İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Otomobiller Başlamadan Bitiyor mu?

Murat Öngür

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

5g  çıkacak diye çocuğun olmaz deyip binaları yaktılar

taxiler neden almıyor

https://www.enerjigunlugu.net/taylandda-kablosuz-elektrik-devri-basliyor-7856h.htm#:~:text=Perşembe 15%3A07-,Enerji Günlüğü - Tayland'da akıllı telefon ve laptoplarınwireless yardımıyla şarj,kablosuz elektrik devrinin başlayacağı bildirildi.

2014 de hemde...

bu işin çözümü bu olabilir, Tesla haklıysa elektrikli arabalar direk ezer geçer....  şimdi sorun elektiriği nasıl üreteceğiz, bunuda gezgenin kendisi üretiyor zaten ;)

hepimiz titreşiyoruz, frekans candır :D 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Cihangiroğlu yazdı:

seninkide içten yanmalı ve koca hacimli içten yanmalıya sahip, 2 motor var 2 yakıt var 2 sistem ve donanım var... tam benzinliyi alırım, o dediğin yakıt farkı sadece şehir içinde ve neredeyse sadece İstanbul da geçerli, bu fark sadece aracıyla her gün işe gidip gelen için geçerli, gerisi umursamaz bile, tüpü takar geçer hatta, ayrıca fiyatıda farklı vergisi vs. daha fazla, cazip olması için ucuz vergisi düşük olmalıki satsın.... 

hibrit için diyebileceğin tek argüman az yakıyor oda he zaman ve heryerde değil, şehir içinde kullanan için geçerli, bu durumda yine dediğime geliyoruz, şehir içinde toplu taşıma ve mini elektrikliler olmalı, gelecek araba almayan toplumda gerek olmayacak, buda ileri vadeli plan...

reklamda uymadı, basit ve ucuz diyor, karmaşık pahalı ama A++ demiyor, zira A++ tüplü arabalarlarda var, hatta elektrikliler var A+++++

Hibrit her ama her koşulda aynı şartlardaki araçtan daha az yakıyor. 

Global konuşuyoruz. LPG montajı başka nerede var dünyada? Bizim gibi 3. sınıfa konumlandırılan ülkeler hariç görebiliyor musunuz?

Çağlar Bayur yazdı:

taxiler neden almıyor

Aynısını söyleyeyim. Global konuşuyoruz. Türkiye'den bahsetmiyoruz. Amerika ve Avrupa'da neredeyse tüm taksiler hibrit. Prag'a gittim en son mesela, bindiğim tüm taksiler -dizel hariç- hibritti.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Prag'a gittim en son mesela,

mesela en son Prag a gitsem en son bakacağım şey taxilerin motoru olurdu , global konuşuyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

mesela en son Prag a gitsem en son bakacağım şey taxilerin motoru olurdu , global konuşuyorum

En son baktım abi :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiyatı benziliden ucuz olmalı, seninki tam hibrit 1.3 tce olsaydı mesela, fiyatıda dediğim gibi olsaydı yada aynı olsaydı alırdın değilmi? peki öylemi? 

Qashqaide düzgün bir hibrit olsaydı 200-300 fazla verirdim.. 

Ha o zaman belki alamazdım. Eski kasasını alırdım :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

taxiler neden almıyor

Bizdeki ticari seçimleri mantıkla bağdaşmaz abi. Öyle bakarsak halen tofaşka biniyor olurduk. Global bakarsak evet, taksiler alıyor :) 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

N.Tesla belkide bu işi çoktan çözdüydü haberimiz yok, kablosuz enerji aktarımı hemde ülke boyutunda, düşünsene bir,  elektrikli arabalar sürekli elektriğe ulaşıyor, pil yok, sınırsız menzil, abone ol yeter....

dahada ileri gidelim, enerji kaynağıda gezegenin kendisi,  Daniken beni anmıştır kesin :D

Abi neden elektriğe odaklanıyorsun ki? Alternatif üretilir. 

Cep telefonunda bilmem kaç sene hizmet verebilen batarya yaptılar nükleer tabanlı. Bunu minnacık telefon bataryasına sığdırabiliyorlarsa mesela neden araç motorlarına sığmasın? 

Daha bunun soğuk füzyonu var, kuantumu var. Hidrojeni var, suyu var. 

Yani ille kablo ile düşünmeye gerek yok. Sonuçta mevcut telefon teknolojisi gelişene kadar telefon her birimiz için kablolu bir iletişim aracıydı ve sadece ses transferi mümkündü. Şu an online oyun oynayıp, video izleyebiliyorsun. Bence kendine yetebilen sistemler geliştirilecektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Cep telefonunda bilmem kaç sene hizmet verebilen batarya yaptılar nükleer tabanlı.

koymam öyle şeyi cebime

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Muhtemelen @Ali Cihangiroğluiçin toyota küçük hacimli turboya hybrid uygulamaya çalışıyordur. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

kibirtin şartı ucuz olması, öyle olsa bile çoğunluğu hiçbir zaman alamayacak zaten üretilmeyecekte....

Çağlar Bayur yazdı:

Türkiyede taksi seçimi mantıksızlık, bakım ve vergi sistemi üzerine kurulu. Tofaş köyde bile tamir ediliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Anlaşıldı, Ali Abi'nin bundan sonraki arabası hibrid olacak. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ya baktılar batarya teknolojisi gelişmiyor. Yoldan kablosuz şarj olan araçlar çıkartırlar. Belli başlı yollarda olsa bile yapılamayacak bir iş değil. Zaten elektriğin uzun yolda canı çıkıyor, şehir içinde pek sorun değil. İsterseler bir modül ile geçiverirler..

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

koymam öyle şeyi cebime

Abi cep telefonları da patlıyordu bir zamanlar, beyin hücrelerini yumurta gibi pişiriyor, kullanmayın diyorlardı. Hadi kullanma. Teknoloji oraya evrilir ve alternatif kalmazsa mecbur koyarsın :) 

Un ile yapılan her şey zararlı diyen teyze lahmacun yerken görülmüştü. Zaman insanı mahkum bırakıyor.

Dün bir araştırma okudum, otizm görülme oranı eskiye göre ciddi oranda artmış, yakında %lik dilimlerde görülmesi yönünde fikir beyanları var. Farkındalık arttığı için teşhis arttı diyenler var ama plasentada mikroplastiklerin görülüyor olması, içinde ne olduğunu bilmediğimiz bi sürü kimyasalı gebelikte gıda takviyesi olarak kullandırmaları falan daha makul bir açıklama olabilir bence. Hadi plastiği hayatından çıkartta görelim :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Un ile yapılan her şey zararlı diyen teyze

pide kırmızı çizgimiz, kasayı al pideyi bırak o derece, kıymalı yumurtalı offfffff, sarısı sulu kayısı kalacak ama üffff

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

taxiler neden almıyor

İlim irfan bilim teknoloji sahibi kaç taksici var ülkede veya kaç tane hibrit sisteminin çok uzun ömürlü olduğunu bilen.

Versile selam söyledi.

Petrol bitmeden olmazmış.  La petrol bitince hangi asfalt üstünde araç kullanacaz hangi aracın plastik aksamı olacak? Petrol bittiği gün dünya zaten duracak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Teyze lahmacunu her zaman tavsiye etti

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Petrol bitmeden olmazmış.  La petrol bitince hangi asfalt üstünde araç kullanacaz hangi aracın plastik aksamı olacak? Petrol bittiği gün dünya zaten duracak

Petrol bitmez ya,

Yenisi oluşuyordur sürekli :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Murat Sahın yazdı:

elektrik şuan bilinen ve yaygın olan o yüzden örnek verdim, yoksa belkide bizim bilmediğimiz başka şeylerde vardır belki, bakalım neler olacak...

Servet Aydın yazdı:

İlim irfan bilim teknoloji sahibi kaç taksici var ülkede veya kaç tane hibrit sisteminin çok uzun ömürlü olduğunu bilen.

Versile selam söyledi.

petrol bitmez, mayalanıyor aşağıda, kefir gibi mübarek :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Petrol bitmez ya,

Yenisi oluşuyordur sürekli :)

Kaç milyar canlı ölüyor sürekli. Tutmuşlar pötröl bötöncö:onder2:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sani Gerşon yazdı:

Şunu konuşalım:

İki içten yanmalı motor var. Biri 5lt yakıyor, biri 10lt yakıyor. 10lt yakan düz benzinli, 5lt yakan hibrit. Aynı paraya satılıyor.

Hangisini alırsınız?

Düz benzinli alır lpg takarım 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yoksa belkide bizim bilmediğimiz başka şeylerde vardır belki, bakalım neler olacak...

Jelibon madeni gibi :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

Kaç milyar canlı ölüyor sürekli. Tutmuşlar pötröl bötöncö:onder2:

sen onu bırakta şu 10 sene giden led ampuller neden 1-2 senede cortluyor arkadaş, öğrendiğime göre adamlar ledlerin tam sınırda çalışmasını sağlıyorlarmış, böylece ömrü kısa oluyormuş, planlı eskitme, doğrumu bu?  bu lambalardaki dirençleri değişsek, mesela 10 ohm olanı 15 ohm yapsak, ledlere atıyorum 50 mili amp. gideceğine 25-30 gitse senelerce banamısın demeden çalışırımı :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

sahibi kaç taksici var ülkede

keş ten haber ver, alayı banka müdüründen daha iyi hesap yapar

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

keş ten haber ver, alayı banka müdüründen daha iyi hesap yapar

Otomotiv olunca kafaları basmaz. Bilgi birikim teknoloji hak getire. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

sen onu bırakta şu 10 sene giden led ampuller neden 1-2 senede cortluyor arkadaş, öğrendiğime göre adamlar ledlerin tam sınırda çalışmasını sağlıyorlarmış, böylece ömrü kısa oluyormuş, planlı eskitme, doğrumu bu?  bu lambalardaki dirençleri değişsek, mesela 10 ohm olanı 15 ohm yapsak, ledlere atıyorum 50 mili amp. gideceğine 25-30 gitse senelerce banamısın demeden çalışırımı :)

Kesinlikle. Isıyı düşür teorik 50bin saati görür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Otomotiv olunca kafaları basmaz. Bilgi birikim teknoloji hak getire. 

Kesinlikle. Isıyı düşür teorik 50bin saati görür

bu işin kolayı reostaya uygun led ampül almak ve az kısmak o zaman, olurmu ne dersin :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu işin kolayı reostaya uygun led ampül almak ve az kısmak o zaman, olurmu ne dersin :)

Ev mi araç mı plan?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Ev mi araç mı plan?

ev, araba içinde olur ama nasıl olur bilmem?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...