İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Ahmet Kasapoğlu

Bizzat bildiğim 4 5 arkadaşım bırakın yıkamayı, merceksiz şekilde kit takılı olduğu halde muayeneden geçtiler.

Zaten nasıl olurda far yıkama olmaması ağır kusur olarak nitelendirilir?

yürüyen aksamdaki frendeki sorunlara nasıl bir kusur o zaman.

Ancak hafif kusur olması gerekir xenonla ilgili bir konunun ki bahsettiğim 4 5 arkadaşım hafif kusur yazısı ile muayeneden geçtiler.

Sizin rapor gerçekten ilginç fakat rapordada tutarsızlık var.

Kısa farın ayarsız olması gibi aydınlatmadaki en önemli unsurlarda biri hafif kusur olarak nitelendirilmiş.

Ama ondan çok daha az önemde olan uzun farın ayarsız olması orta kusuru bırakın, ağır kusur olarak nitelendirilmiş.

Ben anlamadım bu işi

Yorum bağlantısı
Can Can
(düzenlendi)

Bence sen farklı bir istasyona götür aracı

tarihinde viperking tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
ben hiçbirşey anlamadım zaten farlar 1 gün önce serviste ayarlandı ve hiçbir ayarsızlık bulunamadı buraya gittim çıkmayan şey kalmadı araçta hiçbirşey olmayınca kıllık yaptıklarını düşünüyorum hafif kusur yazan yerler eğer izmirde ise bana lütfen bilgi verin

gerçekten rapor baya ilginç.

Tanıdığım kişinin aracı Lagunaydı. Farlarda şapka dahil yok direk olarak xenon kit takılı.

Şu an ulaşma şansım yok fakat konuşmamızdan hatırladığım. Şzmir Aliağa daki istasyondu.

Yorum bağlantısı
Göksel Bahadır
(düzenlendi)

Araç muayenesinde

Madde 365: Far onaysız=Hafif kusur

Madde 376: Kısa huzmeli far:Yükseklik ayarı yok/Çalışmıyor=Hafif kusur

Muayeneye götürdüğün yer yönetmenliğe uymuyor ve işi bilmiyor. Başka yere götür.

aracmuayene7.pdf

tarihinde gxb tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

farın onaysız olması. Sonradan takılan Angel vb. farlar için geçerli bir durum.

far yükseklik ayarı yok çalışmıyor maddeside sanıyorum halojen farlar ile ilgili yazılan bir madde.

yönetmeliği inceledim çok güzel yazılmış herşey fakat xenon la ilgili tek bir madde yazmıyor.

Birde ilginç ama uzun farın ayarsız olması Ağır Kusur. Kısa farın ayarsız olması Hafif kusurmuş. Bunada hiçbir anlam veremedim.

Yorum bağlantısı
Göksel Bahadır

"Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok" diye ağır kusur vermiş. Yükseklik ayarlayıcısıile ilgili tek madde

"Madde 376: Kısa huzmeli far:Yükseklik ayarı yok/Çalışmıyor=Hafif kusur". Ne diye ağır kusur verip birde xenon tesisatı komple sökülmeli diye yorum yazıp ahkam kesmiş anlamadım.? :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

normalde yasal olarak, xenon far olan araçta far yıkaması ve otomatik yükseklik ayarı olması bir zorunluluktur.

bu sebeple yönetmelikte ya ek madde olarak yada başka bir yerde xenon farlarla ilgili konu olması gerek. onu aradım ama bulamadım bende.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

farın onaysız olması. Sonradan takılan Angel vb. farlar için geçerli bir durum.

far yükseklik ayarı yok çalışmıyor maddeside sanıyorum halojen farlar ile ilgili yazılan bir madde.

yönetmeliği inceledim çok güzel yazılmış herşey fakat xenon la ilgili tek bir madde yazmıyor.

Birde ilginç ama uzun farın ayarsız olması Ağır Kusur. Kısa farın ayarsız olması Hafif kusurmuş. Bunada hiçbir anlam veremedim.

Uzun farın menzilinin çok fazla olmasından dolayı kısa fardan daha rahatsız edici olabilmesi nedeniyle olabilir. Kısa far ayarı bozuksa atıyorum en fazla 100 metredeki araçları, uzun far ayarı bozuksa en az 200 metredeki araçları rahatsız edersin.

370 ve 380 : Yanlış renk : Ağır kusur - Xenon kit olabilir ama 6000K olmayacak :)

Xenon kitlerle ilgili kısım ise 366'da gizli olarak var.

Far : Onaylı / Onaysız.

Şöyle ki, bir farın tipi üzerindeki görülebilir bir yerde e-code'unda yazar.

Halojende :

HC : Halojen kısa far

HR : Halojen uzun far

HCR : Halojen kısa/uzun far (H4 yani)

Xenonda ise :

DC : Xenon kısa far

DR : Xenon uzun far

DCR : Xenon kısa/uzun far (bi-xenon yani)

Tabii muayene görevlisi farda bu kadar detaya bakar mı, baksa da anlar mı bilemem, xenon görüp aşırı parlak veya merceksizse şüphe üzerine de bakabilir.

Yorum bağlantısı
Guest eserr2

bence halojenlerınız xenon kıt takılı ıse muayneye gıderken orjınal lambalarınızı takın muayneye gırın ondan sonra xenon takacaksanız takarsınız.saten xenondan normal ampule gecmek 45 dk bılemedın 30 dk :)

Yorum bağlantısı
Murat Şen

ballastları sökmezsiniz ampulleri sökün halojenleri takın dewam.. max 5 dk :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
Uzun farın menzilinin çok fazla olmasından dolayı kısa fardan daha rahatsız edici olabilmesi nedeniyle olabilir. Kısa far ayarı bozuksa atıyorum en fazla 100 metredeki araçları, uzun far ayarı bozuksa en az 200 metredeki araçları rahatsız edersin.

370 ve 380 : Yanlış renk : Ağır kusur - Xenon kit olabilir ama 6000K olmayacak :D

Xenon kitlerle ilgili kısım ise 366'da gizli olarak var.

Far : Onaylı / Onaysız.

Şöyle ki, bir farın tipi üzerindeki görülebilir bir yerde e-code'unda yazar.

Halojende :

HC : Halojen kısa far

HR : Halojen uzun far

HCR : Halojen kısa/uzun far (H4 yani)

Xenonda ise :

DC : Xenon kısa far

DR : Xenon uzun far

DCR : Xenon kısa/uzun far (bi-xenon yani)

Tabii muayene görevlisi farda bu kadar detaya bakar mı, baksa da anlar mı bilemem, xenon görüp aşırı parlak veya merceksizse şüphe üzerine de bakabilir.

evet çok çok doğru.

muayene sırasında makinada yükseklik ayarına bakılırken zaten dağı taşı aydınlatan farlar sanırım belli oluyordur. Zaten bu farlarda kesilme çizgisi bile olmuyor makinada yükseklik ayarına bakmak bile zor. Sanırım öyle farlara ağır kusur veriyorlar.

Yani merceksiz olarak xenon takılı olması gayet tabiki göz alıyor fakat bir arkadaşımın aracında takılı mesela Astra H yani göz alma olayını düşünmezsek farın kesilme çizgisi ve aydınlatması çok güzel. Yani göz alma olayı haricinde çok düzgün bir aydınlatma çizgisi var muayeneden kesinlikle geçicektir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

evet şimdi bir netlik kazandı konu.

Benim bahsettiğim kişinin aracı 2000 model Lagunaydı. Demekki o sayede geçebildi.

Ama dediğiniz gibi çok mantıksız bir durum. Yani sanıyorum o seneden önce üretilen orjinal xenonlu bazı araçlarda bu sistem yokki mecburen onlar kontrol dışı bırakılmış. Ama genede eski araca yıkamasız yükselik ayarsız xenon kit takıp muayeneden geçmek garip

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Far yıkama 1996, otomatik seviye kontrol 1998 yılında zorunlu hale getirildi. Tabii bu BM ECE düzenlemelerinde yayınlandı üye ülkelerin bu düzenlemeleri kabul edip uygulaması farklı olabiliyor, 2001 yılında bizdeki yönetmeliklere girmiş olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar

Yeni muayene firmamız TUVTURK sonradan takılan xenonlara muayenede onay vermiyor.Aslında doğrusunu yapıyorlar.Bilindiği gibi çakma xenonların hiçbirinde yakın farda olması gereken yansıma silueti oluşmuyor.Yani karşıdan gelenin gözünü alıyor.Normal farlarda ayar yapmak için duvar önünde durduğunuzda ortaya çıkan şekil xenonlarda şapka olmadığından far ayar cihazında ayarlanamıyor.DŞKKATŞNŞZE SUNULUR....

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Bu durum farda şapka olmadığı için değil. Halojen fara xenon ampulu takıldığı için oluşuyor. Sonuçta şapkalı halojen farlarda var. Onlarında desenleri kötü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

TRT3'de araç muayenesi ile ilgili bir program..

Şzlemenizi tavsiye ederim..

sorularınız için..

hayatinrenkleri@trt.net.tr

Yorum bağlantısı
Mert Kenar

arkadaşlar malum muayeneler tüv türk tarafından yapılıyor artık ve anlatılanlardan anladığım kadarıyla korkunç titizlikle inceleme yapıyorlar.normal halojen aydınlatma sistemine sahip bi araca xenon takarsak muayenede sorun olurmu? ya da buna nasıl çözüm bulabiliriz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Far yıkama ve otomatik seviye ayarlayıcısı yoksa muayeneden geçemiyor...

Çözüm sökmek...

Yorum bağlantısı
Misafir

Herhangi bir far yıkama sistemi taksak olurmu?Birde otomatik far yükseklik ayarım var ancak orjinal araçlardaki gibi dingil ağırlığı ile değil.Aracın yere olan paralelliğine göre çalışıyor.Bir sıkıntı çıkarmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Herhangi bir far yıkama sistemi taksak olurmu?Birde otomatik far yükseklik ayarım var ancak orjinal araçlardaki gibi dingil ağırlığı ile değil.Aracın yere olan paralelliğine göre çalışıyor.Bir sıkıntı çıkarmı?

Olur bence...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Üstad bi soru daha;Far yıkama tamam,otomatik eğim tamam,pekala bunlar için proje filan istenirse?Hani misal lpg takınca isteniyorya.O nun gibi.Hani kalkıpta kardeşim hani planı projesi derlerse yandık.Tüm emekler çöpe gider.

İkinci bir olayda arka aydınlatmalar.Kalkıp arka aydınlatma grublarını lede çeviriyoruz.Herhalde bunlarla ilgilide sıkıntı çıkabilir dimi?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

o konularda bir sorun çıkmaz

zaten gerekli olan sistem varmı ona bakılıyor ve işlevini yerine getiriyormu diye kontrol ediliyor.

zaten emin ol saatlerce baksalar yükseklik ayarının standart dışı olduğunu anlayamazlar.

Yorum bağlantısı
Erhan Yılmaz 1

çok abartmışsınız cam lı filimlerde geçiyor xenonun her türlüsüde geçiyor 6 arkadaşım girdi 2 sinin xenonları mercekli bile değildi bmw 316 94 model ve renault safrane 96 model neyse hepsi hafif kusurlu olarak geçdiler geçmeseler ne olucak ki çıkartırsınız xenonların balastları sokarsınız muayeneye sonra tekrar takarsınız 10 dakkalık iş o kadar dert etmeyin

benim anlamadığım far silicek diyorlar denge zımpırtısı diyorlarda bu ülkede kaç kişi gece körü o eski ampüllü araçlarla kaza yapıyor ölüyorlar biliyorlarmı xenon far mercekli olduğu sürece ne zararı olucak yıkaması olmassa efendim göstermiyormuş sanki ampül çokmu gösteriyor tam aksine o daha beter sıfır göstermiyor xenon gene maşallah kirlensede canavar gibi gösteriyor ben gece uludağdaki dağ yolunu çıkdım farlarım leş gibiydi artı buz kar v.b sislerim ve kısa larımla kısalarım xenondur far yıkamamda yokdur olsada zaten o havada bir anlam ifade etmez neyse önümü gündüz gibi görerek çıkdım o durumda eski sarı ampüllerim olsa görüşüm sıfır olurdu onu çok iyi biliyorum çünkü başımdan daha önce bu tip olay geçdi öyle yoldada durıyım farımı siliyim diye duramassınız durursanız kalkamassınız o uludağ yolunu bilenler bilir.....

yani bu xenon geçirtmemeleri saçmalık ötesi o kadar çok şey varken bir bumu kalmış adam farına mercek takmışsa bırak taksın xenonuda tamam merceksizleri geçirmesinler ona lafım yok çünkü merceksiz farlar deli gibi xenon takıldımı yeri göğü her yeri ayarsız bir şekilde aydınlatıyor milletin gözünü mahvediyor hem sürücü hem yayaların ona sözüm yok ama mercekli adama yıkaması yok diyede geçirmemezlik ederlerse türk aklıyla baş edemezler adam gider kendi balastları söker gider takar eski ampüllerini sokar bakıma yani bu kandırmacada nereye kadar sürebilir tüv biz işimizimi yapıyoruz diyicek

bazı şeyleri istemek için en önce insalara verdikleri maaşlara bakıcaklar tüv tüv diyorlar madem avrupa standartında bakıyorlar o zaman pek çok türkiyeye yollanan araçların donanımlarını söküp yolluyorlar o donanımlarla yollasınlar ayrıca avrupada bir işçi en az 5000 euro 10 bin euro maaş alıyor avrupada bizede o paraları versinler baksınlar yıkamanında kralını takarız arabaya ne derlerse yaparız

ama önce dürüst olsunlar zaten zor zar geçim derdinde olan insalarız üç beş kuruşu bir araya getirip araba alıyoruz bazen lüksümüzden kesiyoruz bazen özgürlüğümüzden feragat ediyoruz biraz görüşümüz kuvvvetlensin geceleri rahat sürelim anamızı karımızı bacımızı babamızı çoluğumuzu çocuğumuzu taşıyoruz sonuçda can taşıyoruz bu yüzden xenon takıyoruz bunada sayın tüv yasakmı diyicek.. sislere falan xenon takanlara lafım yok onlarında yapdığı çk çok yanlış bir şey sislerin sarı olması gerekir çünkü adından belli sis dumanı delmesi gerekir o yüzdendirki sisler sarıdır çünkü sarı renk dumanı delen tek renkdir sisi deler yani.. ben sislere xenon takanlarada karşıyım bunlarda tüv kontrolünde geçmeye bilir ama kısa ların bir zararı olucağını sanmıyorum ki ben uzunlarımı bile bil hassa xenon yapmadım hani ön farım çok kirlenirse direk uzunları yakarım diye ama şimdiye kadar onada hiç ihtiyaç duymadım hep kısalar uzun yol şehir içi işimi çok güzel görüyor bir rahatsız olanda görmedim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...