İçeriğe Yönlendir

Far, stop ve aydınlatma problemleri

Uğur Çelik

Recommended Posts

Yaşar Demirci

sag far ayarı orjinalden yüksek olur. ayar yapmak için far koplesinin üzerindeki far ayar civatalarını kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci
sag far ayarı orjinalden yüksek olur. ayar yapmak için far koplesinin üzerindeki far ayar civatalarını kullanabilirsiniz.

teşekkür ederim yaşar bey... sağ far genelde yüksek oluyor ama bugün farkettim karşıdan gelen birkaç sürücünün gözünü aldığını ve aracımı parkederken de bir hayli yukarıyı aydınlattığını gördüm teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

sag far nasıl karşıdan gelenin gözünü alır. yukarı durumda. sola bakıyor olmasın far

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

bugün herekeye gelirken yolun tek şerit virajlı kısmında birkaç araç farlarım yüzünden selektör yaptı. benim de yeni dikkatimi çekti parkederken. daha önce bu kadar yukarıyı aydınlatmıyordu.. çok yukarıda durduğunda aydınlatma da zayıflıyor.

sola doğru baktığını söyleyemem çünkü parkederken karşı duvarda belli oluyor. geçen gün osram'ın beyaz ampüllerinden taktırdım. herhalde o zaman ayarı bozuldu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

10 metreden duvara dönülmüş ve kısalar yanıkken çekilmiş duvar resmi eklerseniz yorum yapabiliriz...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
bugün herekeye gelirken yolun tek şerit virajlı kısmında birkaç araç farlarım yüzünden selektör yaptı. benim de yeni dikkatimi çekti parkederken. daha önce bu kadar yukarıyı aydınlatmıyordu.. çok yukarıda durduğunda aydınlatma da zayıflıyor.

sola doğru baktığını söyleyemem çünkü parkederken karşı duvarda belli oluyor. geçen gün osram'ın beyaz ampüllerinden taktırdım. herhalde o zaman ayarı bozuldu...

ampül yerine tam olarak oturmamış. far ayarından önce bunu kontrol edin

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

tamam yarın hem kontrol ederim hemde resmini çekerim. dediğiniz gibi yerine tam oturmamışta olabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Avrupa üretimli araçların farları asimetrik ışık desenine sahiptir. Her bir farın ışığı sağa doğru açılan bir eğimle yukarıya ışık verir. Yani yolun sağ tarafına daha uzak menzille ışık verir.Amaç karşıdan gelen sürücünün gözlerinin kamaşmaması ama sağdaki yol işaretlerinin yayaların vb daha iyi görünmesini sağlamaktır.

Bu örnek resimle idare edin. Yolun solunda ışık 60 metrede kesilirken sağında 90 metreyi bile aşabilir.

e40_NBR_lichtfinger.gif

Her iki farın kesilme çizgisi aynı hizada olmalıdır. Bahsettiğim eğimi bu resimde görebilirsiniz.

6-s.jpg

http://www.geceucusu.com/makaleler/seviye linkindeki yöntemle de ayarlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar
(düzenlendi)

Bauhaus'ta osram nıght braker H1 çiftli orjinal ambalajda 28.90 YTL. ilgilenen arkadaşlara duyurulur....

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nightbreaker kullananlardan sadece bir kişiden olumsuz geri bildirim duydum ben.. kullananlar genelde memnun..

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

H1,H7 vs ne anlama geliyor.ışık gücü mü ne?bende netten almayı düşünüyorum.hangisini sipariş edeyim.

arabam 98 mondeo ghia

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
H1,H7 vs ne anlama geliyor.ışık gücü mü ne?bende netten almayı düşünüyorum.hangisini sipariş edeyim.

arabam 98 mondeo ghia

teşekkürler.

98 Mondeo kısa ve uzunda ayrı ayrı iki tane H7 kullanır. -> http://www.geceucusu.com/makaleler/kilavuz

Osram Night Breaker iyidir. Uzunları fazla kullanmıyorsanız onlara almanız gerekmez. 2 tane kısalara yeterlidir genelde.

Farınıza orjinalinden farklı tipte (mesela H1) takamazsınız uymaz.

Peki Philips Xtreme Power kullanan var mı hiç?

İkisi de beyaz ışık veren ampullerden değil, performans modeli. Daha iyi aydınlatma ampulden çok, farın optik kalitesi ile sağlanabilir. İkisi arasında ciddi bir fark olacağını ve olsa da bizlerin farkedeceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
Bende daha yüksek wattlı beyaz ampül almıştım.Güzel görünüyordu ama özellikle siste ve yağmurda neredeyse hiç göremez hale geldiğiniz gibi,süreklide patlıyorlardı.

+ bir süre sonra yüksek ısıdan dolayı tasın içindeki parlak boya dökülmeye başlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
xenon neden takılamaz dediniz?ben taktım ve çok memnunum. ilk başta 12000 kelvin masmavi renkteydi ampul yandı şimdi 8000 k ve gece görüşü çok iyi.hatta dün yeni audi a3 halojenli arabaya bindim ve onda bile gece görüşü halojen ampulden dolayı çok kötüydü.

8,000, 10,000 12,000 gibi ampullerle sadece açık havada iyi gördüğünü zannedersin.. Oysaki en basit sis veya yağışta görüş mesafen anında düşecektir...

Mondeo konusuna gelince.. O farlar ile xenon kullandığın zaman aydınlatmaman gereken ne kadar yer varsa aydınlatıyorsun.. Karşından gelen yaya bile kaldırımı göremez...

Takarsın.. kullanırsın da ama.. Yazık vatandaşa ve karşından gelenlere...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
8,000, 10,000 12,000 gibi ampullerle sadece açık havada iyi gördüğünü zannedersin.. Oysaki en basit sis veya yağışta görüş mesafen anında düşecektir...

Mondeo konusuna gelince.. O farlar ile xenon kullandığın zaman aydınlatmaman gereken ne kadar yer varsa aydınlatıyorsun.. Karşından gelen yaya bile kaldırımı göremez...

Takarsın.. kullanırsın da ama.. Yazık vatandaşa ve karşından gelenlere...

Geceleri xenon farlı araçlar yüzünden ettiğim bayağı bi küfür var,tamam güzel görünüyor ve güzel görüyor ama karşıdan gelenler hiç bir şey görmüyor.Arkadan yaklaşırken dahi acayip rahatsız edici oluyor.Bu tür far kombinasyonları düşünen arkadaşların biraz daha özen göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.Normal ampul neyinize yetmiyor anlamıyorum.ben geceleri yol boş olsa dahi uzunları yakmadan rahatlıkla gidiyorum.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
far ayarlarını yaptrısanız bir sorun olmuyor. ben ilk taktığımda farlar yüksek kalmıştı. karşıdan gelenler sellektor yapmaya başlayınca ayara yaptırdım ve o günden beri 1 tane bile araba sellektör yapmadı.

ayrıca sisli havalar için sis farı diye birşey var. onu kullanınca sorun kalmıyor.

Selektör yapılmaması karşıdaki (ve öndeki) sürücüleri rahatsız etmediğiniz anlamına gelmiyor. Xenon kitlerin ışık vermemesi gereken alanlara 10 kat fazla ışık verdiği ispatlanmış bir şeydir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
far ayarlarını yaptrısanız bir sorun olmuyor. ben ilk taktığımda farlar yüksek kalmıştı. karşıdan gelenler sellektor yapmaya başlayınca ayara yaptırdım ve o günden beri 1 tane bile araba sellektör yapmadı.

Kendi arabana karşıdan gelirken baktın mı hiç... ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Kendi arabana karşıdan gelirken baktın mı hiç... ?

Mehmetin arabanız karşıdan gelirken baktınız mı demesinin nedeni güzel görünüyormu sorusu değil sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
arkadaşlar benim spoilerli mondeonun park lambası bazen yanıyor bazen yanmıyor. sıkıntı ne olabilir fikri olan var mı?

Spoiler bozulmuş...

Zaten işlevsel bişey değil.. Sökün ve bana yollayın... :unsure:

Muhtemelen soketinde oksitlenme vardır... Sökün temizleyin düzelir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
peki aynı spoilerli mondeonun hararet göstergesi lambası yanmadı, bi tık yaptım yandı bu ne ola?

Sen o arabayı komple yolla, ben tüm tesisatını elden geçirrim...

Bu da oksittir..

Senin araba bayaa nemde kalmış... İşin zor..

spoileri gönderirim tabi de aile içi şiddet artar diye korkuyorum. hayır bi mavi çatı da yok ki gidip sığınayım

spoiler yüzünden evden atılan erkek!

Bu mondeocularda hep evden korkuyor.. :unsure:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vahittin Teker

bende osram NB H7 aldım ama benim arabanın uzun farları h1 çıktı yanlış takılmıştır dedim ama elektrikçi ısrarla uzunlara h7 olamayacağını söyledi. acaba gariplik benim farlarımdamı

Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
(düzenlendi)

Arkadaşlar hepinize bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.

Benim aracım 1997 2.0Ghia OV

Sadece Kısa farlar için OSRAM NIGHt BREAKER'ın hangisini (H1,.....,H7) tavsiye edersiniz.

(geceleyin yol almakta baya sıkıntı çekiyorum. neden derseniz goruş mesafesi baya dusuk (farları ayarlamakta çözüm olmadı) ya farları komple değişeceğim yada ampulleri (şimdilik en ucuzu ampul değiştirmek gözüküyor. olmazsa paraya kıyıp alcaz artık 1 çift far)

tarihinde Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Muhakkak far ayarlarınızda da bir problem vardır.Ben geceleri yola giderken asla uzunlara gerek duymam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...