İçeriğe Yönlendir

B sınıfı ehliyet ile 125cc Motorsiklet Kullanabilme

Emin Önal

Recommended Posts

Emin Önal

Özellikle büyükşehirlerdeki insanların yakınan takip ettiği ve yaklaşık 1 senedir dillendirilen bu mevzu, bu gece resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Algı B sınıfı ehliyeti olan herkesin 125cc'ye kadar motorsikletleri (A1) kullanabileceklerine yönelik ama mevzuat tam olarak öyle değil.

Bunun için direksiyon eğitimi ve sınava tabi tutulmak zorunlu.

Hal böyle iken, sürücü kursuna başvuracaksak, eğitim ve sınav var ise insanlar neden A2 (500cc'ye kadar) ehliyet almasınlar mesala.

66b9876e-06d4-4022-9f34-5527882e4905.jpg.e8db1c4f387cc343e87359a438aca4cb.jpg

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

aman abi bence benzinlilerden önce elektrikli bisikletleri bile almadan ufak da olsa bir eğitim zorunluluğu gelmeli, ortalık kasap dolu. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ticariler hariç.. hep bi yanlışlık istisna vb

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Aynen öyle, kursa vakit ayırdıktan sonra a2 daha mantıklı. Bana diyorlardı 50 CC alırken, kısa süre sonra  yüksek CC ye geçmek isteyeceksin diye. Ben de yok canım, ben sadece şehiriçi hobi amaçlı bineceğim, 2 tane araba var, acelem varsa onlarla giderim diyordum. 

Sonuç: şimdi Pcx araştırıyorum. Harçlıklarımı biriktirip Forza alabilir miyim diye düşünüyorum 😀

• Beğen 5
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Emin Önal
İnan Çınar yazdı:

Aynen öyle, kursa vakit ayırdıktan sonra a2 daha mantıklı. Bana diyorlardı 50 CC alırken, kısa süre sonra  yüksek CC ye geçmek isteyeceksin diye. Ben de yok canım, ben sadece şehiriçi hobi amaçlı bineceğim, 2 tane araba var, acelem varsa onlarla giderim diyordum. 

Sonuç: şimdi Pcx araştırıyorum. Harçlıklarımı biriktirip Forza alabilir miyim diye düşünüyorum 😀

Bende aynı mantıkla direkt A aldım. İyi ki de öyle yapmışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Motosiklet eğitimi almamış dinamiklerinden habersiz, kasksız, emniyetsiz bir şekilde kazalar artacak. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Motosiklet eğitimi almamış dinamiklerinden habersiz, kasksız, emniyetsiz bir şekilde kazalar artacak. 

Aynen öyle. Ortak korku bu zaten.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Buyuk ihtimalle B sinifi ehliyeti olan sadece kucuk bir kurs yapacaktir (4-8 saat) bu kursun icinde kucuk bir teori egitimi, direksiyon egitimi ve direksiyon sinavi olacaktir . 125 üzeri icin uzun kurs (15 gün sanirim) yapacak sinava girecek vs.

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal

İki ucu oklu değnek.

Bir yandan motora teşvik ile trafik rahatlar, otomobil azalır diyorum bir yandan köyde eşşeğe bile binmemesi gerekenler tekerlekli taşıt kullanmasın diye düşünüyorum. :unsure2:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emin Önal yazdı:

İki ucu oklu değnek.

Bir yandan motora teşvik ile trafik rahatlar, otomobil azalır diyorum bir yandan köyde eşşeğe bile binmemesi gerekenler tekerlekli taşıt kullanmasın diye düşünüyorum. :unsure2:

Motor arttıkça kurallar polis vb daha etkin hale gelir bence artsın. Ben çok sevdiğim halde korkudan alamıyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Anlamlı değil. 125 cc kullanıp daha büyük motorlara geçmeyenlerin hepsi ticari. Hatta onlar bile artık 200-250 cc grubuna yöneldiler. Hususi olarak motosiklet kullanan her sürücü er ya da geç daha yüksek hacme geçer, bu bir zorunluluktur. Kursa gidilecek ve sınava tabi olacaksa A2 alınır. 

Peşinen hususi kullanıcı için yaptığım yorumu açıklayayım; mahalle arasında paket atan, bu işle iştigal edenler için birincil öncelik yakıt ve yürütme giderleridir. 125 cc cg motorlar bu konuda çok başarılı. Halen üretiliyor olsa muhtemelen halen ybr125 ile yapılıyor olurdu bu işler. Bu motorcular motorlarını yürür halde tutar. Bunun için ne kadar basit o kadar iyi. Hususi kullanıcı için durum farklı. Belirli bir hacmin altındaki motorlar otoyola çıkamaz. Şehirler arası yollarda kamyonların arasında kalır hep. Zaten kimsenin görmediği bir vasıta ile koca koca ağır vasıtaların arasında kalmaya başlayınca her hobi motorcusu daha yüksek hacme geçerek buradan sıyrılmak ister. 200 cc ve üzeri motorlar bunu sağlar ama yine de otoyola çıkamaz üstelik yönetmelik bunları kapsamıyor. (gariptir, 200 cc bir motosiklet bir çok atmosferik binek otomobilden daha hızlı gidebilir ama eski kasa doğanın girdiği otoyola girmesi yasak) 

Millet bunu geç anlar tabi bizde. Şimdi bir sürü kişi bu yönetmeliğe göre gerekli işlemleri yapar, bir sürü para harcar, 125 cc motor alır. Sonrasında 125 cc'nin ne menem bir şey olduğunu anlayınca (bu yollardan bende geçtim, en uzun süre kullandığım ve beni en çok zor duruma sokan motorumdu kendisi) hacim artışına gider. 

Çabiden ödünç vesile ile cbr250, R25 falan candır. Bir yönetmelik olacaksa bu hacmi de kapsamalıydı. 

Emin Önal yazdı:

İki ucu oklu değnek.

Onlar traktörle çevre yolunda tersten gidiyor. Aydınlatma yok bir şey yok. Onları durduramıyoruz maalesef :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Semerci

A  ehliyetim var. hali hazırda pcx 150 cc kullanıyorum. forza yada x max e geçmek an meselesi. yeni ehliyet alacaklara tavsiyem direk A  alsın. sınır yok çünkü. iyi sürüşler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kasa her zaman kazanır, yine sürücü kursları iş yapmadan para basacak, şaşırnadık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Ben şimdi B ehliyetimle 125 cc altında bir motor alıp kullanamayacak mıyım?

Bunun için kursa gidip para mı ödeyeceğim?

Ne anlamı kaldı?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

B sınıfı ehliyetin motosiklet kullanma kapsamı tamamen kalkmalı bence. Ayrıca 50 cc sigortasız kullanım da saçmalıktan başka birşey değil. Zaten kamikaze gibi gidiyorlar. Bir maybach ön panjuru kırmalarını dilerdim o sigortasız trafikte gezen arkadaşların.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
İlkay Başaran yazdı:

B sınıfı ehliyetin motosiklet kullanma kapsamı tamamen kalkmalı bence. Ayrıca 50 cc sigortasız kullanım da saçmalıktan başka birşey değil. Zaten kamikaze gibi gidiyorlar. Bir maybach ön panjuru kırmalarını dilerdim o sigortasız trafikte gezen arkadaşların.

Bizim suçumuz ne ki beddua ediyorsun? Sigorta yaptırmak için gittim yapmadılar. Sigorta yaptırması zorunlu olduğu halde yaptırmadan dolaşan bir sürü sigortasız araç var trafikte.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bu sistem aslinda avrupadaki sistem. 125lik motor ile ise gidip gelenler var. 80-100 luk yollarda da iş goruyorlar. 

50-60 km/h dan hizli gidebildigi icin kurs gerekiyor zaten. Cok kisa sureli, az ucretli bir kurs ile en azindan sehir icinde duzgun giden motosikleti surebiliyorsunuz. Tabi cogu zaman 125lik surunce insan A ehliyeti almak istiyor. Kimisi de 125den fazlasi fazla tehlikeli diye almiyor. Vakit nakit varsa direkt A yapmak mantikli. Yeni bir seçenek olmus. İyi olmus bence

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
İnan Çınar yazdı:

Bizim suçumuz ne ki beddua ediyorsun? Sigorta yaptırmak için gittim yapmadılar. Sigorta yaptırması zorunlu olduğu halde yaptırmadan dolaşan bir sürü sigortasız araç var trafikte.

Çok basit. Kullanmayacaksınız. Devlet böyle saçma bir açık bıraktı diye yine de güvenli bölgeden uzaklaşmamak lazım. 

Sigorta zorunluluğu olmaması ne demektir yani bu nasıl bir açık. Vurdu malıma zarar verdi parası da yok?

Sağlığıma zarar verdi. Kalan hayatımda çalışamayacak halr geldim ne olacak?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Babam da almıştı. 1 sezon kullandı. Almasını hiç istemiyordum sigorta olayından dolayı. 1 sezon kullandı. Çok anlattım risklerini. Evini satıp karşı tarafı mağdur etmeyeceksen buyur devam et diye. 1 yıla yakındır depoda duruyor. Satmıyor da. Duracak artık öyle.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Mevcut mevzuat;

B sınıfı ehliyet sahibi, yazılı sınavdan muaf sadece direksiyon sınavına girip ehliyete hak kazanıyor.

Yeni gelenin bundan farkı nedir?

Anlayan bana da anlatsın lütfen.

Zırvada zirve. 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

İyice Hindistana döneriz artık trafikte vızır vızır motorlar sağlı sollu yanımızdan geçerler 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hasan Karabekiroglu yazdı:

A sınıfı aldım da ne oldu. Verilen eğitim ile ekmek almaya bile gidilmez. Sürüş hangi kara taşıtı olursa olsun kökten değişmeli. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...