.

------------------->

Tabi ben bunları yazıyorum ama, lisansl kullanılması gerekirken, lisans almadan sadece kendi aralarında rölelere bağlanmadan kullanan adamlarda çok. Acil bir durumda "neden senin lisansın yok" diye sormazlar herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Acil durumlarda, acil durumdan kurtulduğunuzda birbirini tanıyanlar daha önceden belirledikleri kanallar vasıtasıyla kullanabilir.

Yoksa bir enkaz altında, sizin bir çağrı adınız olmadığından, daha önce birileriyle iletişim kurmadıysanız ve sizin hangi kanalı kullandığınızı bilmiyorlarsa, sizde bir telsiz olduğunu bilemediklerinden iletişim kuramazsınız (alarm sesi lamba vs için işe yarayabilir). PMR ler sadece ikili görüşme için uygun olur diye düşünüyorum.

------------------->

Tabi ben bunları yazıyorum ama, lisansl kullanılması gerekirken, lisans almadan sadece kendi aralarında rölelere bağlanmadan kullanan adamlarda çok. Acil bir durumda "neden senin lisansın yok" diye sormazlar herhalde.

CTSS/DCS normalde kapalı.  konuşanlarla görüşürsün. 14 kanal var. görüşülür. görüşülüyor. ancak onlarda DCS açık ise görüşülmüyor. eski halk bandı iyiydi. 

bridgefy uygulaması istanbul için yeterli olur. Bence ona yüklenmek lazım. Bir de en azından kritik aralıklarda direkte olup depreme dayanıklı baz istasyonları yapmak lazım. 

zello vardı zello devre dışı kaldı gitti. bilgi hacmine yetişemiyor. whatsapp en hızlı etkileşimi sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gülkokan yazdı:

Baz istasyonu depreme dayanaklı olmasının bir anlamı yok hocam

Telekomda çalışan eski üyemiz yazdı yer altındaki fiber hatları zarar görünce baz istasyonları devre dışı kalmış

her zaman görmez. ayrıca bir protokol var belki ona uygulama yazılabilir. istasyondakiler birbiriyle konuşabiliyor push to talk. 

Bu son olayda binaların üstünde olması çok sıkıntı oldu dediler. yıkılmış bina.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

CTSS/DCS normalde kapalı.  konuşanlarla görüşürsün. 14 kanal var. görüşülür. görüşülüyor. ancak onlarda DCS açık ise görüşülmüyor. eski halk bandı iyiydi. 

bridgefy uygulaması istanbul için yeterli olur. Bence ona yüklenmek lazım. Bir de en azından kritik aralıklarda direkte olup depreme dayanıklı baz istasyonları yapmak lazım. 

zello vardı zello devre dışı kaldı gitti. bilgi hacmine yetişemiyor. whatsapp en hızlı etkileşimi sağlıyor.

Hocam PMR ile çalışmayı arkadaş ile denedim.

Örneğin PMR nin  1. ANA KANAL  446.00625mhz de, birde bunun alt tonu var 8. olsa R-CTCSS 88.5  T-CTCSS 88.5 benim kullandığım telsizden bu ayarların yapılması/önceden kaydedilmesi gerekiyor. (Toplamda 8 kanal ve her kanalda 38 alt ton var)

Senaryo şu.

Mahsur kaldık, elimizde freq ayarlanmayan PMR telsiz var ve 1.kanal 8.tonundayım. Bu kanalda olduğumu bilmeyen biri benimle iletişime geçebilir mi ? (Bilmiyorum guruba sordum cevap bekliyorum, burada da bilgi kaynağı olsun. Cevap aldığımda yazarım)

------------->

Cevap- Hangi kanalı kullandığı bilinmiyorsa iletişim sağlanamaz dediler.

Başka bir soru sordum.

Peki Elimizde bir telsiz mevcut, yukarıdaki senaryoda PMR yerine normal telsiz olsaydı ne yapabilirdik ?

145.500 yada 433.500 genel çağrı frekansları olarak biliniyor böyle durumlarda. cevabını aldım.

Yani bir afet durumunda yukarıdaki freq çağrı yaparsanız iletişim kurabilirsiniz.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Amatör telsizciler ( söz meclistrn dışarı) niraz havalıdırlar herşeyi ayrıcalıklı düşünürler sabit fikirlidirler. 145 mhz bandına 100 kişi girip konuşsa iş görülmedi zorlaşır. Herkes de alamıyor. 

ctcss ( ki eski usul) dcs kapalı olan ( 00) telsizler birbiriyle görüşür. 14 kanal vardır çkkış gücü 0.5 watt olup mahalle içi konuşur açık alanda karşıki tepeyle de konuşur

Pmr aslında eski 27 mhz yerine çıktı . Ancak cep telefonu ve internet sosyalizyon işini bitirdi.  Pmr da ctcss ve dcs eskiden 27 mhz de tonlu squelch mantığında çalışan bir basit sistem. Sizin kodunuz gelmediyse busy ışığı yanar hoparlor kapalı kalır. Polis telsizlerinde bunu açık olarsk kullanırlarsa ( hetşeyi duyalım diye) lülülü sesleri duyarsınız..

Çoğu basit pmr telsizde scan modu da bulunur. Sıkıntı şurda cep telefonu yaygın. Pmr telsiz sahiplik oranı düşük. İki nokta arası kullanım dışında sistem ölü artık.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mesela Rize’nin bir köyünde olsam. Amcaoğlu ile birer telsiz alır haberleşirdik herhalde. Bu da keyfi bir durum, olmasa da olur. Onun haricinde bir afet durumunda kullanmak için bir vhf telsiz saklamak zor ihtimal gibi geliyor bana.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 8 ay sonra...
Çiğdem Bilen
Muhittin Kaplan yazdı:

Hazırlıklar nasıl gidiyor ?

Zaman yaklaşıyor mu 😔

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Muhittin Kaplan yazdı:

Hazırlıklar nasıl gidiyor ?

Daima hazırız.

2EBD0E1B-331D-41A8-84D3-44B5461D4952.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bunlar iyi günlerimiz. Ali C.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...