İçeriğe Yönlendir

Lada Vega Gündüz Farı yapımı için Fikir Alışverişi

Onur Koç

Recommended Posts

Onur Koç

Gündüz ledini farın içine yerleştirmek aklıma geldi.Kesme biçme yapmadan 3 cm boş kalıcak şekilde oluyor.Fakat aklımdaki plana göre far camına gündüz ledini yapıştırmak için ne kullanabilirim?Tek tarafı desensiz camı önümüzdeki hafta sonu alıcam.Onu alırken yapıştırıcığıda alayım ledi yapayım diyorum.Zaten bu far fazla o yüzden istediğim gibi oynama yapabiliyorum.Park aydınlatması için high power led 3 watt 45 derece lens ile kullanıcam.Kaç ohmluk direnc ile sürmem lazım?

morimoto h1 mercek ile Hella H7 arasında kaldım?Sizce hangisi iyidir?Xenondan soğuduğum için tüv'de sorun çıkardığı için bi-xenona karşı biri oldum.Bu yüzden bi-halojen mercek bakıyorum.Yardım ederseniz sevinirim.İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

... Yapıştırıcı olarak şırınga epoksi kullan.

... Power ledi mutlaka driver kullanarak sür ve soğutucuyu olabildiğince büyük kullan.

... 1 takım Morimoto ile en az 2-3 takım hella bi-halojen mercek alırsın seçim senin. :unknw:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

... Yapıştırıcı olarak şırınga epoksi kullan.

... Power ledi mutlaka driver kullanarak sür ve soğutucuyu olabildiğince büyük kullan.

... 1 takım Morimoto ile en az 2-3 takım hella bi-halojen mercek alırsın seçim senin. :unknw:

Power ledim hazır sürücüsünü ve soğutucusunu almaya giderim hafta sonu.Epoksi ve far camını alırım.Mercek konusuna gelirsem düşünmeye araştırmaya devam :D

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Önceliği merceklere vermen daha iyi olur diye düşünüyorum. :good1: Araştıracak bişi yok sayın Hocamızın lada'sına takılan mercek var Servet ustam konusunda yazmıştı ugraşmadan takıldı diye hatırlıyorum.İncelemelsin :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Önceliği merceklere vermen daha iyi olur diye düşünüyorum. :good1: Araştıracak bişi yok sayın Hocamızın lada'sına takılan mercek var Servet ustam konusunda yazmıştı ugraşmadan takıldı diye hatırlıyorum.İncelemelsin :good1:

Öncelikle fikir verdiğiniz için teşekkür ederim.Fakat sayın hocanın farları mercekli modeldi.Bizimkiler ise düz model.Arada 2,3 cmlık fark var.Merceklilerin kasası arkaya doğru daha geniş.Yerleştirmek istesem sayın hocanın merceklerinden yerleştirebilirim.Fakat bi-xenon macerası benim için bitti.Şuan bi-halojen maceram başladı.Ampul bulmak sorun olmayacak.Balast derdim olmayacak.Performans bakımından tabiki hocanın ki gibi olmayacak fakat hem uygun hemde tüv'de sıkıntı olmayacak.

Şuana kadar harcadığım para mercek hevesi için;

H1 bosch mercek:49,90

Sert Pleksi Angel Ledli Ürün Beyaz Çift 105mm :24,90

Motip Gümüş 690C Sprey Boya Mercek Modifiyesine :19,90

Sista Siyah, Gri Silikon Mercek Modifiyesi için :14,90

Bir adet orj bosch marka far:yanılmıyorsam 120 tl olması lazım.

Babamla denedik babama resimleri gösterdim.Duvara yansıtıcağımızı fln anlattım.Aldı eline spirali kesti,biçti kafasına göre koydu merceği :D birde merceğin vida yerlerini flnda kesmiş :D

Ardından baktım böyle olmayacak resimlerini paylaştığım merceği aldım.Yan sanayi far aldım.(40 tl)Gerçekten far ayarı yapılınca harika bir aydınlatma sağladı.Ampul patlayınca olduğu gibi söktüm.Şuan öyle duruyor.Yani az bütçe ayıralım derken yüzümüze gözümüze bulaştı.Ama öğrendik bu işi :D artık yarı amatör yarı professiyonal olduk.Mercek ebatı ne kadar küçük olursa montajda o kadar az zorlanacağımızdan düşünüyoruz şuan.

Not:Yan sanayi far benim oynamam için aracın üstünde orj far var.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Bu ürünleri pahalıya alıyorsunuz fikir olmas açısından yazmak istedim :good1:

-Motip veya dupli color sprey boyaların tanesini 7-8 TL ye

-Sista veya kaliteli üniversal silikonların tanesini 6-7 TL ye Karaköy den alıyorum...

Peki abi epoksinin fiyatı nedir?

Yorum bağlantısı
Onur Koç

- Kartuş epoksi 300-NP1 silikon 10-12 TL

- Sosis epoksi 600-NP1 silikon 14-18 TL :good1:

Cevap verdiğin için teşekkür ederim abi.Bugün 27 g şırınga içinde bulunan şeffaf epoksi aldım.(Henkel 13 tl)Far camını sordum uymuyormuş ebat farkı varmış.Bu yüzden alibaba.com isimli bir site buldum.

http://www.alibaba.com/product-gs/526960656/lada_2110_crystal_tail_lamp_vaz.html

http://www.alibaba.com/product-gs/517721707/lada_2110_crystal_Head_Lamp.html

Mercekli görüntüsü düzgün far buldum.Çin malı olduğundan bu farın daha kalitesizleri Tr'ye giriş yaptı.Kimse memnun kalmamıştı.Bunlar daha kaliteli fakat aldığım gibi mercek değişimi yapmam gerekecek.Desensiz far camı olması sportif görüntüsü beni cezbetti.Resimlerden anladığım kadarı ile gündüz ledim çok şık durucak.Fakat sorun şurda başlıyor;

Tek olarak getirebiliyor muyuz?

Fiyatı nedir?

Kargoda sıkıntı yaşar miyim?

Satıcılara mesaj attım.Şuan için cevap beklemedeyim.İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Fakat sorun şurda başlıyor;

Tek olarak getirebiliyor muyuz?

Fiyatı nedir?

Kargoda sıkıntı yaşar miyim?

Satıcılara mesaj attım.Şuan için cevap beklemedeyim.İyi akşamlar.

Ürün ve kargo fiyatı 100€ yu geçmeyen gönderilerde genelde sorun çıkmıyor.Diğer soruların cevabı bizde değil,teklif beklediğin çekik gözlülerde...

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Ürün ve kargo fiyatı 100€ yu geçmeyen gönderilerde genelde sorun çıkmıyor.Diğer soruların cevabı bizde değil,teklif beklediğin çekik gözlülerde...

Çekik gözlüler 100 adetten aşağı göndermiyormuş.Adet fiyatı 14.85 $ mış.50 $ teklif verdim yinede kabul etmedi.Bu far camı şeffaf olmadıkça mercek montajı hep sıkıntı olcak.Ledlerimi denedim.Desenli cam olmasına rağmen mükemmel şekilde gece belli oluyor.Gündüz deneyip bilgi vericem.Cama sabitlemek için epoksi sürdüm.Ledin üst camı çok acaip gözüktü.Kurumadan hemen söktüm temizledim.Görünmeyecek yerlerinden sürüp halledicem.İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Koç

Üzerinde max-40A 12 v CR1912 yazan bir röle mevcut elimde.Bu röle ne işe yarar?Gündüz ledimi bu röleye bağlasam kısaları açınca gündüz ledini söndürebilir miyim? Aynı merceği kullanmaya karar verdim.H1 3000k lık xenon ampul siparişi verdim ve merceğe uymadı.(Bu merceğin ki farklıymış)Bende çözümü ampul tutucusunu uyarlayarak buldum.(Kısa ampulun geçtiği yerdeki metal parça ile çözdüm)Artık ampul değişimi için vida vs değil normal ampul değiştirirmiş gibi değiştirebilicem.Yardımlarınızı bekliyorum iyi günler.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

post-5749-0-05833800-1351266208.jpg

post-5749-0-04337800-1351266220.jpg

post-5749-0-73183300-1351266223.jpg

post-5749-0-11125700-1351266229.jpg

post-5749-0-46688100-1351266234.jpg

post-5749-0-88982500-1351266237.jpg

post-5749-0-07879000-1351266241.jpg

Hepinizden çok özür diliyorum.Eklemeyi unuttum.Umarım resimler telafi eder hatamı.Tekrardan kusura bakmayın.İyi günler.

post-5749-0-09822900-1351266466.jpg

post-5749-0-04085200-1351266473.jpg

post-5749-0-92808900-1351266479.jpg

9 vluk pil ile gündüz ledimi denerken foto çekmiştim.Ekliyim dedim :D

post-5749-0-88050400-1351266562.jpg

post-5749-0-13268500-1351266569.jpg

post-5749-0-60124500-1351266575.jpg

Merceğe ampulu nasıl uydurdum diye soru işareti kalmasın diye foto ekledim ve öylesine kısaların evde fotosunu çektim.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

post-5749-0-14995900-1351334858.jpg

Merceğin kısalardaki hali.

post-5749-0-63474800-1351334868.jpg

post-5749-0-41910100-1351334874.jpg

post-5749-0-02317500-1351334879.jpg

post-5749-0-75350400-1351334883.jpg

Farın görüntüsü bu şekilde olucak.Evdeki denemelerim sonucunda 2 kattan aşağı çok rahat yolu ve karşıdaki evleri aydınlatabiliyorum.(Kısalarla)Telefonla çektiğim için fotolarda ışıklar daha azmış gibi çıkıyor.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Şans eseri babamın kesip biçtiği h1 merceğin eşine dokunmamış ve saklamış.Denemek geldi içimden birde ne göreyim.Benim bi-xenon tırt h1 bosch mercek felaket aydınlatıyor.Bu merceği söktüm ve yerine h1 bosch marka merceği taktım.Çok zor oldu ama oldu.Sadece far tasını kestim.Kesilme çizgisine göre sabitledim.Fakat toz kapak yerinden dışarı taştı mercek bu sorunu nasıl aşabilirim.Gündüz ledi için dediğim röleyi kullanma şansım var mi?H1 bosch marka mercek için hangi mercek kapağı olur?Yardımlarınızı bekliyorum.Yarın en azından röle vs işini halledeyim ve far içi tesisatı tamamlıyım.Birde bu bi-xenon merceği uzunlara taksam iş yapar mi?Normal ampul takmak istemiyorumda :D İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Onur bu proje ne zaman biter acaba 12.02.2012 - 13:27 de gündüz farı ile başlayan konu,çeşitli mercek montajlarıda dahil olup 28.10.2012 tarihine kadar bitmedi :fiuw: cevap vermesine verelim ama biraz gayret göstersende :lazy2: sonuç ortaya çıksa,konu toparlansa iyi olmaz mı? :unknw:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Konu amacının dışına çıksada başka projeler gerçekleştirdim.Far önceden tamamlandı.Şimdi değişiklik gerektiğini düşünüyorum.Gündüz ledi için far içinde olmasının daha güzel duracağını düşündüğüm için geçiktiğini biliyorum.Fakat yinede ortaya birşeyler koymak benim açımdan yeterli.Benim yaşımda gayret gösteren çok azdır.Bunada eminim.Bi-xenon mercek öncesi ve sonrası sıkıntılar çeksemde kendim yinede çeşitli denemelerle birşeyler yaptım.Yardımcı olmak veya olmamak size kalmış.Açılıp sadece soru sorulup bırakılmış konulara kıyasla en azından konunun dışına çıkmış fakat yinede çabalayan birilerine yardım edip etmemek size kalmış.Okul staj vs derken yavaş bir şekilde ilerleyebiliyorum.Yinede resim paylaşıcam.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

Farın iç tesisatını bugun bitirdim.Ledimi yerleştirdim.Bi-xenon merceği diğer kısıma montajladım.Sadece uzunlarda aktif oluyor ve h1 mercek yani kısalar aktif iken devil eye ve angel eye yandığından hoş bir görüntü çıkıyor ortaya fakat kısalardaki h1 bosch merceğin cerceve fiyatlarının yüksek olması nedeniyle şuan arayış içindeyim.Eğer uygun bir fiyata bulamazsam kendim birşeyler tasarlamak zorunda kalıcam.Far tasının arkası şuan açık ve h1 mercek açıkta dün bütün günümü ayırdım.Fakat hiçbir parçayı uyarlayamadım.Gelişmelerden haberdar ederim.Herkese iyi forumlar.

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Oktay Toker

Eline sağlık.Gündüz farının gündüz resimleri ve mercegin duvar resimleriyle konu tam olarak amacına ulaşır sanırım. :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Gündüz ledlerini far kaşına montajladım.Mercek montajına ara vermek yerine artık uraşmıyorum.Çünkü bu cama çözüm bulamıyorum.Gündüz ledinin gündüz ve gece görüntülerini hafta sonu paylaşırım.İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bende onu yazacaktım neden az diye.Baglantı hatası var gibi.Yada ledlerden birinde sorun var digerini etkiliyor.Her ikiside yanık iken giriş voltajlarına bak.

Bunlar power led mi?Bu gündüz farı modelindeki ledleri Flux led diye biliyorum ama yanış şekli power lede benziyor.Akım kontrollde üzerinde ise girirş voltajı dengesiz yada şase sorunu var.Bu gündüz farının daha yakın ledleri veya devresini gösteren resim var mı?

Mercekli orjinal far ile bu far yapısı aynı degilmi?Burayı anlamadım.Oldukca ucuz fiaytları var sanırım.Yada sadece cam edinebilirsin.Sayın Hocam ile Servet ustam uğraşırken harici cam almışlardı orada cüzzi bir fiyat yazmışlardı.Olmaz mı?

Birde Elindeki mercekler ne tür bir şey?Resim göremedim.Mahmut resimler paylaşmış ama senin mercek resmini göremedim.Bence mercek işini bırakma bu cam işi bence dediğim gibi olur diye düşünüyorum.

O farlar kaliteliymiş satıcı toptan link vermiş tane linki araman lazım.

Gündüz farının yeri bence güzel.Sadece daha güzel bir montaj ile orjinale yakın duruş gösterilebilinir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...