İçeriğe Yönlendir

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Ahmet Göker Derya1679652568

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
40'dan daha dar açı mı olur yahu, uzun far mı yapıyosunuz ? :)

Evet... :D Gündüz yakacağımız için iyi görünmesi uzaktan görünmesi lazım...

Açının değişmesinin ışığın gücüne bir etkisi olmadığının elbette farkındayım.

Ama burda bir tezatta görüyorum sanki...

Açı daraldıkça ledde lümen düşüyor... MCD değerlerine de bakmak lazım...

Kararsız kaldım açıkçası... En iyisi Hellanın dediğini yapmak galiba.. Vardır bir bildiği...

Yorum bağlantısı
Atakan Yolcu
(düzenlendi)
Bu sogutma işi yüzünden ben hiç yanaşmıyorum power ledlere.

Atakan bişey daha

Pekı power ledleri neyle sürdün.LM317 ile mi?2.Resimdeki 2 bacaklı olan şey nedir.Ledlerin baglantı kablosu ona baglanmış sanırım

Mustafa, araçlarımız sabit olmadığı için soğutması power ledlerin diğer kullanıldığı mekanlara göre daha kolay emin ol. Bir dükkanın vitrinindeki power ledlerden soğutması çok çok daha basit. Yaptığım gündüz farlarının özelliği, farları hareket halinde iken yakmak gerekiyor. Hareket halinde iken soğuması daha basit. Asıl kullanım amacı uzun yolda farkedilmek. Uzun yolda daha yüksek sürat yapılacağından daha rahat soğuyacaktır.

Bugün ufak bir deneme yaptım ledler taktığım alüminyum levhanın işe yarayıp yaramadığını anlamak için. Alüminyum levha üzerine döşediğim ledleri tampon altında silkülasyon alan bir yere geçici olarak monte ettim. Hafif hızlarda bile ledleri fazlasıyla soğutacak silkülasyon çok rahat oluşuyor. Yazın da bu konuda sıkıntı yaşayacağımı zannetmiyorum.

Bu benim için deneysel bir çalışma olduğu için en ucuz malzemeyi kullandım bellimi olur belki yıllarca sorunsuz kullanırım ne gerek var pahalı ürünlere. Belki Hela da aynı malzemeyi kullanıyordur kim bilir kapalı kutu :) Birde arıza veren malzemeyi daha iyisiyle değiştirip nerenin zaman içinde arıza verdiğini daha rahat bulurum diye bu malzemeleri tercih ettim .

Sürücüye gelecek olursak evet adını verdiğiniz sürücünün bir benzeri kullandığım sürücü. Sürücüye 18 v.a kadar çeşitli voltajlarda elektrik verdim hepsinde de çıkış voltajı 9.6 volttu. 1 sürücüye 3 led bağlandığına göre 1 lede 3.2 v düşüyor. :)

tarihinde atakan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
Eski çalışma arkadaşım Hakan :) Umarım Şyisindir..

Bahsettiğiniz ampül'ün resmi varmı ? Her biri 1w olan 13 adet LED i ampul kılıfına sığdırmak pek olası değil gibi.

Aşağıdaki URL de 10W bir LED test edilmekte.

Merhaba Recep, nasılsın görüşmeyeli? :-)

Sözünü ettiğim LED ampülü ebay'den aldım

1157_13wled2.jpg

Açıklama ise aşağıdaki gibiydi:

Brand new brightest 13W High Power LED 1156 Bayonet Stop/Tail bulb (HID White)

It uses new invented High Power LED which is much birghter than traditional LEDs, and achieve wide emitting angle like filment bulbs.

While compared with filament bulbs, it has low heat output and never fade. It works at 12V.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Merhaba Recep, nasılsın görüşmeyeli? :-)

Sözünü ettiğim LED ampülü ebay'den aldım

1157_13wled2.jpg

Açıklama ise aşağıdaki gibiydi:

Brand new brightest 13W High Power LED 1156 Bayonet Stop/Tail bulb (HID White)

It uses new invented High Power LED which is much birghter than traditional LEDs, and achieve wide emitting angle like filment bulbs.

While compared with filament bulbs, it has low heat output and never fade. It works at 12V.

:) Şyidir ,

Bu ürünün 13W olması mümkün değil :)

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş
:) Şyidir ,

Bu ürünün 13W olması mümkün değil :)

Forumda bir arkadaş daha aynı şeyi dedi

Ben satıcının yalancısıyım (güvenilir sağlam bir Japon amca kendisi) :-)

Her bir LED'te 3-chip var, toplam 13-LED var

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Forumda bir arkadaş daha aynı şeyi dedi

Ben satıcının yalancısıyım (güvenilir sağlam bir Japon amca kendisi) :-)

Her bir LED'te 3-chip var, toplam 13-LED var

Caponlar böyle yapmazdı ama olmuş bir kere :) Tahminimce toplamda 1-2 W felandır :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aslında tam tersi, Çin'de yaşayan bir Japon amca :)

Tamam şimdi oldu... :D

Adapte olmuştur Çin'e...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Kasapoğlu

Evet sonuna kadar katılıyorum.

13 watt olmasına imkan yok.

aslında olur ama 1 dakika yandıktan sonra mangal gibi tütmeye başlar :)

çok ciddi bir soğutma gerekli 13 watt led için

Yorum bağlantısı
Hakan Arıbaş

13W verir vermez orası tartışmaya açık ama ama bizim sanayilerde ya da oto elektrikçilerinde satılan dandik 4-LED'li parklar gibi değil, kesinlikle daha büyük ve işçilik çok iyi. Herbir LED'te 3'er chip var. Daha önce de dediğim gibi ben satıcının yalancısıyım ;-)

post-3226-1266234328_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
13 watt olmasına imkan yok.

çok ciddi bir soğutma gerekli 13 watt led için

Kesinlikle....En fazla toplamda 1watt bana kalırsa.Eğer imkan varsa çektiği akımı ölçülse çıkar zaten kaç watt olduğu.

Yorum bağlantısı
Atakan Yolcu
(düzenlendi)

Şimdi ben bunları yaptım ama bizim araştırmacı polisimize nasıl laf anlatıcam adam söndür sisleri diyecek, göze çarpıyor... Bunların gündüz farı olduğunu nasıl anlatıcam :)

resim076.jpg

15022010439.jpg

tarihinde Atakan Yolcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

çok güzel olmuşlar... Ama emin ol.. Söndür sisleri diyecekler. :)

Yorum bağlantısı
Vedat Özgürel
Niye??Tosbağada Tofaş gibi.Tükürsen yakışıyor.Bencede çok güzel olmuş :)

kötü duruyo demedim zaten sadece olabilecek tepkileri söyledim. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven
Şimdi ben bunları yaptım ama bizim araştırmacı polisimize nasıl laf anlatıcam adam söndür sisleri diyecek, göze çarpıyor... Bunların gündüz farı olduğunu nasıl anlatıcam :)

resim076.jpg

15022010439.jpg

alüminyum levha üzerine mi vidaladın çok güzel olmuş :)

Yorum bağlantısı
Atakan Yolcu
(düzenlendi)

6081.jpg

6117.jpg

evet alüminyum üzerine monte ettim, kesinlikle ısınmıyor, durduğu yerde bile...

tarihinde atakan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
(düzenlendi)

Çok güzel görünüyor. LED ler için sürücü devresi kullandınızmı ? Led başına 4-4,5V kadar bir değer düşüyor. Belki parlaklığı biraz azaltmak daha soft bir görüntü verebilir.

tarihinde Risk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Atakan Yolcu
Çok güzel görünüyor. LED ler için sürücü devresi kullandınızmı ? Led başına 4-4,5V kadar bir değer düşüyor. Belki parlaklığı biraz azaltmak daha soft bir görüntü verebilir.

sürücü var led başına 3.2 volt düşüyor. fazla volt verip ledlerin ömrünü azaltmak istemedim bu haliyle bile yeterince parlak.

üzerinde herhangi koruma filan mevcut değil sanırım. su zarar vermez mi?

ledlerde iç taraftan izolasyon var ama resimlerde görünmüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Misafir

Power ledlerim geldi.5000k renk ısısı,1200lm ışık şiddeti 30 watt tüketimi var.14 votta 3 amper ile hizmet edebiliyor.Sırada yansıtıcı işlemi var.Ya gündüz farı,yada uzun için kullanacağım.Uzunda kullanabilmek için ışığı biraz daha toparlamam lazım.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586

Hayırlı olsun. Bu LED ler kaç watt ? . Değerlerde bir hata olabilirmi ?

Şunun için sordum. Ben bunların 10W 600 lumen olanını aldım ve 12V 1A gibi sürülmeleri gerekiyor. Varsa bu led lerin URL sini post edermisiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...