İçeriğe Yönlendir

Atiker; Sorunlar, Yorumlar

Ali Tütün

Recommended Posts

Hasan Gökduman

benim bir önceki arabam da opel astra idi ve atiker marka sıralı LPG vardı üstünde... gayet memnundum hem performans hem de yakıt tüketimi konusunda... su an LPG bazında o arabayı gerçekten çok arıyorum... motor ışığı dahi yanmıyordu... ustan iyi ise LPG de sorun olmuyor....

Yorum bağlantısı
Samet Arslan

lpg bölümüne mi yoksa burayamı açayımbilemedim , aracımz az yakıyor diye sevinrken yine aldık başımıza belayı , 25 ay oldu atiker taktralı neol duysa son 1 buçk senede oldu , 5. kez ateşleme bobini değiştik , ateşleme sistemi komple yeniendi ama yine çözüm yok , lpgciler atiker yüzünden diyor , gel 650 ye sökeyim teleflex yama kme takalım diyorlar , takan bayi yemin ediyor atikerden değil diyor ben 30 40 tane focusa taktım atiker diyor ama araç benzinde harika lpgde çekiş ölüyor , tüm parametreler filtrleler tamam , 120 120 masraf yapa yapa tüpün avantajı kalmadı artık satmayı bile düşünüyoruz , bu konuda tecrübesi olan varmı bu şeklde problem yaşayıpta çözüme kavuşan ...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benzinde sorun yok, lpg de sorun var ve bu yüzden bobin değiştiriyorlarsa, bobini değiştiren ustayı değiştirin. Ateşleme sistemi, hangi yakıt türünde olduğuna bakmaksızın arıza yapar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence sorun Atiker kaynaklı değil.LPG de bir sıkıntı varsa usta hatası olabilir.Ben dahil Atiker kullanan bir çok arkadaş var bu şekilde bir sorun ilk kez sizden duydum.Tamam bobin,buji kablosu değiştirenler oldu ama bu boyutlarda değil.Ben tam 24 aydır Atiker kullanıyorum ne bobin ne kablo değişmedim.En son gittiğimde usta yine kontrol etti hiç bir sorun yok dedi.

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Bence söktürün lpg yi,ateşleme sisteminide adam gibi bir ustaya kontrol ettirin. sorun varsa yaptırın,rahat rahat gezin.

illa yakıt benim için çok önemli derseniz satıp dizel alın,keyfinize bakın :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3-4 yıl focusta BRC Fast kullandım.. 2 yılı aşkın süredir de mondeoda teleflex kullanıyorum...

Hiç bir elektronik sıkıntım olmadı...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
lpg bölümüne mi yoksa burayamı açayımbilemedim , aracımz az yakıyor diye sevinrken yine aldık başımıza belayı , 25 ay oldu atiker taktralı neol duysa son 1 buçk senede oldu , 5. kez ateşleme bobini değiştik , ateşleme sistemi komple yeniendi ama yine çözüm yok , lpgciler atiker yüzünden diyor , gel 650 ye sökeyim teleflex yama kme takalım diyorlar , takan bayi yemin ediyor atikerden değil diyor ben 30 40 tane focusa taktım atiker diyor ama araç benzinde harika lpgde çekiş ölüyor , tüm parametreler filtrleler tamam , 120 120 masraf yapa yapa tüpün avantajı kalmadı artık satmayı bile düşünüyoruz , bu konuda tecrübesi olan varmı bu şeklde problem yaşayıpta çözüme kavuşan ...

mustafa tüfekci arkadaşımızın ileti 11 göz atın. lpg ustasının yorumunu aktarmış iyi okumanız tavsiye ederim.fikir verecektir.ustaeller izmirde idi galiba lpg hatalarına bakıyorsa oraya gidin.forumda bilgileri mevcut

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Mondeo-98-...aj-t195234.html

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

takılan bobinler ne marka

Yorum bağlantısı
Samet Arslan

bobinler motocraft marka, biride dedi şimdi opellerde araya biyere diyot atıyorum dedi sorun çözülüyor dedi aklıma yatmadı ne diyotu falan dedim kimsede tavsiye etmedi , yine sanayi yollarındayım , şarzını falan ölçtürün dedi lpgciler , kim ne derse yapıyoruz bakalım

ayrıca tesisata baktırdım lpgnn beslemesini bobinn besleme kablosundan almamışlar role kutusundan alınmış beslemesi onda sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lpg montajında ateşleme bilgisi şart, bir yerlerden alınacak, tesisata nereden girildiği çok önemli değil sonuçta araya giriliyor, bu esnada diyot kullanmıyorlar ise büyük hata yaparlar. Diyotun görevi: akımın tek yönde geçmesini sağlamak, yani bir şekilde lpg sisteminden geriye bir akım oluşur ise bunu engellemektir, diyot hemen her devrede vardır.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Lpg montajında ateşleme bilgisi şart, bir yerlerden alınacak, tesisata nereden girildiği çok önemli değil sonuçta araya giriliyor, bu esnada diyot kullanmıyorlar ise büyük hata yaparlar. Diyotun görevi: akımın tek yönde geçmesini sağlamak, yani bir şekilde lpg sisteminden geriye bir akım oluşur ise bunu engellemektir, diyot hemen her devrede vardır.

katılıyorum.

by serisi hızlı diodlardan takılabilir.rahatlıkla bulunur.

benim aracın lpg montajınıda bu tavsiye üzerine kontrol edicem.

samet bey roleden alınmış demişsiniz neye ait role bu.benim araçtada roleden almışlar ilk baktıgım yerler orası olmuştu.ama dioda bakmak aklıma hiç gelmedi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Samet Arslan

direksiyon altındaki kutudan alınmış tesisatın beslemesi , diyot olayını yaptırayım o zaman hangi ölçüde tavsiye edersinz fikir alayım

extra bir soruda 2001 model bu araca kasko uygulaması varmı acaba ??

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Anıl Aslan

yaklaşık 10 ay önce ankara da atiker bayisinde 2003 model ford focus a taktırdık yaklaşık 7.000 km oldu ama allaha şükür en ufak bir sorun yaşamadım. yakıtda çok ideal uzun yolda 130krş. yakıyor şehir içi 200 usta tercihi çok önemli bu konuda ama bnm aracımda bir titreme sorunu var rolanti düşüp kalkıyor özellikle sıcak havalarda arkadaşlar bunun lpg ile bir alaksı varmı acaba

Yorum bağlantısı
Mahmut Kaymaz

Bende 2000 focus vardı. Geçen sene mayıs ayında taktırdım. Birkaç ay sorun yaşamadım fakat sizin de dediğiniz gibi sıcak havalarda özellikle klima açıkken rolanti düşüp kalkıyordu ve hatta vitesi boşa attığımda araç stop ediyordu. Bununla bayağı uğraştım. Başta lpg den kaynaklandığını zannettim fakat sanayideki bir usta rolanti kontrol valfini temizledi. Sorun kısa süreli çozüldü. Bende rolanti kontrol valfini serviste yaklaşık 300 liraya değiştirdim. sorun tamamen ortadan kalktı.

Bence sizde güvendiğiniz bir ustaya önce temizliğini yaptırın derim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Soner Kayışlı

mrb lar yeni üyeniz olarak hekese kazasız belesız arızasız günler geçirmeniz dileği ile selamlar. 4 ay önce 2004 model comfort aldım. 1 ay sonra motor arıza ışıgı yandı ve 2 gün öncesine kadar tekerlerden gelen ses dişında çekişte felan problem yoktu ama o günden beri araçta gaz kesintisi oluşmaya başladı 3000 devire yaklaşınca tekleme yapıyor ve :D gaz yemiyor 3000 deviri geçmiyor problem ne olabilir acaba birde 3 ay öncesine kadar ses gelmeyen araçtan ses gelmeye başladı rontbalas ayarı yaptırdık usta hiç bir problem yok diyor ama ses iyice arttı ankarada bildiginiz ve tavsiye edeceginiz iyi bir usta varsa yönlendirirseniz sevinirim. Bu arada aldıgın aracın anahtarı sustalıydı ve yedek anahtarı yoktu bu anahtar ne bagajı açıyor neden cam otomatiklerini devreye sokuyor formda araştırdıgım kadarıyla yücel anahtar varmış orada yeni bir anahtar yaptırsam bu özelliklerini kullanabilirmiyim. Baya masraf açacak galiba bana.. :D tavsiyede bulunacak herkese şimdiden teşekkürler. NOT: ATİKER MARKA SIRALI SİSTEM MEVCUTTUR.

Yorum bağlantısı
Ahmet Menşa Kaya

aracımda son 1 aydır LPG de çalışırken zorlanma olmaya başladı. ford servise gittiğimde sübapların LPG sisteminin özelliğinden -aşırı ısı-dolayı yanmış olabileceği ve yerli LPG sistemlerinde sübap korumasının olmadığı söylendi..Bunun üzerine montaj yaptırdığım ATİKER servisine gittim. Tüm ayarlar görünüşte normal denildi.Ancak aracın LPG de sorunlu çalıştığını orada da tespit ettirdim.

Yaptığım araştırmalarda yabancı sıralı LPG sistemlerinin hemen hepsinde bir şekilde sübap koruma sisteminin olduğunu ve ATİKER de olmadığını öğrendim

Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım. yaklaşık bir saat sisteminiz aracımda çalışmıyor beni kurtarın dememe rağmen işte cevap- aracınızın LPG de düzgün çalışmadığına emin misiniz?-

hayretler içerisinde kalarak telefonu yetkili mühendise verdim. dediklerimi aynen o da onaylamasına rağmen aynı cevabı o da aldı.Ustanın araç benzinde normal LPG de problem veriyor demesine rağmen biz müşteri temsilcisini ikna EDEMEDİK.

Üstelik müşteri temsilcisi bayan gayet nahoş bir şekilde -biz bu işin eğitimini aldık, LPG sübaplara asla zarar vermez- dedi.

kimse ayranım kara demez. ancak hemen hemen tüm yabancı sistemlerde bir şekilde koruma var.isterlerse marka marka, işlem işlem sayarım. hatta pek çok yabancı marka sübaplarda oluşabilecek arızalara karşın aracı sigortalıyor.

Ama ATİKER bunu inkar ediyor. bana yardımcı olmak söyle dursun,beni yalancı durumuna düşürdüler.

yerli malıdır, servisi çok,parçası ucuz olur dedim.ama ATİKER beni bin pişman etti.

Durum bundan ibaret. takdir sizlerin...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mrb lar yeni üyeniz olarak hekese kazasız belesız arızasız günler geçirmeniz dileği ile selamlar. 4 ay önce 2004 model comfort aldım. 1 ay sonra motor arıza ışıgı yandı ve 2 gün öncesine kadar tekerlerden gelen ses dişında çekişte felan problem yoktu ama o günden beri araçta gaz kesintisi oluşmaya başladı 3000 devire yaklaşınca tekleme yapıyor ve :lol: gaz yemiyor 3000 deviri geçmiyor problem ne olabilir acaba birde 3 ay öncesine kadar ses gelmeyen araçtan ses gelmeye başladı rontbalas ayarı yaptırdık usta hiç bir problem yok diyor ama ses iyice arttı ankarada bildiginiz ve tavsiye edeceginiz iyi bir usta varsa yönlendirirseniz sevinirim. Bu arada aldıgın aracın anahtarı sustalıydı ve yedek anahtarı yoktu bu anahtar ne bagajı açıyor neden cam otomatiklerini devreye sokuyor formda araştırdıgım kadarıyla yücel anahtar varmış orada yeni bir anahtar yaptırsam bu özelliklerini kullanabilirmiyim. Baya masraf açacak galiba bana.. :D tavsiyede bulunacak herkese şimdiden teşekkürler. NOT: ATİKER MARKA SIRALI SİSTEM MEVCUTTUR.

Acilen arıza koduna baktırın.. Muhtemelen aracınız motoru korumaya almış ve motorunuz sınırlı çalışıyor..

Yakıt tüketiminiz ne alemde.. Oldukça artmış olmalı..

Arıza lambaasının yanış sebebi fakir karışım falansa ciddi bir ateşleme sorununuz da olabilir.. 3000 deviri geçiyor deseydiniz, buji kablosu diyecektim.. Ama anlattığınıza göre başka sorun var..

Uzaktan kumandanın camı kapatmama sebebi programınız bozulmasıdır..

Araç içinden cam kaldırma düğmesine basılı tutarak camı kapatın, kapattıktan sonra bırakıp tekrar basıp 10 saniye bekleyin..

Bunu her cam için yapın.. programı düzelecek ve bu şekilde tek dokunuşta kapanacaktır..

Anahtar sorununda, Yücel Anahtar da her türlü yardımda bulunacaktır.. Serkan Toker'in selamı ile gidin :dil:

Üstelik müşteri temsilcisi bayan gayet nahoş bir şekilde -biz bu işin eğitimini aldık, LPG sübaplara asla zarar vermez- dedi.

Her lpg kiti subaplara zarar verebilir..

Ben bu güne kadar subap koruması diye bir şey duymadım..

Subaplara zararı en çok veren şey.. Lpg enjektörlerinin bir enjektör gibi çalışamamasıdır..

Bunların enjektör gibi çalışanları da var..

Yorum bağlantısı
Soner Kayışlı
(düzenlendi)

ilgin için teşşürler abi saol cumartesi günü aracı şaşmaza götürecem bakalım ne masraf açacak hayırlısı camlarıda akşam eve gidince dedigin gibi yapacam abi bakalım ne olacak herkese iyi forumlar. Bu arada aracın yakıtında bi sıkıntı yok benzinde normal ama ramazan bayramında samsundan po dan 30 tl gaz aldım 100 km gitmeden bitti belki ondan kaynaklanabilir diye düşnüyorum.

tarihinde Soner Kay??l? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Menşa Kaya

Sayın üstadım Mehmet bey;

ben de yok bilirdim. ama damdan düşüp, diğer damdan düşenleri ararken araştırınca var olduğunu öğrendim..örneğin BRC. 80 TL'ye hem benzin deposuna doğrudan dökülen, hem de LPG deposuna özel bir aparatla atılan bir katkı kullanıyor (adını reklam olmasın diye yazmıyorum). bu nedenle adamlar sübaplarda arıza olursa bakım bizden diyecek kadar markasının arkasında. Atiker ise insanı yerli malından soğutmakla meşgul. artık yerli malı yurdun malı asla ATİKER KULLANMAMALI diyorum. kendi bayisine ve ustasına güvenmeyen bir firma.diyecek ne kalır zaten.

Yorum bağlantısı
Ahmet Menşa Kaya
Reklam sayılmaz... Kullanılan ürün neymiş.. Yazın da görelim...

tune up.bunu bana öneren hem BRC hemde atiker montajı yapan bayii.yani mühendis önerisi.bu ürün BRC nin anlaşmalı olduğu bir ürün.

alınganlık yapıyor olabilirim. ama kırgın veya kızgın olduğunuz hissine kapıldım.umarım sizi üzmemişimdir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tune up.bunu bana öneren hem BRC hemde atiker montajı yapan bayii.yani mühendis önerisi.bu ürün BRC nin anlaşmalı olduğu bir ürün.

Tune Up ile ilgili Türkçe herhangi bir bilgi bulamadım... İngilizcesi iyi olan arkadaşlarımız, konu bi inceleyin bakalım...

alınganlık yapıyor olabilirim. ama kırgın veya kızgın olduğunuz hissine kapıldım.umarım sizi üzmemişimdir.

Bunu bana yazdıysanız eğer cevabım şudur;

Konunun benimle uzaktan yakından alakası yok.. bu sebeple kırgın yada kızgın olmamı gerektirecek bir şey de yok ortada..

Sorunu yaşayan sizsiniz, üzgün olan sizsiniz..

Bizim amacımız da size bir nebze olsun yardımcı olabilmek...

Yorum bağlantısı
Ahmet Menşa Kaya

çok sağol üstadım. foruma çok fazla katılım yapamıyorum. ancak iyi niyetinizden artık şüphem yok. ben alıngan davrandım.

Yorum bağlantısı
Soner Kayışlı
(düzenlendi)
mrb lar yeni üyeniz olarak hekese kazasız belesız arızasız günler geçirmeniz dileği ile selamlar. 4 ay önce 2004 model comfort aldım. 1 ay sonra motor arıza ışıgı yandı ve 2 gün öncesine kadar tekerlerden gelen ses dişında çekişte felan problem yoktu ama o günden beri araçta gaz kesintisi oluşmaya başladı 3000 devire yaklaşınca tekleme yapıyor ve :) gaz yemiyor 3000 deviri geçmiyor problem ne olabilir acaba birde 3 ay öncesine kadar ses gelmeyen araçtan ses gelmeye başladı rontbalas ayarı yaptırdık usta hiç bir problem yok diyor ama ses iyice arttı ankarada bildiginiz ve tavsiye edeceginiz iyi bir usta varsa yönlendirirseniz sevinirim. Bu arada aldıgın aracın anahtarı sustalıydı ve yedek anahtarı yoktu bu anahtar ne bagajı açıyor neden cam otomatiklerini devreye sokuyor formda araştırdıgım kadarıyla yücel anahtar varmış orada yeni bir anahtar yaptırsam bu özelliklerini kullanabilirmiyim. Baya masraf açacak galiba bana.. :fiuw: tavsiyede bulunacak herkese şimdiden teşekkürler. NOT: ATİKER MARKA SIRALI SİSTEM MEVCUTTUR.

iyi akşamlar aracı sanayiye götürdüm sorun bobindeymiş bende bujiler + buji kabloları + bobini degiştirdim canavar oldu araba çekişte problem kalmadı.. ama ön sol teker rulmanı değişcek dedi usta 40 tl işçilik 50 tl de parça tutar dedi. birde tornacı torna gerekiyormuş buda fiyata dahil.. bu arada bujileri 20 tl + buji kablosu 40 tl + bobinde 60 tl + 20 tl işçilik tuttu.. harkese iyi forumlar..

tarihinde Soner Kay??l? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Menşa Kaya
(düzenlendi)

adı yanlış yazmışım.ürünün adı tunap.ikili paket olarak satılıyor.(80 TL). bir kutu benzin deposuna doğrudan dökülüyor, diğeri lpg deposuna özel aparatla basılıyor.aşağıdaki linkte ürünü inceleyebilirsiniz.

http://www.tunap.com/en/ranges/automotive/...ication.html#k3

ayrıca sübap korumasında bir diğer marka.prins. onlarda 150 euro ek maliyetle ValveCare denilen bir sistem kuruyorlar. umarım araçlarına ATİKER gibi ucuz etin yahnisi misali sistemleri takmayı düşünenlere yardımcı olmuşumdur.

tarihinde Ahmet Men?a Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...