İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Reşat Uz

Hazır almak yerine yaptırılabilir. Hazır satılanların çoğunun kablo izolesi kalın bakırı ince, boyu kısa ve maşaları hamur gibi yumuşak.

Elektrik kaynak makinelerinde kullanılan kaliteli maşa ve 3-4 metre uzunluğunda 25 lik nyaf kablo alıp yapmak daha iyi olur.

yıllar önce işe yarayacağı düşüncesiyle kırmızı siyah renk maşalı albenili bir kablo alıp arabaya koymuştum bir ara birinin arabasında kullanmaya kalktım işe yaramadı tamirci arkadaşın aracındaki 70 ya da 90 mm2 başka bir kabloyla takviye yapmıştık tavsiyem kalın kablo ve sağlam maşalardan özel yaptırılmalı kutup başına temas iyi olup kablo marş ta fazla ısınmamalı marş motoru soğukta 500A e kadar akım çekebilir ince kablo bu akımı taşıyıp iletemez

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Yukarıda vermiş olduğum link Ford Focus Kullanma Kılavuzundan alınmıştır.

Kesinlikle boş akünün negatif kutbuna bağlamayın diyor kullanma kılavuzunda aracın kendi şasesine bağlanacak diyor.Ben yazmadan arkadaş yazmış.Önemli hususlardan biri de bu sanırım.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Abilerime birşey sorayım hazır sırası gelmişken yazın bodrumdayız koya indik meşur cennet koyu akşam oldu mangal yakıyorduk açtık farları tabi akü bitti arkadaşı çağırdım ama araba basık olunca koya inemedi vurdurarak çalıştırdırmak zorunda kaldık :( . Elektirikçiye gittik vurdurarak çalıştırmak tehlikeli triger kayışını kopartabilirdin dedi gerçekten böylemidir zararı varmıdır.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

evet doğru; hele ki tdci araçlarda kesinlikle vurdurarak çalıştırmayın.

:good1: :good1: :good1:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vurdurma tabiri ile çalıştırmanın dozunu iyi bilirseniz marş motoru kadar etki eder. Araç hareket ettirilip, insanın hızlı yürüme adımına gelince 2. viteste aracı çalıştırmanın zararı olmaz.

Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Vurdurma tabiri ile çalıştırmanın dozunu iyi bilirseniz marş motoru kadar etki eder. Araç hareket ettirilip, insanın hızlı yürüme adımına gelince 2. viteste aracı çalıştırmanın zararı olmaz.

Bende öyle yaptım servet bey 2 viteste arkadaşların yardımıyla çalıştırdık inşallah zarar vermemişizdir arabaya ama o anda başka çare yoktu.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özkan Kara

Merhaba aracıma tesisat yapacağımdan dolayı amperi yüksek bir akü almak istiyorum .

Aracım 2008 makyajlı kasa Focus benzinli , üstünde orjinal aküsü var . 72 Amperlik Mutlu Akü benim araca uyumlu olur mu ? Ayrıca benim orjinal akümü arkadaşın ihtiyacı olduğundan Peugeot 307 sinde kullanabilir mi ?

Akü uyar ama akü üstündeki kapak oturmaz onuda ya klipsle yada akıllı vidayla tutturursun.307de çıkan akü uyarmı uymazmı bilmiyorum.çıkan 60Amperdir 307ninkide aynıysa muhtemelen olur.

Yorum bağlantısı

Bir sıkıntı olmaz,benim aracımda da 72'lik takılı 3 yıldır kullanıyorum sorunsuz...yalnız aküyü tutan kelepçeyi biraz esnetmek gerekiyor bilgine..

Yorum bağlantısı
Yunus Çoban

Üzerindeki akü 72 amper olması lazım benim aracımda 2 adet 72 amper akü var sıkıntı yok sizdede sorun olcağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı

Hangi aküyü kullanıyosunuz 72 amper olarak ? Ben mutlu düşünüyorum bir de sorumda belirttiğim gibi benim aracımdan çıkan akü 307 ye olur mu ? Birde bizim araçların aküsünün amper değeri kaç ?

Mutlu akü kullanıyorum...çıkan akü 307'ye olurmu hiç bir fikrim yok,baktırın bir elektirikçiye o anlar.bizim araçların orjinal aküsü 60 amperdir...

Yorum bağlantısı
Yunus Çoban

Focusun üzerindeki akü mü 72 amper olması lazım diyosunuz ?

Hangi aküyü kullanıyosunuz 72 amper olarak ? Ben mutlu düşünüyorum bir de sorumda belirttiğim gibi benim aracımdan çıkan akü 307 ye olur mu ? Birde bizim araçların aküsünün amper değeri kaç ?

evet focusun üzerindeki 74 yazıyo ama 72 amper olarak geçiyor

Yorum bağlantısı

Ne olacak şimdi ? :) :)

Hangi focusun üzerinde orjinal 74 yazıpta 72 oluyormuş ben hiç görmedim...fabrikasyon 60 amperdir...kendi aracınızda ne takılı şuan sizin ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Akü boyut olarak sığdığı sürece ve 12 volt olduğu sürece her araçta kullanılabilir.. Düşük amper erken biter yüksek amper daha geç biter..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü boyut olarak sığdığı sürece ve 12 volt olduğu sürece her araçta kullanılabilir.. Düşük amper erken biter yüksek amper daha geç biter..

Aynı şekilde daha geç dolar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mondeo mk2 otomatikler ve mk3 ler 72 A dir, mk3 tekinin uzunluğu bambaşkadır,

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Aynı şekilde daha geç dolar.

orası tartışılır.

mutlu akü web sayfasına girip akü boylarını ölçün. uygun olan en yüksek amperi alın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

orası tartışılır.

1 birim şarj edebilen dinamo 10 birimlik aküyü mü daha çabuk doldurur, yoksa 20 birimlik aküyü mü?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sistemde hızıl şarj deşarj olma özelliği olanları tavsiye ederim. Varta blue serileri alınabilecek düzeyde iyi akülerdendir. Kullandım gerçekten memnun kalmıştım. Ama ikinci akü olarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1 birim şarj edebilen dinamo 10 birimlik aküyü mü daha çabuk doldurur, yoksa 20 birimlik aküyü mü?

hangi seviyeden ve niye ?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl önce değiştirdiğim aküm ki ilk sayfada resimleri var genelde kaputu açtığımda mutlaka göz atarım şarj dolu olduğunu gösterir yerine bakar yeşil olduğundan emin olurdum son zamanlarda marş sanki biraz geç almaya başladı önceden hemen ilk çevirmeden tık diye alırdı son zamanlarda yine ilk çevirmede alıyor ama tık değil de tıııık diye almaya başladı yani sanki zayıfladı neyse bir baktım akü işaret yerinde yeliş değil de gümüş rengi olmuştu bu neye işarettir acaba şarzı mı yok yoksa şarj mı olmuyor daha 1 yılı ancak doldu yani 1 yıl 3 ay ancak oldu olacak yani garantisi devam ediyor tabii kullanıcı hatası demezlerse bunlar benim bildiğim bakım gerektirmeyen aküler sizce durum ne olabilir ne yapmalıyım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aracımın aküsü büyük ihtimalle bu sabah itibari ile ömrünü tamamladı.Forumda çok konuşuldu ama hep ayrı ayrı yerlerde dağınık bir şekilde duruyor iletiler.Sizlerden ricam akü tavsiyeleriniz ve bizim araçlara uygun akü ölçüleri nelerdir.

Benim çeşitli akü satan sitelerde araştırmam sonucu ölçü olarak ''242*175*175'' çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Üstünde bulunan Mutlu akü kuru tipti.Yaklaşık 6 yıllık falan çok memnundum ama ebat büyük geliyordu.Sanırım bizim araçlar için bodur denilen akü tipi uygun.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

orjinalde 50a küçük akülerden oluyor sonradan takılan büyük 60a aküler yerine sığmıyor.üst kapağı kapanmıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...