İçeriğe Yönlendir

Connect - Yakıt Tüketimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Mustafa Çubukçu

katılım gösteren herkese teşekkür eder,saygı ,hürmet, sevgilerimi sunarım :)

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

arkası amortisör olsa bu sefer yük koyulduğu zaman çökme yaşanır..

bildiğin kadarıyla bu ufak fiorino da arkası amortisör kullanılmış (bipper, nemo da olabilir)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yük taşınmayacak ise arka makasta çalışma yapılabilir, amortisörler de başka marka ile değiştirilebilir, aracın alt yapısını bozmadan yapılabileceklerdir.

Yorum bağlantısı
Barıs Akıncı

Çokta güzel olur alt yapısını bozmayacak bir sistem çıkarmaları!!! Oğuz bey kastettiğim zaten hususi kullananlar için benim gibi.Yani yük atma durumu olmayanlar için.Zaten 100-150 kg yükü sert bir amortisörde fazla çökme yapmadan taşıyabilir diye düşünüyorum.En azından binek araçlar taşıyabiliyorsa connect hayli hayli taşır.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

transitlerde makas değişimi yapıyorlardı minübüs transitlerin makaslarını panelvan yada yarı camlı modellerinkine koyuyorlardı, ama connectte tek çeşit olduğu için zor gibi..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Değişimden ziyade yaprak sayısı azaltırlardı, Connecte de zaten 1 adet var, yani azaltacak yaprak yok ama biraz yumuşatılabilinir.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
arkadaşlar connect 110 glx in yakıt sarfiyatı nedir? km de ne kadar yakar ve bir depo menzili ne kadardır? son sorum :) perfonmansı nasıldır???

Benim çalıştığım fabrikanın söz ettiğiniz modelindeki araçtan var. Ben onunla Eskişehir Organizesinden çıkarken Eorodizelle full dolduruyorum. Gölcükteki Ford farkikasına gidiyorum. Giderken, Bilecik, Pamukova adapazarından otoban, gölcük istikametinden gidiyorum. Dönerken de, Yalova bursa üzerinden Eskişehir organize Fabrika güzergahı . Fabrikaya girişte mazot bitmiş olup, araç teklemeye başlıyor. Bu güzergeh tam tamına 1 depo mazot

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
Engin bey bu güzergah kaç km?

Tahminen 700-750 km civarında..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yaklaşık 8.5 lt/100 km tüketim değeri, sınıfına-ağırlığına göre fena sayılmaz. Tabii tüketim odaklı olmayan,daha çok iş-zaman odaklı bir sürüş stili sezinliyorum.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
Yaklaşık 8.5 lt/100 km tüketim değeri, sınıfına-ağırlığına göre fena sayılmaz. Tabii tüketim odaklı olmayan,daha çok iş-zaman odaklı bir sürüş stili sezinliyorum.

Tabi Çağlar Bey. Yeri geldiğinde Gölcükten acil bir telefon veya mail geliyor. Veya acil bir parça durumu oluyor. 3-4 saat içinde gelip parçayı hatta yetiştirin veya parça onayı alın veya gelip sorunu inceleyelim gibi ani seyahatler oluyor. Bu gibi durumlarda çok acil gitmek zorunda kalıyoruz. Biliyorsunuz otomobil fabrikalarında üretim hattı durmayacak. parçada problem varsa o problem çözülecek ve hat beslenecek. hattı durdurma bedelleri korkunç cezalı oluyor. Bu gibi durumlarda, allah ne yerdiyse. İhtiyaç molası bile olmadan intikal gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir
Değişimden ziyade yaprak sayısı azaltırlardı, Connecte de zaten 1 adet var, yani azaltacak yaprak yok ama biraz yumuşatılabilinir.

çağlar bey,

özellikle baktım makas 2 tane, işi bilen birisinden öğrenilerek olabilecekse yapılması lazım çünkü beni connect alma fikrimdeki düşündüren tek faktör bu.. bir minibüsçü arkadaşımda yolcuların şikayeti üzerine makaslarda azaltma yapılarak sorunu çözdüğünü söylemişti.

abimde 2 yıl önce vito almıştı baktım her ikiside birbirinden bağımsız helezon yaylardan teşekkül. yani yük taşımaya hiçbir engeli yok. araba zaten kendisi 2050 kg dı. en az 700-800 kg yük atılırdı, hiçbir sorunda yaşanmazdı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Makas yerine yay da tasarlanabilir, yük ile değil maliyet ile alakalıdır. Connecte altta 1 ana, üstünde 1 yaprak vardır, yani toplam parça ikidir ama 1 yaprak vardır.

Yorum bağlantısı
Birol Yılmaz-2

arkadaşlar merhaba benim aracım 90 connect le aynı motoru kullanan fakat yakıt sistemi klasik pompa olan mondeo 1.8 td cumartesi akşamı depoyu doldurdum tamamen zonguldak a gitdim buğün akşam döndüm toplam yakıt aldığımda günlük sayaç 603 km gösteriyordu ve 37.75 lt normal mazot aldım aldığım istasyonda aynı istasyondu yolda 100km geçmedim ve çoğunluk otobandı yani 100 km de 6.26 lt yakmış nasıl? bence iyi tdci aratmıyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Yusuf Turgut

ben de son tüketimi söyleyeyim, 2008 110 luk için, 119,11 liralık, 50,47 lt yakıt aldım. 654,5 km yapmışız bu yakıtla. lira olarak 182 lira, litre olarak da 7,7 lt yapıyor. ş. içi değerleri bunlar. matematik olarak 772 gibi bir menzil ortaya çıkıyor ama yol şartlarına bakarak en fazla 730-750 gibi bir menzil olabilir herhalde.

Yorum bağlantısı
Yusuf Turgut

ben de son tüketimi söyleyeyim, 2008 110 luk için, 119,11 liralık, 50,47 lt yakıt aldım. 654,5 km yapmışız bu yakıtla. lira olarak 182 lira, litre olarak da 7,7 lt yapıyor. ş. içi değerleri bunlar. matematik olarak 772 gibi bir menzil ortaya çıkıyor ama yol şartlarına bakarak en fazla 730-750 gibi bir menzil olabilir herhalde.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çubukçu

çok teşekkür ederim....iyi fikir edindim :)

Yorum bağlantısı
Barıs Akıncı
(düzenlendi)

Ben Turgutlu'dan Kütahya/Gediz'e gitmiştim.Depoyu doldurduk, yola çıktık.Yolda 80-90 km hızla gittim.Yer yer rampalar ve virajlar vardı.Arabada 4 kişiydik.Gidiş-dönüş 400 km.Döndüğümüzde gösterge tam yarıya geldi.Gediz de şehir içi de gezdik.Yani yarım depo 400km.Daha sonra çoğunluk şehirdışı olmak üzere karışık olarak 375km daha yaptım.Sarı lamba yandı yakıt aldım.Ama daha sonraki denemelerimde lamba yandıktan sonra 150km daha şehirdışı gidebildiğini öğrendim.Bu değer şehiriçi 100km olsa, connect bir depoyla 800-900 km yol gider.Ben 800 km'yi görmüş birisi olarak aracın teknik özelliklerine bakarak çok yakmadığını söyleyebilirim.Umarım bir fikir verir. Bu araç için 6-6.5lt/100km iyi değer.

tarihinde Bar?s Ak?nc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barıs Akıncı
Arkadaşlar son şehir içi tüketimim ;53lt eurodizel ile 730km.yani 100km/7,2lt (km 17 kş) bu hesaba göre bir depo (60lt) ile ş.içi 830km bir yol yapmaktadır. :f1:

Aracım TDdi 23000kmde.

(Bir önceki tüketimim 100km/7,4tl idi.)

Aynı değerler de yakıyoruz Murat bey.Eğer güncel bir deneme yapabilirsem aktarırım ama son hesapladığımda böyleydi.Connect :good1:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Arkadaşlar,

75'lik DLX 2008 yılbaşında aldık babam kullanıyor, Aracını hiç üzmüyor. 1 yılda 6000 km yaptı bakıma km den değil yıldan gitmek zorunda kaldık. Sanırım daha aracın 5. vites dişlisi hiç kullanılmamıştır.

İlk aldığımızda 1 depo ortalama 550-600 km'ler arası gidiyordu bu kadar özenli kullanılmasına rağmen ama şu an 1 depo yaklaşık 700-750 km'ler arası gidiyor. Bende bir ustadan duymuştum yeni arabalar fazla yakar 3000 km den sonra yakıt normale döner demişti.

Umarım bu bilgiler size ışık tutar.

Yorum bağlantısı
Şenol Yılmaz
(düzenlendi)
(Murat İmeci @ 23.02.09 - 21:49)

Arkadaşlar son şehir içi tüketimim ;53lt eurodizel ile 730km.yani 100km/7,2lt (km 17 kş) bu hesaba göre bir depo (60lt) ile ş.içi 830km bir yol yapmaktadır. Aracım TDdi 23000kmde. (Bir önceki tüketimim 100km/7,4tl idi.)

Murat Bey Dediğiniz değerde yakmak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Ben aracımı 01.07.2008 de aldım (110PS GLXSP) ilk haftalar 11 lt. geçiyordu dediler 5.000 km den sonra düzelir sabrettim şimdi 7.500 km.de en son harcadığım yakıt miktarı şehir içi olarak söylüyorum 48,88 Lt ile 493 Km = 9,9 Lt / 51,56 Lt ile 561 Km=9,2 Lt (burda 100 km şehir dışı) / 51,62 Lt ile 508 Km=10,1 Lt gördüğünüz gibi fordun verdiği değerlere göre bayağı yüksek. normalde şehir içi 7.6 lt olması lazımdı. ölçüm şekline gelincede depoyu fullerim km sıfırlıyorum. ışık yanınca depoyu yine fullerim aldığı yakıt kaç litre kaç km yapmışım ona bakarım. konu ile ilgili aracımı teste soktum. şehir dışı testte 6.5 lt yaktı. normalde fordun değerine göre 5.3 olması lazımdı. söyledim normal dediler yani bişey çıkmadı. siz bu yakıtı bu seviyeye nasıl çektiniz çok merak ediyorum doğrusu

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
[quote]... [/quote] Kodlar?n? bozmay?n arkada?lar.
Yorum bağlantısı
Reşat Uz
Murat Bey Dediğiniz değerde yakmak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Ben aracımı 01.07.2008 de aldım (110PS GLXSP) ilk haftalar 11 lt. geçiyordu dediler 5.000 km den sonra düzelir sabrettim şimdi 7.500 km.de en son harcadığım yakıt miktarı şehir içi olarak söylüyorum 48,88 Lt ile 493 Km = 9,9 Lt / 51,56 Lt ile 561 Km=9,2 Lt (burda 100 km şehir dışı) / 51,62 Lt ile 508 Km=10,1 Lt gördüğünüz gibi fordun verdiği değerlere göre bayağı yüksek. normalde şehir içi 7.6 lt olması lazımdı. ölçüm şekline gelincede depoyu fullerim km sıfırlıyorum. ışık yanınca depoyu yine fullerim aldığı yakıt kaç litre kaç km yapmışım ona bakarım. konu ile ilgili aracımı teste soktum. şehir dışı testte 6.5 lt yaktı. normalde fordun değerine göre 5.3 olması lazımdı. söyledim normal dediler yani bişey çıkmadı. siz bu yakıtı bu seviyeye nasıl çektiniz çok merak ediyorum doğrusu

Sayın Hocam

Yumuşak kullanım denilen 2000d/dk devirlerde, 90/100 km civarı hızlarda kullanım, sık hava filtresi kontrolü + değişimi, uygun lastik hava basıncı, zamanında bakımla 100km/7,5-8lt yi bulabilirsiniz.

100/5,5-6lt tüketim bana göre hayal (rampalarda kontak bile kapatsam ben ulaşabileceğimi sanmıyorum)

Ayrıca 1,5 tonluk ve 0,7/0,8 ton taşıma kapasitesi olan ticari bir araçtan bahsediyoruz varsın 100/2lt fazladan yaksın Sağlıcakla

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Aynı değerler de yakıyoruz Murat bey.Eğer güncel bir deneme yapabilirsem aktarırım ama son hesapladığımda böyleydi.Connect :good1:

Bir GLX kullanıcı olarak ,araçın 110ps lik cazibesine kapılmadan ,benim ulaştığım değerleri yakalamanız çok iyi . :nazar: Tebrikler..

Evet hocam ,Reşat beyin söylediklerine katılarak şunları ilave etmek istiyorum.

Sanırım aracınız henüz yeni hayırlı olsun ve km si düşük ,sağlıklı bir tüketim için en az 10-15 bin km yapmanız gerek ondan sonra sarfiyatın düşmesi lazım ,ilk zamanlar kendi araçımda bile 8-8.5/100km gibi sarfiyatım olurdu.

Yakıt tüketimi çok farklı sebeplerden dolayı değişebilir.Mesela ,kullanım tarzı ,yol ,trafik ,hava şartları gibi etkenler ayrıca İstanbulun Akaraya göre çok daha sıkışık bir trafik söz konusu.Ben burada şehrin bir başından sonuna kadar en fazla 45 dakikada gecebilmekteyım.

Mesela ben ,araçımı çok sakin bir yapıda kullanırım ,üst vites gecişlerini duruma göre bir an evel yaparım ,araçın hızı ne olursa olsun araçı 2000d/d civarı tutarak pedalımda basmaya hazır yedek tork bulundururum ,dur kalklarda araçın yüksek torkundan yararlanarak gaza basmadan araçı hareket etiririm ,bu gibi basit kullanım sonucu düşük yakıt tüketimini yakaliyabiliyorum. Bu araçlar seri ve agresif kullanıma hiç gelmiyor ,tepkisini doğrudan fazla yakıt tüketimi olarak yansıtmaktadır .

Umarım ileriki zamanda daha düşük ve ideal bir tüketime ulaşırsınız.Biraz daha sabır hocam :rolleyes:

teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Şenol Yılmaz
Bir GLX kullanıcı olarak ,araçın 110ps lik cazibesine kapılmadan ,benim ulaştığım değerleri yakalamanız çok iyi . :nazar: Tebrikler..

Evet hocam ,Reşat beyin söylediklerine katılarak şunları ilave etmek istiyorum.

Sanırım aracınız henüz yeni hayırlı olsun ve km si düşük ,sağlıklı bir tüketim için en az 10-15 bin km yapmanız gerek ondan sonra sarfiyatın düşmesi lazım ,ilk zamanlar kendi araçımda bile 8-8.5/100km gibi sarfiyatım olurdu.

Yakıt tüketimi çok farklı sebeplerden dolayı değişebilir.Mesela ,kullanım tarzı ,yol ,trafik ,hava şartları gibi etkenler ayrıca İstanbulun Akaraya göre çok daha sıkışık bir trafik söz konusu.Ben burada şehrin bir başından sonuna kadar en fazla 45 dakikada gecebilmekteyım.

Mesela ben ,araçımı çok sakin bir yapıda kullanırım ,üst vites gecişlerini duruma göre bir an evel yaparım ,araçın hızı ne olursa olsun araçı 2000d/d civarı tutarak pedalımda basmaya hazır yedek tork bulundururum ,dur kalklarda araçın yüksek torkundan yararlanarak gaza basmadan araçı hareket etiririm ,bu gibi basit kullanım sonucu düşük yakıt tüketimini yakaliyabiliyorum. Bu araçlar seri ve agresif kullanıma hiç gelmiyor ,tepkisini doğrudan fazla yakıt tüketimi olarak yansıtmaktadır .

Umarım ileriki zamanda daha düşük ve ideal bir tüketime ulaşırsınız.Biraz daha sabır hocam :rolleyes:

teşekkür ederim..

ilginiz ve mesajlarınız için ben teşekkür ederim. ancak bizim kullanımımızda bir hata var demekki diye düşünüyorum. ben zaten agresif ve hızlı araç kullanmayı seven birisi değilim. kullanımım şöyle ilk çalıştırmada yaklaşık 1 dakika rolantide bekliyorum kesinlikle gaz basmam bunun yanlış olduğunu biliyorum. vites geçişlerimi 2500-3000 devir arasında yapıyorum. normal seyrim 2500 e yakın oluyor. şehir içi otoban tarzı yerlerde 90-100 arasında seyir ediyorum. şehirler arası memleketim orduya gittim geldim gerçekten araç uzun yolda hem ekonomik hemde güven veriyor. genel olarak gidiş ve dönüşte 90-110 arası hızla gittim 6 litre gibi birşey yaktı şimdi tam hatırlamıyorum. ayrıca lastik basıncım önler 32 arka 36 olarak biliyorum o şekilde ayarlıyorum. hava filtresini köye gidip gelince fazla kirli olmamasına rağmen değiştirdim özellikle. şimdi aracım 7.500 km de temmuzda 1 yılı dolduğu için bakımı bekliyorum. inş. ondan sonra düzelecek bu yakıt. gerçekten isteyerek aldığım bir araba bundan pişman olmak istemiyorum. sabrın sonu bakalım selamet olacak mı?

bu arada ben sürekli malum yakıt güvence sistemi opetten eurodizel alıyorum pompacı her defasında katkı koyalımmı diye soruyor. ben bilmediğim için hiç katkı kullanmadım. nedir bu katkı olayı ?

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

şenol bey bu katkı olayına pek takılmanızı tavsiya etmem bu katkının türüne göre değişir bazıları performans artırmak amaçalı bazıları enjektör temizleyici olarak geçer ama kesin olan şudurki yeni nesil dizellerde bu zararlıdır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...