İçeriğe Yönlendir

Lada Vega Gündüz Farı yapımı için Fikir Alışverişi

Onur Koç

Recommended Posts

Onur Koç

http://www.elektropazar.com/led.htm 4 resim yani başlık olarak Tek Renk,Tek Kanal Akım sınırlamalı LED Driver , LED Sürücü olarak geçen devreyi kullanabilir miyim satın aldığım yerde vardı satıcı abi senin bu devreden 2adet alman lazım dedi 4 ledi birine 4 ledi diğerine bağlarsın dedi fakat parkları açınca nasıl kısılacağı hakkında bilgisinin olmadığı çeşitli girişlerinden sağlandığını söyledi eğer erken cevap verebilirseniz bu ürünü yarın karaköyden alıcam birde lümeni kaç olduğunu sorucam :D

Yani acilen bu uygulamayı yapmak istiyorum yardım eden etmeyen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

...lümeni kaç olduğunu sorucam :D

Yani acilen bu uygulamayı yapmak istiyorum yardım eden etmeyen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Onur kardeşim led driver ın lümeni olmaz voltajı ve amperi olur,lümen kullanacağın power ledlerin ışık şiddetidir.

Bu driver işini görür 1400mA olanından 2 tane alıcaksın...

1tek.JPG

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Mahmut biraz karıştırmış böyle bir sürücüye senin ihtiyacın yok, resimdeki 1400mA ki bunlar çok fazla led sürmen gerekir öte yandan uygun da olmaz 4 leri seri bağladığında 3.4 voltdan 13,6 volt araç çalışırken ki voltaj zaten bu değer en fazla 14V oluyor.

Yukardaki sürücüde 4 ledi seri bağlar bu sürücüyle süresen ledler ölür, ısınır ısınır ve ölür.

Benim yolladığım sürücülerde 1W*3 12 volt da sen 14 volt ile süreceğinden 4 taneyi çok güzel bir şekilde sürersin sorunsuz, girişi ac/dc yani bipolar istediğin gibi bağla ama çıkış dediğin gibi polariteli yani + - ye dikkat ediceksin.

Bu sürücüler genelde 310-330mA civarı veriyor zaten bu yeterince fazla bir power ledi 350mA tam güç sürmek çok zor bir işdir gerçi 310 ile sürmekde iyi bir soğutucu şart kılıyor neyse daha öncede değim gibi yap bu 5 liralık sürücüden 2 tane edin 2 tane mini 12volt röle al birde 500 direnç yap parklar için senin olayın tamam.

Daha öncede dediğim gibi 310mA ilede sürmek zordur, o yüzden ısı kontrolüne dikkat et olmadı direk sürme seri 2,9 ohm direnç tak, 260-270mA civarı sür o bile fazlasıyla yeter

Yorum bağlantısı
Onur Koç

bugun okul çıkışı karaköye gittim resimdeki sürücü devre para etmezken sorduğum dükkanda yerine başka biri bakıyordu 22 tl diyince vazgeçtim ve başka dükkanlara yöneldim aradım aradım en sonunda bir tane buldum satıcının söylemesine göre istediğin gibi kısarsın flaşör haline getirebilirsin dedi eve geldim denemelere başladım sadece flaşör özelliği var gibi içinden çıkan kağıtta şunlar yazıyor

kit no.11

12v LED DIMMER-flaşör OTOMATİK FLAŞÖR MOTOR HIZ KONTROL

Devrenin çalışma şekli

Devremiz 3 ayrı çalışma şekline sahip olup butona her basışta ayrı konuma geçer,elektrik kesilmelerinde çalışma kaldığı yerden devam eder.

Led dimmer konumundayken potansiyometre ile ledlerin parlak veya sönük yanması sağlanırken ki bu konum aynı zamanda motor hız kontrol konumudur.

-flaşör konumunda potansiyometre ile ledlerin flaş ayarı sağlanır.3.konumdaysa potansiyometre devredışı olup ledler otomatik olarak değişik frekanslarda flaş yapar.

Yazanlar bunlar derdim flaş değil adama dedim ki

abi parkları açınca ledler % 50den fazla güç kaybetsin adamda tam senin işini görücek bir sürücü dedi ne kadar dedim 12 tl dedi 10 tl verdim aldım.+ - ve led girişi olmak üzere devrenin 3 girişi mevcut led girişine ledlerden gelen - - girişine 12 v dc + girişine ise ledlerin + sı giriyor ve +yı elde edebilmek için kablo uzatmak gerekiyor.Şemadan gördüğüm kadarıyla aynısını uygulamadım fakat ledlerin parklarla kısılmasını sağlayan kısmının hangisi olduğunu bulamadım.Ne yaparsam yapıyım ledler bir seri birde yavaş bir şekilde çakıyor sadece adam yanlış devre verdiyse pazartesi iade edicem ve artık 22 tl denilen devreden alıcam.

Musa Can Koca sizin yolladığınız sürücü devrenin 2 adet çıkışı mevcut gibi gördüm metal kısımlarda giriş mi oluyor öyleyse parklar nereye bağlanacak detay verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Onur sana animasyonlu flash devresi vermişler bu senin işine yaramaz Musa nın link verdiği sürücüden alacaksın birde ledleri kısma olayını devre üzerinde değil Musa nın tarif ettiği gibi yapacaksın : sürücüden 2 tane edin 2 tane mini 12 volt röle al birde 500 direnç yap parklar için senin olayın tamam.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

ürünü iyice inceledim 3 kademesi mevcut fakat denilenler doğru değil nasıl yani derseniz?

1 kademe ledleri sabit tutup istenilen ışık miktarına getiriyor yani potansiyometreden ayarlanıyor.İstenirse ledler kapatılanabiliniyor.

2 kademede ise ledler sürekli çok seri bir şekilde flaşör yapıyor.

3 kademede ise ledler 5 saniye fln tam süre tutmadım ara ile yavaş bir şekilde çakıyor.

Sürekli elle ayarlamak can sıkıcı olacağından devreyi yarın geri vemeyi düşünüyorum ama devrenin işlevselliği güzel farklı ayarlamalar yapılabiliniyor ama benlik bir olay değil sizce sürekli ayar yapmak ne kadar doğru olur sizce geri vereyim mi vermiyeyim mi devrenin soğutucusuda mevcut ne yapmalıyım karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur Koç

http://imageshack.us/photo/my-images/804/img0214k.jpg/

http://img29.imageshack.us/img29/6932/img0215yi.jpg

http://img40.imageshack.us/img40/6301/img0216mh.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/8545/img0218iu.jpg

http://img195.imageshack.us/img195/4697/img0219dq.jpg

http://img88.imageshack.us/img88/7558/img0220kn.jpg

http://img40.imageshack.us/img40/3293/img0221ph.jpg

http://img137.imageshack.us/img137/9324/img0222ckh.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/4923/img0223hk.jpg

Kesip biçme gerektirmeyen bi-xenon 2.5 inç büyüklüğünde olan merceğim geldi şuan için hiç denemedim.Angel halka mercek çercevesi devil eye bulunuyor.Vakit bulamıyorm geleli 1.5 hafta fln oldu anca ekledim resimlerini.Kaliteli gibi görünüyor.Yol aydınlatması fln umarım iyi çıkar.Okul kapandıktan sonra montajını yapıcam gündüz ledleriyle beraber.Staj yerimi görmeye fln gittim.Vakit buldukça siteye giriyorum.Devil eye mavi angel halka beyaz 4300k xenon şeklinde secim yaptım.Herkese iyi günler.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

http://imageshack.us/photo/my-images/804/img0214k.jpg/ bu resimde 3 adet kablo var.1 i siyah o şase diğeri beyaz o kısalar için mavi kabloda uzunlar için

Roleden gelen siyah - ve kırmızı + aküye değdirdim.Balasta enerji vermiş oldum.Angel halka ve Devil eyeye enerji verdim.Buraya kadar sorun yok.Fakat bir türlü merceğin içindeki ampulu yakamadım.Eklediğim resimde bulunan kabloya ne verirsem evde çalıştırabilirim.(Aküyü eve çıkardım mercek çizgisine bakmak için yardımcı olursanız sevinirim)

Yorum bağlantısı
Onur Koç

abi hallettim roleden gelen siyahı akünün -sıne roleden gelen kırmızı + ya 3 lu fişteki siyah - ye kısaları denemek için beyazı + ya uzunları denemek için + ya değdirdim gayet düzgün bir çizgi karşıma çıkınca şaşırdım.Foto çekmeyi unuttum yalnızca devil eye ve angel halka yanarken fotolamışım o kötü oldu...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Koç
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Onur kardeşim bu tam olarak neyin resmi power ledli el feneri falan mı? :unknw: Şaka bir yana o değerli vaktini bunun için harcama derim,sonuç tam bir hayal kırıklığı olur. :fiuw: (bence)

Edit:Resimleri neden doğrudan foruma eklemiyorsun bu şekilde bakması çok zor oluyor...

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Abi bi-xenon merceğim bu.Forumda bir aralar muhabbeti geçenlerden kesme biçme olmayan merceklerden.Arac aküsüyle mükemmel bir aydınlatma sağlıyordu.Evde power supply ile benide tatmin etmedi açıkcası.Ama yinede çizgiler azda olsa ortaya çıktı.Sizce neden hayal kırıklığı olur performansı mi kötü yoksa kesilme çizgilerinde mi sorun var?

Not:Kısaları power ile çalıştırdım.Uzunları zar zor çalıştırdı.Powerın gücü yetersiz.Abi foruma foto eklemek daha zor geliyo.Yeni konu açarken ekleyebiliyorum fakat sonradan yorumlarda iş zorlaşıyo.Kaçtır eklemeyi denedim hatırlamıyınca pes ettim :D

Birde merceği fln hiçbir yere sabitlemedim kimse tutmadı masada biraz mercek durması gerekenden yamuk durdu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Abi bi-xenon merceğim bu.Forumda bir aralar muhabbeti geçenlerden kesme biçme olmayan merceklerden.Arac aküsüyle mükemmel bir aydınlatma sağlıyordu.Evde power supply ile benide tatmin etmedi açıkcası.Ama yinede çizgiler azda olsa ortaya çıktı.Sizce neden hayal kırıklığı olur performansı mi kötü yoksa kesilme çizgilerinde mi sorun var?

Not:Kısaları power ile çalıştırdım.Uzunları zar zor çalıştırdı.Powerın gücü yetersiz.Abi foruma foto eklemek daha zor geliyo.Yeni konu açarken ekleyebiliyorum fakat sonradan yorumlarda iş zorlaşıyo.Kaçtır eklemeyi denedim hatırlamıyınca pes ettim :D

Birde merceği fln hiçbir yere sabitlemedim kimse tutmadı masada biraz mercek durması gerekenden yamuk durdu.

Onur o zaman testi akşam araç üzerinde yap,enerjiyi aküden al ve düz bir duvara ışığın yansıma fotosunu çek,uzun ışık çok önemli değil.Bu resimlerle bir şey anlamamız imkansız el fenerinden farkı yok şuan.

+ Mesaj veya cevap yazmak için açtığın sayfanın sağ alt kısmında GÖNDER ve TAM EDİTÖRÜ KULLAN kutucukları var tam editörü seç burada DOSYA EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN a bas ve eklemek istediğin dosyayı yada resimleri seç ama resim boyutlarını dosyalamadan önce yeniden boyutlandırmayı unutma.Eğer resim detayı için mesaj yazmak istersen yüklenen resmin yanında Mesaj Ekle yi tıkla ve açıklamanı yap hepsi bu kadar... :good1:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Koç

cevap verdiğin için teşekkür ederim abi bu akşam babam uzun yola çıkıcak aracla büyük ihtimal geç çıkar çıkmadan önce vakit bulabilirsem eklerim yardımların için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Koç

post-5749-0-39488000-1340223732.jpg

kısalar açık duvara yakın bir şekilde halojen cool blue hyper 5000k ampuller takılı iken.post-5749-0-33425300-1340223738.jpg

kısalar açık duvara biraz daha uzak bir şekilde halojen ampullerpost-5749-0-10834600-1340223743.jpg

yol aydınlatması kötü çıkmış ama kör gibiyiz yolda resim anlatabiliyor herşeyi :Dpost-5749-0-93593400-1340223748.jpg

benim meşhur bi-xenon 4300k merceğim çok sevdim ben bunu :Dpost-5749-0-41626000-1340223754.jpg

bi- xenon merceğimi rastgele yola doğru tutulup fotolanması

Öncelikle ABİ GEÇ CEVAP VERDİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLERİM.Babam çok geç geldi ve bende stajdan başımı anca kaldırdım gücümü topladım ve fotolamaya indim yorumları bekliyorum iyi akşamlar...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

yorumları bekliyorum iyi akşamlar...

Onur kardeşim hevesini kırmak istemem,yanlış anlaşılmakta istemem :unknw: bu kadar uğraşa-paraya-zamana değmeyecek bir uygulama ama biz yinede kendimizi çakma xenondan hallicedir diye teselli edelim :unsure2: sende tak artık şunlarıda güle güle kullan be paşam :biggrin:

Yorum bağlantısı

Lada Vega'ın orjinal merceği yanında bunlar alameti farika sayılır. İki merceğide düzgünce montele, ayarlarını ve kesilme çizgisinin paralelliğini tam tuttur, fazlası ile yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Lada Vega'ın orjinal merceği yanında bunlar alameti farika sayılır. İki merceğide düzgünce montele, ayarlarını ve kesilme çizgisinin paralelliğini tam tuttur, fazlası ile yeterli olacaktır.

abi orj mercekli farı bizim cool blue hyperın yarısı kadar sen düşün artık:D Aldık diyelim 100 tlye çiftini orj alsak 180 tl fln tutucak.Aldık mi dandik mercek almaya değmicek 100 tl mercek 50 tl kapak tutucak.Sağlam bir xenon aldık mi oda tutar bi 200 tl fln bence bu kadar abartmaya gerek yok.Dünyanın parasını harcamaya gerek yok diye düşünüyorum.dediğinizi yapsam bizim aracı 2 defa serviste bakıma sokabilirim birde 132 tl verdiğim resimdeki mercek balast vs çöp olucak.Şu mercek halojenden kat kat iyi bir mercedes olmasada aydınlatma ondan abartılı olmayacak kadar düşük olucak.Birde son resimde gençler oturmuş kaldırıma oraya rahat yetişiyordu aydınlatma fakat aşağı bakacak şekilde koydum merceği ışığın rengi tam görünsün diye herkes niye bu kadar yere vurdu kesilme çizgisi çok düzgün gayet net veya para verdim diye bana öyle mi göründü :unknw:

Yorum bağlantısı

Onur, herkesin farklı görüşü olacak bunu sıkıntı etmemelisin, ürün yerden yere vurulmuyor ancak oem mercek kıyası yapılıyor. Bİr puanlama yapsak,

oem 9 alır,

senin mercek 7,

orjinal vega mercek -9000 :)

Dediğimi yap, güzelce monte et iki mercek çok güzel aydınlatacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...