İçeriğe Yönlendir

Lada Vega Gündüz Farı yapımı için Fikir Alışverişi

Onur Koç

Recommended Posts

Onur Koç

Resimdeki arac için gündüz farı en mantıklı nereye yapılabilir ve neler kullanılmalı yardım ederseniz sevinirim.Birde parkları açınca gündüz ledinin güç kaybetmesini istiyorum yardım eden etmeyen herkese teşekkür ederim iyi forumlar.

post-5749-0-21275300-1329042319.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Onur bey bu linki inceleyin,kullanılan malzemeleri araştırın,aklınıza takılan bir şey olursa sorarsınız tekrar yardımcı olmaya çalışırız.Birde tampon üzerinde DRL montajı için düşündüğünüz uygun alanların farklı açılardan detaylı fotolarını eklerseniz daha sağlıklı yorumlar alabilirsiniz...

http://www.geceucusu.com/forum/10-led/

Yorum bağlantısı
Onur Koç

ben sislerin yanındaki büyük alana mercedeslerdeki gündüz farının aynısını düşündüm sizce uygun mudur o kısım ışıgı yayma vs konusunda milletin gözünü almasında o benim için çok önemli bir konu kimsenin hayatını tehlikeye atacak uygulamalar yapmak istemem lenslerin dereceleri varmış forumda gördüğüm kadarıyla bu araca en uygun lens hangisidir ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

ben sislerin yanındaki büyük alana mercedeslerdeki gündüz farının aynısını düşündüm sizce uygun mudur o kısım ışıgı yayma vs konusunda milletin gözünü almasında o benim için çok önemli bir konu kimsenin hayatını tehlikeye atacak uygulamalar yapmak istemem lenslerin dereceleri varmış forumda gördüğüm kadarıyla bu araca en uygun lens hangisidir ?

Bencede uygun o kısım,lensler 45 derece olucak iyi konumlandırırsanız göz almasını engellemiş olursunuz... :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

öncelikle 40 derece lensler bulabildim 45 ile arasında pek fark eder mi sis farlarının dışına yapmayı düşünmüyorum şahinciler berbat etti o işlemi her tarafında şerit led var bu yüzden özgün birşeyler düşünüyorum daha çok mercedesdeki L şekli hoşuma gidiyor hazırlar düz vs oluyor şayet benim yapıcağımdan belki iyi olur belki kötü ama el emeği yoğunlukta bir çalışma düşünüyorum 40 derece 4 lens koyucam bir tarafa diğer tarafada 40 derece 4 lens kullanıcam lenslerin içine Helio 1 watt High Power düşünüyorum bunları nasıl bağlarım şöyle olur mu?

Bildiğim kadarıyla lenslerin + ve - bacağı olmak üzere 2 adet bacağı var.4 Helio 1 watt High Power ledi +ları birbirine bağlasam -lerı birbirine bağlasam + ve - bacağı uzatsam diğer taraftaki ledlerede aynısı uygulasam ikisinden çıkan + ve - leri bağlayıp uzatsam sürücü devresine bağlasam galiba sürücü devresinde dımm led 12volt girişi mevcut ledleri led kısmına dımm parklara 12 voltu kontaktan alsam sorun çıkar mi galiba birde ısınma sorunu oluyormuş ne kullanmam gerekir balast gerekir mi son soru olarak lensleri delebilmek içinPANÇ (MONTAJ APARATI) nerden bulabilirim?

Yardım ederseniz çok sevinirim herkese çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

40 derece lens olur,ledleri +/-,+/- şeklinde bağlayacaksın,daha sonra bu + ve - uçları led driver ın +/- çıkışlarına bağlayacaksın.Led driverın 1.tetiğini parktan 2.tetiğini kısa fardan alacaksın böylece parklar açıldığında tam güçte yanan DRL ler,farlarını yakınca %50 kısık yanacak.Isınma sorunu yaşamak istemiyorsan soğutucuları uygun ölçülerde koymalısın.Geri vites sensörlerinin içinden çıkan pançla delme işlemini yapabilirsin oto elektrikçilerde bulabilirsin bu pançı.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

abi yardım için çok teşekkür ederim yalnız bir konuyu anlamadım.Her 4 led için bir led driver mi kullanman gerekir yoksa dediğiniz gibi her iki tarafı +/-,+/- yaptıktan sonra + ve - lerini birleştirip mi takmam gerekir?Birde sogutucuları nereden temin edebilirim?

İyi forumlar bu forumu çok sevdim ilgi alaka mükemmel herkese iyi paylaşımlar iyi günler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

abi yardım için çok teşekkür ederim yalnız bir konuyu anlamadım.Her 4 led için bir led driver mi kullanman gerekir yoksa dediğiniz gibi her iki tarafı +/-,+/- yaptıktan sonra + ve - lerini birleştirip mi takmam gerekir?Birde sogutucuları nereden temin edebilirim?

İyi forumlar bu forumu çok sevdim ilgi alaka mükemmel herkese iyi paylaşımlar iyi günler.

Onur bey internette bu işi için yapılan hazır devreler satılıyor (DRL devresi).10 adet power ledi seri bağlantı ile sürebiliyor.Soğutucuları Karaköy den temin edebilirsiniz.

5 ledli yapmak isterseniz size bir kaç örnek... :good1:

post-4834-0-45417800-1329159637.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Koç

5 led sağ ve sol olmak üzere toplam 10 ledden oluşan şekiller daha çok hoşuma gitti :D soğutucuların bir ebatı olması gerekir mi veya karaköye bir lens ve içine led yerleştirilmiş örnekle gitsem daha mi iyi olur galiba karaköyden tüm gereksinimlerimi karşılayabilirim devreyi flnda oradan uzuca bulabileceğimi düşünüyorum.Karaköyün tam olarak neresinde tarif vermek forum kurallarına umarım aykırı değildir üşenmeden sürekli cevap veriyorsunuz galiba arada saçma sorularda soruyorum ama k.bakmayın o konuda herşey için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

5 led sağ ve sol olmak üzere toplam 10 ledden oluşan şekiller daha çok hoşuma gitti :D soğutucuların bir ebatı olması gerekir mi veya karaköye bir lens ve içine led yerleştirilmiş örnekle gitsem daha mi iyi olur galiba karaköyden tüm gereksinimlerimi karşılayabilirim devreyi flnda oradan uzuca bulabileceğimi düşünüyorum.Karaköyün tam olarak neresinde tarif vermek forum kurallarına umarım aykırı değildir üşenmeden sürekli cevap veriyorsunuz galiba arada saçma sorularda soruyorum ama k.bakmayın o konuda herşey için teşekkür ederim.

Karaköy Taksim tünelinin yanında ve bankalar caddesine çıkarken bir kaç tane elektronikçiler pasajı var,istediğin her şeyi oralarda bulabilirsin.Soru sormaktan çekinme sorularına mutlaka cevap verilir ama sizden ricamız yaptığınız uygulamaları ve ekipmanları resimleyip paylaşmayı unutmayın... :photo:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

herşey için çok teşekkür ederim.Abi resimleri çekicem ama uygulamayı yapmam yaklaşık 1 ay sürebilir çünkü okullar açık fln ama yaptıgım an direk resimleri eklicem gündüz görünüşünü kapalı görüşünü akşam görünüşünü ve %50 performansla çalışırken resim çeksem yeterli olur mu yoksa montoj öncesi ve sonrası şeklinde mi yapmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

herşey için çok teşekkür ederim.Abi resimleri çekicem ama uygulamayı yapmam yaklaşık 1 ay sürebilir çünkü okullar açık fln ama yaptıgım an direk resimleri eklicem gündüz görünüşünü kapalı görüşünü akşam görünüşünü ve %50 performansla çalışırken resim çeksem yeterli olur mu yoksa montoj öncesi ve sonrası şeklinde mi yapmam gerekir?

Giriş-Gelişme-Sonuç şeklinde olurs,senin gibi uygulama yapmak isteyen arkadaşlara örnek olmuş olur... :learn2:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

1W helio highpower led kaç lümen ?

%50 kısık yanması kısmı pek aklıma yatmadı.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

lümen derken o kısmı pek anlayamadım internette araştırdığım kadarıyla 1 wattlık 4 tane high power ledi bağlarsam sıkıntı çıkmayacağını karaköyde satılan bir devre ilede %50 performansla kullanabileceğimi öğrendim normalde kontağa bağlıcam devreye kısalardan + ve - giriş gelecek veya parklardan hangisinden geliyorsa o açılınca performans düşecek.Lümen dediğiniz derecesi ise 45 derece buzlu cam lenslerden aldım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

lümen derken o kısmı pek anlayamadım .Lümen dediğiniz derecesi ise 45 derece buzlu cam lenslerden aldım.

Lümen,ışık şiddeti demek...

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

lümenin kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim birde 3 ledi bağladım 9v luk pil ile çalıştırdım gayet iyi sonuç verdi 4 u bağlayınca 9v luk pil ile çalıştırdığımda ledler neredeyse hiç yanmıyor gibiydi galiba arac için uygun fakat pil küçük gelmiş değil mi?

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

lümenin kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim birde 3 ledi bağladım 9v luk pil ile çalıştırdım gayet iyi sonuç verdi 4 u bağlayınca 9v luk pil ile çalıştırdığımda ledler neredeyse hiç yanmıyor gibiydi galiba arac için uygun fakat pil küçük gelmiş değil mi?

Çin malı power ledler 70-90 Lümen,marka power ledler 90-120 Lümen aralığında...

9V luk piller ortalama 150-250 mAh.1W power ledler 350mAh...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Koç

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hemen arabaya koştum 4 ledi bağlamıştım aküye değdirdim sonuç mükemmel lümeni ölçmem mi lazım ölçü aleti fln mi mevcut?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hemen arabaya koştum 4 ledi bağlamıştım aküye değdirdim sonuç mükemmel lümeni ölçmem mi lazım ölçü aleti fln mi mevcut?

Bir gündüz farının toplam gücü 500 lümeni geçmemeli ve yaklaşık 40° açıya sahip olmalı. Aldığın ledlerin teknik detaylarını bulmaya çalış orda bir ledin verdiği lümen miktarı ve açısı yazıyordur.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Lümeni ölçemessin bunun için gerekli cihaz çok pahalı, en fazla lüx ölçümü yapabilirsin o nispeten daha ucuz bi cihazla yapılıyor fakat senin durumunda ikisinde gerek yok, 4 ledi seri bağla ve öyle sür(12 volt değil çalışırken ki14 voltu baz almak gerekli) 45 derecelik lensleri tak yeterli olur, extradan sürücü devre kullanıp, ledleri soğutucuya bağlarsan iyi olur.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

sogutucuyu kesin alıcam fakat sürücü devre olarak nasıl birşey almam gerektiğini bulamadım tavsiye edilenlere baktım çok acaip forumda bağlayan olmuş sordum cevap verirse ondan satın alıcam yoksa pahalı olan bir sürücü devre almak zorunda kalıcam iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

4-5 liraya satılan sürücü devreler var onlar senin işini görür,ledleri aldığın yerde vardır, birde park için %50 güç düşüşü çok az daha fazla bir güç düşüşü yapmalısın, 20mA parklar için yeterli olucakdır, sanıldığı gibi orjinal gündüz farlı araçlarda farlar açılınca %50 değil %80-90 bi güç düşüşü olmakdadır.

Sürücüye ekleyeceğin bir röle ve direnç ile parklarda kısık yanmasını ya da tamemen sönmesini sağlayabilirsin, kısık yanmasını istiyorsan 500 ohm direnç ile park konumuna alabilirsin

Online netdede bulabilirsin bu sürücüleri örnek veriyim bir tane

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=750493#ara

Yorum bağlantısı
Onur Koç

örnek verdiğiniz sürücünün + ve - bacak olmak üzere 2 bacağı var resimde gördüğüm kadarıyla her led için bir tane ondan mi almam gerekir yoksa 4 lede bir tane yeter mi birde bağlantısı hakkında fikir verebilirseniz sevinirim iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...