İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Guest Murat Mert
(düzenlendi)

Servislere kötü diyeceğim kızanlar olacak ama doğru istisnaları dışında kötüler.Normal yolda giderken klima durup dururken durdu mart sonu filandı ama bayabi sıcaktı klima ışığı filan söndü ama, servise götürdüm birkaç gün sonra bayabi soğuk bir gündü sigortası atmış dediler postaladılar başlarından denedim çalışıyormu diye ama hava soğuk olduğundan çalıştığını düşündüm bir hafta falan geçmişti aradan yine kullanmam gerekti inanınki normal havalandırma daha iyi soğutuyodu,tekrar servis yolları göründü bize tabi biraz sinirlide yaklaşınca tabi adam gibide kontrol edince klima komprasör arızası çıktı olay şimdi canavar gibi diyeceğim şu aslanlarımızı kuzulara emanet ediyoruz işi bilen çok nadir.

15-20 saniyede bir çalışma olayı bana kalırsa kompresörden kaynaklanıyor .

tarihinde Murat Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
15-20 saniyede bir çalışma olayı bana kalırsa kompresörden kaynaklanıyor .

Kompresörüde klima basınç sensörlerinide söyledim ama dedikleri şey o zaman elektrik arıza lambasının yanması lazım dediler :)

Yorum bağlantısı
Guest Murat Mert
Kompresörüde klima basınç sensörlerinide söyledim ama dedikleri şey o zaman elektrik arıza lambasının yanması lazım dediler :)

bendede arıza lambası yanmadı

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen Bey, ben sizdeki gelişmeleri dört gözle bekliyorum. Hem işlerin yoğunluğu hem de servisin bana 95 km uzakta olmasından dolayı sanırım otosandan haber bekleyeceğim.sizlerin haberlerinizi bekliyorum.

umarım çözerler.

ne kadar salak bir durum.Onca para ver ve kapı kapı dolaşmak zorunda kal

.

olacak iş değil.

hadi hayırlısı.artık çok sıkıldım.

Problemim çözüldüğü anda size ve tüm foruma haber vericem tabiki çözüm şekliyle birlikte..

Yorum bağlantısı
Fatih Karadeniz

Benim araçtada aynı sorun oluyor. Klima çıkken kesinlikle net hissedilir bir biçimde performans kaybı söz konusu. Bazen ani süratlenmem gereken yerlerde örneğin yokuşta araç sollarken klimayı kapattıp araç soladığım bile oldu. Sebebinin motor hacminin küçük olmasıyla ilişkilendiriliyor ama bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sollamaları 4000 devir üzerinde yaptığınızdada sorun oluyormu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Klima ışığı sönmez.Devreye girip çıkma arabanın gidişinden belli oluyor.Başınızı gelse kesin farkederdiniz.Demekki sizin klima sağlam.

Yorum bağlantısı
Taner Akgun

daha yeni 15000 bakımını yaptırmak üzere servise gittim bendede aynı problem vardı ve bende gazdan süphelenıyordum. fakat basit bi hatadanmıs soket gevsemıs ve fan calısıyor klıma devrede gorunuyo fakat soğutma ıyı degıldı. ve soketı temızleyıp yerıne taktıgında hersey yoluna gırdı.

olur mu olur :D:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Seyir halide iken yani örneğin 2500 devirde yol alırken klimayı aniden devreye aldığınızda kompresör motora bağlanıyor.Buda kompresörün,klima kayışının zarar görmesine hatta kopmasına neden olabiliyor.Bizzat başıma geldi.Panelvanda klima kayışını koparmıştım.Arabayı boşa alın,klima düğmesine basın,3-4 sn.bekleyip normal olarak yolunuza serin serin devam edin, derim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Serkan beye katılıyorum. Bu önemli bir konu. Aracı boşa alıp devirin düşmesini bekleyip klimayı açmak daha sağlıklı. Klimanın devreye girdiğinden emin olduktan sonra normal sürüşe gecebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Serkan beye katılıyorum. Bu önemli bir konu. Aracı boşa alıp devirin düşmesini bekleyip klimayı açmak daha sağlıklı. Klimanın devreye girdiğinden emin olduktan sonra normal sürüşe gecebilirsiniz.

+1

Şöyle diyebiliriz insanın sırtına birden 50 kiloluk yük bırakılıncamı beli incinir yoksa yavaşça kaldırırsamı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
+1

Şöyle diyebiliriz insanın sırtına birden 50 kiloluk yük bırakılıncamı beli incinir yoksa yavaşça kaldırırsamı?

Bence şöyle diyelim.

Mesela otobüsten iniyoruz. Otobüs durmaya yaklaştığında indiğimizde dengemizi sağlayabilir ve yere düşmeyiz ama otobüs biraz daha hızlı giderken indiğimizde dengemizi sağlayamayıp düşebiliriz. Asfalt ile aramızdaki hız farkı nekadar düşük olursa okadar iyidir.

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz
Bence şöyle diyelim.

Mesela otobüsten iniyoruz. Otobüs durmaya yaklaştığında indiğimizde dengemizi sağlayabilir ve yere düşmeyiz ama otobüs biraz daha hızlı giderken indiğimizde dengemizi sağlayamayıp düşebiliriz. Asfalt ile aramızdaki hız farkı nekadar düşük olursa okadar iyidir.

yada ^^üzüm üzüme baka baka göl olur^^ :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Emre bey evet kesinlike benim belirtmek istediğim de buydu..Bizde de 2005 Fusion var 2. kademede içinde duramazsın soğuktan..

bizimki kesin sorunlu. Yukarıda yazdıklarımı okursanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

15-20 saniyede bir kompresör devreye girip çıkıyor, tabi ki bu arabanın her defasında kasılıp tekrar rahatlamasına da yol açıyor...soğutamaması da cabası tabii

Alp Bey merhaba

klimayla ilgili bir şey dikkatimi çekti sizde bir deneyin

Fan ayarını 3 e getirin klimayı açın kompresor sürekli devrede kalıyor ve hiç cıkmıyor 4000 devire kadar denedim kesinlikle devreden çıkmıyor; ama içerisi buz gibi oluyor oda ayrı bir konu..( pazar günü yaklaşık 200 km boyunca kullandım hiç yapmadı..

1. ve 2. kademede devreye girip çıkıyor ama 3 ve 4 de kesinlikle yapmıyor bunu..

:D

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Seyir halide iken yani örneğin 2500 devirde yol alırken klimayı aniden devreye aldığınızda kompresör motora bağlanıyor.Buda kompresörün,klima kayışının zarar görmesine hatta kopmasına neden olabiliyor.Bizzat başıma geldi.Panelvanda klima kayışını koparmıştım.Arabayı boşa alın,klima düğmesine basın,3-4 sn.bekleyip normal olarak yolunuza serin serin devam edin, derim.

Peki şu durumda ne yapacağız o zaman, klima açık seyir halindesiniz sollama yapmanız gerekti ve bir anda dip gaz yapıp sollamaya çıktınız, o esnada yeterli gücü verebilmek için klima otomatik devreden çıktı, siz ayağınızı gazdan çektiğinizde 4000- 5000 devir civarında klima tekrar devreye girdi.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Peki şu durumda ne yapacağız o zaman, klima açık seyir halindesiniz sollama yapmanız gerekti ve bir anda dip gaz yapıp sollamaya çıktınız, o esnada yeterli gücü verebilmek için klima otomatik devreden çıktı, siz ayağınızı gazdan çektiğinizde 4000- 5000 devir civarında klima tekrar devreye girdi.

Bakın işte onu bende tam bilmiyorum.Ama devreden çıkışınıda farketmiyorum.Herhalde bir önlem almışlardır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Isınmış arabada klimayı acar acmaz performans beklemeyin. Açtıktan 10 dakika sonra serinlemeye başlıyor. Arac içindeki ısınan malzemelerin soğuması 10 dakka sürüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende soğutma gayet güzel ancak rolantideyken devreye giriş çıkışı hissediliyor, seyir halindeyken soğutmada bir sorun yok rampa çıkarken devreden çıkıp tekrar girdiğinde performansta hemen hemen, hatta hiç değişim olmuyor, bu durum normalmi? Ayhan bey sende durum nedir? güç kaybı hissediyormusun bende soğutma iyi 3-4 kademede buz oluyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen Bey, bugün sanayide bizim tanıdık bir ustaya uğradık. Usta bizim araçlarda kesinlikle bir sorun olmadığını söyledi ve sizin dediğiniz gibi 3 ve 4 kademelerde kesilme olmayacağını söyleyerek gözümün önünde çalıştırdı klimayı rölantideydi ve kesilme olup olmadığını anlayamadım ve tatmin de olmadım valla.

sizin işlerde bir gelişme var mı ??

Şu anda bir gelişme yok ;

işlerimin yoğunluğundan pek ilgilenemiyorum ama bir çok kişiyle görüştüm normal olduğunu söylediler..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

seyir halindeyken klima açılmaması gibi bir mantığa katılmak zor. ne zaman gerekirse o zaman açılır. hiç de bir problem olmaz...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Bende soğutma gayet güzel ancak rolantideyken devreye giriş çıkışı hissediliyor, seyir halindeyken soğutmada bir sorun yok rampa çıkarken devreden çıkıp tekrar girdiğinde performansta hemen hemen, hatta hiç değişim olmuyor, bu durum normalmi? Ayhan bey sende durum nedir? güç kaybı hissediyormusun bende soğutma iyi 3-4 kademede buz oluyor.

Rolantideyken açılıp kapanma durumuna hic rastlamadım. Performans kaybı hic yaşamadım ama şöyle yaşamadım. Mesela sabit 100 km hız ile giderken klimayı açtığımda 95 km hıza düşüyor ama dip gaz yaptığımda yine aynı çekişi sağlıyor. Devamlı İnegöl'e gidip geliyorum. Arabada 5 kişiylen 130 ile çıktığım rampaları başka bir zaman klima açıkken yine 5 kişi ile 130 ile çıkıyorum. Gaza az bastığınızda performans düşüşünü hissediyorsunuz ama yüklendiğinizde yine eski normal gücü alıyorsunuz.

Seyir halindeyken açılıp kapanmayı sabit hızda denedim ama hic birşey anlayamadım. Açılıp kapanma olsaydı hızımda dalgalanmayı hissetmemem imkansız.

Arac iç sıcaklığı 35 dereceyken öğlen vakti klimayı açtım. Hemen soğumadı ama yaklaşık 50 km sonra 22 derecelere kadar düşmüştü ve 2 konumundan 1 konumuna getirdim. 2 konumunda kalırsa düşmeye devam ediyor ve ciddi olarak üşüyorsunuz. Camlarda komple film olmasının etkiside olabilir.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O zaman benimki normal Ayhan, benim arabada aynı rampada falan klima fark etmiyor, rolantide kapanıp açılma araç soğuduğunda oluyor ısı belli bi seviyeye düşene dek klima devreden çıkmıyor, peki bu alet iç ısıyı nerden ölçüyor? Aklıma gelen şu meşhur ESP düğmesinin ordaki bozuk para yeri, burayı incelediğimde sensöre benzer bişey görmüştüm, tek bir elektrik kablosu oraya geliyor herhalde bu zımbırtı ölçüyor iç ısıyı, emin değilim ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...