İçeriğe Yönlendir

Atiker; Sorunlar, Yorumlar

Ali Tütün

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Merhabalar.Aracım Mondeo 3 otomatik vites. Atiker LPG takılı. Aracı stop etmeden önce lpg yi kapatıp benzine alırsam sabah çalışmada problem yok.Ancak lpg de stop ettiğimde çalışırken zorlanıyor. Çözüm önerisi olan var mı? teşekkürler...

Muhtemelen enjektörler arızalıdır...

2001 focusuma lpg taktıracağım.hangi markayı taktırmayı önerirsiniz?

Bütçenize göre karar vereceksiniz..

Lpg işinde, ne kadar çok para verirseniz o kadar iyi kiti alırsanız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

73 TL.lik gazla 310 km yaptım.şehir içi dışı karışık sayılır. sabah çalıştırıp sonra 80-90 km hızla 14 km seyrediyorum genelde.arada 1-2 ışıkta duruyorum. sizin araçlara oranlayınca nasıl? aracım 1.6 otomatik vites focus

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cem Yıldız
(düzenlendi)

ne yaptıysam lpg den benzine atma sorununu çözemedim :( araç yavaşlarken tekrar hızlanmaya çalıştığımda benzine atıyor ve bu motor sıcakken de soğukken de yapıyor

Devirdaim değişti basınç artırımı yapıldı fitre değişti katkısız lpg de kullanıyorum defalarca kalibrasyon yapıldı ve bir türlü olmadı ateşleme kabloları enjektör vs de de sorun yok neden olabilir? :(

artık çıldırmak üzereyim acil tavsiye bekliyorum sizlerden

tarihinde Cem Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rahmi Çalışkan

Arkadaşlar son 1 aydır aracım çok yakmaya başladı.Şöyle anlatıyım km de 60 kr daha fazla yakmaya başladı.Bugün lpg servisine gittim 4.enjektörde sorun olduğunu söyledi.değiştirilmesi gerektiğini söyledi.sessiz çalışan takımın 150 tl olduğunu söyledi.

Aslında benmi şu an ki enjektörlerimi yaklaşık 10 ay önce garantiden değiştirmiştik.Fakat sıfır enjektör değil garantiye gidipte tamir edilen enjektör takılmıştı.sıfır gibi görüntüsü vardı.benim anlayamadığım 10 ay süre içinde bozulabilir mi?

lpg yi sadece aygaz dan alıyorum.

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Talip Eren
(düzenlendi)

Enjektörler zamanla kirlenir,tıkanır.Dördüde aynı oranda kirlenmeyebilir,değiştirmek şart değildir,temizlenebilir.Hele ki katkılı otogaz alıyorsanız--Başta Aygaz-- enjektörleriniz kısa sürede sağırlaşır,kalibrasyonu bozulur.Başıma gelen şeyler,tecrübeyle sabit.Sıralı sistemlerdeki enjektörler katkılı yakıtı sevmez,er yada geç sorun çıkar.

tarihinde Talip Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

takılacak enjektörlerin, sonraki muayenede geçebilecek tipte olmasını sorgulayın, atikerin muayenede geçmeyen tipleri varıdır.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ayrıca aygazın katkılı bir gaz olduğu ve enjektörleri çabuk tıkadığı söyleniyor.Acaba bu durum etkili olmuş olabilirmi

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

atikerinkiler enjektör çakması diyolardı :D o yüzden çabuk arıza yapıyor vs.

Yorum bağlantısı
Murat Doğan

2 defa enjektör garanitden değişti.Sebebi sadece aygaz kullanmam.Kesinlikle uzak durun katkılı gazlardan,enjektörleri tıkıyor.Bozulmasına neden oluyor.Hangi marka kit taktırmışsanız takıtırın.Tecrübe ile sabittir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rahmi Çalışkan

arkadaşlar yeni enjektör taktık.150 liraya.taktıktan sonra yakıt miktarını memlekete gelirken ölçebildim.Sonuçta değişen bi şey yok gibi.gelirken uzun yolda 100 ile geldim.gazı bitirdim.23 kuruş yaktı.bu sefer tekrar doldurdum 140 km ile gelm ortalama,bu seferde 27 kuruş yaktı.ben bu işten bir şey anlmadım.eğer sadece şehir içi kullansam thminim 30 kuruştan fazla yakacak.yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Gülten

atiker sıralı sistem OBDII taktırmayı düşünüyorum.OBDII taktıran var mı ?

Yorum bağlantısı
Kaya Mehmet

yaklaşık 3 aydır aracım duraklamalarda ve ışıklarda kaloriferden tüp kokusu alıyor. Atiker sıralı otagaz servisine gittim kaçak yok. sıralı sisteminde bi arıza yok diyor ama maalesef var. ford servisine gidiyorum bizim ile ilgili bi sorun atiker bakacak diyor. atikere gittim kaçak yok diyorlar. çaresiz kaldım. aracım tüpteyken lpg kokusu veriyor benzinde vermiyor bu lpg kokusunu . ayrıca yakıt sarfiyatı bu kış gününden mi bilmiyorum 0,32 kuruştanan aşşaya düşmedi hiç. BP' nin gazı opetin gazına göre kalorifere daha az koku veriyor. değerli yorumlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Gazı shell den alıp deneyin birde..Bazen gazlar kokulu olabiliyor.Ancak sürekli bir gaz kokusu varsa bence mutlaka kaçak vardır.Gözden kaçan bir yer vardır.Başka bir yerde kaçak kontrolü yaptırın.

Yorum bağlantısı
Kaya Mehmet

Gazı shell den alıp deneyin birde..Bazen gazlar kokulu olabiliyor.Ancak sürekli bir gaz kokusu varsa bence mutlaka kaçak vardır.Gözden kaçan bir yer vardır.Başka bir yerde kaçak kontrolü yaptırın.

sürekli ışıklarda var bu koku. gaz sızdırmazlık raporu veren yerde de baktırdım çıkmadı bir kaçak. ama dediğiniz gibi başka bi atiker servisine durumu izah edeceğim. teşekkürler yorumlarınız için

Yorum bağlantısı
Kaya Mehmet

bir de konu açmışsınız galiba

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

evet oraya da yazmıştım. yeniyim bu forum sitesinde

Yanlış hatırlamıyorsam araç atşleme sisteminden kaynaklanan

Aklıma iki seçenek geliyor.

1.Aracınız verimli bir şekilde gazı yakamıyor olabilir atiker servislerinde egzoza takılan bir ölçüm cihazıyla yapılan verim kontrolü var onu yaptırın.

2.Özellikle kaloriferden gelen kokularda manifoldda kaçak aranmalı.Hareket halinde çıkan egzoz gazı hava akımı vasıtasıyla araç içinden hissedilmez,lakin durağan haldeyken polen filtre etrafındaki egzoz gazı hava ile birlikte içeri çekilir...

1. yazdığınız yorumunuzadaki bilgiyi atiker servisiyle paylaşacağım. ama ikinci yorumunuzda araçla durunca ilk 5 sn koku geliyor. sonra 1 saat çalışsa yine gelmiyor. sorun nerden kaynaklanıyor anlamış değilim

Yorum bağlantısı

Selamlar,

Araç 98 mondeo. Lpg taktıralı yaklaşık 3000 km oldu. Son zamanda araç gaza tam yüklendiğimde hızlanıyor ama hafif hafif kesiklik yapıyor. Ayrıca lpg tam doluyken daha çok yapıyor bunu. Bitmeye yakınken yada tek yeşil lamba yanarken çekiş tam dolu olduğu zamankine kıyasla nispeten daha iyi. Benzinde hiçbir sıkıntı yok. Tekrar kalibrasyon mu gerekli yoksa başka bir sıkıntı mı var? Fikri olan varmı acaba? (lpg yi herzaman aygaz dan almaya gayret ederim)

Yorum bağlantısı

Lpg tam doluyken çok isteksiz ve kasıntılı hızlanma var. Hatta yarım gaz la tam gazın pek farkı yok.Sabah yolda geri gelirken lpg seviyesi yarıdan aşağıydı sanki başka bir araba kullanıyorum gibi geldi.

Yorum bağlantısı

Evet servis ziyaretini yaptım. :) Bilgisayara bağlı sürüş testi yapıldı. Lpg yazılımından basınç değerlerini yükselttiler. Sorun düzeldi. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Soner Kayışlı

iyi günler son bir iki haftadır aracı stop edince tüp 3 yada 4 kere sesli ikaz veriyor. motor arıza ışıgı yanıyor. ustama gittim yeniden kalibrasyon yaptı arızayı sildi. ama tekrar ediyor. arıza devam ediyor ve arıza kodunu silmesine karşın tekrar yapıyor. usta müsait oldugun zaman beyine bakalım dedi büyük ihtimal ondandir dedi. abilerimizin degerli oyrumlarını bekliyorum. iyi forumlar. saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

iyi günler son bir iki haftadır aracı stop edince tüp 3 yada 4 kere sesli ikaz veriyor. motor arıza ışıgı yanıyor. ustama gittim yeniden kalibrasyon yaptı arızayı sildi. ama tekrar ediyor. arıza devam ediyor ve arıza kodunu silmesine karşın tekrar yapıyor. usta müsait oldugun zaman beyine bakalım dedi büyük ihtimal ondandir dedi. abilerimizin degerli oyrumlarını bekliyorum. iyi forumlar. saygılarımla.

Bakım zamanıyla alakası yok.LPG beyninde bir sorun var..

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

bende de arıza ışığını yakıyor,sildirsenizde yine yakıyor.sonra kendi kendine sönüyor,bi zaman sonra tekrar yakıyor.şuan yanık vaziyette,bakalım tekrar ne zaman sönecek :) stop edince ikaz konusunda blgim ve fikrim yok malesef. ancak bende de bir keresinde 50 TL.lik gaz aldıktan ve 50 km yol yaptıktan sonra seyir halindeyken ikaz vermişti.sonra tekrar tüpe geçirdim düğmeden.bu kez gerçekten normalde bitmesi gerektiği zamanda tekrar verdi ikazı.

benim takıldığım nokta gaz bitti ikazını verdikten sonra 50 TL.lik gaz alıyorum.bakıyorum yine kırmızı ışıkta duruyor,yeşil ışıkların hiç biri yanmamış göstergedeki,şamandırası çok mu aşağıda nedir anlamadım gitti.simit tank var arabamda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...