İçeriğe Yönlendir

Şimdi Deprem Oldu

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

Mehmet Kaya
Çok teşekkür ederim, çok uzun sürdü. Bitsin artık dedim. Evim 8. kat ve Sürsürü mahallesinde. Deprem anında adım atmak bile imkansızdı. Elektrikler de kesilince bina acaba öne mi yatar arkaya mı diye düşündüm. Ölmek değil de enkaz altında eşimin ve kızımın bağırışlarına çaresiz kalacağımdan çok korktum. Şu an bir cafede sabahlıyoruz. Çok şükür depom doluydu, bana bi güvence oldu. Şehirde eski binaların olduğu yerlerde hasar varmış. Çok zor bir gece gerçektende. Allah yardımcımız olsun. Hepinize tekrar teşekkür ederim. 
Çok büyük geçmiş olsun.
Depremi hisseden tüm arkadaşlara geçmiş olsun.
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

depremi yasayan herkese geçm iş olsun bende marmara ve düzce depremlerini yaşadım ve düzceden biladerin yanına adanaya geldim burda da depremi yaşamak varmış rabbim herkese kol aylık versin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü

Elazığ ve çevresine çok geçmiş olsun. Çok üzücü, Ölen yurttaşlarımız için Allah'tan rahmet diliyorum. :(

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Gökhan Albayrak yazdı:

Çok teşekkür ederim, çok uzun sürdü. Bitsin artık dedim. Evim 8. kat ve Sürsürü mahallesinde. Deprem anında adım atmak bile imkansızdı. Elektrikler de kesilince bina acaba öne mi yatar arkaya mı diye düşündüm. Ölmek değil de enkaz altında eşimin ve kızımın bağırışlarına çaresiz kalacağımdan çok korktum. Şu an bir cafede sabahlıyoruz. Çok şükür depom doluydu, bana bi güvence oldu. Şehirde eski binaların olduğu yerlerde hasar varmış. Çok zor bir gece gerçektende. Allah yardımcımız olsun. Hepinize tekrar teşekkür ederim. 

çok geçmiş olsun , Elazığ'da tek tanıdığım sensin hemen aklıma geldin inan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Gökhan Albayrak yazdı:

Geçmiş olsun arkadaşım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bütün gece ayaktaydım, neredeyse bütün haber kanallarını izledim. Çok üzüldüm, can kayıpları için hepsinin mekanı cennet olsun. Geride kalan herkese Allah sabır versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mert Gulkokan yazdı:

Köyler kerpiç yapılar yerle bir

Çok ilginç memleektim Maden/Elazığ da yapıların çoğu kerpiç/taş, yıkılan yok, köyümüzde betonarme bina yok hepsi kerpiç/taş, yıkılan yapı yok.

Yıkılan binalar betonarme, daha fazla yıkım olmadığı için seviniyorum ama şaşkınımda 😕 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çok ilginç memleektim Maden/Elazığ da yapıların çoğu kerpiç/taş, yıkılan yok, köyümüzde betonarme bina yok hepsi kerpiç/taş, yıkılan yapı yok.
Yıkılan binalar betonarme, daha fazla yıkım olmadığı için seviniyorum ama şaşkınımda [emoji53] 

Kerpiçlerde mühendislik var.
Köylü ev yaparken her şeyi hesap eder. Çünkü içinde yaşayacak. Rant peşinde değil.
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Herkese geçmiş olsun, inşallah en az zararla atlatılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Kerpic vs yigma tuglayi kati dusuk normlara uygun ise projesini 2020 senesinde bile belediyeden projesini alabilirsiniz. Resmi imar basvurularinda yigma denilen firin tugla ve harc ile sifir bina yapabilirsiniz. Illa demir betonarme olucak diye bir kaide yok. Bazen katli binada siva bakimi yapilan kerpic ve yigma tugla binalar saglam kalir. Örnek yigma tugla seklinde eski camiler kaleler surlar burçlar bunlara örnek. 6 bloklu Dilek sitesindeki görselde o tek yikilan binanin hatasi da zemin etudunu belediyenin tek noktadan almasi. 5 blok ayakta kalip 1 blok karpuz gibi ortadan yarilmis sebebi ne o blogun altindaki zeminin zayif olmasi. 4 ila 6 noktadan zemin etudu istemis olsaydi belediye ona göre direncli proje onaylanicakti o yikim olmazdi. Hepimize gecmis olsun beterinden saklasin

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Geçmiş olsun herkese. Geçen ay Tiran depreminde çok kötü duygular yaşadık, oğlum ve ailesi orada. Çok benzer bir deprem oldu. Yıkılan bina sayısı az oldu ama hasar alan çok oldu. İnşallah devlette toplanan paralarla oradaki insanlara yeni yuvalar yapar. Tekniğine uygun hiçbir bina yıkılmaz arkadaşlar. Yeterki zemine uygun binalar yapılsın. Yıllarca baraj yaptık devlete. Güvenlik kurallarına çok dikkat edilince devasa inşaatlar yüzyıllarca ayakta kalıyor. Örnek Ayasofya.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İnsanlar kaçak kat yapınca ceza kesip yıkım kararı aldırtıyoruz. Para ve idari cezaları gören vatandaş gelip yalvarıyorlar ceza kesmememiz için. Kaçağa izin istiyorlar vs vs. Eğer belediyeler kaçaklara yaptırım uygulamasın, yüzbinlerce binanın üstüne anında birkaç kat atılır. durum buyken, kaçağı olan binalar deprem hasar görünce, depremi geçtim, zamana bağlı deforme olmuş binalar için bile insanlar devlete suç buluyorlar. Kaçağı olan ya da zamanının yönetmeliklerine uygun yapılmayan bina depremde yıkılınca suçlu hemen devlet oluyor. Ama kaçağı yaparken yalvarmayı biliyorlardı!  

durum o ki kimse kimseyi kandırmasın. Ben artık markette, avm’de, hizmet almada, sanayide vb tüm sektörlerde kandırılmamak için mücadele vermekten çok yoruldum. Herkes herkesi kandırmaya çalışıyor ülkede. Böyle bir ülkede devletin yöneticileri de uzaydan gelmediğine göre Vatandaş ila paralel düşüncelerde oluyor. Yani bir topluluğun fikri neyse devletin zikri de o. 

Bakın bu vatandaş depremde binası zarar görünce ne diyecekti biliyor musunuz? Devlet neden izin veriyor kardeşim?

https://www.memurlar.net/haber/117986/zabitaya-kizip-kendini-yakti.html

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İnsanlar kaçak kat yapınca ceza kesip yıkım kararı aldırtıyoruz. Para ve idari cezaları gören vatandaş gelip yalvarıyorlar ceza kesmememiz için. Kaçağa izin istiyorlar vs vs. Eğer belediyeler kaçaklara yaptırım uygulamasın, yüzbinlerce binanın üstüne anında birkaç kat atılır. durum buyken, kaçağı olan binalar deprem hasar görünce, depremi geçtim, zamana bağlı deforme olmuş binalar için bile insanlar devlete suç buluyorlar. Kaçağı olan ya da zamanının yönetmeliklerine uygun yapılmayan bina depremde yıkılınca suçlu hemen devlet oluyor. Ama kaçağı yaparken yalvarmayı biliyorlardı!  

durum o ki kimse kimseyi kandırmasın. Ben artık markette, avm’de, hizmet almada, sanayide vb tüm sektörlerde kandırılmamak için mücadele vermekten çok yoruldum. Herkes herkesi kandırmaya çalışıyor ülkede. Böyle bir ülkede devletin yöneticileri de uzaydan gelmediğine göre Vatandaş ila paralel düşüncelerde oluyor. Yani bir topluluğun fikri neyse devletin zikri de o. 

Bakın bu vatandaş depremde binası zarar görünce ne diyecekti biliyor musunuz? Devlet neden izin veriyor kardeşim?

https://www.memurlar.net/haber/117986/zabitaya-kizip-kendini-yakti.html

Hatali olan yine de devlet. Binalarin dayanim sartlari belli, iskan sartlari belli, kurallarin hepsi belli. Yalvarmayla olacak is degil. Rusvet vs gibi durumlarda da cok buyuk cezalar uygulanmali. Bina kurala uygun degilse bina kesinlikle yikilmali ve uzerine ceza kesilmeli. Sorumlulara da buyuk yaptirimlar uygulanmali.

Baska kaygilara dusmemeli belediyeler...

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Arkadaşlar eski bir bayan başbakanı hatırlayın, yapın yapın hepinize tapunuzu verecem dedi. Bu tür insanlar vatana ihanetten yargılanmalı. Bir çok benzer örnek var. Kendimiz edip kendimiz buluyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Eren Gökmen yazdı:

Hatali olan yine de devlet. Binalarin dayanim sartlari belli, iskan sartlari belli, kurallarin hepsi belli. Yalvarmayla olacak is degil. Rusvet vs gibi durumlarda da cok buyuk cezalar uygulanmali. Bina kurala uygun degilse bina kesinlikle yikilmali ve uzerine ceza kesilmeli. Sorumlulara da buyuk yaptirimlar uygulanmali.

Baska kaygilara dusmemeli belediyeler...

O iş öyle olmuyor işte.. dedim ya, devlettekiler uzaydan gelmiyor. Kaçak isteyen halkın içimdeki adam aynı zaman devletin içinde. 

devlet devlet devlet demek doğru değil. İnsanımız çok üçkağıtçı. Her şeyimiz artık dalavere. Dolayısıyla devlet de üçkağıtçı oluyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O iş öyle olmuyor işte.. dedim ya, devlettekiler uzaydan gelmiyor. Kaçak isteyen halkın içimdeki adam aynı zaman devletin içinde. 

devlet devlet devlet demek doğru değil. İnsanımız çok üçkağıtçı. Her şeyimiz artık dalavere. Dolayısıyla devlet de üçkağıtçı oluyor

Malesef ki boyle... Önceden de böyleydi...

Devlet devlet demek bence de dogru degil ama devletin kurallari kesin ve kati olmali. Yoksa imam cemaat muhabbetine dönüyor ortalik. Her yönden denetim sistemi kurulmali. Kağıt uzerinde kalmamali.

Ahlaksizlik iyiye gidecegine kotuye gidiyor. Ahlaksizlik yapan kendigini hakli goruyor ve yaptiginin dogru oldugunu düşünüyor. Bunun cozumu egitim diyecegim ama o da olmuyor... Garip bir hale geldik gercekten...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cihaner Öztürk yazdı:

Arkadaşlar eski bir bayan başbakanı hatırlayın, yapın yapın hepinize tapunuzu verecem dedi. Bu tür insanlar vatana ihanetten yargılanmalı. Bir çok benzer örnek var. Kendimiz edip kendimiz buluyoruz. 

Eskiye gitmeye gerek yok. İmar barışı yapıldı bu ülkede. Neredeyse ırmak üstündeki bina onay alıyordu haber olmasa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben artık markette, avm’de, hizmet almada, sanayide vb tüm sektörlerde kandırılmamak için mücadele vermekten çok yoruldum.

Yemin ediyorum bu cümle beni anlattı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben insanları anlıyorum. Durumu olmayan, ailesinden bir ev kalmış kişiler hangi parayla evlerini yenileyecekler? İnsanların evi var diye illa ki parası olacak diye bir kaide yok. 

ama riskli binaların yenilenmesi konusu başka nasıl olacak? Para verip evini yenileyenin, masrafa girenin günahı ne? Devlet fakire ev yapacak zengine yapmayacak! Gönüllerin istediği bu ama bunu uygulamak o kadar zor ki... bi bakmışsın herkes bir gecede fakir olmuş. Burası türkiye. Ülke olarak Kentsel Dönüşüm olayında büyük bir çıkmazın içindeyiz. Umarım daha farklı şeyler bulunur ve çözüme gidilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ülkenin gelişmesi demek çok kazanılacak, çok vergi verilecek öyle babadan kalma mal fazla elde durmayacak demek. Vergisini verecek. Veremiyorsa satacak, kirada oturacak çalışacak. Devlet de iş olanakları yaratacak ekonomiyi ısıtacak. Babadan kalma evde oturup kahvede okey oynamak yasaktır. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Vergisini verecek. Veremiyorsa satacak, kirada oturacak

Varlık vergisini bildin mi hocam?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Örnek, 

10 daireli 5 katlı 1960 yapımı bina. Binanın yenilenme imarı 6 kat 12 daire.

Daire çoğunluğu ya da içlerinden bir bilinçli bir kişi binaya çürük raporu alıyor ve binanın çürük olduğu tapuya işleniyor. Buraya kadar her şey tamam.

Yapımcı yüklenici firma ile görüşmeler başlanıyor binamızı yeniletmek istiyoruz güzel. 12 daire maliyeti 2.5milyon lira diyelim dibinin dibi. Yapımcı yüklenici firmaya kalan daire sayısı 2.

2 daire güncel piyasa değeri ile 1milyon hesaplayalım. Arada kalan 500bin tl + yapımcı firmanın kar beklentisini de eklersek, Firmalar daire sahiplerinden yenilemek için ödeme bekliyor.

Dananın kuyruğu burada başlıyor işte,

Hayatında kömürlük yapmamış + belediyelerin rüşvet rant giderlerlerini hesaplamayanlar, ne olacak veririz 50şer bin tl yenileriz kafasıyla çıkışlar.

Haydi her şey anlaşıldı diyelim en az 2 daire benim durumum yok diyorsa iş kilit. Babadan kalma anneden kalma hatta kendi bile almış olsa o an ödeme durumu yoksa ya da evin kredisini ödüyorsa. İş kilit ve dosya kapanır.

Sonra bu anlaşmazlık sonrası devletin verdiği sürede bina yenilenmez ise, ilk önce bina yıkılır, tapular arsa tapusuna döner, arsa olarak satışa çıkarılır gene satılamaz ise dava açılır tebligatlar gelir devletin belirlediği izalei şuur a gider ihaleye çıkar herkes arsadaki hissesi kadar parasını alır ve bunlar her zaman güncel değerden düşüktür. Daire halinde 5 lira eden malınız 3 lira ihale bedeli ile gidersiniz. :)  

Benden aldığı her vergiyi herkesten eşit almıyorsa canı cehenneme vergi sistemininde :)  Yandaş olmayan halkın arsasına 5 kat verip denizin kenarına 45 kat gökdelen imarıda veriliyorsa oda yalan deprem bilinci vs. Piyasanın içinde olmak gerekiyor biraz.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Gökhan Albayrak yazdı:

Geçmiş olsun abi. Ne kadar korkutucu olduğunu kendimden biliyorum.10 yaşımda Baküdeyken 6,8 ve hemen ardından 5,9 deprem oldu. Çok korkmuştuk. Allah yardımcımız olsun. 

Deprem değil, bina öldürür. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Elazığ , Malatya ve tüm çevre illerdeki arkadaşlarımıza geçmiş olsun :( 

Bir tanıdığımızın akrabaları Malatya Pötürge'de oturuyor. 15-16 yaşında bir çocuk var .İstanbul'da  arkadaşlarıyla babasının arabasını kaçırmış 3 kafadar  araba ile dolaşıyorlar polis çevirme yapıyor. Dur diyor durmuyorlar .Kaçarlarken uzun namlulu silah ile ateş açılıyor. Arkada oturan çocuğun bacağına mermi giriyor 24 saat ameliyatta kalıyor.Annesi babası istanbula koşuyor olayı duyunca. Cuma günü duyduk ki Pötürgede yaşadıkları ev ve evin yanındaki ahır yıkılmış. Tüm hayvanlar ölmüş. Evde olsalardı anne baba'da hayatta olmayacaktı belki...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Elazığ , Malatya ve tüm çevre illerdeki arkadaşlarımıza geçmiş olsun [emoji20] 

Bir tanıdığımızın akrabaları Malatya Pötürge'de oturuyor. 15-16 yaşında bir çocuk var .İstanbul'da  arkadaşlarıyla babasının arabasını kaçırmış 3 kafadar  araba ile dolaşıyorlar polis çevirme yapıyor. Dur diyor durmuyorlar .Kaçarlarken uzun namlulu silah ile ateş açılıyor. Arkada oturan çocuğun bacağına mermi giriyor 24 saat ameliyatta kalıyor.Annesi babası istanbula koşuyor olayı duyunca. Cuma günü duyduk ki Pötürgede yaşadıkları ev ve evin yanındaki ahır yıkılmış. Tüm hayvanlar ölmüş. Evde olsalardı anne baba'da hayatta olmayacaktı belki...
Şerinde hayirlisi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...