İçeriğe Yönlendir

Togg Banttan İndi

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Togg ile alakalı konu aradım ama bulamadım. Eğer var da göremediysem silebilirsiniz.

İnternette çok çok çok fazla yalan ya da yönlendirici içerikler olduğu için Togg u bugüne kadar hiç araştırmadım. Malum, siyasi kaygılarla kimisi bisiklet üretiyormuşuz gibi davranırken, kimisi de dünyanın en ileri teknolojik aracını üretmişiz havasında. Ben de doğru bilgiye erişmek için zaman ayırmadım açıkçası ve bugüne kadar hiç araştırmadım (zaten genelde de araştırmaz, forumdan sorardım :D ancak burada konusu olmadığı için herhalde, Togg'a çok yabancı kalmışım)

Artık bazı şeyler iyice netleştikçe bugün şöyle bir göz atayım dedim ve biraz da hevesim kursağımda kaldı.

Geleyim soruma: Togg un Karsan dan farkı nedir? İkisinde de motor yabancıymış. İkisi de tamamen yerli değil (Karsan %70 imiş, Togg %51 imiş). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tamamen yerli diye bir şey kalmadı dünyada. Yapan kendini kandırır. Zarar eder, batar. Herkes her şeyi ucuza üretemez. Önemli olan işlevi. 

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mert Gülkokan yazdı:

togg zaten biz %100 yerliyiz diyerek ortaya çıkmadı ki. Tabikide yurtdışından hazır malzemeler alınacak. Şu an batarya direk yurtdışından geliyor ileride ana fabrikanın yanına yapılacak yeni binada üretilecek denildi ama onu da başka bir firma ile anlaştık dediler 

Yani ne bileyim "yerli milli otomobil" denilince insan motorunu biz üretelim istiyor. Batarya üretim konusu benim de dikkatimi çekti. Sanki fabrikasını yapacağız üreteceğiz denilmişti. Sanırım anlaşılan firma yapıp üretecek.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Dışarı satabilirsek ülkeye bir katmadeğer üretebilir. İç piyasada da vergide avantaj sağlanırsa yaygınlaşabilir. %kaçı yerli olduğu bence önemli değil. Sonuca odaklanmak lazım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Ben şuna bakarım...Togg a binebilecekmiyim.Yerli ve milli ise öncelik ben olmalıyım..Ama 900 binli rakamlardan bahsediyorlar...

Ülkemize yerleşen çok değerli kardeşlerimizi toggla yanlarken izleriz artık..

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Togg ile alakalı konu aradım ama bulamadım. Eğer var da göremediysem silebilirsiniz.

İnternette çok çok çok fazla yalan ya da yönlendirici içerikler olduğu için Togg u bugüne kadar hiç araştırmadım. Malum, siyasi kaygılarla kimisi bisiklet üretiyormuşuz gibi davranırken, kimisi de dünyanın en ileri teknolojik aracını üretmişiz havasında. Ben de doğru bilgiye erişmek için zaman ayırmadım açıkçası ve bugüne kadar hiç araştırmadım (zaten genelde de araştırmaz, forumdan sorardım :D ancak burada konusu olmadığı için herhalde, Togg'a çok yabancı kalmışım)

Artık bazı şeyler iyice netleştikçe bugün şöyle bir göz atayım dedim ve biraz da hevesim kursağımda kaldı.

Geleyim soruma: Togg un Karsan dan farkı nedir? İkisinde de motor yabancıymış. İkisi de tamamen yerli değil (Karsan %70 imiş, Togg %51 imiş). 

Eski konular vardı da yönetim arşive kaldırmış olabilirler. Yapamaz edemezler diyenler bolcaydı. Arşivler gün yüzüne çıkarsa seviniriz :) 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şimdi banttan indi derken kastedilen nedir? üretime onay alınmadan geçilmez sanırım, yüzlerce işçi lazım boya tanklarınının dolması lazım stokta sac ve üretilmiş aksam lazım, bunları göremedim, banttan inen araçlar yollarda gördüğümüz kamuflajlı araçlar olmalı, hani elle atöylede montaj olanlardan, çalışan araçların içini göremedim, menüleri fonksiyonları hibçbir bilgi bulamadım....

bu işin doğrusu nedir, banttan indi demek fabrika çalıştımı demek, yoksa baraj açılışı gibi açarsın ama baraj daha bitmemiştir gibi bir durummudur?

Yanlış anlaşılmada olmasın, bende üretilsin diye bekleyenlerdenim, sadece şuanki gerçek durumu merak ediyorum.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Ama 900 binli rakamlardan bahsediyorlar...

ceo bugün net şekilde yok öyle birşey dedi, iyi de dedi aslında, rakamlar uçuyor havada, asılsız şeyler

Mustafa Arıkan yazdı:

Eski konular vardı da yönetim arşive kaldırmış olabilirler. Yapamaz edemezler diyenler bolcaydı. Arşivler gün yüzüne çıkarsa seviniriz :) 

yutup kaldırmış ama konu durmakta

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Şimdi banttan indi derken kastedilen nedir? üretime onay alınmadan geçilmez sanırım, yüzlerce işçi lazım boya tanklarınının dolması lazım stokta sac ve üretilmiş aksam lazım, bunları göremedim, banttan inen araçlar yollarda gördüğümüz kamuflajlı araçlar olmalı, hani elle atöylede montaj olanlardan, çalışan araçların içini göremedim, menüleri fonksiyonları hibçbir bilgi bulamadım....

bu işin doğrusu nedir, banttan indi demek fabrika çalıştımı demek, yoksa baraj açılışı gibi açarsın ama baraj daha bitmemiştir gibi bir durummudur?

Yanlış anlaşılmada olmasın, bende üretilsin diye bekleyenlerdenim, sadece şuanki gerçek durumu merak ediyorum.

ben fabrika açıldı diye anladım. Şubatta ön sipariş verilebilecek. Ve fiyat belli olacak. Normalde çalışan fabrikada araç üretimi birkaç gün ama daha başlamadı demekki

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Yapılsın istiyorum, şu an çıkacak modelleri alamayacak olsam da, belki ileride daha ekonomik modeller de üretilir. Bataryası şu ülkenin, şase bu ülkenin muhabbetlerine de takılmıyorum. Tamamen yerli ve milli bir araba yok zaten şu dönemde. Ürettikçe yedek parça vs üretimleri de zamanla yerlileşir umarım. Dışarıya satabilirsek güzel olur ancak daha çok zaman var, yeni çıkan bir markanın tanınıp, güvenilip alınması zaman alır. Ancak hiç olmamasından iyidir. Babam çok hevesliydi, parasına güç yetiremeyeceğini farkettiğinde üzülecektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben fabrika açıldı diye anladım. Şubatta ön sipariş verilebilecek. Ve fiyat belli olacak. Normalde çalışan fabrikada araç üretimi birkaç gün ama daha başlamadı demekki

işte bende bunu merak ediyorum, fabrika hazır olabilir, Şubatta ön siparişte alabilirsin, ama üretim olamaz bence, bu işin onay olayı en erken Mart 2023 deniyor, oda sorun çıkmaz araçta kusur değişiklik vs bulunmazsa, o izin çıkmadan diğer ülkelerde zaten satamazsın,  yani onay olmadan üretimde olamaz düşüncem doğrumudur?

Üretildiyse Final sürüm nerede? gördüklerimiz yürüyen ama içi meçhul araçlar, geçen konuyla ilgili sır bunlar diye birşeyler okuduydum, şimdi bu işin aslı astarı nedir bilen arkadaşlar açıklarsa merakımız giderilmiş olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vw Arabayı kendine yaptı Audi Mercedes dünyaya. Şahin'i Reno 9'u ciddi modernize edip hele ki hibrit yapılsa iç piyasada olsaydı keşke. Toog global pazarda yerini alır zaten anlatıldığı kadar ise. Vatana millete hayırlı olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mert Gülkokan yazdı:

başkada konu yoktu

konu burada 

Bundan eskileri veya başkaları var olmalı. Arşivde bir yerlerdedir. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

tip onay prosedürü işlemekte. Gürcan KArakaş ve Sergio Rocha çalışmaya devam ediyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gülkokan yazdı:

başkada konu yoktu

konu burada 

Evet resmi ben atmıştım.

Görevim gereği TOOG daki bazı gelişmeleri detaylı olarak ekipman bazında takip edebiliyorum. Proje güzel tabi.

Karsan'dan farkı KArsan tedarikçi. Kendi markasını otoda çıkarmadı. TOGG birçok büyük firma ile işbirliği yaparak özellikle EDAG ile beraber çalışarak doğru bir hareket yaptı.

Arabanın tipinin sıradan (güzel araba onu demek istemiyorum güzel tabi) olmasının dışında bence sorunu yok. Devlet tamamen bundan alıcak derlerse iş yapar.

göreceğiz. Siyasete malzeme yapılmamış olsa seçimden sonra daha başarılı olabilirdi. Şimdi riskler var. 

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Şahin'i Reno 9'u ciddi modernize edip hele ki hibrit yapılsa iç piyasada olsaydı keşke.

budur :wub:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Başladığında kabaca günde 60-70 araçtan az çıkmaması lazım. Başladıysa yarın 60 araç satılık olurdu. Başlamamıştır daha. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

Konu silinmedi haberler bölümünde duruyor. 
Yapamaz edemez diyenlerin bunu neden söylediğine odaklanmak daha doğru sanki.  
Bunların neler olduğunu hatırlamak için her seçimden önceki son 6 aya bakabilirsin. 
Ben tek tek saymayayım şimdi :) 

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Arıkan yazdı:

Bundan eskileri veya başkaları var olmalı. Arşivde bir yerlerdedir. :)

Hepsi orada Mustafa. Benzerleri açıldıkça birleştirildi.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

pek umudum yoktu açıkcası, geçmişe  bakarak tabii, neyseki öyle olmadı, şimdi onay süreci vs. bitsede çıksa diyorum, bakalım final sürüm nasıl olacak, fiyat ne olacak, Hükümet bundan birkaç sene 0 vergi alacakmı, teşvik babında tabii, teşvik vatandaşa alım kolaylığı sağlama yönünde yapılır zaten, hatta 0 vergiyi bırak arabayı alana ne bileyim 50 bin tl. de devletten tarzı destek vs. de olsa diyorum hatta...

neyse konuya dönersek, aracın piyasaya sürülecek tam çalışır hali nasıl acaba, şuan en çok merak ettiğim kısım burası.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Başlamamıştır daha. 

Bugünkü olan neydi ben anlamadım. 
Banttan araç çıkmış ama üretim martta başlayacakmış.  
Teknik olarak Neydi bugün olan ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Teknik olarak Neydi bugün olan ? 

resmi yazıdaki: kampüs açılışı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

neyse konuya dönersek, aracın piyasaya sürülecek tam çalışır hali nasıl acaba, şuan en çok merak ettiğim kısım burası.

Ben prototipin birini canlı gördüm. 
O haliyle piyasaya çıkmayacaktır.  Ben de merak ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...