İçeriğe Yönlendir

Yeni araç muayene kriterleri ve detayları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Serdar Yeniçeri
Benim gittiğim istasyon oldukça yoğundu ve gerçekten saydıklarına kesinlikle meyil verecek bir durum olmadı . Ama çok uzaktaki istasyonlar yoğun değil ve oldukça sakin belki bu tip şeylere uygun bir ortam vardır oralarda .

Selahattin bey simsarları türemiş işin eskiye benzer yöntemler duydum.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Abi çıkardığın sesin desibeline göre bakılıyormuş galiba, biraz gürültülü ise geçemeyebilirsin...

Allahtan araba otomatik boştayken çok ötmüyor nedense ya ben gitmeden söktürim onu gerek yok dalmiyim adamlara...Ses sisteminede karışıyorlarmı acaba...

Ya anlamadığım satışı olan bişiyi nasıl engellersin o zaman satışınıda engelle...Cam filmi 50 kagıda yaptırıyorlar ama geçemiyorsun o zaman sattırma saçma ülkenin saçma kuralları.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Cam filmi hafif kusurlu olarak geçiyor artık Sinan. Egzos da çok gürültülü değilse sökme bence yazık kesilecek sonra bir daha kaynak falan. Denersin şansını olmazsa sökersin.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Cam filmi hafif kusurlu olarak geçiyor artık Sinan. Egzos da çok gürültülü değilse sökme bence yazık kesilecek sonra bir daha kaynak falan. Denersin şansını olmazsa sökersin.

Esasında değiştirmek en mantıklısı orjinal susturucuyu takim...Annem kullanırkende abest kaçıyor biraz evde durur olmadı satarım :)

uyuşturucu bitti egzoz kaldı ;)

He valla abi ya

Yorum bağlantısı
Tayyar Karahan

arkadaşlar benim muayene 7 ay sonra amma şimdiden kafama takıldı benim sayfa bitti kaşe için yer kalmadı ek-1 belgesi filan diyorlar nedir bu nasıl olcak bilgi verirseniz sevinirim. :D

Yorum bağlantısı
Serdar Yeniçeri
arkadaşlar benim muayene 7 ay sonra amma şimdiden kafama takıldı benim sayfa bitti kaşe için yer kalmadı ek-1 belgesi filan diyorlar nedir bu nasıl olcak bilgi verirseniz sevinirim. :p

benim bildiğim bu şekilde muayeneye gidiyorsunuz ordan muayene yapıldıktan sonra ruhsatı değişmek için ek-1 belgesi doldurup ruhsatınızı değiştiriyorsunuz.yeni ruhsatada muayene yaptırdığınız tarih işleniyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Karaduman

Arkadaşlar,

Olması gereken buydu ama böyle değil.

Bu seneye kadar bu işi karayolları yapıyordu,şimdide karayolları yapıyor.

Ancak özelleşti ,buraya kadar tamam.TÜV (Technischen Überwachunsvereine=Teknik Denetim Derneği)bir alman şirketi

olarak tüm Türkiyenin araç muayene işini üstlenmiş durumda,Yada belli hissesi var.Yani gerekli alet edevat TÜV ün ön gördüğü ekipmanlar.

Bu vesile ile Türkiyeye ne kadarlık bir ekipman gireceğinin hesabını siz yapın.Diğer konu ise bunca yıldır kendi muayenesini yapan

Karayolları,Yada bu memleketin teknik elemanı,birimi,kuruluşu,TSE 'si Mühendislik Odaları,Üniversitesi yokmuyduda bu işi TÜV e

ihale ettiler.Kendi sistemini kendi kuramazmıydı.

Ancak olması gereken buydu.Yıllardır doktor gibi ağzını aç,sırtını dinliyeyim,bozazını aç -al sana alfoxcıl antibiyotik şeklinde

muayeneye gidip belge veriliyordu sonrada trafikte yaşananları hepimiz biliyoruz.

Hasan KARADUMAN

Yorum bağlantısı
M. Tarık Yeşil

aracımda cam flimi var şu muyaene işi tüv türke geçtiğinden beri sohbetlerde işimizin nekadar zor olacağı ve çok fazla inceleme yapıldığından bahsediliyor.

fakat cam filimi hakkında bir bilgiye sahip değildim.dün tüv türk bilgi merkezinde neslihan hanım ile bir tlf görüşmesi yaptım ve cam filiminin muayenede bir sorun yaratıp yaratmacağı hakkında bilgi aldım.

sonuç:

cam filmi bir kusur ancak aracın muayeneden geçmesini engelleyecek bir kusur olmadığını söylediler.

muayene için içim rahatlasada trafik açısından bu cam filimlerinin kabul görebilmesi ve kusur sayılmamamsı için ne yapmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören

Araçta cam filmi olması benim muayenemde "hafif kusur" olarak işlendi ancak sonuçta muayeneden geçmenizi engellemiyor hafif kusurlar....

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Beytullah Cec

gecen hafta gittim beni de cok korkuttular gitmeden önce ama abartıldıgı kadar degil mesela benim plaka lambasının teki yanmıyormus ve far ayarı yaptırdıgım halde bozuk cıktı ama hafif kusurlu buldular ve gecti İstanbuldan gideceklere tavsiye mimarsinanda cok fazla kalabalık olmuyor cumartesi ögleden sonra cıkarken dısarda 4 tane araba vardı

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Atilla Mutlu

Arkadaşlar muayene de borcu yok kağıdı istiyorlar mı? Yoksa sistemden kendilerimi bakıyor?

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Arkadaşlar muayene de borcu yok kağıdı istiyorlar mı? Yoksa sistemden kendilerimi bakıyor?

Kendileri bakıyorlar gerek yok.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Burak Karadeniz

Benim 09.08.2007 trafiğe çıkışlı focusumun ilk muayene geçerlilik tarihi 14.11.2009 yazıyor ruhsatta.

Bunda bir yanlışlık yok mu? Sıfır aracın ilk 3 yıl olmuyor mu muayene geçerliliği?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Atilla Fırat

Mart 2009'da Ön camın üst tarafında bulunan 10 cm.lik cam filmi hafif kusurlu olarak muayeneden geçmişti. Bu ay tekrar muayeneye aracımı götürücem. Cam filmini söktürmedim. Hafif kusurlu olarak yine muayeneden geçermi yoksa sökmem mi lazım?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Mart 2009'da Ön camın üst tarafında bulunan 10 cm.lik cam filmi hafif kusurlu olarak muayeneden geçmişti. Bu ay tekrar muayeneye aracımı götürücem. Cam filmini söktürmedim. Hafif kusurlu olarak yine muayeneden geçermi yoksa sökmem mi lazım?

film normalde hafif kusur. ön camda olursa gene hafif kusur oldugunu sanıyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya-2

Geçtiğimiz hafta sonu muayene yaptırdım ve araç ön cam hariç filmli olarak muayeneden hafif kusurlu olarak sorunsuz geçmiştir...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Emin

Arkadaşlar bizim de bakımımz geldi. Ancak benim radyatörde çok az bi sızıntı var. uzun süreli kullanımdan sonra da motor durduktan sonra su deposu tahliyeden su akıtıyor. ve yüksek hızda frenleme yapınca (120 km/sa ve üzeri) direksiyon titreme yapıyor. bunlar muayenede sorun çıkarır mı? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez
Arkadaşlar bizim de bakımımz geldi. Ancak benim radyatörde çok az bi sızıntı var. uzun süreli kullanımdan sonra da motor durduktan sonra su deposu tahliyeden su akıtıyor. ve yüksek hızda frenleme yapınca (120 km/sa ve üzeri) direksiyon titreme yapıyor. bunlar muayenede sorun çıkarır mı? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hafif kusur ile geçebilirsiniz..artık ilk zamanki gibi sıkı değiller.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Arda Inan

2008 de etmiyorlardı ama artık ediyorlarmış. İnternet sitesine yazmışlar kocaman eğer yoksa ağır kusurlu sayılacaktır diye. Bugün muayeneye gittiğimde emisyonu da yaptıracağım mecburen.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

LPG li araçlarda yakıt tankının altında sünger yoksa sorun oluyor...10-20 liraya takıyorlar...

Bende yeni öğrendim,daha önce bakmıyorlarmış,fakat bir süredir sünger kontrolü yapılıyor,ilgilenenlere...

Yorum bağlantısı
Okan Beloğlu

Bugün aracımın ilk muayenesini yaptırdım. Anlamadığım konu kısa ve uzun farlar da kusur bulundu ve hafif kusurlu olarak geçti. Aracı aldığım ilk günden beri farlarıyla hiç oynamama rağmen fabrikasyon çıkışlı aracın farlarının ayarlarının bozuk olması beni şaşırttı.

Anladığım kadarıyla aracı muayene eden teknisyenin bir araçta illa da olsa bir kusur bulma çabasını gözlemledim. Sonuç olarak daha 3 yıl olmuş bir araçta bu kadar direnipte bir kusur bulması haret edici bir durum... Tuv Turk kutluyorum onları........

Yorum bağlantısı
Okan Beloğlu
Sıfır hata ile geçen birtek ben oldum sanırım :rolleyes:

Teknisyenine denk gelmişsiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...