İçeriğe Yönlendir

Connect - Yakıt Tüketimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Melih Mütevellioğlu

Ömer bey Megane almadan önce bir araştırın da pişman olmayın.Bilgilerime göre diesel motorlar problemli,genel olarak ta sert süspansiyon ve iç kabin sesleri şikayeti var.Bana göre Megane II nin tek artısı dış dizaynı 4-5 yıl modası geçmeden binilebilir.Megane I in yol tutuşu da bozuk en çok devrilen araçlardan biri.Diğeri de Vectra II.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Ali bey merhabalar,benbe aracımı yeni aldığımda aynı değerleri buluyordum,şu anda aracım 12500kmde ve 100km/7.2lt ş.ici tuketimim var.

sizinkide zamanla düşecektir,bu arada hava filtresi değişiminiz gelmiş.

aracınızıda güle güle kullanın...

Yorum bağlantısı
Hakan Gümüş

Benimde işyerimde kullandığım 2008 110 luk connect var. İlk önceleri bana da fazla geldi yakıt tüketimi gittim servise sordum. 10,000 km den sonra düşeceğini söylediler. Ama ben bi değişiklik olacağını düşünmüyorum. Şu an 8500 km de klima açık 0,34 ykr yaktı en son ölçümümde ş.içi ş.arası karışık olmak kaydıyla.

Yorum bağlantısı
Ömer Açay
(düzenlendi)
Sağolun.zaten ilk 6 ylık bakıma girecek ne kadar tutar bilen varmı birde yağı değişmesi gerekirmi.bu arada tüm ford club üyelerinin kandili mübarek olsun.

bende 6 aylık bakıma sokayım diye fethiyede fetar ford servisine gittim.6 aylık bakımın kalktığını 1 yıl veya 15000km de gelmem gerektiğini söylediler.ama kitapçıkta 6 ay bakımında yağ değişimi yapılır diyor.bende ankarada başka bi servise gidip tekrara soracağım.bu arada son tüketimim 100 km/h ortalama hızla çoğu zaman klima açık 54ytl eurodizelle (litresi 3280 ytl)260 km gitmişimarabam 90 lık 5700 km de

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Özel
Benimde işyerimde kullandığım 2008 110 luk connect var. İlk önceleri bana da fazla geldi yakıt tüketimi gittim servise sordum. 10,000 km den sonra düşeceğini söylediler. Ama ben bi değişiklik olacağını düşünmüyorum. Şu an 8500 km de klima açık 0,34 ykr yaktı en son ölçümümde ş.içi ş.arası karışık olmak kaydıyla.

akaryakıt zamlarından dolayı düşme varmı yokmu anlamak çok zor ama ben arcımı aldığımdan bu yana litre olarak takip yaptım düşme oldu litre bazında takip yap farkı zaman içinde görürsün yaklaşık olarak 0,040 ykr düşer yani 0,30 ykr ye iner yakması

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

20000 km connect yakıt konusunda hala aynı 155-160 lira arası doluyo ışık her yandığında 550 kmyi gösteriyor ve bu benii tatmin etmiyor. Ama araba sınıfının en sağlam ve en geniş hacmine sahip. Yürür aksam tıkır tıkır hiç bi sorun yok olacağını da düşnmüyorum ki fordun en büyük özelliği. Önümüzdeki cuma Focusla değilde Connectle trabzona tatile gitmeye karar verdim. Gerek yakıt gerek konfor olarak tam anlamda bir ay sonra detaylı bi yazı yacam connect için. Tek korkum var intelcoller hortumunun bağlantı yerlerinden çıkması :s (En son denize gittiğimde kendiliğinden çıkmıştı...)

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Sağolun.zaten ilk 6 ylık bakıma girecek ne kadar tutar bilen varmı birde yağı değişmesi gerekirmi.bu arada tüm ford club üyelerinin kandili mübarek olsun.

Sanırım aracınız yeni,aşağıdakileri okumanızda fayda var,yağınızı 15000km den önce değişmeniz ,sizin kararınız

(yazılanlar alıntıdır)

Rodajda tam gaz hızlanma ve viteste yavaşlamanın (dekompresyon) önemi ;

Aracınız ile uygun viteste Tam gaz hızlanmalar ve hızlandığınız viteste ayağı gazdan çekerek yapılan yavaşlamalar gayet önemlidir.

tam gaz hızlanma ile segmanları silindir yüzeyine bastırırsınız.

Dekompresyon yavaşlamada ise karter havalandırma vasıtasıyla yağ buharı motora emilir. ayrıca oluşan vakum sayesinde çapaklar motordan egzoz yolu ile atılır.

kalan çapaklar ise motor yağı tarafından tutulur ve filitre tarafından süzülür.

Rodajda motor yağı değişim süresi ;

Atılabilecek partiküller egzoz yolu ile atılır kalanlar ise motor yağı tarafından silindirlerden uzaklaştırılır demiştik.

madem çok düşük km lerde çapak atmanın büyük kısmı tamamlanıyor öyleyse motor yağımızı hemen değiştirmeliyiz..

çünkü motor yağı filtreden geçmeden evvel onlarca yüzeye temas eder.

yağımızı ne kadar erken değiştirirsek motorun pislik ve çapak içinde çalışmasını o derece engelleriz..

yağ değişimi bana kalırsa ilk 1000 km de en az 2 defa olmalıdır.(çapaksız yağ süzülene kadar)

zira sürtünme güç kaybının başlıca nedenlerindendir, içinde partiküller yüzen bir yağın doğuracağı sonuçları ise siz düşünün ...

amacımız temiz bir motor..

1000 km sonunda (rodaj sonunda) yapılması gerekenler ;

Segmanları anlatabildiğimiz şekilde rodajlarsanız 1000 km sonunda aracınızın motoruyla işiniz bitmiş demektir.

istediğiniz marka kaliteli motor yağına geçebilirsiniz.

bundan sonra aracınızın motoru içinde çalışan parçaların sürtünme oranının azaltılması ve daha rahat devir çevirmesi için izleyeceğiniz kullanım tarzı dekompresyon a ağırlık vermedir.

Dekompresyon ile motorda oluşabilecek tüm pislikler meydana gelen vakum ile motordan atılır, Silindirlere emilen yağ buharı sayesinde motor rahatlar.(YB)

Özetle yeni otomobilin rodajında ;

Hararet en önemli değişkendir.

Mümkünse orta kalite mineral yağ kullanılır

Düşük kilometrelerden itibaren silindir basıncı oluşturmak için uygun viteslerde tam gaz hızlanmalar gerçekleştirilir.

Viteste yavaşlama (dekompresyon) en az tam gaz hızlanma kadar önemlidir.

Motor yağı ve filitresi sık değiştirilir.

1000 km rodaj için yeterli süredir.

1000 km sonunda motor içindeki sürtünmenin azaltılması maksadıyla disiplinli bir sürüş tarzı benimsenebilir(motor açma)

Motor yağınızı garanti sebepleri vb nedenlerle değiştiremiyorsanız yapacağınız tek şey düşük km lerden itibaren tam gaz hızlanma ve viteste yavaşlama yapmaktır.

1000km sonunda izin verilen devir bandının sonuna kadar tam gaz hızlanma yapmış olmanız gerekir.

Motor yağınızı değiştirmek için 15.000 km yada 7.500 km vs beklemeyin..

Yorum bağlantısı
Ömer Açay

ben dün ankaradan erzincana geldim.yolda(sivasta)ankara sivas arası 475 km ye araba 31 litre mazot aldı.yani connectin mazot deposu 60 litre ise yarım depo ile 475 km yol yapmışım.ama dikkatimi çeken şey mazot göstergesinde ibreyarı ile çeyrek arasındaydı.yani ibreye göre daha fazla mazot harcamam gerekiyor ama araba 31 litre mazot aldım

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Benim depo göstergem tam yarıda 23lt aliyor ,kırmızı ışık yanıncada 45lt aliyor yani göstergeler cerek depoya yakın fazla gösteriyor

son ş.ici tüketimim şöyle 155ytl=644km 100km=7.2lt istediğim sevyeleri yavaş yavaş yakaladim.

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar

Temmuz başında Kastamonu-Çankırı-Kırıkkkale-Kırşehir-Aksaray üzerinden Adanaya gittim. Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale-Çankırı üzerinden Kastamonuya geri döndüm.Yaptığım toplam yol 1800 kilometre. Yakıt tüketimim 165 litre. Araç 90 PS'lik 2004 model ve 26000 kilometrede.Yola çıkmadan önce mazot filtreside dahil olmak üzere tüm filtreleri ve yağı değiştirdim. Gidişte ve dönüşte bütün koltuklar doluydu. Bagajda 60-70 kiloluk yük vardı.Yolcu ağırlığı da :) 300-350 kilo vardır herhalde.Tüm yolculuk boyunca klima çoğunlukla açıktı.Ortalama hız 90-110 arasında değişti.Bu bilgilerin ışığında ortalama yakıt tüketimim yaklaşık 11 litre. :agla: Nerelere gitsem,ne yapsam acaba?

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Ufuk bey, Araca gerekli bakımları yapmanın yanısıra yakıtı çoğaltan etkenleri zaten saymışsınız..

Eğer bu yolculuk öncesi yakıt değerleriniz var ise onlarıda yazarsanız daha etkili olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Bende bir depo ile 800 km'yi gördüm.3000 km'de yakıtı baya bi düştü....Ortalama 6-7lt/100km'de.

arkadaşlar bu yakıt tüketimi konusunu donanım haberde kurduğumuz team 'de çok tartışıyoruz. bizde ortalama 7-8 litre yani 600-650 km arası gidebiliyolar bir depoyla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
arkadaşlar bu yakıt tüketimi konusunu donanım haberde kurduğumuz team 'de çok tartışıyoruz. bizde ortalama 7-8 litre yani 600-650 km arası gidebiliyolar bir depoyla.

Donanım haberde güzel kavga edilip güzelde hakaret ediliyor...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Ben 75 lik connect ile(2008 model) pazartesi Ankara'ya gidip salı döndüm.

Sonuna kadar bastım(ki yokuş aşağı olmazsa 130-140 ı geçmiyor) İstabul'dan Ankara'ya giderken yaklaşık 50-60 km kala ışık yandı, dönerken de Çankaya Shell'de doldurdum ışık yolda yandı ama Hadımköy'e kadar (yaklaşık toplam 500 km) gitti. Ama Hadımköy'e giderken yolda kalacağım diye korktum, ibre sıfırın altına doğru gitmişti..

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

bir yanlışlık olmasın 75ps connctin... km hızı rahat bir şekilde görmesi lazım(düz yolda)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bir yanlışlık olmasın 75ps connctin 170 km hızı rahat bir şekilde görmesi lazım(düz yolda)

Ne koşuyorsunuz bilmiyorum ama... Araba yeni ise görmez... Ben gördürene kadar arabaya yapmadığımı bırakmamıştım..

İlk zamanlarında ... rampa aşağı bile geçmiyordu

Yorum bağlantısı
Erkan Özel
Akadaşlar selam

Bu konuyla ilgili bütün mesajları okudum ve benim aracımın connect olmadıgına karar verdim

2005 model 90 lık normal şase bir aracım var şehir dışı hiç yapmadım

her gün çaglayan taksim arası 16 kilometre yol yapıyorum yakıt tüketimim 390 lira

1 ay önce mazot filtresi yağ hava filtresi yağ filtersi degiştirdim

aracın 28000 de

sorun ne olabilir acaba emu yazılım problemi diye bir şey okudum bilgi verebilirmisiniz

saygılar

bende 2008 90ps var yakıt tüketimi şehir içi olmak kaydıyla (klima kullanımı dahil) 0,290ykr yakıyor 0,390 ykr anormal bir tüketim tabiki aracı nasıl kullandığında önemli belkide senden kaynıklıdır diyecem ama yinede bukadar yakmaması gerekiyor arabnın ilk sahibimisin 2.el mi satınaldın?

Ne koşuyorsunuz bilmiyorum ama... Araba yeni ise görmez... Ben gördürene kadar arabaya yapmadığımı bırakmamıştım..

İlk zamanlarında ... rampa aşağı bile geçmiyordu

abi yinede 130 140 kmyi geçmesi gerekiyor zaten bu sürate benim 90lık çok çabuk çıkıyor

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)

Araba 25000 km de, 75 bg, kesinlikle çok kötü. Gitmiyor.

Sollama yapmadan kullanmak lazım, çok tehlikeli..

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)
bende 2008 90ps var yakıt tüketimi şehir içi olmak kaydıyla (klima kullanımı dahil) 0,290ykr yakıyor 0,390 ykr anormal bir tüketim tabiki aracı nasıl kullandığında önemli belkide senden kaynıklıdır diyecem ama yinede bukadar yakmaması gerekiyor arabnın ilk sahibimisin 2.el mi satınaldın?

abi yinede 130 140 kmyi geçmesi gerekiyor zaten bu sürate benim 90lık çok çabuk çıkıyor

145'i geçirememiştim ben... Galiba 5000 km falan sağır ve dilsiz oluyor araba.. Daha sonra zorlaya zorlaya açıp ... falan yaptırmıştım...

Galip düzeltmeden çabuk okuyun.. :)

tarihinde Cavit Do?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar
Ufuk bey, Araca gerekli bakımları yapmanın yanısıra yakıtı çoğaltan etkenleri zaten saymışsınız..

Eğer bu yolculuk öncesi yakıt değerleriniz var ise onlarıda yazarsanız daha etkili olur diye düşünüyorum.

Cavit Bey; ben Temel hesabı her seferinde 30-40 YTL'lik mazot alıyorum. Yani gelen zamlardan hiç etkilenmiyorum. Bu yüzden de uzun boylu bir tüketim hesabı yapmadım. Ama haftaya Kastamonudan Orduya gideceğim. O zaman tüketim değerlerini buraya yine yazarım.

1800 km 165 lt 11lt??? Yanlışınız olmasın. Bu 9 lt yapar.

Evet sanırım ufak bir hesap hatası olmuş.

Yorum bağlantısı
Ufuk Bahar
Tüketim değerleriniz bu nedenle tam doğruyu vermez. Doğru ölçüm, depo taşana kadar doldurup, en az 300-400 km yaptıktan sonra, tekrar doldurmakla olur.

Hakan bey; 30-40 liralık yakıt alıyorum cevabımı Cavit Bey'e yazmıştım. Bahsettiğim ölçümü zaten sizin dediğiniz şekilde yapmıştım. Gidiş ve dönüşte 4 kere fulledim depoyu.Diğer forum dostlarının yazdığı 6-7 litrelik tüketim değerlerini(şehir içi) okuyunca insan ister istemez komplekse giriyor.Sizin uyarmanızla düzelltiğim 9 litrelik tüketim gerçekten çok bence..

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Donanım haberde güzel kavga edilip güzelde hakaret ediliyor...

Mehmet Bey,

Önce şunu belirteyim ki amacım site ya da forum reklamı yapmak değil. Bana göre internette ulaşabildiğim ne kadar bilgi varsa beni ilgilendiren ulaşmak isterim. Bu siteyi 2-3 gün önce connect team deki bir üye sayesinde öğrendim. Güzel paylaşımlar var, bir çok konuyu da alıntı yaparak aktardım connect team'e. Sizlerden katılım halinde memnun oluruz bilgi paylaşımı açısından.

Bende 110 luk glx var henüz 1750 km oldu. 1 hafta önce yaptığım ölçümde 605 km yi 52 litre euro dizel yakıt tüketerek yaptım. yani 100 km de şehir içi olarak 8.5 litre tüketiyor. 75 liklerin 140 lara ulaşamaması ya da çok zorlanması normal değil. 140 a kadar hızlanma gayet iyi, 160 dan sonra düz yolda zorlayıp rampa aşağı giderken 180 lere çıktığını söylüyorlar. ben denemedim çünki hızdan yana değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Bey,

Önce şunu belirteyim ki amacım site ya da forum reklamı yapmak değil.

Yok öyle bişey düşünmedim zaten... Bizim burda öyle takıntılarımız falan yoktur...

Ama donanım haberde özellikle yakıt tüketimi konusu oldumu biride düşük bir tüketim değeri yazdımı kavga için tüm şartlar oluşmuş demektir. :)

Bunu belirtmek istemiştim..

Ben artık orda tüketim verilerimi yazmıyorum.. Çünkü direk yalancı muamelesi görüyorum...

Gerçi burda da bazen bu tür uygulamalara maruz kalmadığım söylenemez.. Ama en azından bizimkiler kibar :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...