İçeriğe Yönlendir

İnfluenza Salgını

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk
Alptuğ Özcan yazdı:

Çoğu özel hastane de artık SGK ile anlaşmalı değil mi zaten.

Yazdıklarınıza göre sanki TSS daha avantajlı olabilir. (TSS ile Özel sigorta arasındaki fiyat farkını dikkate aldığımız zaman)

ne şirketler var bee :D 

Mesela medicana ya gidiyorsun, sgk anlaşmalı ama göründüğün kiş Prof ve TSS karşılamıyor. Bunu öncesinden sana söylüyorlar, sen ödemeyi yapıp sigorta şirketinden talep ediyorsun, karşılama oranına göre iade yapıyorlar. ( özel sigorta)

TSS ise hem kurumun hem dr un tss anlaşmalı olması lazım. Birde TSS de yıllık muayene sayısı limiti veya ücret limiti oluyor. Mesela muayene 300 tl , limitin 2000 tl ise 6 kere muayeneye gidebilirsin. tahlilleri de sınırsız karşılarlar( covid , influenza testi gibi şeyleri karşılamıyor)

TSS bence daha mantıklı sürekli anlaşmasız yerlere gitmiyorsan( acıbadem , bayındır v.s. gibi)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alptuğ Özcan yazdı:

Ben özel sağlık yada tamamlayıcı sağlık bir tanesini yaptırayım özel hastaneye gideyim tahlilleri muayeneyi karşılasın istiyorsa devlet katkı payımıdır nedir onu ödeyeyim önemli değil. Bunu yapan hangisi?

Normal SGK'lı isen sana lazım olan Tamamlayıcı sağlık sigortası Alptuğ. 

Muayeneni de, tahlilini de, yatışını da tedavini de karşılar. 

Sigortada ana prensip şudur. Sigorta başlangıcından önce oluşmuş hasarlar karşılanmaz. Sağlık sigortalarında da bu geçerlidir. 

Ancak, zatürre oldum, bunu karşılamıyorsa ne yapayım ben sigortayı diye düşünme, vücudunda hastalık potansiyeli olan 10 larca daha organ, karşılaşabileceğin 100 lerce risk var. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Berbat bir salgın var. 3lü virüs ittifak yapmış saldırıyor. covid infulenza Rsv. hangisini kaptığında belli değil 3ü de olabiliyor. .Ağır geçiyor ve geç iyileşiyor. 2 gün ateş ve hafif baş ağrısı dışında bişi olmadı bana ama vücut çok halsiz ,çekişten düşmüş motor gibi güç yok. 20 günde ancak toparladım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Erhan Doruk yazdı:

Mesela medicana ya gidiyorsun, sgk anlaşmalı ama göründüğün kiş Prof ve TSS karşılamıyor. Bunu öncesinden sana söylüyorlar, sen ödemeyi yapıp sigorta şirketinden talep ediyorsun, karşılama oranına göre iade yapıyorlar. ( özel sigorta)

TSS ise hem kurumun hem dr un tss anlaşmalı olması lazım. Birde TSS de yıllık muayene sayısı limiti veya ücret limiti oluyor. Mesela muayene 300 tl , limitin 2000 tl ise 6 kere muayeneye gidebilirsin. tahlilleri de sınırsız karşılarlar( covid , influenza testi gibi şeyleri karşılamıyor)

TSS bence daha mantıklı sürekli anlaşmasız yerlere gitmiyorsan( acıbadem , bayındır v.s. gibi)

Muayene sayısı limitini falan dediklerini hatırlıyorum evet.

Acıbadem, bayındır vs gitmiyoruz ama yeri geliyo Özel Eryaman, A Life, Medical Park gibi hastanelere gidiyoruz. Bunların TSS anlaşması var mı onu öğrenmek lazım o zaman. en azından yakın çevredeki hastaneleri.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Normal SGK'lı isen sana lazım olan Tamamlayıcı sağlık sigortası Alptuğ. 

Muayeneni de, tahlilini de, yatışını da tedavini de karşılar. 

Sigortada ana prensip şudur. Sigorta başlangıcından önce oluşmuş hasarlar karşılanmaz. Sağlık sigortalarında da bu geçerlidir. 

Ancak, zatürre oldum, bunu karşılamıyorsa ne yapayım ben sigortayı diye düşünme, vücudunda hastalık potansiyeli olan 10 larca daha organ, karşılaşabileceğin 100 lerce risk var. 

Anladım Mehmet Abi sağol bilgilendirme için.

Potansiyel hastalıklar konusunda haklısın. Şuan ben kendim için değil de çocuk için yaptırmayı düşünüyorum, 

TSS araştırayım biraz daha detaylı

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Demleyecek miyiz

Kaynatacak mıyız abi

suyu kaynatıp, kaynama bitince kapalı kapta demlemen lazım aslında. faydalı aromatik yağlar bozulur yoksa. yatırım tavsiyesidir.

birde doktora sorarak kullanmak kaydıyla asetilsistein içerikli tabletlerden kullanmak işe yarayabilir. yatırım tavsiyesi değildir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hastalara çok geçmiş olsun.

Çevremde gördüğüm kadarıyla salgın var.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Doğan Arşiray yazdı:

arkadaşlar üst solunum yolu kaynaklı sürekli öküsürük varsa ve hiçbir ilaç işe yaramıyor gibi görünüyorsa, "ayva yaprağı, hatmi çiçeği ve ıhlamur" karışımını denemenizi tavsiye ederim.

Bizim ufak (2018) 30 gündür öksürüyor. Takviye bitkisel ilaçlar, aile hekiminin yazdığı ilaçlar, ceviziçi kabuğu çayı, adaçayı, ıhlamur, bal vs kâr etmedi. Ben böyle bir şey görmedim. Bir de bunu deneyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben domuz gribi olduğumda, opioid özellikli reçeteli öksürük şurubu dahil işe yaramazken, ayva yaprağı ve hatmi çiçeği derman olmuştu. ama tabi kısa süreli. 2 saat sonra yine başlıyordu.

ikiside gariban bitkiler, hatmi heryerde büyüyen narin ve bence çok güzle bir çiçek. ayva yaprağı ise yine çok fazla popülerolmayan meyvenin yaprağı sonuçta. kombinasyonda  ihlamur olmasa bile oluyor.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Alptuğ Özcan yazdı:

Demleyecek miyiz

Kaynatacak mıyız abi

Her bitkinin sağlıklı demlenmesi için belli bir sıcaklıkta suya atılması gerekiyor aslında. Kaynatmak bitkiden elde edilen faydayı azaltacağı gibi, zararlı bile olabilir.

Eskiden ihlamur demlerdik örneğin. Haşatı çıkana kadar sobanın üstünde kaynar suyun içinde dururdu. Eksildikçe üstüne su eklerdik. Neyse ki aydınlandık artık, kaynamış suyu kenara alıp fokurdaması bittikten sonra içine ıhlamur atıp belli bir süre demleyip süzüp tüketiyoruz :D 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Haşmet Güngör yazdı:

Berbat bir salgın var. 3lü virüs ittifak yapmış saldırıyor. covid infulenza Rsv. hangisini kaptığında belli değil 3ü de olabiliyor. .Ağır geçiyor ve geç iyileşiyor. 2 gün ateş ve hafif baş ağrısı dışında bişi olmadı bana ama vücut çok halsiz ,çekişten düşmüş motor gibi güç yok. 20 günde ancak toparladım.

Aynı söylediğin gibi abi. 3 hafta sürüyor. Çok ağır geçmiyor ama 3 hafta grip olmak çok kötü. 

Hasta olan herkese geçmiş olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bizim kız çok kötü geçirdi. ama influenza teşhisi koymadılar. Aşağıdaki tüm ilçları verdiler. 1 haftada iyileşti. 

Not: Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastaneye gittim. Tamamlayıcı sigorta yaptırın. 

AL9nZEWvTg_smlJqldybTxMNzMDatQtwRADZiXyH

Biz aynı ilaçları kullandık ilaçlar bitti hala kendine gelemedi kuru öksürük kaldı , onun için tekrar başka bir şurup aldık

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Servisle gittiğim zaman, toplu taşımada, avm de ben hala maske takıyorum. Covidden değil, pandemi boyunca grip olmadım. Ondan.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hastanede sigorta ile ilgili işlemlerde gıcık oluyorum. Bankoda onay gelmedi diye arkadakileri bekletiyorlar, ulaşamadık veya muayeneyi karşılayacak mı karşılamayacak mı, önceki hastalıklardan dem vuracaklar mı, kaç adet hakkım kaldı, nelere hakkım var, geri ödemesi bilmem nesi gibi onlarca sorun var. Net değil ya da bilmek için önlisans düzeyinde okumak gerekiyor poliçeleri. Düzgün işleyen bir sistem değil. Ya da çok fazla zaman ve detay istiyor. Düzgün işlediği zaman ben de yaptıracağım. Ama olası bir ciddi durumda pişman da olunabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bu konuyu çocuktan dolayı başka yerlerden de dikkatle takip ediyorum.4 yaşında kızım öksürük ve burun akıntısıyla uzun süredir mücadele veriyor. Ateş de ara ara yokluyor ama 38i geçmedi çok şükür. Okuldan aldığı virüsü bize getirdi. Bende sırasıyla boğazda ağrı, burunlarda tıkanıklık, hafif eklem ağrısı,şiddetli titreme ( sıtma vurdu derler),hafif öksürük, en son baş ağrısı ile 5 güne paket etti.  Bazı doktor tanıdıklardan da aldığım haberle influenza sistemi devreye almış,vakalar inanılmaz arttı. Maske ile hayatmıza devam etme kararı aldık. Herkese geçmiş olsun. Özellikle de evlatlarımıza Allah acil şifalar versin onlar hasta olunca bizde hayat duruyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erhan Doruk yazdı:

İnanılmaz bir salgın var ama bakanlıktan yapılan bir açıklama göremedim medyada. Çalışma yapılıyor mu belli değil. 
 3 lü bir salgın varmış şu an. 

https://www.cnnturk.com/amp/turkiye/uclu-salgin-basladi-covid-grip-ve-rsv-hastaligin-yaptigi-etki-bir-ayi-gecebiliyor

Dükkanı kapattılar sanırım :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Erhan Doruk yazdı:

bakanlıktan yapılan bir açıklama göremedim

Hiç biri iş yapmıyor çünkü. Ensesi kalınlardan bahsediyorum

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Özel bir hastanede kendimizce iyi bir doktor bulduk. Dedik çocuğumuzun doktoru olsun. 3 hafta kapalı gişe randevu yok. Hastanede 5 tane sanırım çocuk doktoru var hepsi müsait ama bizim hocamızda yer yok. Koridorlar burnu akan, hapşıran, öksüren, ateşten baygın baygın bakan çocuk dolu. Bebeğinden tutun da ilkokul yaşındaki çocuklara kadar. Koridoru  dolaştım 40dan sonrasını saymadım. Ve sürekli geliyor. Özel böyle ise devlette durum nedir ? 

Bu durumu mevsimsel grip vs diye geçip gidecekmiyiz ya da ben mi abartıyorum ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normal birşey olmadığı gayet açık lakin ilan edilmiyor , bizim veletelrin sınıfta yarısı eksik, sınava bile gelemyen oldu

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Pandemide maske taktık ve bağışıklığımız zayıfladı. Ben buna bağlıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Pandemide maske taktık ve bağışıklığımız zayıfladı. Ben buna bağlıyorum

bence virüsler de mutasyona uğradı, influenza dediğimiz grip eskiden 3-5 günde ilaç alsak da almasak da geçerdi şimdi öksürük aylarca kalıyor . Yine bir ticari durumun içine düşmüş de olabiliriz, Eskiden Antivirüs yazılım firmaları piyasaya virüs yayar , sonra antivirus programı satarlardı , hatta birkaçı ciddi ceza almıştı. Aynısı sağlıkta da yapılıyor olabilir .

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

bence virüsler de mutasyona uğradı, influenza dediğimiz grip eskiden 3-5 günde ilaç alsak da almasak da geçerdi şimdi öksürük aylarca kalıyor . Yine bir ticari durumun içine düşmüş de olabiliriz, Eskiden Antivirüs yazılım firmaları piyasaya virüs yayar , sonra antivirus programı satarlardı , hatta birkaçı ciddi ceza almıştı. Aynısı sağlıkta da yapılıyor olabilir .

Hastalık geçtikten sonra nac 600-900 alıyorum 3-5 gün. Öksürük sebebi genelde ciğerdeki balgam. Ben de yıllarca çektim hastalık sonrası öksürüğü. Nac ile çözdüm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hastalık geçtikten sonra nac 600-900 alıyorum 3-5 gün. Öksürük sebebi genelde ciğerdeki balgam. Ben de yıllarca çektim hastalık sonrası öksürüğü. Nac ile çözdüm 

Dr bize asist verdi , sizin önerdiniz ilacın da etken maddesi aynı. Asist pek etkili değil gbi sanki. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Dr bize asist verdi , sizin önerdiniz ilacın da etken maddesi aynı. Asist pek etkili değil gbi sanki. 

bilmem hiç kullanmadım. Ben 1 ay öksürdüm. Arkadaşım nac al dedi. Eczaneye gittim. Pahalıydı. Doktara gittim. Nac yazdı seni rahatlatır dedi. Gerçekten de 3 günde 1 aylık öksürüğüm geçti

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...