İçeriğe Yönlendir

Full Paket F16 Blok 70 Ucaklarımız hayırlı olsun.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Feridun Taştan bey burda çok güzel anlatmış. Eli oklavalılara inanmayın. 

2 saat sohbeti kim izliyor, kimin bu kadar vakti var? 

üstteki twitter’da abd tehlikeli durum görürse satışı durdurabilir ifadesi var. Sözleşme böylemiş. Adamlar ayda 3-4 tane f16 üretiyor. Sadede bize de değil. Kaç yıl sürecek bu teslimat? 

ayrıca amerika pkk pyd’ya direkt destek veriyor. Biz onları bombalayınca uçak satışı mı duracak? 

çok zor süreç. Kendi uçağımızı bir an önce yapmalıyız

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

üstteki twitter’da abd tehlikeli durum görürse satışı durdurabilir ifadesi var. Sözleşme böylemiş. Adamlar ayda 3-4 tane f16 üretiyor. Sadede bize de değil. Kaç yıl sürecek bu teslimat? 

ayrıca amerika pkk pyd’ya direkt destek veriyor. Biz onları bombalayınca uçak satışı mı duracak? 

Kürdan ithal eden bir ülkeyiz ne çip yapabiliyoruz ne malzeme ne de boya ne de insan kaynağımız var var olanı da kaçırıyoruz. Kendi uçağımızı yapacağımıza ben inanamıyorum. Evet uçar.. ama savaşır mı? Roket radar vb konusuna odaklansak diyeceğim ama o da çok insan kaynağı ve altyapı gerektiriyor. 

O kadar büyük bir ülke değiliz borç içinde yüzen dış açık veren iç ve dış siyaseti dalgalanan enflasyonu dünyada üçüncü ülkeyiz. Ulus olamamışız. Zazalar kime oy verecek diye youtube videoları yayınlanan durumdayız. Uçak yapacağız ha. Yapalım..

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Araçta video izliyorum ben tavsiye ederim. Tabi konuşma videoları, dinliyorum demek daha doğru.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Kürdan ithal eden bir ülkeyiz ne çip yapabiliyoruz ne malzeme ne de boya ne de insan kaynağımız var var olanı da kaçırıyoruz. Kendi uçağımızı yapacağımıza ben inanamıyorum. Evet uçar.. ama savaşır mı? Roket radar vb konusuna odaklansak diyeceğim ama o da çok insan kaynağı ve altyapı gerektiriyor

Bunu yazacaktım amannnn dedim sonra.

Efendim bilmen nere bilmem ne müdürü

" Üç beş seneye kadar f35 den daha kaliteli milli savaş uçağımız göklerde olacak " diyor.

Uzay teknolojilerine sahip, önceki nesil savaş uçaklarını yapmış yani her türlü alt yapıyı barındıran ülkelerin bile 5. Nesil bir uçak geliştirmesi ortalama 20 sene iken günlük hesaplar peşinde madrabal sallamak....  

En kestirmeden en etkili en acil çözüme ulaşmak lazım. Oda radar ve roket teknolojisi. 

Ciddi bir soru?

Kaç öğrenci dünyada hangi üniversitelere yollansa, ne kadar eğitim alsa ne kadar zamanda ne kadar bir maliyetle bizi roket ve radar teknolojisinde zirveye taşır?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1987-1999 arası 220 adet f16 Tusaşta üretildi ve hat kapandı 

2009 yılında 30 adet satın alınan Block 50 için üretimi Tusaşta yapılmıştı. 

Muhtemelen aynı şey yapılacak. Zaten Özgür modernizasyon hattı var, hemen yanında 2 nci bir hat daha açılır. 

Türkiyenin 270 tane f16 ucağı satın aldı.  : https://www.f-16.net/f-16_users_article21.html

Bunlardan düşenleri düşünce 243 tane kaldı. 

SSM zaten geçen sene anlaşmayı yaptı Özgür mod 1  akabinde Murat radarı ile  mod 2 takılı yaklaşık hali hazırda modernizasyonu yapıyoruz 

Geri kalan Blok 50 , Blok 50+ arta kalan bi kısım Blok 40 m  79 adet Blok 70 modernizasyon kiti ile güçlendirilecek. 

Son olarak ilave 40 yeni ucak gelecek. 

Ayrıca elimizdeki tüm 30 ve 40 ve blok 50 modelleri SLEP modernizasyonunda geçip gövde yenilenecek. . 

Biz aslında bir Hint f21 paketinin Türkiye uydurmasını yaptırıyoruz. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Kürdan ithal eden bir ülkeyiz ne çip yapabiliyoruz ne malzeme ne de boya ne de insan kaynağımız var var olanı da kaçırıyoruz. Kendi uçağımızı yapacağımıza ben inanamıyorum. Evet uçar.. ama savaşır mı? Roket radar vb konusuna odaklansak diyeceğim ama o da çok insan kaynağı ve altyapı gerektiriyor. 

O kadar büyük bir ülke değiliz borç içinde yüzen dış açık veren iç ve dış siyaseti dalgalanan enflasyonu dünyada üçüncü ülkeyiz. Ulus olamamışız. Zazalar kime oy verecek diye youtube videoları yayınlanan durumdayız. Uçak yapacağız ha. Yapalım..

Araçta video izliyorum ben tavsiye ederim. Tabi konuşma videoları, dinliyorum demek daha doğru.

ABi ben işim gereği bazı teknoparkları gezebiliyorum. Saha Expo katıldım. Bence okadar kötümser olmayın.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

hepsi yapılır. 65nm çip üretmeyi başarmışız. Gerisi de gelir.

savunma sanayi şirketlerin ilk 100 sıralamasında 4 şirketimiz var. Daha da artar inş

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim f16larda başka f16larda olmayan Elektronik War Suit modülüde dahil olacak. 

Malum Egede Rafael ucakları f16 ucaklarımızın radarlarını karıştırıyordu. 

Bundan yıllar önce Barbaros Fırkateynimiz 8 yunan F16 ucağının radarını karıştırmayı başarmıştı

Yaşanan tecrubeler nedeniyle ucaklar ECM suit ile gelecek. 

Ekran görüntüsü 2024-01-28 144734.png

Mehmet Göktürk yazdı:

Abi aynen bende arabada dinlerim hep.. Aptal rep şarkıları dinlemek yerine yolda hep haber ve savunma sanayi analistleri dinlerim.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

ABi ben işim gereği bazı teknoparkları gezebiliyorum. Saha Expo katıldım. Bence okadar kötümser olmayın.

kötümserim. Senin işin neymiş? Biz de manavız tabi.

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

kötümserim. Senin işin neymiş? Biz de manavız tabi.

Abi bu 10 yıl öncenin videosu, Aselsanda Aselpod yapıyorlar. Nasıl yaptıklarını anlatıyorlar.  Aselpod şu an Pakistan Jf17, Irak L-159 ALCA ucaklarında son olarak Nijerya ordusunda kullanılıyor. Üretim hızı artsa satış dahada artacak. Ama öncelikleri şuan Asel500 üzerine kaydığı için  üretimide düşük. Bunu benim Memlekette Sivas'da yapıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İnsan kaynağı ve teknolojik tedarikçi sorunu var. Politika da sürekli değil. İnşallah olur bakalım. 

Akıl olsa bence f35 ten çıkılmazdı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

İnsan kaynağı ve teknolojik tedarikçi sorunu var. Politika da sürekli değil. İnşallah olur bakalım. 

Akıl olsa bence f35 ten çıkılmazdı..

Hocam s400 olmasa , Suriye operasyonlarını bahane edip bizi gene atardı. Suriye olmasa Rus ucağını düşürdük diye "dünya barışını tehlikye attık diye atardı" 

Yunanda s300, Hindistanda S400 var. İsrailin hemen yanında s400 savunmalı Suriye Şamda Rus limanı var.  Siz gizli kapılar arkasında Menendez ve İsrail kongre elemanlarının ne işler cevirdiğini bilmiyorsunuz. 

Olay 2016 yılında İsrail pilotlar f35 kullanıp ne oldğunu görünce önlem almaya başladı, Türkiye Darbe girşimi başarısız olması, rahip davası vs derken bir çok sıkıntı 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Atamaz ona göre oynayacaksın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Önce liyakate baksınlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Atamaz ona göre oynayacaksın.

Hocam Yunan diasporasından bir adam açıklaması var. Buyrun okuyun derim.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam bu insanlar giderler gitmezler ben bunu yorum yapamam. Tusaşda hesaplamalarını Almanyadaki üniversitede çalışan profösöre yaptırıyor. Linkedin üzerinden insan avlıyor. Helikopter mühendisliğinin başındaki danışmanlardan biri eski skorsky emeklisi Amerikalı. Bizde yurt dışından adam avlıyoruz. Çin bu şekilde gelişti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Okumadın anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Okumadın anlıyorum.

Link açılmıyorki abi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Link açılmıyorki abi. 

Sebep? Güvenli internet mi var sende?

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Hocam s400 olmasa , Suriye operasyonlarını bahane edip bizi gene atardı. Suriye olmasa Rus ucağını düşürdük diye "dünya barışını tehlikye attık diye atardı" 

Yunanda s300, Hindistanda S400 var. İsrailin hemen yanında s400 savunmalı Suriye Şamda Rus limanı var.  Siz gizli kapılar arkasında Menendez ve İsrail kongre elemanlarının ne işler cevirdiğini bilmiyorsunuz. 

Olay 2016 yılında İsrail pilotlar f35 kullanıp ne oldğunu görünce önlem almaya başladı, Türkiye Darbe girşimi başarısız olması, rahip davası vs derken bir çok sıkıntı 

Gizli kapılar arkasındaki israil elemanları konuştuklarını direk sana yazıyorlar heralde watsaptan 🤣

Boşa bir heves bu olay yarın afrikada sazlık klübe uçtu rüzgardan size bu yüzden vermicez derler

• Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mehmet hocam, ben seni çok iyi anlıyorum ve yazık bu Vatana diyorum, daha ne diyim....

ha f35 iş yaparmı? eğer Türkiye kendi kafasına göre hareket ederse pistte planör olur ancak, o uçak başa beladan başka şey değil aslında, savaşta üretilemez bakımı dahi yapılamaz ve izin olmadan kullanılamaz, abd nin nato ülkelerine attığı en baba kazıktır bence, vermedikleri hem iyi hem kötü oldu, kötü oldu çünki para kazanıyor bir yandanda öğrenip altyapıyı ilerletiyorduk, sayelerinde yalan oldu...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

Sizin tavsiyeniz nedir?

Siz olsanız ne yapardınız?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

Gizli kapılar arkasındaki israil elemanları konuştuklarını direk sana yazıyorlar heralde watsaptan 🤣

Boşa bir heves bu olay yarın afrikada sazlık klübe uçtu rüzgardan size bu yüzden vermicez derler

Ya saçmalama, Aşağıdaki insanlar canlı yayınlar yaparak savunma sanayi meraklılarını genel konuları anlatırlar.

Kubilay Yıldırım ve Arda Mevlutoğlu silahlar ve Tereyağı podcastlerinde , https://www.youtube.com/@SiyahGriBeyazVideo

Defence Türk Ağ merkezli Sohbetler https://www.youtube.com/@DefenceTurk

Kaner kurt ve uzmanlarla sohbetler.  https://www.youtube.com/@KanerKurt

Anıl Şahin savunma sanayi St https://www.youtube.com/@SavunmaSanayiST

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Tolga abiyi unutmuşuz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...