İçeriğe Yönlendir

B sınıfı ehliyet ile 125cc Motorsiklet Kullanabilme

Emin Önal

Recommended Posts

İnan Çınar
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Çok basit. Kullanmayacaksınız. Devlet böyle saçma bir açık bıraktı diye yine de güvenli bölgeden uzaklaşmamak lazım. 

Sigorta zorunluluğu olmaması ne demektir yani bu nasıl bir açık. Vurdu malıma zarar verdi parası da yok?

Sağlığıma zarar verdi. Kalan hayatımda çalışamayacak halr geldim ne olacak?

Benim motor kullandığım aynı güzergâhta aynı hızlarda giden bisikletin de sigortası yok, scooterin da yok, at arabasının da yok. Hiçbirini kullanmayalım o zaman. 

Trafikte seyreden hangi motorun sigortası mayback hasarını tamamen karşılıyor?

Bu arada fikrinize saygım var. Fakat beddua işi hoş olmamış.  Bu nedenle bir kaza yaparsam Balıkesir'e rücu ederim haberiniz olsun.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Ehliyet veren komisyon üyelerinden biriyim. Motorsiklet bırakın 125 liği 25 lik bile olsa dinamikleri çok farklı bir makine. Bu sebepten kesinlikle eğitim, sınav ve kademe şart. Çeşitli uygulamalarda çalışacak çocuklar gelip ehliyet alıyor bakıyorsunuz köşeyi dönemiyor daha. Ayrıca 125 lik dediğimiz motorlar günümüzde artık 120-130 gidiyor. Eğitimsiz birinin kullanması ?????

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
İnan Çınar yazdı:

Benim motor kullandığım aynı güzergâhta aynı hızlarda giden bisikletin de sigortası yok, scooterin da yok, at arabasının da yok. Hiçbirini kullanmayalım o zaman. 

Trafikte seyreden hangi motorun sigortası mayback hasarını tamamen karşılıyor?

Bu arada fikrinize saygım var. Fakat beddua işi hoş olmamış.  Bu nedenle bir kaza yaparsam Balıkesir'e rücu ederim haberiniz olsun.

Bisikletin kazası 100 km hıza çıkabilen (80 cc ye çevrilmiş 49cc) 150 kg lik kütle ile bir olmuyor ne yazıkki. 

Beklerim herzaman buyrun gelin. 

Benim bedduam ile kaza yapmazsınız emin olun. Bebeklere tecavüz ediliyor, orada birşey yapmayan sistem otoclup takibiyle iş yapmaz sanmıyorum.

Bu arada rücu falan tehdit mi bu balıkesire gelirim vs?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
İlkay Başaran yazdı:

Bu arada rücu falan tehdit mi bu balıkesire gelirim vs?

Yoo rücu olayı tamamen espriydi. Gelirim demedim zaten. Her yaz Akçay'a geliyorum bu arada.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
İlkay Başaran yazdı:

B sınıfı ehliyetin motosiklet kullanma kapsamı tamamen kalkmalı bence. Ayrıca 50 cc sigortasız kullanım da saçmalıktan başka birşey değil. Zaten kamikaze gibi gidiyorlar. Bir maybach ön panjuru kırmalarını dilerdim o sigortasız trafikte gezen arkadaşların.

Bu mantıkla bakarsak bisiklet veya elektrikli bisikletle de sigortasız trafiğe çıkmamak lazım.:unsure2:

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
İnan Çınar yazdı:

Yoo rücu olayı tamamen espriydi. Gelirim demedim zaten. Her yaz Akçay'a geliyorum bu arada.

Bu yaz tanışalım. Yanlış anlamışım pardon.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu mantıkla bakarsak bisiklet veya elektrikli bisikletle de sigortasız trafiğe çıkmamak lazım.:unsure2:

Hocam birine ciddi derecede zarar verecek hıza çıkamayan aletler için düşünülüyor ama 80 cc yapıp 100 km hıza çıkıyorlar?

Bence insan gücü ya da maks 15 km hızı geçemeyecek elektrikliler harici herşeyin sigortası olması lazım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bence son derece hatalı bir karar....

İlkay Başaran yazdı:

Bu yaz tanışalım. Yanlış anlamışım pardon.

Hocam birine ciddi derecede zarar verecek hıza çıkamayan aletler için düşünülüyor ama 80 cc yapıp 100 km hıza çıkıyorlar?

Bence insan gücü ya da maks 15 km hızı geçemeyecek elektrikliler harici herşeyin sigortası olması lazım.

katılıyorum, sigortaya tamam motorun ehliyetide özel olmalı, herkes motora bisiklet gibi binemez, sen daha iyi bilirsin, aslında herkesin harcıda değildir motor, 50 cc üstü dedinmi işin rengi değişmeye başlar, yetenek ve psikolojik yeterlik aranmalı bence, araba kullanan herkes motoru kullanır demek saçmalık bence,  motoru bırak bisikletle bile yolda oldu sıkıştın düştün, kafanı kaldırma vurdun beynin saçılır yere, bisiklette bile böyle, daha hıza gelmedik bile....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
(düzenlendi)

En başta bizim ehliyet alma sistemi değiştirilmeli. Zorunlu kurs kaldırılmalı. En azından 1 kez herkes kursa gitmeden sınavlara girebilmeli. Hem yazılı hem direksiyon sınavları çoook zorlaştırılmalı. B ehliyeti olan motosiklet kullanabilsin mi diye tartışıyorsunuz da B ehliyeti olan ama otomobil kullanamayan yada kullandığını sanan o kadar çok kişi var ki trafikte. Onlar ne olacak ? Türkiyede sınıfı ne olursa olsun, benim gözümde sürücü ehliyeti para karşılığı alınmış, polis sorduğunda ceza yazmasın diye verilmiş birşey. Aranızda motosiklet yada otomobil kullanmasını sürücü kursunda öğrenen ve edindiği bilgilerin sonraki hayatı boyunca yeterli olduğunu düşünen var mı ? Ne yazık ki Türkiye de ehliyet alırsın, sonrasında ölmeden, öldürmeden, kaza yapmadan trafikte araç kullanmasını öğrenirsin. Bunu başaramayanlar ya ölür yada öldürür.  Motosiklet üstünde binlerce km yol yapmış biri olarak... Motosiklet kullanmaya başlayacaklara tavsiyem, ehliyete güvenmeyin...  özel olarak motosiklet kullanma eğitimi alın ve hayatta kalın.

tarihinde Bahadır TÜFEKCİ tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

psikolojik yeterlik aranmalı 

Bu aransa ehliyet sayısı %60 azalır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu aransa ehliyet sayısı %60 azalır. 

desene harika bir uygulama olurdu :)

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Birşey yapmak istiyorlar ise şu elektrikli zımbırtılar, binbinler ve martılar temizlenmeli yada kesinlikle onlarda hatta bisiklette bile ehliyet olmalı. Karayoluna çıkıyor isen olacak olmalı... Trafik yeterince pis birde onlar insanın başına bela. Benim arabamın o yola çıkması için şartlar var ise çıkan herşey için geçerli olmalı 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bisiklete ve elektirikli martı scutere binebiliyom. 125 cc Nmax alsam kullanabilirim dimi. 

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl
Ali Darbaz yazdı:

Ben bisiklete ve elektirikli martı scutere binebiliyom. 125 cc Nmax alsam kullanabilirim dimi. 

Benim 20 yıl önceki durumumdan farkınız yok hatta daha avantajlısınız elektrikli scooter kullanmışlığınız var, benim ilk motorsiklet ile tanışmam bu motor Buda anahtarı  hayırlı olsun şeklinde oldu, 1 hafta sonunda profesyonel olmuştum, 20 yıl içinde tek kazam araba gelip bana çarptı onun dışında kazam yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

desenize araba sürmek dahada tehlikeli hale gelecek....

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Adem Kazıl yazdı:

Benim 20 yıl önceki durumumdan farkınız yok hatta daha avantajlısınız elektrikli scooter kullanmışlığınız var, benim ilk motorsiklet ile tanışmam bu motor Buda anahtarı  hayırlı olsun şeklinde oldu, 1 hafta sonunda profesyonel olmuştum, 20 yıl içinde tek kazam araba gelip bana çarptı onun dışında kazam yok.

Bir haftada profesyonel mi oldunuz? Cidden bravo. Ben 30 senede olamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

A sınıfı aldım da ne oldu. Verilen eğitim ile ekmek almaya bile gidilmez. Sürüş hangi kara taşıtı olursa olsun kökten değişmeli. 

Zamanla öğrenirsin, kervan yolda düzülür mantığı hep.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

biraz hızlan ve viraj yap, hemen anlarsın :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
İlkay Başaran yazdı:

Bir haftada profesyonel mi oldunuz? Cidden bravo. Ben 30 senede olamadım

Ayağına ne oldu?

Kırıldı.

Nasıl oldu?

Benim elektrikli motorla giderken bir araba gececektim. Adam iyici sağa yanasinca duracak sandım meğer sinyal vermeden sola donecekmis. Tam sollarken üstüme kırdı 😂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Adem Kazıl yazdı:

1 hafta sonunda profesyonel olmuştum

200k-13 yıldır araç kullanıyorum ( bir o kadar sürede motor tecrübem var ) Şehir içi, şehir dışı, yaz kış, gündüz gece ama bunu diyemedim hala 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl
İlkay Başaran yazdı:

Bir haftada profesyonel mi oldunuz? Cidden bravo. Ben 30 senede olamadım.

100 cc lik scooter belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın işte nasıl bi his verdiyse bana kendimi profesyonel oldum hissettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Zamanla öğrenirsin, kervan yolda düzülür mantığı hep.

Kervana daldım yolda iki nefer gitti

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

AA stajyere görsel hazırlatmış sanırım, mevzuat ile görselin alakası yok , kavehanede sohbet olabilir ancak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Biz A2 yi boşa aldık, madem böyle birşey yapıldı bizim 600 cc olayınıda 1200cc ye çıkarsınlar.Akıl sır ermiyor bunların işlerine kafalarına göre iş yapıyorlar emekliliktede çuvalladılar bence 43 yaşında adamları emekli ettiler 55 yaşındakilerin hala 5 senesi var.Eşim 1 hafta ile eniştem 2 günle 15 sene fazla çalışacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Bana göre Şehir içi ideal motosiklet bu 300 cc Retro Jawa gerçek bir efsane.

Türkiyeye geri döndü.

images.jpeg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...