İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

Sercan Keklik

erhan bey tüv sizin benim başkasının fıkrıne göre hareket eden resmi bir kuruluş degil, kurallara göre hareket eden resmi bir kuruluş ve kurallar diyorki..

eger Ananızı karınızı bacınızı babanızı çocugunuzu colugununuzu düşünüyorsanız merceklı farınızıda xenon varsa buna far yıkama takın dıyor.. Sebebide çok ufak bir çaptan ısık cıktıgı ıcın pislendıgınde önünüzü göremezsiniz diye belirtiyor.. Kar kış demişsiniz 12 ay var kar kış ayı 3 aydır ve 3 ayda full kar yagmaz yagsada antfirzli su kullanırsınız dert bıter..

ama bu kadar ailenizi düşünürken tüm dünyanın oturup onay verıp koydugu kuralı delip mercekli xenon kullanıyorsanız ve eksıklıklerı varsa far yıkama o bu vs.. bence ailenizi degil aracınızı düşünüyorsunuz.. Eger far yıkama takmıyorsan hem kendı canını,hem ailenin canını, hem malını, hemde başkasının malını-canını düşünüyorsan takma diye özellikle belirtiyor.. Bence dogru olanıda bu..

bu arada tüve girmeden önce sök tak balast muhabbetıne karşıyım.. Kendimizi kandırmaktan öte bi şey degil işte biliyoruz bu rahatsız edıyor ama düşünceler hep şu şekilde...

aman abıı rahatsız etsın ben söker geçerım sonra gene takarım afferin.. bu kafadan ötürü Türkiye şunca yıldır zaten bı yere gelemedı..

Yorum bağlantısı
Göksel Bahadır
çok abartmışsınız cam lı filimlerde geçiyor xenonun her türlüsüde geçiyor 6 arkadaşım girdi 2 sinin xenonları mercekli bile değildi bmw 316 94 model ve renault safrane 96 model neyse hepsi hafif kusurlu olarak geçdiler geçmeseler ne olucak ki çıkartırsınız xenonların balastları sokarsınız muayeneye sonra tekrar takarsınız 10 dakkalık iş o kadar dert etmeyin
2001 öncesiüretilen araçlarda far yıkama şart değildi bu nedenle önce yıllarda üretilmiş araçlarda far yıkama şartı aramıyorlar.
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

ayrıca 1. seviye cam filmi hafif kusur olarak geçer.

ortada garip bir durum yok.

abartılan bir durum hiç yok.

Yorum bağlantısı

Farlarımızın içinde tadilatlar yapıp farın orjinal şeklini değiştiriyoruz.Her ne kadar orjinalinden daha güvenli bir aydınlatma yakalasak dahi TÜV muayenelerinde far ile ilgili kontrollerde sıkıntı çıkarmı?

çok abartmışsınız cam lı filimlerde geçiyor xenonun her türlüsüde geçiyor 6 arkadaşım girdi 2 sinin xenonları mercekli bile değildi bmw 316 94 model ve renault safrane 96 model neyse hepsi hafif kusurlu olarak geçdiler geçmeseler ne olucak ki çıkartırsınız xenonların balastları sokarsınız muayeneye sonra tekrar takarsınız 10 dakkalık iş o kadar dert etmeyin
Sayın darkmoon,senin bahsettiğine eyvallahta biz ne yapalım komple farımı sökelim?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Farlarımızın içinde tadilatlar yapıp farın orjinal şeklini değiştiriyoruz.Her ne kadar orjinalinden daha güvenli bir aydınlatma yakalasak dahi TÜV muayenelerinde far ile ilgili kontrollerde sıkıntı çıkarmı?Sayın darkmoon,senin bahsettiğine eyvallahta biz ne yapalım komple farımı sökelim?

Işık ayarı ve diğer şartları yerine getirdiğin sürece bişey söyleyecekelrini sanmyorum..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Yılmaz 1

tüv standartlarında araba istiyorlarsa o zaman insanlara tüv standartında maaşda vericekler öyle tüv ü avrupa standartlarını sadece teftiş e getirmekle olmaz hizmetede getiriceklerki denge sağlansın

ben tüv e karşı değilim çok güzel bir şey en azından artık yamuk yumuk araçlar piyasaya çıkmıycak o yanı çok güzel ama abartmamak lazım xenon kit yasakmı benim takmam sorun değil sen ülke olarak sattırmıycan o zaman hem sattırıyorsun sonrada tüv yasak diyor diyorsun bu ne perhis bu ne lahana turşusu satarken yasak değil takarken yasak değil muayenede yasak..

o zaman kimse kusura bakmasın ama bu insanları aptal yerine koymak oluyor öyle yaparlarsada bu halk aptal yerine koyulmaz ama aptal yerine koyar işde gider bir ton üç kağıt yapar muayeneden önce balansları çıkarır gider lastikçiden sıfır lastik kiralar muayenelik şimdi o hizmetde devreye girmiş lastikçiler muayeneye girmelik sıfır tekerlerk kiralatıyorlarmış yada muayene götüren trafik müşavirleri ....

bu olduğumuz yerde saymak değildir türk tarzı çözümdür

tekrar ediyorum sen avrupalı avrupalı avrupa standartı diyorsan ben de ok diyorum avrupa standartı olsun her şey ama bu avrupa standartı nedense hep teftişe kontrole yasaklara geldimi var ama iş maaş a geldimi insanlık yaşam standartlarına geldimi yok sonra sen 3 kuruşluk maaşla çalışan adamdan zaten zor zar köşeye attığı üç beş kuruşla araba almış gidicen 10 kuruşluk masraf çıkartıcan neymiş avrupa kuralları...

ben esas sistemin bu iki yüzlülüğüne karşıyım sen giderde 3 kuruş maaş alan adamdan 10 kuruş masraf çıkarırsan o adamında durumu yoksa ki yok ne yapsın tabiki üç kağıt yapıcak tabiki en ucuz alternatif vicdanenen yasal olmasada hukuk önünde bir sorun olmıyan yöntemlere başvurucak ne yapsın adam...

tuv falan hikaye geçirmek isteyen insan en geçmez aracıda ordan burdan ödünç aldığı parçalarla muayeneye girmelik sadece geçirir sonra o parçaları çıkarır eskilerini takar bu bir sorunmudur hayır değildir ama bir yıkama sistemi diyorsunuz bir yıkama sistemi milyarlardır eyer aracın orjinalinde varsa sonradan yapılıcaksa 4 lastik bu gün en kötüsü micheelin standart bir versiyonunu alsa adam 1 milyardır

asgari ücret nedir milletin aldığı yada son zamanlarda artık doğru dürüst alamadıkları maaş nedir.. ????

yazımın başındada söyledim tuv çok güzel bir şey ama haddini limitlerini ve türkiyedeki insanların gelir düzeyindeki bilinci anladığı sürece

mesela tipo vardı fren testine girmiş kalmış geri yollatmışlar bu şahane bir şey çok güzel adam komple kampaalar balatalar falan değiştirdi fren sisteminin şakası olmaz farlar ayarsızdır bunlar kontrol edilebilir ne biliyim bu tip çok önemli şeyler bence tuv un yapdığı en güzel şeyler amortisörleri kontrol etsinler yayları kontrol etsinler motoru kontrol etsinler bunlara bir lafım yok bunlar arabanın hayati fonksiyonları ışıkda öyle bakın ne diyorum xenon kit merceksizse katiyen geçirmesinler çünkü merceksiz xenonlu araçlar gördüm yürüyen disko yada flaşör yol harici her yeri aydınlatıyor.

mercek uygulamasıda ucuz az masraflı bir şey değil ama olsun xenonlu fara mercek şart ben bundanda yanayım böyle araba geldimi geçirmesinlerde ama ayrıntının ayrıntısına girerlerse bu çok yanlış halk başademez ve halkla başademezler...

benim aracım yeni araç ben bunları kendim için değil halkım için yazıyorum benim aracımın tamponunda yıkama yeri bile hazır bir yıkama motoru takmaya bakar yani benim için sorun yok geçirmeseler ben gidip yıkama motorlarını takrırırım en kötüsü ama ben burda insanım için konuşuyorum...

Yorum bağlantısı
Bülent Uslu
tüv standartlarında araba istiyorlarsa o zaman insanlara tüv standartında maaşda vericekler öyle tüv ü avrupa standartlarını sadece teftiş e getirmekle olmaz hizmetede getiriceklerki denge sağlansın

ben tüv e karşı değilim çok güzel bir şey en azından artık yamuk yumuk araçlar piyasaya çıkmıycak o yanı çok güzel ama abartmamak lazım xenon kit yasakmı benim takmam sorun değil sen ülke olarak sattırmıycan o zaman hem sattırıyorsun sonrada tüv yasak diyor diyorsun bu ne perhis bu ne lahana turşusu satarken yasak değil takarken yasak değil muayenede yasak..

o zaman kimse kusura bakmasın ama bu insanları aptal yerine koymak oluyor öyle yaparlarsada bu halk aptal yerine koyulmaz ama aptal yerine koyar işde gider bir ton üç kağıt yapar muayeneden önce balansları çıkarır gider lastikçiden sıfır lastik kiralar muayenelik şimdi o hizmetde devreye girmiş lastikçiler muayeneye girmelik sıfır tekerlerk kiralatıyorlarmış yada muayene götüren trafik müşavirleri ....

bu olduğumuz yerde saymak değildir türk tarzı çözümdür

tekrar ediyorum sen avrupalı avrupalı avrupa standartı diyorsan ben de ok diyorum avrupa standartı olsun her şey ama bu avrupa standartı nedense hep teftişe kontrole yasaklara geldimi var ama iş maaş a geldimi insanlık yaşam standartlarına geldimi yok sonra sen 3 kuruşluk maaşla çalışan adamdan zaten zor zar köşeye attığı üç beş kuruşla araba almış gidicen 10 kuruşluk masraf çıkartıcan neymiş avrupa kuralları...

ben esas sistemin bu iki yüzlülüğüne karşıyım sen giderde 3 kuruş maaş alan adamdan 10 kuruş masraf çıkarırsan o adamında durumu yoksa ki yok ne yapsın tabiki üç kağıt yapıcak tabiki en ucuz alternatif vicdanenen yasal olmasada hukuk önünde bir sorun olmıyan yöntemlere başvurucak ne yapsın adam...

tuv falan hikaye geçirmek isteyen insan en geçmez aracıda ordan burdan ödünç aldığı parçalarla muayeneye girmelik sadece geçirir sonra o parçaları çıkarır eskilerini takar bu bir sorunmudur hayır değildir ama bir yıkama sistemi diyorsunuz bir yıkama sistemi milyarlardır eyer aracın orjinalinde varsa sonradan yapılıcaksa 4 lastik bu gün en kötüsü micheelin standart bir versiyonunu alsa adam 1 milyardır

asgari ücret nedir milletin aldığı yada son zamanlarda artık doğru dürüst alamadıkları maaş nedir.. ????

yazımın başındada söyledim tuv çok güzel bir şey ama haddini limitlerini ve türkiyedeki insanların gelir düzeyindeki bilinci anladığı sürece

mesela tipo vardı fren testine girmiş kalmış geri yollatmışlar bu şahane bir şey çok güzel adam komple kampaalar balatalar falan değiştirdi fren sisteminin şakası olmaz farlar ayarsızdır bunlar kontrol edilebilir ne biliyim bu tip çok önemli şeyler bence tuv un yapdığı en güzel şeyler amortisörleri kontrol etsinler yayları kontrol etsinler motoru kontrol etsinler bunlara bir lafım yok bunlar arabanın hayati fonksiyonları ışıkda öyle bakın ne diyorum xenon kit merceksizse katiyen geçirmesinler çünkü merceksiz xenonlu araçlar gördüm yürüyen disko yada flaşör yol harici her yeri aydınlatıyor.

mercek uygulamasıda ucuz az masraflı bir şey değil ama olsun xenonlu fara mercek şart ben bundanda yanayım böyle araba geldimi geçirmesinlerde ama ayrıntının ayrıntısına girerlerse bu çok yanlış halk başademez ve halkla başademezler...

benim aracım yeni araç ben bunları kendim için değil halkım için yazıyorum benim aracımın tamponunda yıkama yeri bile hazır bir yıkama motoru takmaya bakar yani benim için sorun yok geçirmeseler ben gidip yıkama motorlarını takrırırım en kötüsü ama ben burda insanım için konuşuyorum...

dediklerinin % 90 una katılıyorum haklısın diyosunki mercekliler geçsin merceksizler geçmesin neden !

far ayarsızssa merceklide göz alır merceksizde ister xenon olsun ister holojen

dogru söylüyosun 10-12. hatta 30 bin k takanlar bile var bunlar kuru havada neysede yağmurlu kötü havada önlerini bile göremezler

ben bütün arabalarıma xenon taktırdım mercekli olanda ver merceksiz olanda geçen ay muayene istasyonuna gittim görevli far ayarlarımı kontrol etti herşey normal aradan bir görevli aynen şunu dedi kardeşim bunlar xenon olmaz git orjinal lambasını tak getir yoksa muayeneden geçemessin ve size şunu söyleyim görevli söyliyeceği kelimeleri ezberlemiş kimbilir kaç kişiyede aynısını söyledi bende kendini bilmeyen görevliye yetkli serviste takılan ce standartlarında onaylanmış 6000 k faturamı gösterdim o zamanda hemmm tamam yetkili serviste takıldı ise olur tamam dedi

bir aracın yürüyen aksamı güvenlik aksamı mutlaka iyi olmalı lastikleri fren sistemi hatta motorun durumu bile önemli hepimiz trafikteyiz kelle koltukta gidiyoruz lambası yanmıyan motordan yağ akıtan geceleri gözünüzü alan lambalar mutlaka görüyosunuz muayenin amacı nedir bu araç karayollarında trafiğe çıkabilir ve sorun yoktur bence budur

teknoloji hergün kendini yenilemekte ben giderim arabama xenon da takarım ne bilim sis farlarım yoksa sisde takarım önemli olan hertürlü hava şartlarında görüş mesafemin mükemmel olması ve diğer karayollarındaki araçların güvenlini negatif etkilememesi bu ister mercekli olur ister merceksiz

Yorum bağlantısı
Emre T.

gecen muayneye gittim xenon yasagı kalmıs yanı halojen farlara xeno takılı araclar hafıf kusurlu gecıyo bilgilerinize :)

Yorum bağlantısı
Göksel Bahadır

Makyajlanmış Honda civic sedan 2009 modelleri merceksiz xenonlu (yıkama ve otomatik seviye ayarlı) üretiliyor Farları yakından inceleyemedim ama resimleri halojen far ile aynısı. Eğer aynı fara xenon kitli üretiliyorsa, sonradan kit taktıranlarla tek farkı otomatik seviye ve far yıkama olacaktır. Far yıkamada taktırılırsa ve far seviyesini ayarlayan duyarlı sürücü ise problem olmaz diye düşünüyorum. Her ne kedar mercek güzel aydınlatsada Sonuçta mercekte mecburi değil gibi duruyor ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Bülent Uslu
Makyajlanmış Honda civic sedan 2009 modelleri merceksiz xenonlu (yıkama ve otomatik seviye ayarlı) üretiliyor Farları yakından inceleyemedim ama resimleri halojen far ile aynısı. Eğer aynı fara xenon kitli üretiliyorsa, sonradan kit taktıranlarla tek farkı otomatik seviye ve far yıkama olacaktır. Far yıkamada taktırılırsa ve far seviyesini ayarlayan duyarlı sürücü ise problem olmaz diye düşünüyorum. Her ne kedar mercek güzel aydınlatsada Sonuçta mercekte mecburi değil gibi duruyor ne dersiniz?

mercek mecburi değil 2002-03 sonrası araçlarda far yıkama arandığı doğru ancak bunların hiç biri aracın muayenesine etken değil önemli olan ister holojen olsun ister xenon far ayarı düzgün olması kardeşimde 2000 passat variant var almanyadan alındı gemiyle marmarise geldi teslim aldık farları orjinal xenon ve merceksiz ayrıca far yıkamada yok tüvtürk napacak kabulmu etmiycek yok böyle bir şey

hadi xenonu geçin bazı arabaların orjinal arka sinyalleri kırmızı renk nolcak tuvturk muayene etmiycekmi

Yorum bağlantısı
Emre T.
mercek mecburi değil 2002-03 sonrası araçlarda far yıkama arandığı doğru ancak bunların hiç biri aracın muayenesine etken değil önemli olan ister holojen olsun ister xenon far ayarı düzgün olması kardeşimde 2000 passat variant var almanyadan alındı gemiyle marmarise geldi teslim aldık farları orjinal xenon ve merceksiz ayrıca far yıkamada yok tüvtürk napacak kabulmu etmiycek yok böyle bir şey

hadi xenonu geçin bazı arabaların orjinal arka sinyalleri kırmızı renk nolcak tuvturk muayene etmiycekmi

şahsen ankara ivdeik deki muayne istasyonuna git orada ben konuştum.geçiriyorlar ama adam söylüyo xenon ışığı yüksesk olur ama ışıgın dagılması iyi olmaz diyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Misafir

Bu gün aracımın muayanesi yapıldı.Enterasan bir olayı paylaşayım.Tofaş araçların kuş serisi tabir edilen çift reflektörlü farda kusur bulmadılar.Sordum,aydınlatma verileri normal dediler.Garib değilmi???

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Belgede çok fazla bilgi var.. Editle ve sadece ilgili bölümü ekle istersen...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Bu gün aracımın muayanesi yapıldı.Enterasan bir olayı paylaşayım.Tofaş araçların kuş serisi tabir edilen çift reflektörlü farda kusur bulmadılar.Sordum,aydınlatma verileri normal dediler.Garib değilmi???

Mümkündür. Yan sanayi ürün kalitesiz olmak zorunda değil ki, o çinlilere has bişey. :p

O farları imal eden Ayfar bir çok markaya oem far imal ediyor, ECE normlarına uygun üretim yapmak zorundalar zaten.

Yorum bağlantısı
Misafir

Aynı fardan bizim elemana aldım.kısaların nereyi aydınlattığı belli değildi.Bu yüzden o farın geçmesi enterasan geldi.Yoksa tabiki ayfarın yaptığı iyi farlarda var.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Selçuk Keleş

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12193844.asp 'den alıntı :

Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, motorlu araçlarda kısa farlardan sonra ayarsız uzun farları da “ağır kusur” olmaktan çıkardı. Bu kararla yollarda yapılan denetimlerde ayarsız uzun far nedeniyle ceza kesilemeyecek, araç muayenesinde engel çıkarılmayacak.

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nesip Kemaloğlu, araç muayenesindeki kusurların derecelendirilmesi ile ilgili tekrar bir çalışma yaptıklarını ve uzun farlardaki kusurların ağır kusur olmaktan çıkartılarak hafif kusur kapsamına alındığını söyledi.

Araç muayenelerindeki kusurları her hafta istatistiksel olarak değerlendirdiklerini anlatan Kemaloğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Araçlardaki ağır kusurların yüzde 55-60'ını uzun farlarla ilgili kusurlar oluşturuyordu. Bu konuyu tekrar gözden geçirdik ve trafik güvenliği açısından uzun farlardaki kusurların çok olumsuz bir etki yarattığını düşünmediğimiz için hafif kusur kapsamına aldık.

Uygulamadaki kusur niteliklerini gelecek yıl tekrar değerlendirerek kusur gruplarında yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Eskiden araç muayeneleri ruhsat üzerinden sadece gözle yapılıyordu. Şu anda sistemde her noktanın kontrol edildiği bir araç muayenesi söz konusu.”

“AB MEVZUATI ŞLE FARKLILIK YARATTI” ŞDDŞASI

Araç Muayenesi ve Fren Testleri konusunda Alman akreditasyon kurumu DAP ve TÜRKAK'tan akredite FRENTEKNŞK Şirket Müdürü Alpay Lök ise “kararı doğru bulmadıklarını” söyledi. Lök, “Bu durum, farların servislerde kontrolü gereğini ortadan kaldırmıştır. Farı ayarlanmamış araçlar trafikte eskiden olduğu gibi tehlikeli olmaya devam edecek” iddiasında bulundu.

Yeni düzenlemenin, “Ulusal Araç Mevzuatı”ndaki “ayarsız uzun farların ağır kusur grubunda yer alması şeklindeki bir yanlışı düzelttiğini, ancak kısa farlarla ilgili mevcut bir yanlışı düzeltmediğini” savundu. Lök, “Son düzenleme daha hatalı bir sonuç doğurmuştur. Çünkü 'ayarsız kısa far' ve 'ayarsız uzun far'ın hafif kusur olmasıyla far kontrol ve ayar cihazı kullanılarak araçların farlarının servislerde kontrolü gereği ortadan kalkmıştır” dedi.

Lök, söz konusu düzenlemenin ardından “Far kontrol ve ayar cihazının da kullanımına da gerek kalmayacağını” öne sürerek, “bu cihazların da atıl duruma geleceği” görüşünü dile getirdi.

“Ayarsız kısa farların ağır kusur kapsamına alınmamasıyla Ulusal Araç Muayene Mevzuatı'nın AB Muayene Mevzuatı ile farklılık yarattığını” savunan Lök, muayeneden “ayarsız farla geçen araçların, trafikte de eskiden olduğu gibi tehlikeli olmaya devam edeceğini” iddia etti. Lök, uygulamanın araç muayenesinin güvenli bir şekilde yapılması beklentilerini de boşa çıkaracağını öne sürdü.

Yorum bağlantısı

Al işte !!! Yahu bu yasayı çıkaranlar birde teknik bilseler ya..Uzun ayarsız ise kısa zaten ayarsız olacak.Ne güzel seviniyorduk artık gece yolculuklarımız daha güvenli olacak diye fos çıktı...

Yorum bağlantısı
Hakan Erdoğan1679652585

doğru çok önemlide hocam, bence bu standartları karşılayacak yol yok!

en basitinden çankrıya gidip gelirken yolda öyle çukurlara giriyorsunuz ki değil farın yahut ön düzenin içerde adamın ayarı kaçıyor. ve tarım mevsiminde ne kısa yetiyor adama ne uzun, gece yolda geliyorsun adam traktörle ortalamış arkada römork var ne ışık ne reflektör ne bişey... farların ayarını kaldırdım desem sen milleti tehlikeye düşürüyosun olur... acaba kendimi mi koruyorum yoksa tehlikeye mi atıyorum bilemedim...

yollarda inanılmaz şeylerle karşılaşmak mümkün, inek öküz traktör biçerdöver vs......

bana far ayarınla niye oynadın diye kızan olursada ciddi aydınlatma ihtiyacı hissettiğimden ötürüdür, sadece ana yollarda yada şehir merkezlerine yakın yerlerde gezipde yapan yoktur zaten kimse bayılmaz far dikmeye.

aydınlatma deseniz karayolları ağımızın % kaçında var??? biraz kırsallara davet etmek lazım bu TUV cüleri, uzun far bile gecenin o zifiri karanlığında o kadar gizemli kalıyor ki, virajı son anda fark ettiğin oluyor...

burada, TR'de, direkt olarak Alman standartlarını arayamaz kimse, ararsan böle gevşetmek zorunda kalırsın, o istasyonlar işlemez, kuyruktan bayılırsın...

hangi alman çiftçisi 1964 model 135 masseyle rençberlik yapar??? veya hangi alman şehirlerarası yolunda kafam kadar çukura düşer araba ki...

aydınlatma bizim karayollarımızda çok ciddi bir ihtiyaç, ayarlı farlar resmen yere bakıyormuş gibi geliyor insana o ıssız yerlerde.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Far-cam/reflektör:

a-yok

b-yanlış

c-hasarlı

d-içi nemli

e-sızdırıyor -> AK

Far reflektörü:

a-mat

b-kör

c-paslanmış -> AK

Far: montaj pozisyonu hatalı -> AK

Far: onaysız -> HK

Kısa far

Kısa hüzmeli far:

a-ayarı çok yüksek

b-ayarı düşük

c-yönü hatalı -> HK

Kısa hüzmeli far:

a-Her iki far fonksiyonunu yerine getirmiyor

b-bir tanesi fonksiyonunu yerine getirmiyor -> AK

Kısa hüzmeli far: ışık şiddeti zayıf -> HK

Kısa hüzmeli far: yanlış renk -> AK

Kısa hüzmeli far:

a-montaj pozisyonu uygun değil

b-sayısı uygun değil -> HK

Kısa hüzmeli far: Aksesuarla (kısmen) kapatılmış -> HK

Kısa hüzmeli far: bağlantısı gevşek -> HK

Kısa hüzmeli far: elektrik bağlantısı yanlış -> HK

Kısa hüzmeli far: ampul(ler) dönük takılmış -> HK

Kısa hüzmeli far:

a-Far yükseklik ayarlayıcısı yok

b-çalışmıyor -> HK

Uzun far

Uzun hüzmeli far:

a-ayarı çok yüksek

b-ayarı düşük

c-yönü hatalı -> HK

Uzun hüzmeli far:

a-her iki far fonksiyonunu yerine getirmiyor

b-bir tanesi fonksiyonunu yerine getirmiyor -> AK

Uzun hüzmeli far: ışık şiddeti zayıf -> HK

Uzun hüzmeli far: yanlış renk -> AK

Uzun hüzmeli far:

a-montaj pozisyonu uygun değil

b-sayısı uygun değil -> HK

Uzun hüzmeli far: Aksesuarla (kısmen) kapatılmış -> HK

Uzun hüzmeli far: bağlantısı gevşek -> HK

Uzun hüzmeli far: elektrik bağlantısı yanlış -> HK

Uzun hüzmeli far: ampul(ler) dönük takılmış -> HK

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Sercan Keklik
(düzenlendi)

ilginç bir soruyla karşınıza geliyim...

Bu hafta servise ugradım rutin işler için.. O sırada bir baktımki yeni 2-3 alet gelmiş :good1: Bunları TUV için getirmiş monte etmiş kullanıyorlar..

O sırada Corchi marka HT970 PC model bir far ayar makinası gördüm. PC baglantılı ve gerçekten şu güne kadar gördügüm epey gelişmiş bir aletti..

Ben Xenon farları taktırdıktan sonra 2-3 yere ayar yaptırmıştım ve bir türlü ayardan memnun kalmamıştım. En Sonunda Voltron (Selçuk Abiyle) beraber duvara karşı bir ayar yaptıkki o gün bugundur o ayarla kullanıyordum ve çok memnundum.. Rahatsız olan kimsede yoktu ayarlar biraz aracın dışına dogrudydu fakat daha detaylı kurcalamak istememiştik o gece.

Lafı uzatmadan konuya geliyim.. Dedim getirin hele şu makinayı bi bakalım ayarlarımıza dogrumu yanlışmı.. Öncelikle aracın tüm şase noktalarını lazerle kontrol ederek tek tek bütün noktaları sabitleyip aracın orta noktasını buldular, daha sonra farın merkezini bulup farları yaktıgımızda menü seçimi gelip, işte xenon mu halogen mi? asimetrik mi? Far yüksekligi egimi otomobil mi kamyonetmı vs.. bir çok menü çıkarak kendimize uygun olanları seçip kontrol etmesini istedik.. Far ayarlarımı aşagıda buldu ve biraz dışarda, Dogru sekmeye getirene kadar bize saga veya sola yukarı veya aşagıya gıtmemızı kendısı içindeki sensörlerle bilgilendirdi. Yani bu makinayı hayatında görmemiş biri bile çok kolaylıkla far ayarı yapabilecek kapasitede olan bir duruma getirmişler adeta.. ayarladıktan sonra kontrol etmek istiyor cihaz ve kontrol ediyor.. Onaylarsa Ok veriyor. Muaene istasyonlarındada bu ürünün kullanıldıgı söylendi bana serviste tabi ama ne kadar dogru yanlış bilmiyorum fakat tüm degerleri gayet güzel şekilde çıkartıyor..

Aklıma takılan konu ise şu.. Farları ayarladıktan sonra karanlık bir yer bulamadıgım için duvarda kontrol edemedim.. Akşam baktıgımda ise 2 farın Kesim çizgileri öncekine göre daha yakın bir şekle gelmiş fakat sag far soldakine göre daha yukarda idi.. Ertesi gün gittim tekrar kontrol ettirdim 2 farada onay verdi. Kısacası.. Sag far soldakine göre hemen hemen 1-2mm daha yukarda.. Bu bir makine senkronize hatasımı yoksa öyle olmak zorundamı kararını alamadım.. Sizlere sormak istedim.

bu arada kesim çizgileri çok yakın derken hemen hemen bu resimdekiyler aynı :nea: bana önceki cok aralıklı geldigi için abartmış olabilirim.. müsait degildim resmlerini çekemedim müsait bi vaktimde eklicem.

9.jpg

Kontrol yapılan test cihazı;

http://www.mates.com.tr/far.htm

tarihinde Sercan Keklik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bir hata var bence, bir kişinin de şu ayar makinasıyla yaptığı ayarı beğendiğini görsem dişimi kıracam :good1:

Her iki farı aynı hizaya getirsen bile asimetrik ışık deseni sayesinde yolun sağ tarafına daha uzun menzille ışık gider. Sağ tarafı yükseltmekle bu menzili daha da uzatmışsınız. Umarım yanlışlıkla simetrik far ayarı seçilmemiştir, seçildiyse sağ farı bu nedenle yükseğe almış olabilir cihaz.

Aklıma gelen olabilecek ikinci neden, senin farlarının içlerinin değişmiş olması ve bundan dolayı oluşabilecek küçük sapmalar. Sanıyorum cihazla merkezlerken farı üzerindeki referans çizgisini baz aldınız, farın içindeki blok öncekiyle birebir aynı olmayabilir.

Farın yüksekliğinin düşük çıkmasının nedeni, senle ayarladığımız zamanla şimdi arasında benzin deposunun doluluk farkı olabilir. Senle ayarlarken belki depon daha doluydu ve ona göre ayarlama yapmışızdır.

Bir duvar resmi alalım, bakalım, bu durumu duvar resmiyle birlikte distribütör firmaya maille sor bakalım ne diyecekler. :nea:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...