İçeriğe Yönlendir

Turbo Sümbül

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Sana ödev yazıyorum arastır gel 😂 

ya başka şeylerde çıkarsa, korkmuyor musun :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Doğan Arşiray yazdı:

0.35 fecaatmış.

Benim minibüs 0,33. 
0,35 e göre daha insaflı denebilir:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Benim minibüs 0,33. 
0,35 e göre daha insaflı denebilir:)

ama zaten aradaki rüzgar direnci, yüzey alanınına bağlı ve hızın karesiyle doğru orantılı olarak artıyrodu yanlış hatırlamıyorsam. yani lineer değil artış. 0.27 0.28 den epey iyi gibi.

blue efficiency modeli olan w204 mercedes C serisi 0.25 miş mesela. altı plastik kaplı vs diye.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_C-Class_(W204)

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Demir
İlkay Başaran yazdı:

Renaultun sağlam olmayan motoru var mı ki ?

1,6 dci diyolar

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bugün ümraniye sanayiden 2 sinyal lambası camı 1 polen filtresi ve 1 hava filtresi aldım. 

Ümraniye sanayide Renault servisine derdimi anlatınca bunun normal olduğunu söylediler. 

3 silindir olunca titreşim ve devir dalgalanması normalmiş. Bana hiç inandırıcı gelmedi tabiki. 

AIL4fc8vWitLjNsjVf_vPW0vv_Zae0juDf7pEJFr

AIL4fc-2XwgNX3ylxqhM-E0iRqDmzjyX7g3yg7UEAIL4fc-ndHs0NcuVQ9M4yTYJsv1wQy5Qz6upr9FU

AIL4fc8qRtnTWoOZdvi7U-wmTisWUDb3JLYbc2eY

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yağ ?

Paramız olunca. Maaş zamlarını bekliyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ali Darbaz yazdı:

Bugün ümraniye sanayiden 2 sinyal lambası camı 1 polen filtresi ve 1 hava filtresi aldım. 

Ümraniye sanayide Renault servisine derdimi anlatınca bunun normal olduğunu söylediler. 

3 silindir olunca titreşim ve devir dalgalanması normalmiş. Bana hiç inandırıcı gelmedi tabiki. 

AIL4fc8vWitLjNsjVf_vPW0vv_Zae0juDf7pEJFr

AIL4fc-2XwgNX3ylxqhM-E0iRqDmzjyX7g3yg7UEAIL4fc-ndHs0NcuVQ9M4yTYJsv1wQy5Qz6upr9FU

AIL4fc8qRtnTWoOZdvi7U-wmTisWUDb3JLYbc2eY

Taklidi çok var diyorlar ama ben güvendiğim bir esnaftan Castrol GTX motor yağı aldım araba daha sessiz çalışıyor performans daha stabil hale geldi ben memnun kaldım.

Aytac Sakal yazdı:

Bugün yıllık bakımını yaptırdık...

Güvendiğim bir yerden Castrol 5 30 tam sentetik motor yağı aldım 4+1 Lt 650 tl.Hava Filtresi , orjinal yağ filtresi 225 tl.Nakit indirimli fiyat.

250 Tl de işçilik...

IMG_20230527_081732.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Aytac Sakal yazdı:

Taklidi çok var diyorlar ama ben güvendiğim bir esnaftan Castrol GTX motor yağı aldım araba daha sessiz çalışıyor performans daha stabil hale geldi ben memnun kaldım.

Arabanın servis göstergesi 10500 km den düşüyor. Biraz daha sallayacam yağ bakımını. Ama ben birşey merak ettim. Bu arabanın servis tablosunu bulamıyorum. Renault servis tablosu yokmu. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın servis göstergesi 10500 km den düşüyor. Biraz daha sallayacam yağ bakımını. Ama ben birşey merak ettim. Bu arabanın servis tablosunu bulamıyorum. Renault servis tablosu yokmu. 

Ben arabayı Enişteden aldım ve hep Serviste bakım yaptırmış Renault Port üzerinden takip ediyorum.Geçmiş bakımlar arızalar dahil hepsine ulaşıyorum.Artık bakımı Sanayide Ustama yaptırıyorum o yapılması gerekenleri hallediyor.

https://www.renault.com.tr/renault-hizmetler/renault-port.html

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Dalgalanma normal diyen kim. Yok öyle bişi. Titreşim var evet dalga dümen yok

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu kadar düşük km’li arabada dalgalanma sebebi belli başlı zaten. Akü, alternatör, bobin veya buji. Bi bak bence

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Dalgalanma normal diyen kim. Yok öyle bişi. Titreşim var evet dalga dümen yok

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu kadar düşük km’li arabada dalgalanma sebebi belli başlı zaten. Akü, alternatör, bobin veya buji. Bi bak bence

Bu iki ay çok sıkışığım.. ÜMRANİYE'ye Cruze için vites halatı almaya gittim. 1000 TL'de ona verdim. 

Arabnın ikinci günü cam kırdı. Lastikler eski, yağ bakımı şüpheli, üstüne birde ateşleme masrafı. 

Bu arabanın eksiklerini tamamlamam 4 ayı bulacaktır. Bu gün işlerimi şirket arabası ile gördüm, sembolü calıştırıp iki tür attım bıraktım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba değerli dostlar. 

Bugün bir Alman profesörün yakıt tüketimi ile ilgili teorik labratuar testlerini içeren bir makale buldum. Tce90 motorun BSFC haritası üzerinden 6 ileri sanal bir şanzıman oranları ile yakıt ekononmisini hesaplamış. Benim araba tabiki 5 ileri vites ve 80 km hızla giderken 2000 devir çeviriyor. 

i3fn4vl.PNG

Bu Haritada 100 km/h eğrisi var. Bu hesaplanmış gerekli olan motor gücünü istinaden bir yay çizmiş. Arabamın Vmax yani maksimum hızı 171 km/h. Resimdede Vmax verilmiş. Ayrıca teorik 200 km/h içinde bir yay çizilmiş. Benim arabanın ekonomik noktası orta motor yükünde 2000-2500 devir arası görünüyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gülkokan yazdı:

Maksimum torku kaç devirde alıyorsun

2300 civarı başlayıp, 3500 kadar max tork alıyor araba 

cs_tce_energy_09_tce_003.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ümraniye sanayide Renault servisine derdimi anlatınca

araç geçmişinde değşim revizyon var mı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

araç geçmişinde değşim revizyon var mı

2018 yılına kadar yapılan servis geçmişinde herhangi bir revizyon görmedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

İşte devir dalganmasından  kastım

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Ali Darbaz yazdı:

İşte devir dalganmasından  kastım

Alternatör yükü ile ilgili gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Osman Ünal yazdı:

Alternatör yükü ile ilgili gibi.

Olabilir abi, Hanımı ikna edip uzun yola gidemiyorum. 1 ay içinde trafikte 3 tane vukuatım oldu. Ailecek arabada yola gitmekden korkar olduk. Haftasonu 10 12 km yol yapıyorum .. :(

Bu arada arabanın altına eğilip baktım, Tamamen anlamsız boydan boya bir şaft tüneli var. İçide bomboş. Daica Duster'dan kalan fazla şaseyi kullanmışlar heralde. O kadar eğreti duruyorki nasıl izah etsem bilemedim. Önden arkaya doğru kocaman boş bir şanzıman tüneli , izasında devam eden boş bir şaft tüneli var. Adamlar Duster'ı yaptık bari şaseden birde sedan yapalım demişler. Böyle eğreti duran bir şase üzdü beni. İ10 nede Cruze böyle değildi. Kendilerine özel şaseleri vardı. Bunun şasesinin bu denli ortak mal olması üzdü. İnsan bari biraz büker felan , hiç uğraşmamışlar direk çakmışlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Acil kredi kartımdaki borçları bitirp en kısa zamanda arabanın tüm eksiklerini tamamlamak istiyorum.. :( Özgür demirtaş ne derse çıkıyor. Ne kaar borçlu olursam okadar iyi . :(

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

AIL4fc-2XwgNX3ylxqhM-E0iRqDmzjyX7g3yg7UE

Sürtme izini kolonya çıkarır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...