İçeriğe Yönlendir

Yeni araç muayene kriterleri ve detayları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ayhan Onaran
Sıfır hata ile geçen birtek ben oldum sanırım :rolleyes:

Ben 2000 model aracımla sıfır hata geçtim :f1: Seneye de rekorumu tekrar kırmayı düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Far ayarı bozulabilir.. Zaman zaman kontrol etmek iyidir...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Serkan Dalgıç

Bende bugün muayeneye girdim ve hafif kusurlu olarak geçti.

-camlara sonradan yapılan film

-kısa farların ayarsızlığından dolayı hafif kusurlu bulundu.

Tuv turk muayeneleri bence çok iyi oldu.Neydi önceden araba muyeneye girmeden tüm işlemler ruhsat üzerinden yapılıyordu.

böylece trafikte gözünüzün içine giren ayarsız farlar,kabak lastikler yüzünden yaşanan bir dünya trafik kazası vs. en azında bunların biraz önüne geçildiğine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende bugün muayeneye girdim ve hafif kusurlu olarak geçti.

-camlara sonradan yapılan film

-kısa farların ayarsızlığından dolayı hafif kusurlu bulundu.

Tuv turk muayeneleri bence çok iyi oldu.Neydi önceden araba muyeneye girmeden tüm işlemler ruhsat üzerinden yapılıyordu.

böylece trafikte gözünüzün içine giren ayarsız farlar,kabak lastikler yüzünden yaşanan bir dünya trafik kazası vs. en azında bunların biraz önüne geçildiğine inanıyorum.

Maalesef ben inanmıyorum.Çünkü bunlar hafif kusur olarak yazıldığı için ve tekrar kontrol edilmediği için hafif kusurlar öylece kalıyor.Belki %3-5 lik kısım bunları gidermek için çaba harcıyor.Ben muayeneden hafif kusurla geçen birinin muayene sonunda cam filmlerini söktüğünü görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Oktay Demirağ

Bende bugün muayeneye gittim, farlar sonradan xenon olmasından dolayı geçemedim, gerçi bu duruma sinirlenmiş değilim oldukça yerinde bir uygulama, sanırım 1 ay müddetim varmış düzeltmek için, söktürüp tekrar gideceğim. TUVTURK'ü düzenli kontrol ettiği için tebrik ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Arkadaşlar ben de muayene işini çok şükür bitirdim.2010 şubat ayında atiker lpg taktırmıştım.Lpg li araçlar için sızdırmazlık kalktı diye biliyordum.Benim tankın üstünde tarih sorunu çıktı.Tarih tankın üstünde 01/10 şeklinde yazıyordu.Adamlar genelge var falan dedi, 2010 diye belirtilmeliymiş diye(Benim tankın üretim tarihinin 2001 ekim olarak da yorumlanabileceğini söylediler.) ben ise ülkemizde bugüne kadar önce yıl sonra ayın üretim tarihi olarak gösterildiği tek bir ürün bile görmedim dedim.Ama ne dediysem boş adamlar sızdırmazlığa gönderdi.Orda da bir şey yaptıkları yok zaten olan bizim 25 tl ve 2 saate oldu.Lpg taktıracak arkadaşlar bu duruma dikkat etseler iyi olur.Yalnız Tuvturk'ün işleyişini bir türlü anlayamadım adamlar dediğim dedik.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • 9 ay sonra...
Aziz Karabay

Aracıma lpg taktırdım.Sızdırmazlık raporunda aldım.Tüv gıdıcem yanlız aracımın camlarında flim var tuvden hafif kusur olarak geçiyor.Trafik şubede bı sorun yaşarmıyım ?

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Çiçek

Far yükseklik motorunun çalışıp çalışmadığına bakılıyor mu?

Normal halojen merceksiz farlar için

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Far yükseklik motorunun çalışıp çalışmadığına bakılıyor mu?

Normal halojen merceksiz farlar için

Geçen ay girdi benim araç, muayeneye.  Farları açmayı uzunu kısayı ben yaptım. Yükseklik ayarına bakan olmadı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sinan Özvarlık

Arkadaşlar ,muayene bu ayın sonunda bitiyor fakat , sızdırmazlık ve egzos emisyon tarihi geçti.ben hepsini aynı gün yaptırmak  istiyorum trafik de bir sıkıntı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

sızdırmazlık almanıza gerek yok egzoz emisyon kontrolünü trafik değil çevre müdürlüğü yapıyor denk gelirseniz artık cezası epey yüksek

Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

sızdırmazlık almanıza gerek yok egzoz emisyon kontrolünü trafik değil çevre müdürlüğü yapıyor denk gelirseniz artık cezası epey yüksek

gerek yok derken lpg denetlenmiyor mu ? ya da muayene de sadece ruhsata işli olup olmadığına mı bakıyorlar

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

artık sızdırmazlık raporu sadece yeni LPG takılıp ruhsata işlenirken zorunlu veya LPG sistemine tadilat yapıldıysa, diğer durumlarda zorunlu değil , muayene istasyonunda aletle ekstra bir ücret ödemeden bakıyorlar sızdırma olup olmadığını .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

artık sızdırmazlık raporu sadece yeni LPG takılıp ruhsata işlenirken zorunlu veya LPG sistemine tadilat yapıldıysa, diğer durumlarda zorunlu değil , muayene istasyonunda aletle ekstra bir ücret ödemeden bakıyorlar sızdırma olup olmadığını .

Çok isabetli olmuş , teşekkürler  :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

kış lastiği takılmasının zorunlu olduğu illerde ve aylarda örneğin Aralık'ta muayeneye giderken (binek araçlar için) araçta kış lastiklerimi takılı olmalı?

Bu soruya net bir cevap bulamadım.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

kış lastiği takılmasının zorunlu olduğu illerde ve aylarda örneğin Aralık'ta muayeneye giderken (binek araçlar için) araçta kış lastiklerimi takılı olmalı?

Kesin emin olmamakla birlikte muayenede ,  lastiğin yazlık kışlık ayrımından çok diş derinliğine ve lastik üzerindeki çatlaklara vs. bakıldığını biliyorum.

Lastikler

Lastiğin dış yüzeyi iskelete kadar aşınmış Ağır Kusur

Ek hareketli dingilde lastik yok Ağır Kusur

lastik sayısı eksik Ağır Kusur

Lastik dış yüzeyinde aşınma başlamış Hafif Kusur

Lastik profili uygun olmayan şekilde yeniden açılmış Hafif Kusur

Lastiğe batan yabancı maddeler var Hafif Kusur

Lastikler:Eskimiş Hafif Kusur

Lastikler:Yüzey çatlamaları mevcut Hafif Kusur

Lastikler: Yüzeyde doku kırılması var Hafif Kusur

Lastikler: doku kırılması mevcut Hafif Kusur

Lastikler: hasar oluşmuş Hafif Kusur

Lastikler: yanak kısmında balon oluşması Hafif Kusur

Lastik profil derinliği (sınırına ulaşıldı/çok yetersiz)

Lastikler: profil derinlik sınırı aşılmış Ağır Kusur

Lastik profil derinliği: lastik tek taraflı aşınmış Ağır Kusur

Lastik profil derinliği: lastik sürtünme yüzeyi aynı oranda aşınmamış Hafif Kusur

Lastik profil derinliği: sınırda Hafif Kusur

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kamyonet harici bakılmıyor.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

teşekkürler cevap için..

uygulama çok mantıksız .hem zorunlu diyorsun hem o aylarda gelen arabaları muayeneden geçiriyorsun..hoş o konuda tam muamma..gazeteler kış lastiği binek araçlarda da zorunlu diyor.. 2 kez Bimer'e yazdım ikisindede cevap olarak bineklerde zorunlu değildir cevabı geldi..gerçekten ilginç..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...