İçeriğe Yönlendir

2009 Yeni Fiesta'nın şaşırtan eksiklikleri

Ömer Akdeniz

Recommended Posts

Servet Aydın
Enjektörler üzerindeki selenoidler iş yapamaz duruma gelirse nolucak, yani yakıtı azaltamazlarsa yada kesemezlerse :)

Kesinlikle araç çalışmaz hararet derdide olmaz :nazar:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Common rail sistemi maf sensöründen gelen verileri, motor devrini, gaz pedalı konumunu ve diğer unsurları değerlendirdiği gibi motor suyu sıcaklığınıda değerlendiriyor ve ona göre yakıt akışı sağlıyor.

Motor suyu sıcaklığına göre milisaniye cinsinden yakıt püskürtme süresini ayarlıyor. Motor suyu sıcaklığı arttıkça bu süre kısalır, hararet belli bir seviyeyi asla geçemez ve risk oluşmaz.

Hararet göstergesi olan birçok araçta hararet göstergesini göremesseniz motor hararet yapabilir ama yeni fiestada hararet göstergesi olmamasına ramen hararet yaptırmak neredeyse imkansız. 1. vitesta devamlı rampa çıkarak hararet yaptırmak isterseniz belli bir süre sonra enjektörler püskürtmeyi minumum seviyeye düşürecek ve motor performansı düşüp motor suyu sıcaklığıda yükselemeyecek. Kendim bunun labaratuar ortamında testini yaptım. Ecuya motor suyu sıcaklığı bilgisini arttırarak verdiğimizde enjektörler püskürtmeyi hassas bir şekilde git gide azalttı. Çok yüksek motor suyu sıcaklığı bilgisi gönderildiğinde neredeyse normalde püskürttüğü yakıtın 1/20sini püskürtüyor ve hararet dahada yükselirse yakıt akışı tamamen kesiliyor.

Yakıt akışı dediğim enjektör üzerindeki selenoidlerin yakıt akışını kısıtlaması veya yakıt açmaması şeklinde. Motor yüksek devirliyse yakıt basıncı yine sabit.

Yakıt bitmek üzereyken Ecu'nun motor güçünü düşürmesi gibi birşey.

:)

Peki benzinli için geçerli mi bunlar?

Yorum bağlantısı
Eren Akbıyık

arkadaşlar ne çok şikayet var bence 10 numara araab yapmış adamlar iç dizayn mükemmek görünüş süperdizel araba almama rağmen tık ses yok o elektirik sesi de klima elektirikli olduğundan hafif ses yapıyor yakıtdan gitmiyor sonuçda o sesde duyulmuyor bile bbence el tutamağına da hiç gerek yok şöför elini oraya mı koyuyor birtek ön yolcu tarafında var en güzeli arka tarafa da gerek yok zaten oraya da elbise hömlek ceket vs. asın en mantıklısını yapmış ford ve hararet göstergesine de gerek yok zaten belli ısıdan sonra sesli ve görsel yol bilgisayarında uyarı veriyor daha ne olsun helal olsun diyorum forda ben çok memnunum 32.000 liraya bu özellikte bukadar güveni başka araba alınmaz zaten...

arkadaşlar ne çok şikayet var bence 10 numara araab yapmış adamlar iç dizayn mükemmek görünüş süperdizel araba almama rağmen tık ses yok o elektirik sesi de klima elektirikli olduğundan hafif ses yapıyor yakıtdan gitmiyor sonuçda o sesde duyulmuyor bile bbence el tutamağına da hiç gerek yok şöför elini oraya mı koyuyor birtek ön yolcu tarafında var en güzeli arka tarafa da gerek yok zaten oraya da elbise hömlek ceket vs. asın en mantıklısını yapmış ford ve hararet göstergesine de gerek yok zaten belli ısıdan sonra sesli ve görsel yol bilgisayarında uyarı veriyor daha ne olsun helal olsun diyorum forda ben çok memnunum 32.000 liraya bu özellikte bukadar güveni başka araba alınmaz zaten...

Yorum bağlantısı
Onur Hançer

Herkese tekrardan selam,

Azıcık konudan uzak bir sormak istiyorum, malum kış ayları kapımızda. Araba yeni, şimdilik bakıma gerek yok.

Fakat bu antifiriz olayını ne yapmam gerekiyor? Sıfır arabalar fabrika çıkışı olarak direk antifirizlimi gelir acaba? Yoksa eklemem mi gerekiyor?

Bilmeyenler için, aracım 2011 model 1.4 TDCİ ford fiesta. 2.600 kilometrede.

Yardımlarınızı bekliyorum arkdaşlar, kurban için uzun bir yolculuk planımız var. Motorları dondurmayalım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Herkese tekrardan selam,

Azıcık konudan uzak bir sormak istiyorum, malum kış ayları kapımızda. Araba yeni, şimdilik bakıma gerek yok.

Fakat bu antifiriz olayını ne yapmam gerekiyor? Sıfır arabalar fabrika çıkışı olarak direk antifirizlimi gelir acaba? Yoksa eklemem mi gerekiyor?

Bilmeyenler için, aracım 2011 model 1.4 TDCİ ford fiesta. 2.600 kilometrede.

Kesinlikle Antirifizli gelir..

Bir abukluk yapmadılarsa kontrol etmenize bile gerek kalmaz.. Ama siz yine de derecesini ölçtürün..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Motor suyu kırmızı ise antifiriz vardır, kaba bakınca anlaşılır. Suyu da zaman zaman kontrol edin, zetec motorda su yağdan bile önemliymiş, onu da öğrendik forumdan. :D

Yorum bağlantısı
Onur Hançer

Cevaplar için sağolun, anlaşılmıştır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Atilla Balkan
Yıllarca bende doğan kullandım. 85 lik termostat vardır. 89 derecede fan açar, 97 derecede kapatır. Çünkü döküm bloklu motorlarda pistonların en verimli çalışma sıcaklığı o tip araçlarda 85-95 derece arasıdır. Ben forttan öğrendiğime göre yeni nesil araçların motorları alimünyun gövde ve pistonların en verimli çalışma sıcaklığı ise 110-130 derece arasıymış . Bu nedenle hararet ibresini ortada durması demek 120 derece sıcaklık demekmiş. Peki 120 derecede su niye kaynamıyor ? Buradada antifiriz suyun kaynama sıcaklığını 150 dereceye çıkarıyormuş. Su max 150 derecede kaynama noktasına ulaşıyormuş.

Su 85-95

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
:)

Peki benzinli için geçerli mi bunlar?

Ben bizim araclarımızda kullanılan common rail için test yapmıştım ama benzin içinde durum aynıdır. Sonuçta harareti kesmenin yolu yakıt akışı kontrolünden geçer.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
H.Yusuf Kantarcılar

konuyu yeni gördüm geç oldu ama şikayetleri görünce bir fiesta sahibi olarak cevap hakkı doğdu, evet eksiklerine rağmen ben aracımdan gayet memnunum, bence en büyük eksiklik; kim ne derse desin, gerekliliği ne kadar tartışılırsa tartışılsın ülkemiz yol standartları gereği zorunluluk olan karter muhafaza. diğerleri boş, hararet göstergesi- zaten uyarı/ikaz lambası mevcut, tutamaçlar- takım elbise asma dışında işlevi yok, anlık yakıt tüketimi ne işe yarar acaba, az yaktı, çok yaktı deyip ayağımızı gazdan mı çekeceğiz, keyfini sürmeyi tercih ederim.

Fiesta nın Türkiyedeki kabahati: Satıldığı segmentin üstü bir araç olarak algılanması. Hiçbir Clio veya Albea sahibinden fazla şikayet duymassınız, zira satın aldıkları aracı olduğu gibi kabul etmişlerdir, viraj öncesi yavaşlamaya da alışıktırlar.

zaten çağlar bey gerekeni söylemiş.segmentinin hem görüntü hem donanım olarak çok üstünde, şikayetçi olanlar keşke biraz daha ekleyip bir üst sınıfa girselerdi diyesim geliyorrrrr, demiyorum, hayırlısı olsun...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Tasarımı o kadar hoş ki, üst sınıf araç alabilecekken fiesta yı tercih ediyorlar; ÇAğlar Abi'nin dediği gibi. :D

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sağ aynada:"Cisimler göründüğünden daha yakındır." yazıyor, amerikalıların zeka seviyesine göre yapılmış demek. :f1:

Yorum bağlantısı
Aytaç Göksu
(düzenlendi)

Arkadaşlar benim kuzenimdede yeni fiesta var... açıkçası kendiside eskisine göre kalitenin düştügüne kanaat getiriyor tabi ford forumunda fordu eleştirmek baya zor bir olay herkes birsürü para vererek alıyor bu araçları elbette mallarını kötülemek hoş değil fakat yeni kasa fiyatlarına göre elbette insanlar daha iyi olmasını bekliyorlar eleştireceğim noktaları ise

1) oto boyacılarının da dediği gibi boya kalitesi bariz düşük yeni fiestada...

2) el tutamaçlarının olmaması ihtiyacmı değilmi tartışmasından öte komik bir durum belli ki kısılmış maliyetten yani ben tutmam ben aramam falan demek kişisel yorum oluyor,

3) en önemli olan hususlardan birisi ise kartel koruma kesinlikle bu fiyatlı bir araçta kalın sac olarak koyulmalıydı, yorumlarda motor araca girer falan denilmiş birçok firma bunu koyuyor onlarda acaba motor içeri girme tehlikesi yokmu,

ses olayından bahsetmiyorum bile çünkü onlar tasarım hatası olabilir sonuçta mercedes değil bunlar

Gelelim esas fiyat performans konusuna benim aracımda bir önceki makyajlı kasa fiesta ama açıkcası fiesta ve muadillerinin fiyatları normalin en az 4-5 bin üzerinde yani ederi 4-5 bin aşagısı....

tarihinde Ayta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İmran Aktürk

ya eyler hiç mi iyi özelliği yok bu aracaın mesela otomatik kullanıyorum ve gerçekten tam otomatik+triptronik vites harika olmuş puntodaki o şanzımanı sevmediğimden sırf fiesta aldım+sadece dış görüntüsü yeter bence insan kenidini arabaya biniyormuş gibi hissediyor diğerleri daha çok beslenme çantası gibi ;)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
ya eyler hiç mi iyi özelliği yok bu aracaın mesela otomatik kullanıyorum ve gerçekten tam otomatik+triptronik vites harika olmuş puntodaki o şanzımanı sevmediğimden sırf fiesta aldım+sadece dış görüntüsü yeter bence insan kenidini arabaya biniyormuş gibi hissediyor diğerleri daha çok beslenme çantası gibi ;)

Kendi sınıfından, yada benzer sınıflardan herhangi bir araçla yan yana park edeyim...Şöyle bir baktığımda 1.5 aydır hiç o duygu değişmedi... Çok iyi yapmışım diyorum:) Aslında sürücü koltuğuna oturduğumdada aynı şeyi düşünüyorum :)

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar
Kendi sınıfından, yada benzer sınıflardan herhangi bir araçla yan yana park edeyim...Şöyle bir baktığımda 1.5 aydır hiç o duygu değişmedi... Çok iyi yapmışım diyorum:) Aslında sürücü koltuğuna oturduğumdada aynı şeyi düşünüyorum ;)

eyvallah hocam, körler sağırlar birbirlerini ağırlar hesabı olmasın ama sonuna kadar katılıyorum, hatta ben abartıp " bu mudur şimdi benim caaaanım fiestamın rakibi, yazık hiç şansı yok " bile diyorum. üst segmentte aracı olan arkadaşlarım direksiyonu çevirdiklerinde şok oluyorlar zaten, allah kaza bela vermesinde hocam gerisi boş..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Boya kalitesinin biraz zayıf olduğu doğru. Ama donanımlara bakıldığında fiyatının bir çok rakibine göre makul olduğu görülüyor. Gerçek rakip Polo kaç para?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Amerika da davalık bir olay sonuçu yasal olarak tüm araçların aynasında yazar bu uyarı. Sürücü yola çıkar arkadan gelen çarpar ve derki uzaktaydı ne çabuk geldi ardındanda bir dava ve kazanır , sonuç tüm aynalara bu uyarı yazılır. Aynı sigara içmek öldürür uyarısı gibi birşey.

Amerikalılar zaten en ufak olayda dava açmaya hazırdırlar. Yolda yürürken bile yolda ayaklarının takılabileceği ufak tefek şeyler ararlar. :)

Tabi bu duyarlılıktan değil çıkar meselesi. tazminat almak için..

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)
Boya kalitesinin biraz zayıf olduğu doğru. Ama donanımlara bakıldığında fiyatının bir çok rakibine göre makul olduğu görülüyor. Gerçek rakip Polo kaç para?

vw nin sitesine girin kendi polonu yarat seçeneğine tıklayın fiesta titanium+ x paketteki donanımlarla bir polo hazırlayın ve gözlerinize inanamayın:) ben araba alırken yaptımda, sonrasında ağzımdan dökülen kelimeleri burada yazmıyayım :) yaklaşık 44000 çıkıyor fiyat ve donanım eksik kalıyor :fiuw:

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...