İçeriğe Yönlendir

Klavye Yıkama

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Yapılan bir araştırmaya göre klavyelerimizdeki mikrop ve bakteri miktarı umumi tuvaletlerden 100 kat daha fazlaymış. Ben ortalama her 3 ayda bir klavyemi yıkarım.

Çok basit olan bu işlem sonucunda tüm tuşlardaki toz ve kir tabakası sökülüyor ayrıca klavye çok daha sessiz oluyor.

İşlemin toplam süresi 10dk olup, kuruma süresi önemlidir. Kablolu veya kablosuz farketmez, kesinlikle kurumadan kapatmayın.

Bu arada eklemek isterim, bilgi işlemken klavye aralarından çıkanlar, her türlü kıl tüy saç, kırıntı, tırnak ve deri kalıntıları, sigara izmaritleri, prezarvatif (kullanılmamıştı!)...

Piller sökülür ve vidalar açılır.

img00031o.th.jpg

img00030.th.jpg

img00028.th.jpg

Üst kısım alt kısımdan ayrılır ve serbest kalır. Bilek desteği var ise bu da ayrılmalıdır. Ardından ayrılan üst kısım ılık su ve türlü güzel kokulu şampuanla musluk altında yıkanır.

img00029.th.jpg

img00027t.th.jpg

Alt kısım ayrılır ve bir köşede istihirata çekilir.

img00026i.th.jpg

Var ise silikon tuşlarda yıkanır.

img00025uu.th.jpg

Ardından tüm işlemler geriye dönük yapılır ve tertemiz ayrıca da sessiz mi sessiz bir klavyeye kavuşursunuz.

Resimler için özür dilerim, net değiller, eski BB ile çektim e71'de yer kalmadığı için.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

En güzeli deterjanlı suyun içine bırakmak :) Yapılmış ve denenmiştir tarafımdan :police:))

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)

Ben sökmeden komple yıkamış idim :police: İlk önce çalışmadı 15-20 dakika sıcak peteğin üzerinde koydum sonra çalıştı.

Bu arada prezervatif ilginçmiş doğrusu :)

tarihinde Yasin_ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
En güzeli deterjanlı suyun içine bırakmak :) Yapılmış ve denenmiştir tarafımdan :police:))

Alt kısım (elektronik devre ve filmin bulunduğu) ayrılırsa, o da olur tabiiki :good2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani her klavye bu tip tuş takımı ayrımı dağılıyor ?

Evet hepsi böyle. Ancak dandik olanlar silikon tabakası ayrı ayrı yapılmış oluyor. Yani her tuşun altına silikon tek tek bırakılmış oluyor. Dağılırsa toplaması zor oluyor...

Benim bildiğim, tüm logitech ve microsoft'lar resimdeki gibi.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben de her daim, sökmeden olduğu gibi bulaşık makinesinde yıkarım. Çabuk kurutulduktan sonra sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Bilgilendirme için teşekkürler Sani. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ben de her daim, sökmeden olduğu gibi bulaşık makinesinde yıkarım. Çabuk kurutulduktan sonra sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Bilgilendirme için teşekkürler Sani. :good2:

:) Valla bravo. İyi dayanmış. Sıcak su ana kasayı bükebilir, bir daha düzen tutmayabilir. Sonra şasi düzeltme falan :police:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sani sen bu işi biliyorsun benim klavyeyi alıp gelsem sen bir güzel yıkasan da ben nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görsem olur mu?

Eline sağlık güzel olmuş ben bazen ters çevirip silkeliyorum bir avuç çekirdek çıkıyor içinden sonra Oğuzhanla oturup yiyiyoruz. :):police:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lapatop ta ne yapacağız :police: sökemessek komple bulaşık makinesine atsak oluyor mu :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
:) Valla bravo. İyi dayanmış. Sıcak su ana kasayı bükebilir, bir daha düzen tutmayabilir. Sonra şasi düzeltme falan :police:

Bunu ilk dandik bir klavyeyle denemiştim. Bozulursa atarım diye. Sorun çıkarmadı. Ondan kelli de aynen devam ettim. Belki derecesi düşüğe ayarlıdır. İç İşleri Bakanına sormak lazım. O ilgileniyor artık :good2:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İlker abinin değilde oğlunun klavyeyi bir tek bulaşık makinası temizler. Bilimum tatlı çeşitleri klavye tuşları arasında tuşları yerinde tutma görevini yerine getiriyor :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani bende bir köpük var sıkıyorum bekliyorum ve sonrasında siliyorum.Dişhekimi olmanın avantajıyla da kompresörle hava tutuyorum baya bi iyi oluyor.Ama senin deiğin kadar iyi oluyor mu bilemem.Bir ara elimde klavye seni ziyarete geleyim ben en iyisi.Zaten yakında Kongreler var iki tane oralarda olacağım.

Abim her zaman beklerim. Köpük genelde yüzey temizleyici olarak kullanılıyor. Burada biraz daha içsel temizlik gerekiyor.

Sani sen bu işi biliyorsun benim klavyeyi alıp gelsem sen bir güzel yıkasan da ben nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görsem olur mu?

Eline sağlık güzel olmuş ben bazen ters çevirip silkeliyorum bir avuç çekirdek çıkıyor içinden sonra Oğuzhanla oturup yiyiyoruz. :ninja::angry:

Gel abim, sende gel :)

Lapatop ta ne yapacağız :p sökemessek komple bulaşık makinesine atsak oluyor mu :(

Ona yapacak pek bir şey yok. Onları, İlker abimin dediği köpükle yüzeysel siliyordum. Buradaki risk, klavye tuşları iki üç küçücük plastikle ana gövdeye tutturulmuşlar. Sökülürken kırılırsa bir daha oturmazlar...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim dükkandaki klavyeleri yarın yıkarım, ola ki çalışmaz ise Sani seninle görüşürüz.....:ninja:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Benim dükkandaki klavyeleri yarın yıkarım, ola ki çalışmaz ise Sani seninle görüşürüz.....:ninja:

Beklerim Şeftakli adminim. Dediğim gibi kurumadan aman kapatma. Aksi halde hiç bir sıkıntı yok :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şeftakli mi bilmem ama dırdırcı ve Şefkatli olabilir mi Sani'ciğim :(

Çok ses çıkarsa dişlerini çekebilecek bir tanıdığım var desem, korkar mı :ninja:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Şeftakli mi bilmem ama dırdırcı ve Şefkatli olabilir mi Sani'ciğim :)

Sayın İzgördü, size web sitenizden bir soru sordum cevap gelmedi...Kınıyorum, klavyemi de yarın yıkayacağım, eğer çalışmazsa bu forumdan birilerinin başı yanacak...:ninja:

Çok ses çıkarsa dişlerini çekebilecek bir tanıdığım var desem, korkar mı :(

Benimde var öyle bir tanıdığım, anestezi uygulamakla falan vakit kaybetmiyor ayrıca... :p:angry:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sayın İzgördü, size web sitenizden bir soru sordum cevap gelmedi...Kınıyorum, klavyemi de yarın yıkayacağım, eğer çalışmazsa bu forumdan birilerinin başı yanacak...:ninja:

Sana klavyeler feda olsun, çalışmasın, bi telefon, bi mesaj... Yeter...

Benimde var öyle bir tanıdığım, anestezi uygulamakla falan vakit kaybetmiyor ayrıca... :p:angry:

Aa, aynı benimkide :(:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Anestezi uygularız o enjektör neden büyük,hepsi benim için mi diye sorarsın.Aslında bir ara gel de hipnozla çalışalım sana.Şu an Ankara'da 14 hastam var anestezi korkusu olan ve hipnoz uygulamasıyla çalışıyorum çok da iyi gidiyor.

Çok güldüm yaa :ninja:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ulen Sani benim MX5500 çalışmazsa feda olmasın mı?bir mesaj yetmez mi?

Benim commodore 64 ün klavyesi duruyor abi, sana feda olsun...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Pahalı bir şey galiba, isimi de pek bi havalı yani..Mx falan, ne iş yapar, mesela yıllık desek otomatik kendisi yazar mı ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlker abi, senin ses gelmiyor tam olarak? Mx falan, o ne ya? :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani bari yazılar okunmuyor de be abicim :)

Allah'ım! Göremiyorum! Kör oldum! :p

MX5500'un gerçekten de varsa abi, LCD ekranından dolayı sökmeden bir şey diyemem. Yüzde99 o da benimkiyle aynıdır. Ekran alt kısımda kalıyordur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...