İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Otomobiller Başlamadan Bitiyor mu?

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Sürmeli
Çağlar Bayur yazdı:

L7 lerin sun(ma)duğu özelliklere bakınca misli pahalı geliyor bana bizim piyasada, İsviçre de daha ucuz? bunların ötv si gümrüğü vs kaç acaba onu bulamadım

ami, 45 max sürat mesela

mesela 120 ile giden corona 45 ile giden amiye önden çarpsa dağılmaz mı, yastık şart bence her zaman :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

L7 lerin sun(ma)duğu özelliklere bakınca misli pahalı geliyor bana bizim piyasada, İsviçre de daha ucuz? bunların ötv si gümrüğü vs kaç acaba onu bulamadım

ami, 45 max sürat mesela

45 max sürat, 40 ile gidip sabit engele vurduk. Ya sonra?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hidrojen üretimi pahalı olabilir. Depolanması da pahalı olabilir. Ama o iş çözülürse akaryakıt gibi hidrojen doldurup elektrikli araba kullanacağız. Menzil ve pil sorunu olmadan

eğer daha verimliyse 3 silindirli turbo hidrojenli motor da olabilir. 

Üretimi çok maden gerektiren, geri dönüşümü pahalı büyük piller gezegen için sıkıntı. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Murat Sürmeli yazdı:

girmiş mi? Güzel teknoloji ama 10 yıldır seri üretime girecek

evet dünyada ilk kez Toyota seri üretime girmiş haberde de yazıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

ami, 45 max sürat mesela

Ami L6

Murat Sürmeli yazdı:

mesela 120 ile giden corona 45 ile giden amiye önden çarpsa dağılmaz mı, yastık şart bence her zaman :) 

Motorsiklet gibi düşün. 120 ile gidilecek yolda kullanmıyacaksın kullanırsan dikkat edeceksin. Öyle yani. 

120 ile bir corolla başka korollaya girsin.

Murat Sahın yazdı:

45 max sürat, 40 ile gidip sabit engele vurduk. Ya sonra?

niye vuruyorsun?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

niye vuruyorsun?

Kazalar bilerekmi oluyor?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Kazalar bilerekmi oluyor?

çoğu istemeyerek ama bilerek. 

L6/L7 lerin istatistiğini yapmışlar okudum makaleyi. italyada. Ölüm oranı yüksek. ama motorsikletten düşük. diyor ki araçtan değil aslında kullanıcı profilinden de kaynaklanıyor. Gençler kullanıyor. normal kazalarda ölüm yüzde 1 ise bunda yüzde 1.7 gibi birşeydi. motorsiklette 2.5 idi. rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Öngür yazdı:

mirai modeli hidrojen yakıt hücreli. Yıllardır satışta, kullanılıyor. 1000km üstünde menzil veriyor

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mirai modeli hidrojen yakıt hücreli. Yıllardır satışta, kullanılıyor. 1000km üstünde menzil veriyor

Alabiliyor musun peki?

Murat Öngür yazdı:

Girmiş yazıyor da Dünyada değil işte, toyotanın kendini tatmin şeysi, global pazara çıkamadı, azar azar 3er 5er satışla togga bile rakip olamaz :)

Avrupada kaç adet var acaba?

tarihinde Murat Sürmeli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu dediğin olmayacak Ali. Altyapı değişimi beraberinde yürür. Petrolü dağıtmak çok daha zor. 

pilde de "grafen" teknolojisi yahut hidrojenli pil gibi alternatifler elbette gelecek. nadir elementlerle bu işi amerika ve almanya çine bırakmaz.

bende onu diyorumya, birşeyler değişmezse yürümez, dediğin gibi olursa tamam, yalnız bunun fazla zamanı yok, bu araçlar genele yayılmadan olmalı, yoksa uğraşılmaz bunu  şarjıyla sırasıyla....

Mehmet Göktürk yazdı:

çoğu istemeyerek ama bilerek. 

L6/L7 lerin istatistiğini yapmışlar okudum makaleyi. italyada. Ölüm oranı yüksek. ama motorsikletten düşük. diyor ki araçtan değil aslında kullanıcı profilinden de kaynaklanıyor. Gençler kullanıyor. normal kazalarda ölüm yüzde 1 ise bunda yüzde 1.7 gibi birşeydi. motorsiklette 2.5 idi. rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim. 

bizde olmaz o yavaş gitme işi, toplum hazır değil :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrik sistemi yayılıyor ve devamı gelecek. İçten yanmalılar beter olun🍆

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Elektrik sistemi yayılıyor ve devamı gelecek. İçten yanmalılar beter olun🍆

Alkış sesleri..

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ali Cihangiroğlu ile geleceğe dair :crazy:

19.yüzyıldan beri aynı motor piston vb. Daha neyini yenileyecekler Ali abi. 130 sene yetmedi mi geliştirmeye? Her silindire bir turbo eklemedikleri kaldı sadece

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ali güzel bi camper defender var alalım sana. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

19.yüzyıldan beri aynı motor piston vb. Daha neyini yenileyecekler Ali abi. 130 sene yetmedi mi geliştirmeye? Her silindire bir turbo eklemedikleri kaldı sadece

18.yy cihangiroğlu: “ya kolay depolanacak ve yanıcı sıvı bulurlar, ya da kömürle buharlı kazana devam ederiz…

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Ali güzel bi camper defender var alalım sana. 

Hocam land bundan başlar der 12 milyonluk bi model basar şimdi moraliniz bozulur bak demedi demeyin :D

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

18.yy cihangiroğlu: “ya kolay depolanacak ve yanıcı sıvı bulurlar, ya da kömürle buharlı kazana devam ederiz…

Tekneloji bundan fazla gelişmez diyen biri vardı ya 1940larda mı ne çıkıp konuşmuş balkon konuşmasında :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Moral felan bozulmaz. ne kadar para o kadar köfte. Parayla herkes mutlu olur. önemli olan parasız mutlu olmak. 

Moral felan bozulmaz. ne kadar para o kadar köfte. Parayla herkes mutlu olur. önemli olan parasız mutlu olmak. 

image.png.285bad81397063ccdabfe71e01e17d3f.png

image.png.357041fad5aa809d803a59f14625c3ea.png

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Sizdeki 12 milyon değil diye moraliniz bozulur demiyorum. O kadar anlatırsınız olay bundan başlar der (12 milyonluk model)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

yetmedi kardeş :)

şuan ki pil teknolojisyle olmaaaaaaz, boşa yok küçüktü yok şudu demeyiniz, olmaz,  bizim ülkede küçük araba asla yaygında kullanılamaz, bu toplumda olmaz o iş,

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yetmedi kardeş :)

şuan ki pil teknolojisyle olmaaaaaaz, boşa yok küçüktü yok şudu demeyiniz, olmaz,  bizim ülkede küçük araba asla yaygında kullanılamaz, bu toplumda olmaz o iş,

Senin telefon dizel mi abi

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Sizdeki 12 milyon değil diye moraliniz bozulur demiyorum. O kadar anlatırsınız olay bundan başlar der (12 milyonluk model)

Desin sohbet iyidir. param olsa alır mıyım bilemem almayabilirim. 12 değil 7 milyon felandı sanırım. 

https://www.landrover.com.tr/build-and-price/defender-fiyat-listesi.pdf?_ga=2.80487383.1925158494.1704823693-2118487161.1704823693

130 saçma olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

vallahi pil olayını çözemezlerse seyret tam benzinliler nasıl makbul olacak,  ya pili ve enerji sorununu çözerler yada aynen devam....

yine yazıyorum, problemi çözmezlerse olmaz,  2035 de 2050 de lafınınıda boşa kullanmıyorlar, boşa kürek çektiklerini biliyorlar, baya bir zaman lazım bu işler için, ayrıca şak diye olmaz para kaynakları kurur, pilli aracı sattıktan sonra kar etmek zordur, para kazanmak yoksa zaten unutun siz pillileri... 

İlkay Başaran yazdı:

Senin telefon dizel mi abi

keşke arabada telefon gibi olsa, şaunki teknoloji ile olamaz bu kadar net.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Neyse googleden arama yapıp karbon saldırayım biraz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ben diyorumki şuanki pil ve enerji kaynaklarıyla menzille alt yapıyla toplumla olmaaaaaz....

yoksa bundan sonra alırsam, alacağım tek araç tam elektrikli olur, keşke olsada alabilsek, şimdi alıp kısa süre kullanıp sinir olup kavga etmektense ondan sonrada satamayıp duman olduktan sonra almanın bir anlamıda yok, olanla devam, devran dönerse elektriğe devam :D

ama asla düdük gibi ami gibi şeylerle olmaz, en düşük zoe corsa gibi olacak, bastımmı 170 yapacak, 40 45 le olmaz o iş ....

İlkay Başaran yazdı:

Neyse googleden arama yapıp karbon saldırayım biraz

az önce geldim arabayla, ben saldım, salacaksan hakkını ver bas clionun marşa :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...