İçeriğe Yönlendir

Far, stop ve aydınlatma problemleri

Uğur Çelik

Recommended Posts

Mete Yaban
(düzenlendi)

bende 97 mondeo glx im için almanya ford fabrikasında çalışan bir arkadaşımdan 2 adet far takımı getirtim,üzerinde orjinal farları vardı,kısa ve uzunda h 7'ydi,ona göre bende Osram NB H7 aldım ama gelen Bosch marka orjinal farların kısalar H7 Uzunlar H1 çıktı,sebebini bende anlayamadım ama h7 lerden 1 çiftini H1 le değşitirdim,inanın görüş farkını anında anlayacaksınız,benim araçta daha evvel xenon da vardı,kararmalar sonrası değşitrmiştim ama farlar kara kalmıştı,ama bunlar bir başka güzel oldu,görüş çok daha net ve göz yormuyor uzun mesafelerde..Şiddetle tavsiye ederim,ama ampul almadan farlarınızın H kodunu öğrenip öyle sipariş verin,benim gibi istediği anında olsun tipli biriyseniz dikkate alın :))sonra tekrar uğraşmak zorunda kalırsınız..Not:Osram Night Breaker Plus ve Osram Night breaker olmak üzere 2 modeli bulunuyor..ben uzunlara plus,kısalara normal breaker aldım..

tarihinde Mete Yaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

merhabalar. benim sorunum 1996 model mondeo mk1 modeli sol farım kazadan dolayı degiştim ama kısa uzun ampulleri h1 çıktı.yan sanayi far taiwan malı aksam hiç ışık vermedi h7 yerine olmuyor yardımlarınızı bekliyorum.eski far yani sagdaki ışıgı düz veriyor,öbürü ışıgı dagıtıyor.

Yan sanayi farlar orjinaller kadar performanslı olmuyor. Farın tipi ne ise (H7-H1 vb.) o tipte ampul kullanın başka tipte ampul takmayın odaklama bozulur ışık düzgün yayılmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

merhabalar. benim sorunum 1996 model mondeo mk1 modeli sol farım kazadan dolayı degiştim ama kısa uzun ampulleri h1 çıktı.yan sanayi far taiwan malı aksam hiç ışık vermedi h7 yerine olmuyor yardımlarınızı bekliyorum.eski far yani sagdaki ışıgı düz veriyor,öbürü ışıgı dagıtıyor.

Mesajınızı tam cenazemizin olduğu güne denk gelmiş.. Kusura bakmayın..

Yanlış ampul kullanmıyorsanız yan sanayi farın dandikliğindendir..

Temiz orjinal çıkma far bulmaya çalışın.. Yada orjinal sıfır far bulun..

Yorum bağlantısı
Mete Yaban
(düzenlendi)

Mesajınızı tam cenazemizin olduğu güne denk gelmiş.. Kusura bakmayın..

Yanlış ampul kullanmıyorsanız yan sanayi farın dandikliğindendir..

Temiz orjinal çıkma far bulmaya çalışın.. Yada orjinal sıfır far bulun..

öncelikle başınız sagolsun Allah geride kalanlara sabır versin. teşekkür ederim cevaplarınız için artık çıkma yada sıfır arıyacağım.yan sanayide h7 nin yerine h1 takılmıştır.orjinalde h7 idi.birde yan sanayinin camını orjinale olurmu birde cam olursa sökerken kırılırmı.

tarihinde Mete Yaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Konuyu hortlatmış gibi olacam ama, ytazacak yerde bulamadım işin açığı

BU bizim mondilerin (MK2) sis farlarında neden mercek var?

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuyu hortlatmış gibi olacam ama, ytazacak yerde bulamadım işin açığı

BU bizim mondilerin (MK2) sis farlarında neden mercek var?

Xenon takabil diye :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Bizim mk3'lerde neden yok peki, xenon takamayalım diye mi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim mk3'lerde neden yok peki, xenon takamayalım diye mi :D

Evet :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

onu söküp üste taksak nolur ? :)

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Nazmi Serin

mk2 de sis farlarını da ayarlıyabiliyorz değilmi? Yükseklik ve yön olarak? Ankarada sağolsunlar kaldırım taşları hiç boyanmaz toz toprak derken gece sağa yada sola dönüşlerde kaldırım taşlarını göremezsiniz sokak aralarında hatta ana yollarda dahi. Ben sis farlarını bu şekilde durumlar için kullanırdım eskiden. Ama en son ön tamponu kim tamir etmişse sis farı açıkmı değilmi onu bile anlıyamıyorum :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aşağı yukarı ayar yapma imkanınız var..

10 metre mesafeden duvara doğru yakın farları, çizgisini tespit edin.. Sisleri de bu çizgiden 10 santim aşağıda olacak şekilde ayarlayın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Nazmi Serin

Mehmet bey , peki sisfarı ayarlarına sis farlarının çerçevesini sökerekmi ulaşabiliyoruz?Yoksa tamponun arkasından iç teraftanmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey , peki sisfarı ayarlarına sis farlarının çerçevesini sökerekmi ulaşabiliyoruz?Yoksa tamponun arkasından iç teraftanmı?

Tampon orjinal ve sis farı doğru takılmış ise çerçevenin kenarında fark edebileceğiniz şekilde alyan anahtar girebilecek bir delik vardır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cenk Yıldır

yi günler.İstanbul da mert oto var.İnterneeten bakıp irtibata geçerseniz detaylı görüşebilirsiniz. Oldukça ilgili arkadaşlar. Işık farklılığı camlardan olmalı.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Fatih Orbay Sönmez

burçin bey üst tavan lambası cidden 10watt ampul konmuş ve benim mondininde erimiş iyice.geçmiş olsun.kabloyu degişmek en azından benim açımdan cidden zor degil inceledim epeyce.

burdaki sayfamdaki resmi silmişim.göz atabilirsiniz yinede.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Arac-ci-Ay...rn-t189656.html

resim burda.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=3688&st=0

Elinize saglik demek icin biraz gec oldu kusura bakmayin ama araniza yeni katildim. Yaptiginiz calisma harika olmus bence bende tam olarak aynisini yapmak istiyorum. Elimden gelir boyle seyler ama ledlambalari nereden bulucam bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Ampul duyularına göre hazır ürünler bulabilirsin fakat diodlusunu ve smd5050,smd3014,smd5630 bulmanı tavsiye ederim.Gerisi hikaye.

Yada verdiğim linkten kendin bu ledleri alıp dizayn edebilirsin.

http://www.marketdijital.com/

Tesekkur ederim Oktay bey. Link gercekten ise yaradi. Birde bir sorum daha olacak. Kapi acma kollarinin aydinlatmasinda yesil rengi veren bir seffaf yesil.bir parca var o parca yuzunden mavi rengi yaklamam zor. Bunun icin siz ne yapmistiniz acaba.

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Tesekkur ederim Oktay bey. Link gercekten ise yaradi. Birde bir sorum daha olacak. Kapi acma kollarinin aydinlatmasinda yesil rengi veren bir seffaf yesil.bir parca var o parca yuzunden mavi rengi yaklamam zor. Bunun icin siz ne yapmistiniz acaba.

Oktay bey diger forumdaki paylasimlarinizi tamamen okumamistim okuduktan sonra anladim ki bu is beni asiyor firsat buldukca yapabilecegim bir is degil. Elimden gelir dedim ama hani ben lehim isi falan diye oyle dedimama bu baska bir is siz testler falan yapmissiniz. Ben testin t sini bile yapamam. Bu calismayi simdilik rafa kaldiriyorum. Ayrica ilginiz icinde cok tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Hemen pes etmeyin.

Pes etmis degilim sadece geri planda duruyor simdilik.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Furkan ÖZDEDE

Arkadaşlar selamınAleyküm

Önelikle Kendimi Tanıtayım 

Furkan Bn Ankara'dan urfalı kuaför Mondeo Manyağı Biriyim 

2 hafta önce lacivert 2.0 97 ghia aldım aşık oldm araç zaten full sondruff dısında zevkle biniyorum 

az bı fazla yakıyo ama olsun konforu yeter .Aranıza Yeni katılıyorum İzn Vardır İnşallah .

Arabadan bahsedeym anti patinaj hız sab. arka cam buz sokucu sis far yol bilgisayarı abs 2 airbag falan filan hersey var ve çalısıyo 

3 -4 sıkıntısı var 

1 Aldıgımda benzin kapagı depo kapagı kırıktı değişecek 

2 far düğmesi sağa Donunce çalısıyo park yada far Ama cekince çalıstırmıyo soktum arkadaki sistemde bi kablo yanmıs kalın yuvarlak bişey oda değişecekk 

3 çakmaklık çalısmıyodu sigortası atmıs değiştirdim tekrar sigorta attı yandı çakmakta bi sıkıntı var 

4 En onemlisi şimdi benim arabada açık kapı uyarısını gostergesi varya kapı acılınca yanıyo aynı tempralardakı gibi 

o düzenekte bide arka bagajı gosteren bolumde sağlı sollu 2 tane minik çiçege benzer bı ısık daha var sanırsam frene bastıgında yanıyo cunku bı kere frene bastm bu cıcek tandı .d sonra yanık kaldı sürekli yanıyo ama arka stop yanmıyo frene basınca yanmıyo 

baktım sigortalar yanı direksiyonun altındaki sigortaların hepsi sağlam arka stopları cıkardım ampül sağlam geri vitese taktım geri calısıyo o lambayı frene bastım çalışmıyo ve öndeki çiçek yanıyo 

sorunu çözemedm 

Ve bnm bi usta vardı artık yok .d Ankarada sağlam ucuz takmayan bi usta tavsiyeyi isteyebilir miyim ...

tşkküler 

Yorum bağlantısı
Fatih İŞCAN

4. problemin kronik bendeki sorun sigorta panelinin sol tarafında far arıza modülünün soketinden çözüldü soketteki tırnakları biraz temizlersen sorunun çözülür diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Furkan bey hoşgeldiniz.

Güzel Türkçe'mize, imla kurallarımıza biraz daha dikkat ederseniz çok seviniriz.

İyi forumlar :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...