İçeriğe Yönlendir

2009 Yeni Fiesta'nın şaşırtan eksiklikleri

Ömer Akdeniz

Recommended Posts

Fırat Tarman
Masraf olarak eklesin arabanın fiyatına 20-25 lira fazladan para kim hissedecek sanki...Ben katılmıyorum, maliyeti düşürür ama bu maliyeti müşteriden alması da kolay bence. :)

Bence o kadar kolay değil :) Rekabet ortamında firmalar her kuruşun hesabını yapmak zorunda. Ordan 25, buradan 50 derken maliyeti kısabilecekleri her yere bakıyorlar.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Fiesta 206'dan 4 yıl sonra çıktı, geldiği noktaya, aralarındaki farka bakın. Satış adedi olarak fiesta 2ye 3e katladı. Yeni fiesta çıktıktan sonra 206'da bitti 207'de bitti. Satışları sıfır. Ford'a 207'sini bırakıp bana araba verin deyip yeni fiesta alanlar var.

Yeni fiestanın yükselişi birönceki fiestaya göre daha hızlı. Hemde kriz zamanında.

iyi de ben ondan bahsetmiyorum ki fiestanın satışları daha yüksek olabilir bunda anormal bir durum yok aklın yolu birdir..

ama resimlere 98 senesinde tasarımı yapılmış 206 ile 2008 senesinin tasarımı fiestayı koymak garip olmuş ya resme 99 model fiesta koyulmalı yada 207 koyulmalı :)

o zaman iç mekan karşılaştırılması daha sağlıklı olur..

Yorum bağlantısı
Fırat Erken

arkadaşlar kimseden cewap gelmedi:(bitek benim arabada mı bu sorun var???orta ekranın üzerindeki plastikk kısım kabus:(fikri olan warsa lütfen yazsın,teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Palamutlu

merak ettim motor ısınıncaya kadar bir lamba yanmıyormu? micralarda falan motor ısınıcaya kadar yeşil bir ışık yanıyor, ısınıncada sönüyor. hararet olursada ışık kırmızı olarak yanıyor. hararet göstergesine ihtiyaç, motor soğukken yüklenmemek için sanırım ama böyle yeşil bir ışık varsa bencede gösterge gerekli değil

Yorum bağlantısı
Ömer Akdeniz

Motor ısınınca turuncu sonra hararet iyice yükselince kırmızı yanıyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Fırat Erken
Doktor Bey,

Siz bari Türkçe'mizi katletmeyin. Lütfen...

cewap

warsa

bitek

dilbilgisi tamam hakslısınız:)ama fikir yok heralde?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yeni Fiesta sahibi olanlar cevap verirler herhalde... :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
iyi de ben ondan bahsetmiyorum ki fiestanın satışları daha yüksek olabilir bunda anormal bir durum yok aklın yolu birdir..

ama resimlere 98 senesinde tasarımı yapılmış 206 ile 2008 senesinin tasarımı fiestayı koymak garip olmuş ya resme 99 model fiesta koyulmalı yada 207 koyulmalı :)

o zaman iç mekan karşılaştırılması daha sağlıklı olur..

2008 206 ile 2008 fiesta koyalım. Kendini yenilemeyen 206'nın suçu bu. Kendi kaybetti. Arabanın üretimi durdu. İçini yapsa şu saatten itibaren yine satamaz orası ayrı. Çok eski kaldı. Günümüz otomobilleri güvenlik testlerine giriyor, güvenlik seviyeleri yükseldi. Bugün 2008 206'nın içinde can güvenliğiniz yok. Teknolojisi 60000 km'lik kısa ömürlü bir arabaylı. Şimdi 206plus olarak yenisi geliyormuş. Yine aynı araba. 207 farı ile 207 stoplarından takmışlar. Diğer kısımlar %100 aynı. Yine boşuna, asla isteği gibi satış yakalayamaz. Yada fiyatı 19000 civarı olur..

Şuan yollarda Ford, Opel, renauld, Honda, Fiat, vw, Hyundai yoğunluğu var. Aralarda dacia, peugeot gibi markalar seyrek olarak görünüyor.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Fiestada benzin deposunu dışardan kilidi yok demişsiniz, ne kadar güzel bi özellik, bende eski kasa fiesta vardı habire aractan in veya pompacıya anahtarı ver uğraş dur, bütün araclar böye olmalı.

Kapıları kilitleyince depoda kilitleniyor, kapıları açınca depoda açılıyor süpper bence...

tarihinde Hakan G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Tarman

Niye kabus? Ne sorun var?

Fiestada benzin deposunu dışardan kilidi yok demişsiniz, ne kadar güzel bi özellik, bende eski kasa fiesta vardı habire aractan in veya pompacıya anahtarı ver uğraş dur, bütün araclar böye olmalı.

Kapıları kilitleyince depoda kilitleniyor, kapıları açınca depoda açılıyor süpper bence...

Minik bir detay : Kapak hiç kilitlenmiyor :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan kardeşim,

Bu bilgiyi nereden aldığını merak ediyorum ve cidden öğrenmek istiyorum.

Senin gibi birisine böyle dayanaksız konuşmak yakışmıyor.

60.000 km kullanılsın diye araba mı yapılır?

Arkadaşımda 2000 model Pug 206 var. Yaklaşık olarak 9 yıldır kullanıyor.

100.000 km'yi de devirdi. Ufak tefek sesler dışında bir sorunu çıkmadı.

Tamam, burası Ford forumu ama diğer markaları da bozuk para gibi haracamayalım.

Şirketlerde kullanılan araclara bakmak yeterli olur.

Şirketlerde kullanılan Palio'lar 60000 km'ye doğru arıza yapmaya başlıyor.

Şirketlerde kullanılan 206'lar 60000 km'den sonra arıza yapmaya başlıyor.

Ayrıca Kuzenimde 206 var, yeni 40000 oldu. Arac yağ ve suyu aynı anda eksiltiyor. Rotlarda boşluklar oluşmuş, servise girecek.

5 kasisten geçtiği zaman rot ayarı yaptırmak zorunda kalıyor. Ufaçık tek noktadan bağlanmış salıncak ile ön takımı çok zayıf.

Arac sıfır alındı, fabrikasyon olarak kötüsü denk gelmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Fırat Erken
Niye kabus? Ne sorun var?

Minik bir detay : Kapak hiç kilitlenmiyor :)

Fırat Bey selam,

orta konsolun üzerinde ki sert plastikten yapılmış kısım her çukura girdiğimde çıtır çıtır ses yapıyor(dijital göstergenin üzerindeki..)araba dururken elimle üzerine bastırdığımda da aynı ses geliyor.sanki havada duruyor :tirs: çok can sıkıcı..

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
Fırat Bey selam,

orta konsolun üzerinde ki sert plastikten yapılmış kısım her çukura girdiğimde çıtır çıtır ses yapıyor(dijital göstergenin üzerindeki..)araba dururken elimle üzerine bastırdığımda da aynı ses geliyor.sanki havada duruyor :) çok can sıkıcı..

Enteresan. Bende o kısımdan gelen hiç ses yok. Hatta bazı kişilerin şikayet ettiği fan sesi de çok düşük. Özel üretim midir nedir? :tirs:

Şirketlerde kullanılan araclara bakmak yeterli olur.

Şirketlerde kullanılan Palio'lar 60000 km'ye doğru arıza yapmaya başlıyor.

Şirketlerde kullanılan 206'lar 60000 km'den sonra arıza yapmaya başlıyor.

+1912. Şirket politikası gereği 150,000'de araba değişiyordu zamanında (şimdi değişti). 150,000'de teslim ettiğim F1'de tek bir tık yoktu daha. Millet şirketten satın almak için sıraya girmişti...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Biraz kastırıp araya çift taraflı bant koyun ses kesilsin çok kolay üzmeyin kendinizi, bende yaptım zamanında çok sert kasislerde bazen geliyor ses, Hakan bey depo kunusunda ben rahatım araç dizel olduğundan depo boşalmıyor ayda bir mazot alıyorum nerdeyse o yüzden dert etmiyorum :) peco konusunda haklısınız resmen dandik, duyduğuma göre uzun yolda arabaya güvenipte tarlaya ters uzanmış birçok 308 görmüşler, alette yol tutuşta yok, ön düzen sağlamlığı içinse AHG sistemi var pecolarda (AHG=Allah'a Havale Gidiyor plus sistem)

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Merhaba 2009 Ford Yeni Fiesta 1.4 Tdci Titanyum Lansman Paketli yani full olan bir araca sahibim. :blink: Yeni Fiesta beni çok şaşırttı Araçlarda en çok dikkat ettiğim şey hararet göstergesidir ama yeni fiestada yok farkındamısınız hararetin ne seviyede olduğunu göremiyorsunuz , Benzin depo kapağı yok aynı mondeodaki gibi dışardan kilit bile yok , Kabin içerisinde tavanda el tutacaklarının hiç biri yok .Ford ne yapmaya çalışmış anlam veremiyorum ve fordu kınıyorum :unknw: kartel muhafaza yok daha türkiyede yok , orj. paspasları yok , Birde en önemli araç içerinde sürekli çalışan bir elektirik motoru sesi var servise gösterdim havalandırma kapak motorlarından geliyormuş ileride motor yanınca değiştireceklermiş yandığını anlayabilip servise götürebilirsem tabi :) ama baktım aynı ses belli oranda bütün yeni fiestalarda var ama rahatsız edici sinir bozucu . Prim yapacağını bildiğim için aldım bu aracı ama bir daha ford almam işi bitti.

Merhaba bende sizin aracınızla aynı özellikte bi araca sahibim sorularınıza tek tek değinecek olursam;

Hararet göstergesi yok bu doğru fakat bilmiyorum dikkat ettiniz mi kontağı açtığınız da hareret ışığı yanıyor ve hararet yaptığı zamanda bu muhtemelen uyarı verecektir ki zaten yeni sistem araçlarda hararet belli bi seviyeye geldikten sonra zaten oynama yapmıyor...

Benzin depo kapağına gelince zaten istesenizde o araçtan yakıtı boşaltamazsınız ki sadece diesel pompasına uyarlı yani sadece diesel pompasını tanıyor ayrıca yolda kaldığınız zamanda mazot koyabilmeniz için yedek bi parça veriliyor...Tutacaklara katılıyorum koymamışlar gereklimi derseniz bi yerde istiyor insan.

Kartel muhafaza dediniz aklıma geldi heralde alt koruma dan bahsediyorsunuz ki ben aracımı alırken boya koruma motor koruma alt koruma v.s yaptırdım ve aracımda kartel koruma mevcut demek ki bu paketin içinde eğer sizinkinde yoksa(Belki de unuttular :lol2: ) Bana verilen paspaslar sanıyorum orjinal(Orjinal derken neyi kast ettiniz bilmiyorum ama ) üzerinde ford yazıyor...

Son olarak ta ses olayına gelince hangi sesten bahsediyorsunuz anlamadım çünkü benim aracımda da bi ses geliyor ki adeta beynimi tırmalıyor servise götürdüm fakat adamların yanında bi türlü o sesi duyamadık ki adamlar nerden geldiğine baksın siz aracınızı hangi servise baktırdınız bilgi verirseniz memnun olurum...

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Aslında düşününce ibre yerine yanıp sönen bir lamba ve ses ikazı olsa çok daha mantıklı..Dediğiniz gibi ibre sonra dayanınca zaten ibreden değilde kaputtan dumanlar çıkınca anlıyoruz harareti :blink:

Merhaba anlattıklarınız biraz karışık geldi ama aracın fan açması zaten hararet yükseldiği ve aracın motoru korumaya geçtiği anlamına gelmez mi...

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
arkadaşlar kimseden cewap gelmedi:(bitek benim arabada mı bu sorun var???orta ekranın üzerindeki plastikk kısım kabus:(fikri olan warsa lütfen yazsın,teşekkürler.

Benim aracımda da çeşitli sesler geliyor ne tür bi ses detaylı anlatırsanız belki de aynı kaderi paylaşıyoruz :blink:

Yorum bağlantısı
Engin Oynak

Merhaba;

Yani fiesta sahipleri arka silecek fıskiyesine dikkat eden oldumu ben arabayı yıkadıktan sonra yada yıkattıktan sonra iyice kurulamama rağmen ertesi gün sabah silecek fıskiyesinden su sızdığını gördüm bu şekilde başına böyle bi durum gelen varmı...

Yorum bağlantısı
Fırat Erken
Benim aracımda da çeşitli sesler geliyor ne tür bi ses detaylı anlatırsanız belki de aynı kaderi paylaşıyoruz :unknw:

selam, orta ekranın üzerinde ki sert plastik kısma bastırın elinizle,benim arabanın ses sorunu oradan.tekrar servise götüreceğim:)sonucu yazarım..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Merhaba anlattıklarınız biraz karışık geldi ama aracın fan açması zaten hararet yükseldiği ve aracın motoru korumaya geçtiği anlamına gelmez mi...

Fan açması motor koruma değilde, radyatördeki suyu soğutma amaçlıdır.Fan açıldı diye hararet aşırı yükseldi gibi bir anlam yüklediniz galiba yada ben yanlış anladım..

Merhaba;

Yani fiesta sahipleri arka silecek fıskiyesine dikkat eden oldumu ben arabayı yıkadıktan sonra yada yıkattıktan sonra iyice kurulamama rağmen ertesi gün sabah silecek fıskiyesinden su sızdığını gördüm bu şekilde başına böyle bi durum gelen varmı...

Sürekli sızıyorsa silecek deposunun altında siboplar vardır, belki arka silecek için olanda .alışmasını engelleyecek birşey denk gelmiştir.Ayrıca ne kadar kururlarsanız kurulayın plastik aksamın içinde kalan suyu alamayabilirsiniz.Benim arabada da plakanın arkasında kalıyor örneğin....

Yorum bağlantısı
Ömer Akdeniz
Merhaba bende sizin aracınızla aynı özellikte bi araca sahibim sorularınıza tek tek değinecek olursam;

Hararet göstergesi yok bu doğru fakat bilmiyorum dikkat ettiniz mi kontağı açtığınız da hareret ışığı yanıyor ve hararet yaptığı zamanda bu muhtemelen uyarı verecektir ki zaten yeni sistem araçlarda hararet belli bi seviyeye geldikten sonra zaten oynama yapmıyor...

Benzin depo kapağına gelince zaten istesenizde o araçtan yakıtı boşaltamazsınız ki sadece diesel pompasına uyarlı yani sadece diesel pompasını tanıyor ayrıca yolda kaldığınız zamanda mazot koyabilmeniz için yedek bi parça veriliyor...Tutacaklara katılıyorum koymamışlar gereklimi derseniz bi yerde istiyor insan.

Kartel muhafaza dediniz aklıma geldi heralde alt koruma dan bahsediyorsunuz ki ben aracımı alırken boya koruma motor koruma alt koruma v.s yaptırdım ve aracımda kartel koruma mevcut demek ki bu paketin içinde eğer sizinkinde yoksa(Belki de unuttular :unknw: ) Bana verilen paspaslar sanıyorum orjinal(Orjinal derken neyi kast ettiniz bilmiyorum ama ) üzerinde ford yazıyor...

Son olarak ta ses olayına gelince hangi sesten bahsediyorsunuz anlamadım çünkü benim aracımda da bi ses geliyor ki adeta beynimi tırmalıyor servise götürdüm fakat adamların yanında bi türlü o sesi duyamadık ki adamlar nerden geldiğine baksın siz aracınızı hangi servise baktırdınız bilgi verirseniz memnun olurum...

Mrb ilk önce kartel muhafaza aracınızda var mı yokmu baktırın ama yok garanti vereyim çünkü

daha türkiyeye gelmedi , depoyu dizel pompası açıyor derkende ortada manyetik bir mekanizma yok sadece pompanın ucundaki metalin çapıyla alakalı deponun klepesinin açılması , o araçta duymuş olduğunuz rahatsız edici ses de araç otomatik klimalı olduğu için 6 adet havalandırma kapaklarını içerden dışarıya kapatma motoru var onlardan biri zorlayınca o ses cıkıyor ama bu motoru değiştirirken dikkatli olmaları gerekişr kapak contalarını yerine tam oturtmak gerekir bu işlemi ford servisnde yaptırırsan iyi olur ben servisten memnunum iyi insanlar .

Merhaba;

Doğru araka fiskiyesi özellikle

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Birde yeni fiistayı 206 ile karşılaştırmak biraz haksızlık gibi; 207 ile karşılaştırılmalı derim.

Evet fiesta ile 207 aynı sınıfta olan araclar.

207 ile fiestayı karşılarştırdığımda ilk gözüme çarpan 207'nin iç hacmi, diz mesafeleri, bagaj hacminin 2003-2010 arası 2 fiestadanda küçük oluşu.

Ben dizel aracımda motor sıcaklığı yükselene kadar ara ara hararet göstergesine bakarak motor sıcaklığının ne durumda olduğuna bakıyorum.Buna görede aracımı sürdüğüm devri belirliyorum.Motor sıcaklığı yükselmeden aracıma fazla devir yaptırmıyorum.Yükselincede istediğim kadar basıyorum.

Buna katılıyorum. Bende aracıma her bindiğimde motor suyu sıcaklığına dikkat ederek sürerim, hararet 60'C yi geçmeden normal sürüşe geçmem.

60'C'den sonra motor yağı normale yaklaşır, 80'Cye gelmesini beklemeye pek gerek yoktur.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Onurlu

Önceki fiestada gelen seslere benzer seslerden şikayet edilmesi yeni fiesta için ciddi bir eksiklik. Özellikle kapılardan yine ses geliyor mu? ya da koltuklardan onu merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
Ben dizel aracımda motor sıcaklığı yükselene kadar ara ara hararet göstergesine bakarak motor sıcaklığının ne durumda olduğuna bakıyorum.Buna görede aracımı sürdüğüm devri belirliyorum.Motor sıcaklığı yükselmeden aracıma fazla devir yaptırmıyorum.Yükselincede istediğim kadar basıyorum.

Bende böyle yapıyorum ki zaten motorun ısınması çok zaman almıyo ufak motor olduğundan :) Bizim transporterın motorunun ısınması için 20 km gitmek gerekiyo :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...