İçeriğe Yönlendir

İnfluenza Salgını

Erhan Doruk

Recommended Posts

Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Keçiören akbak çocuk hastanesi iyi abi. Ben çocuğu oraya götürüyorum. Geçen kurbanda hastalandı önce devlete götürdüm. Fayda olmayınca oraya götürdüm. İlgileri bilgileri tedavi süreci çok iyi. Yiğenleri de oraya götürüyoruz

Çocuk acili var mı? Gece gidince pratisyen hekim mi ilgileniyor uzman mı? Benim için mühim sorular. 

Murat Sürmeli yazdı:

2 hafta önce hastalandık biz de, büyük oğlan hariç hepimiz hasta olduk. Hala devam ediyor, ateş yok, öksürük çok. Her sene etkisi değişiyor hastalıkların. Bizim çocukluğumuzda standart idi, her şey gelişiyor zamanla

Abi geçmiş olsun. 

Bu arada, sabah doktora gittim. Muayene etti, hayırlı olsun influenzan dedi (arkadaşımdır kendisi). İnfluenza teşhisinin kaynağı nedir diye sordum. Sabah eşini getirdiğinde çocukları getirmedin, demek ki onlar iyiydi. Öğlen çocukları getirdin, kendin muayene olmadın, demek ki sen iyiydin. Sabah sen geldin, bu kadar hızla yayılan mevcut şartlarda influenzadır dedi. İlaçlarımı yazdı. 

Çocukların ateşlerini zor kontrol ediyorum dedim. Biliyorum, benim çocuklarda da durum aynı dedi. Bırak bağışıklık işini yapsın, 38 dereceleri görmesi kabul edilebilir, 39 a yanaşırsa  sıcak banyoda ılık duş aldır, bol su içir, ilaçları düzenli kullan dedi. Bakalım nasıl olacak.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Murat Sahın yazdı:

Çocuk acili var mı? Gece gidince pratisyen hekim mi ilgileniyor uzman mı? Benim için mühim sorular. 

Abi geçmiş olsun. 

Bu arada, sabah doktora gittim. Muayene etti, hayırlı olsun influenzan dedi (arkadaşımdır kendisi). İnfluenza teşhisinin kaynağı nedir diye sordum. Sabah eşini getirdiğinde çocukları getirmedin, demek ki onlar iyiydi. Öğlen çocukları getirdin, kendin muayene olmadın, demek ki sen iyiydin. Sabah sen geldin, bu kadar hızla yayılan mevcut şartlarda influenzadır dedi. İlaçlarımı yazdı. 

Çocukların ateşlerini zor kontrol ediyorum dedim. Biliyorum, benim çocuklarda da durum aynı dedi. Bırak bağışıklık işini yapsın, 38 dereceleri görmesi kabul edilebilir, 39 a yanaşırsa  sıcak banyoda ılık duş aldır, bol su içir, ilaçları düzenli kullan dedi. Bakalım nasıl olacak.

Ateş konusunda çok önemli. Hemen müdahale etmemek gerekir. Bağışıklık böyle güçlenecek. Ben de böyle yapıyorum. Baktım 38,5-39 oldu o zaman müdahale ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mahmut Yıldız yazdı:

Bizim kız da hasta. Dün akşam ateşi iki kez 39 derece oldu. Acile gittik. Gece bir kez ve sabah bir kez daha ateşlendi. Başı ve gövdenin üstü ateşli. Ayakları soğuk. Takip ediyoruz. Daha çok yeni, inşallah çabuk atlatır. Rabbim herkese şifa versin. 

Geçmiş olsun, ateş konusu bizde de aynı. Baş ve üst gövde kısmı yüksek oluyor. u gün biraz daha kontrol edilebilir hale geldi ateşleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Murat Sahın yazdı:

Geçmiş olsun, ateş konusu bizde de aynı. Baş ve üst gövde kısmı yüksek oluyor. u gün biraz daha kontrol edilebilir hale geldi ateşleri.

Size de geçmiş olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Sadece çocuk hastanesi abi zaten. Pratisyen konusunda bir şey diyemeyeceğim ama ne zaman gitsek uzman vardı

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Sahın yazdı:

Özellerde çocuk acili yok, varsa da ben bulamadım olanını.

Sincan Koru'da çocuk acil var

Etimesgut A Life'da da gece saatlerinde çocuk poliklinikleri açık diye biliyorum. Teyit edip gitmekte fayda var.

Ben de hastayım kızla birlikte.

Ateş vardı 39,5 gördük en fazla. Şuan düzeldi sayılır. ateş düşüşte öksürük tam gaz devam ediyo.

Ben de halsizlik, akşama doğru hafif ateş ve tabi ki öksürük

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaşam hastanesinde 22:00 ye kadar çocuk dr u oluyormuş. 

akay lokman hekimde de akşam çocuk polikliniği var demişlerdi. Sormakta fayda var.

Aciller şu an patlamış durumda , kapasite üstü talep var ve dr lar yeterince ilgilenemiyor. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Alptuğ Özcan yazdı:

Sincan Koru'da çocuk acil var

Etimesgut A Life'da da gece saatlerinde çocuk poliklinikleri açık diye biliyorum. Teyit edip gitmekte fayda var.

Ben de hastayım kızla birlikte.

Ateş vardı 39,5 gördük en fazla. Şuan düzeldi sayılır. ateş düşüşte öksürük tam gaz devam ediyo.

Ben de halsizlik, akşama doğru hafif ateş ve tabi ki öksürük

Geçmiş olsun.

Ev Çubukta olunca hepsi çok uzak düşüyor maalesef. Ama mecbur kalırsam işlevsel olur. 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Sadece çocuk hastanesi abi zaten. Pratisyen konusunda bir şey diyemeyeceğim ama ne zaman gitsek uzman vardı

Bu durumda gidilir. Sağolasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Sahın

Bu gün yine doktora götürdüm oğlumu, antibiyotik yazdı. Kızın durumu da aynı. Ona da antibiyotik başlandı. Oğlumun bağışıklık iyi, onun ateşini kontrol altında tutabiliyorum ama kızımın ateşini kontrol edemiyoruz. Aferin pediatrik ve calpol kullanıyoruz, banamısın demiyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ateş kontrollü değilse gece sık sık kontrol etmek lazım. Çok geçmiş olsun. 

ben ne geçiriyorum bilmiyorum ama hayatımda ilk kez tansiyonum düştü. 2 gündür başımı kaldıramıyorum. Bir de öksürük var. Onun haricinde bir şeyim yok. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

influenza bir virüs.... antibiyotik virüse yazılmaz. bir yanlışım mı var? augmentin (en kuvvetli antibiyotik diğerleri işe yaramazsa yazılan) neden yazılıyor? aklım almıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ateş kontrollü değilse gece sık sık kontrol etmek lazım. Çok geçmiş olsun. 

ben ne geçiriyorum bilmiyorum ama hayatımda ilk kez tansiyonum düştü. 2 gündür başımı kaldıramıyorum. Bir de öksürük var. Onun haricinde bir şeyim yok. 

Teşekkürler Tansu, sana da geçmiş olsun dostum. 40 a yaklaşınca ılık duş aldırdım. Sabaha kadar nöbet...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Teşekkürler Tansu, sana da geçmiş olsun dostum. 40 a yaklaşınca ılık duş aldırdım. Sabaha kadar nöbet...

parasetamol işe yaramıyor ise etki süresi sonunda ibobrüfen hafif destek amacıyla verilebilir 40 lara yaklaşmaması için

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

influenza bir virüs.... antibiyotik virüse yazılmaz. bir yanlışım mı var? augmentin (en kuvvetli antibiyotik diğerleri işe yaramazsa yazılan) neden yazılıyor? aklım almıyor. 

Hocam influenza bir virüs, yani öyle diyorlar. 

Bana eşimden bulaştı. Aile hekimine farklı günlerde gittik. Ona antibiyotik yazmadı, influenza bu, viral enfeksiyon dedi. Ben gittim, influenzan hayırlı olsun dedi. Antibiyotik yazdı. Benim hastalığım geçti, eşim hala hasta. Mantığı anlamadım aslında. Hem coldaway, theraflu gibi semptomatik tedavi ilaçları veriyorlar. 

Mehmet Göktürk yazdı:

parasetamol işe yaramıyor ise etki süresi sonunda ibobrüfen hafif destek amacıyla verilebilir 40 lara yaklaşmaması için

Öyle yaptım hocam, az önce onuda verdim. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Bu gün yine doktora götürdüm oğlumu, antibiyotik yazdı. Kızın durumu da aynı. Ona da antibiyotik başlandı. Oğlumun bağışıklık iyi, onun ateşini kontrol altında tutabiliyorum ama kızımın ateşini kontrol edemiyoruz. Aferin pediatrik ve calpol kullanıyoruz, banamısın demiyor...

Geçmiş olsun abi. Benim oğlan da bir önceki hafta ateşliydi. 4 tane haatame gezdim gün aşırı. En son sincanda özel bir yere götürdüm. İğne verdi 10 tane. 3. İğneyi yedikten sonra kendine geldi. Crp 122 çıktı bizde sınırı 5 miş. Bence kan verin mutlaka. Antibiyotik fayda etmemişti bize.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizde çocuklardan birisi ve anasıyla aranıza katılmış bulunuyoruz.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

bizde çocuklardan birisi ve anasıyla aranıza katılmış bulunuyoruz.

Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bizim evde önce eşimde, sonra 1 yaş sonrada 4 yağ oğlumda hapşurukla ve öksürükle başladı. Ateş kimsede olmadı. Büyük oğlan çok feci öksürüyodu. Doktora götürdüm ciğerine enfeksiyon bulaşmış. 4-5 günde böyle olmuş. Eğer çok öksürüyor ve geçmiyorsa doktora götürülmeli. Nebülizatör Hava Makinesi aldırdı bana doktor evde de hava vermemizi istedi. Bunun yanı sıra antibyotik de yazdı. 1 hafta kullanacağız. Çok değişik bi salgın.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bizimkilerde sırasıyla geçirdi, şimdi düzeldiler çok şükür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Bakış yazdı:

Bizimkilerde sırasıyla geçirdi, şimdi düzeldiler çok şükür.

2 3 hafta dinleniyor virus sonra bıraktığı yerden devam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

2 3 hafta dinleniyor virus sonra bıraktığı yerden devam

2 tur döndüler Abicim, şimdilik rahatladık ama inşallah tekrarlamaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Bakış yazdı:

2 tur döndüler Abicim, şimdilik rahatladık ama inşallah tekrarlamaz.

penaltı atışları var daha

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...