İçeriğe Yönlendir

Connect - Yakıt Tüketimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Serkan Öz
ben 2008 75 hp tdci aldım gayet seri ve güçlü. ben çok memnunum. hantal kalmıyor yüklü de olsa boş ta olsa rampada bile kesilmiyor. çok memnunum ben. ayrıca 3400 km aracım. 2000 km ye gelince bir deneme yaptım 160 km yi gördüm. hız yapmayı sevmem ama sadece test amacıyla yaptım. yakıt sarfiyatım da şehir dışı 100 km de 6,8lt şehir içi 7,8 lt. yakıtından da memnunum. belki tdci olmasındandır belki de yeni yazılım olmasındandır.

Dün akşam yine denedim, 132 km gibi bir yere gelip öylece kalıyor ibre. Yokuş aşağı olunca eğime ve arkadan gelen rüzgara bağlı olarak 170-175 e kadar çıkıyor. Yokuş yukarı olunca 100 ü geçmek mümkün değil pek. Ayrıca araca tek başıma biniyorum, hiç yük yok.

Belki de sürekli farklı araçlar kullanmamdan kaynaklanıyor bana hantal gelmesi ama bundan daha yavaş bi tek 1976 model anadol kullanmıştım.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Ama mehmet abi sen bizimle dalga geçiyorsun. Yalancı demiyorsak kibarlığımızdan.

:)

duygusal olmamak lazım. bu arabalara sahibiz ama kötü taraflarını da, aksayan yerlerini de dile getirmeliyiz. yoksa kendimizi kandırırız.objektif olmak en güzeli. 2 ayda 9000 km ye ulaşmış 110 luk glx kullanıcısı var arkadaşım. 100 km de 7 litrenin altına inebilen olduğunu sanmıyorum dedi. ben de Mehmet Bey'in değerlerini söyleyince şaşırdı.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Temmuz başında Kastamonu-Çankırı-Kırıkkkale-Kırşehir-Aksaray üzerinden Adanaya gittim. Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale-Çankırı üzerinden Kastamonuya geri döndüm.Yaptığım toplam yol 1800 kilometre. Yakıt tüketimim 165 litre. Araç 90 PS'lik 2004 model ve 26000 kilometrede.Yola çıkmadan önce mazot filtreside dahil olmak üzere tüm filtreleri ve yağı değiştirdim. Gidişte ve dönüşte bütün koltuklar doluydu. Bagajda 60-70 kiloluk yük vardı.Yolcu ağırlığı da :) 300-350 kilo vardır herhalde.Tüm yolculuk boyunca klima çoğunlukla açıktı.Ortalama hız 90-110 arasında değişti.Bu bilgilerin ışığında ortalama yakıt tüketimim yaklaşık 11 litre. :agla: Nerelere gitsem,ne yapsam acaba?

Ufuk bey size üc öneride bulunim ,uzun yolda klimanızı surekli acık tutmayın ,rampa yukarı cıkarken kapatın bu size %5 tasaruf sağlar,hızınızı 90 ila 100 gibi olsun %10da burdan,lastik havanızı mutlaka olcun ,insan ve yük dahil 250kg kadar 32önler36arkalar ,500kg kadar 32ön 43arkalar olsun buda %8 tasaruf demek ,geri kalanı size kalmış ,hayırlı yolculuklar dilerim:kutlama:

Ben 75 lik connect ile(2008 model) pazartesi Ankara'ya gidip salı döndüm.

Sonuna kadar bastım(ki yokuş aşağı olmazsa 130-140 ı geçmiyor) İstabul'dan Ankara'ya giderken yaklaşık 50-60 km kala ışık yandı, dönerken de Çankaya Shell'de doldurdum ışık yolda yandı ama Hadımköy'e kadar (yaklaşık toplam 500 km) gitti. Ama Hadımköy'e giderken yolda kalacağım diye korktum, ibre sıfırın altına doğru gitmişti..

aracımı alalı 14ay oldu ,bu kadar hantal kaldığını görmedim ,aşırı yakıt sarfiyatına raslamadım ,duz yolda 170 rampada 180 rahat gördum ,farklı firma ve yerlerden alınan yakıtta fark edebilir ,aracım ilk zamanlar 8lt yakıtan aşağı duşmüyordu şimdi 7,3lt yakmaktayım. Serkan bey aracınızda sanırım teknik bir sorun olabilir ,garanti kapsamında mutlaka gösterin ,şimdi bilgisayara bağlayip sorunu buluyorlar ,ben ne desem yanlış olur :) .

tşk...

6-7 şehiriçi kim yapmış o araçlarla? Focus bile o aralıkta yapıyor. Ama şehirlerarası için yük durumu, güzergah durumu, klima gibi birçok etken var.
Hakan bey ,ben şu anda ş.ici ortalama 7,3lt yakmaktağım ,Ankara trafiğini az cok bilirsiniz ,işim gereği şehir icinde gezerim ,ortalama hizimda 60 cıvarı , istediğim değeride yakaladım sanırım :)

saygılar

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Bildiniz gibi Ankara nın trafiği bir İstanbul trafiği gibi değil daha rahat ve sakin sayılır ,sanırım istanbulda olsam 8,5lt 9ltden aşaği yakmam.

ana yollar(eskış.ist.konya)hızımız zaten 70 80 ,mahalle arası 30 40 ,yani ortalama 50 60cıvarı demek istedim ,bu ort.hızı bir istanbul trafığinde yakalamak zor,o bakımdan 7.3lt şimdilik benim icin iyi bir değer ,bide şu var aracımın boş hali 1,5 ton dolu iken 2 tona yakın ağırlı oluyor ,buda yakıtı etkiliyen faktörler,yani bu ağırlıya göre yakıtı iyi sayılır :)

saygılar

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
duz yolda 170 rampada 180 rahat gördum

Serkan bey aracınızda sanırım teknik bir sorun olabilir

Bence 75bg o ağırlıkta bir arabanın düz yolda 170km hıza ulaşması için arkadan epey bir rüzgar esmesi lazım, yada düz yol kavramımız farklı :D

Bilemiyorum belki benim arabada bir sorun vardır, belki de sizinki normalden farklıdır..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hakan tamamen şehir içi tüketimim 9,2 litre çıktı...

Uzun yolda bir kez 6,8 bir kez de 6,5 gördüm.. Ama işte istasyon farkıdır dedim.. bilmem ne dedim bende inanmadım.. ilk fırsatta bu depo biter bitmez 10-20 liralık gaz alıp bitene kadar kontak kapamadan yola gideceğim.. Sırf senin için... :D

:D

duygusal olmamak lazım. bu arabalara sahibiz ama kötü taraflarını da, aksayan yerlerini de dile getirmeliyiz. yoksa kendimizi kandırırız.objektif olmak en güzeli. 2 ayda 9000 km ye ulaşmış 110 luk glx kullanıcısı var arkadaşım. 100 km de 7 litrenin altına inebilen olduğunu sanmıyorum dedi. ben de Mehmet Bey'in değerlerini söyleyince şaşırdı.

Sadece şaşırmayıp yalan demiştir :p

Sonuna kadar objektifim.. Stop ediyor yazıyorum.. Motor kulağı ses yapıyor yazıyorum.. Arka amortisötrden ses geliyor yazıyorum..

Güneşlikteki aynaların kapakları yok yazıyorum.. Daha napiim :D

Yorum bağlantısı
Melih Mütevellioğlu

Sayın Murat İmeci bey'in 75 hp Connect için yapmış olduğu tespit doğru.Ben de şehir içi aynı değeri yakalıyorum sürat sınırları da aynı.Bunun dışında alt değer bildirenler iyi niyetli pinokyo olabilir.Üst değere sahip olanlar da aracını gözden geçirsin.75 hp 2004 50.000 km de Connect.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Sayın Murat İmeci bey'in 75 hp Connect için yapmış olduğu tespit doğru.Ben de şehir içi aynı değeri yakalıyorum sürat sınırları da aynı.Bunun dışında alt değer bildirenler iyi niyetli pinokyo olabilir.Üst değere sahip olanlar da aracını gözden geçirsin.75 hp 2004 50.000 km de Connect.Saygılar.

Merhaba,

Burada ne demek istediginizi daha dogrusu "iyi niyetli pinokyo" sozunu tam olarak anlayamadim ama bu arabanin 140Km hiza duz yolda ulasamadigi kesin. Bilemiyorum belki sonra acilir, belki de sizinkinde birseylerin versiyonu falan farklidir. Belki de kullandigim arabaya 5 kurus para vermemis olmanin verdigi rahatlikla daha objektif yorum yapabiliyorumdur.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

merhabalar,

öncelikle şöyle bidaha bakim dedim aracıma ,(düz yol)sadece 4 viteste 4000 devire yakın cok rahat 140 cıktım ,bassam gidecek ama orada bıraktım ,bu araclar bahsedilen hıza yavaş yavaşda olsa cıkıyor.

aracımda ekstra bişey yok(chip,power box)tamamen orijinal.

birde şu var ,özel aracim olduğundan cok titiz ve özenle bakmaktayım ,her şeyini dikkatli şekilde uygulamaya calışırım ,mesela:

aracı stop etmeden rölanti devrine düşmesini bekleyip 20 30 saniye boşta calışmasını beklerim ,asla gaz pedalına basarak stop etirmem ,

aksi takdirde motorun yüksek devirde durması ,turbo yükleme ve motor yağ basıncını sıfıra düştükten sonrada calışmaya devam edeceğinden dolayı ,bu durum turbo yükleme rulmanlarını zamanından önce aşınmasına yol acmaktadır,bu da turboyu zayiflatacaktır.

araclarımızı kulanma acısından önemli noktalar, bunun gibi bircok örnek mevcut ,

o yüzden, iyi bakılan bir arac sahibinide memnun edecektir. ;)

Yorum bağlantısı
Melih Mütevellioğlu

Sayın Serkan Öz ''iyi niyetli pinokyo'' bir şaka.Aracının sarfiyat değerlerini çok aşağı tespit edenler araçlarını çok sevdiklerinden gerçekleri göremiyorlar anlamında kullanılan bir yakıştırma.Bu araçların sarfiyatının şehir içinde 7 lt den aşağı düşmesi mucize olur.Ben bir kere 6.9 lt hesapladım ama çok emin değilim.Bir daha da görmedim zaten.Latifelerden alınmaya gerek yok.Bu sitede hepimiz dostuz.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Kurt
Bence 75bg o ağırlıkta bir arabanın düz yolda 170km hıza ulaşması için arkadan epey bir rüzgar esmesi lazım, yada düz yol kavramımız farklı :)

Bilemiyorum belki benim arabada bir sorun vardır, belki de sizinki normalden farklıdır..

bende 90 lık var arabamda 18"lik jant var ve yakıt 290 ile 300 arası değişiyor haftalık 1000 km yol devamlı yapıyorum rampa yukarı falan basmasına gelince ben mudanya rampasında arbada 5 kişisiyiz ve tesisatın ağırlığınıda saymıyorum .. yaptığımı biliyorum rampa yukarı 100 görmek zor diyince ben sasırdım :s

Yorum bağlantısı
Ömer Açay

benim son tüketimim erzincan ankara arası 643 kmye 40 litre litresi 3340 dan 133 ytl yakmışım.hızım ortalama 100/110 arası idi ve tamamen şehir dışı km de 206 bin lira 100 km de 6,2 litre yakmış.daha öncede 80/90 km hızlada 5,9 litreyi gördüm.bu arada bizim arabalar çok güzel ivmeleniyor.erzincanın çıkışında sakaltutan diye meşhur bi rampa var geçen sene doğanım ile orayı çıkarken nerdeyse hararet yapıyodum connectimle 4. ve 5. vitesle çıktım.gerçektem connecte hayran kaldım

Yorum bağlantısı
Tayyar Karahan
benim son tüketimim erzincan ankara arası 643 kmye 40 litre litresi 3340 dan 133 ytl yakmışım.hızım ortalama 100/110 arası idi ve tamamen şehir dışı km de 206 bin lira 100 km de 6,2 litre yakmış.daha öncede 80/90 km hızlada 5,9 litreyi gördüm.bu arada bizim arabalar çok güzel ivmeleniyor.erzincanın çıkışında sakaltutan diye meşhur bi rampa var geçen sene doğanım ile orayı çıkarken nerdeyse hararet yapıyodum connectimle 4. ve 5. vitesle çıktım.gerçektem connecte hayran kaldım

kardeş o sakaltutanı iyi bilirim 94 model spring ile o rampada kaldım ve istanbula gelene kadar ne çektim ben bilirim.

ALLAH ford connectten razı olsun onlara beş çeker güçlü araba vesselam

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar
(düzenlendi)
Temmuz başında Kastamonu-Çankırı-Kırıkkkale-Kırşehir-Aksaray üzerinden Adanaya gittim. Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale-Çankırı üzerinden Kastamonuya geri döndüm.Yaptığım toplam yol 1800 kilometre. Yakıt tüketimim 165 litre. Araç 90 PS'lik 2004 model ve 26000 kilometrede.Yola çıkmadan önce mazot filtreside dahil olmak üzere tüm filtreleri ve yağı değiştirdim. Gidişte ve dönüşte bütün koltuklar doluydu. Bagajda 60-70 kiloluk yük vardı.Yolcu ağırlığı da :) 300-350 kilo vardır herhalde.Tüm yolculuk boyunca klima çoğunlukla açıktı.Ortalama hız 90-110 arasında değişti.Bu bilgilerin ışığında ortalama yakıt tüketimim yaklaşık 11 litre. :agla: Nerelere gitsem,ne yapsam acaba?

Evet arkadaşlar dediğim gibi dün Kastamonudan Orduya geldim.Yaptığım yol 450 km. Bu seferki yolculuğumda ben dahil yolcu sayısı 4 kişi idi.(2.5 yetişkin+1 çocuk)Bağaj yükü 100 kilo civarı.Klima çok uzun ve dik rampalar hariç çalıştı. 90 kilometreyi hiç geçmedim.Lastik basınçları 32/36.Yakıt tüketimim bu sefer 100 kilometrede 5,71 litre oldu.9 litre nerede 5,7 litre nerede :)

Not:İlk mesajımdaki 11 litrelik tüketimi yanlış hesaplamışım. Doğrusu 9 litredir.

tarihinde Ufuk Bahar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Lastik basınçları 32/36.Yakıt tüketimim bu sefer 100 kilometrede 5,71 litre oldu.

Maşallah....

Sende benim gibi arızalısın galiba.. :)

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Evet arkadaşlar dediğim gibi dün Kastamonudan Orduya geldim.Yaptığım yol 450 km. Bu seferki yolculuğumda ben dahil yolcu sayısı 4 kişi idi.(2.5 yetişkin+1 çocuk)Bağaj yükü 100 kilo civarı.Klima çok uzun ve dik rampalar hariç çalıştı. 90 kilometreyi hiç geçmedim.Lastik basınçları 32/36.Yakıt tüketimim bu sefer 100 kilometrede 5,71 litre oldu.9 litre nerede 5,7 litre nerede :)

Not:İlk mesajımdaki 11 litrelik tüketimi yanlış hesaplamışım. Doğrusu 9 litredir.

Gözünüz aydın.. :)

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Evet arkadaşlar dediğim gibi dün Kastamonudan Orduya geldim.Yaptığım yol 450 km. Bu seferki yolculuğumda ben dahil yolcu sayısı 4 kişi idi.(2.5 yetişkin+1 çocuk)Bağaj yükü 100 kilo civarı.Klima çok uzun ve dik rampalar hariç çalıştı. 90 kilometreyi hiç geçmedim.Lastik basınçları 32/36.Yakıt tüketimim bu sefer 100 kilometrede 5,71 litre oldu.9 litre nerede 5,7 litre nerede :kutlama:

Sanırım aracınızın gercek değerlerine ulaşmışsınız ,%30 civarı bir düşüş,gercekten iyi bir tuketim sayılır :)

ufak tavsiyelerin büyük önemi oldunu görduk burda ,aslında hepimizin dıkkat etmesi gereken basit şeyler. :)

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar
Maşallah....

Sende benim gibi arızalısın galiba.. :)

Fazlasıyla... :kutlama:

Sanırım aracınızın gercek değerlerine ulaşmışsınız ,%30 civarı bir düşüş,gercekten iyi bir tuketim sayılır :clapping:

ufak tavsiyelerin büyük önemi oldunu görduk burda ,aslında hepimizin dıkkat etmesi gereken basit şeyler. :)

Evet forum dostlarının tavsiyeleri sayesinde oldu her şey. Yine daha bir çok kazanımlarımın sizlerin sayesinde olacağına inanıyorum... :tap2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat İmeci

Arkadaşlar şehir ici tuketiminiz nasıl ,benimki şöyle 153ytl=669km(€urodiesel) yani km de 22,8 kuruş.

sanırım ıyıbı değer :) ,bu sicak gunlerinde trafiğin daha rahat olmasınında faktöru vardır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdal Kopmaz

1 depo ile 620 km 49,6lt euro dizel lt fiyatı 2,92 ytl 100 km de 7,9lt şehir içi tüketim dün akşam fulledim depoyu malum ucuzladı dün mazot:)

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş
Artık kesin bi bilgim var connect sınıfının en fazla yakan arabası :D

Sınıfını bilemem de çok yakan bir araç değil hacmine göre bence.Manavgat'ta (şehiriçi trafiği, belediye başkanının üstün çabalarıyla çekilmez duruma geldi ama yine de bir istanbul gibi değil tabii ki) şehiriçi 0,217 ytl yani 21,7 kuruş yaktırdım.Ama Manavgat'ın çevre yolunda 0,285 ytl yani 28,5 kuruş yaktırdım.Tamamen kullanımla alakalı bir durum.İnsafsızca gaza basmayınca üzmüyor Connect (Bizimki bizi üzmüyor en azından).

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce
Sınıfını bilemem de çok yakan bir araç değil hacmine göre bence.Manavgat'ta (şehiriçi trafiği, belediye başkanının üstün çabalarıyla çekilmez duruma geldi ama yine de bir istanbul gibi değil tabii ki) şehiriçi 0,217 ytl yani 21,7 kuruş yaktırdım.Ama Manavgat'ın çevre yolunda 0,285 ytl yani 28,5 kuruş yaktırdım.Tamamen kullanımla alakalı bir durum.İnsafsızca gaza basmayınca üzmüyor Connect (Bizimki bizi üzmüyor en azından).

Ben en az yakanları şöyle sıralıyorum: Kango, Doblo, Partner-Berlingo, Caddy ve Connect geliyor. çoğu kişinin yakıt ortalamalarından aldığım değer bu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...