İçeriğe Yönlendir

Şimdi Deprem Oldu

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Şom ağızlı olduğumu demişmiydim 

bizim dedektör uyuyor sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

bizim dedektör uyuyor sıkıntı yok

Bizdekiler anca baba parası yesin 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben 6.katta oturduğum için hissettim 1-2.kattaki mahallelide tık yok. Ailece biraz dışarıda kaldık eve girdik 22.30 gibi yine bi yokladı. Korkuyorum ben bu sallantılardan. Çocukları ranzasından alıp yanımızda yer yatağına yatırdık.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Köksal Yılmaz yazdı:

Ben 6.katta oturduğum için hissettim 1-2.kattaki mahallelide tık yok. Ailece biraz dışarıda kaldık eve girdik 22.30 gibi yine bi yokladı. Korkuyorum ben bu sallantılardan. Çocukları ranzasından alıp yanımızda yer yatağına yatırdık.

Bende içten içe gıcıklanmaya başladım

ilkinde salladı hissettim

ikincide sallantıyı hissetmedim sehpada duran sürahideki suyun titremesini gördüm bir an acaba mı dedim şükür kesildi

ev 8. kat 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çekmeköyde oturuyom, İlk büyük deprem hariç, hiç bir depremi hissetmedik. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Baktığımız yerlerde çok sık karşılaştığımız bir durum var. Kolonların kirişlerin köşelerden çatlaması. Buna kabuk atması deniyor. Bu durum deprem hasarı değil. Bu durum, kullanılan malzemelerin uygunsuzluğu ve hatalı imalatlardan kaynaklanıyor. Gittiğimiz eski binaların tamamı yıkanmamış ve elenmemiş deniz kumundan yapılmış beton ile inşa edilmiş. Midye kabukları ve boşluklar çok ciddi oranlarda. Tuzluluk oranı ve deniz suyu etkisi zaten eskiden denetime tabi tutulmayan demiri çok hızlı şekilde korozyona uğratıyor. Beton içinde Korozyona uğrayan demir üstünden yavaş yavaş şişiyor ve pas atıyor. 1mm paslanan demir yaklaşık 10 katına kadar şişebiliyor. Bu da orada bir basınç oluşturuyor ve zaten zayıf olan betonu çatlatıyor. üstünden atıyor.  Betonun çekirdeği yani boyuna demirlerin içi sağlam olsa da bu tehlikeli bir durumdur. 

UE9xbk.jpeg

wGo0wa.jpeg

aV5LAR.jpeg

CRLCYZ.jpeg

bu demektir ki, binanın tüm demiri pas içinde. Kaç mm çürümüş belli değil. Deprem anında demirler betonda sıyrılıp Yeterli sünekliği sağlamayabilir. 

bu durumları gördüğünüz an binanın artık miyadını doldurduğunu söyleyebiliriz. 

deprem hasarı genellikle duvarlardan başlar. Duvar kolon-kiriş birleşim yerlerinde çapraz çatlaklar görülür. Daha ciddi durumlarda Kolon patlıyor. Boyuna demirler ovalleşiyor. 

bunu gördüğünüz an kaçın 

images?q=tbn:ANd9GcSv1yy6Q9B7Yfvte18eBFT

• Beğen 4
  • Teşekkür 3
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

deprem hasarı genellikle duvarlardan başlar. Duvar kolon-kiriş birleşim yerlerinde çapraz çatlaklar görülür. Daha ciddi durumlarda Kolon patlıyor. Boyuna demirler ovalleşiyor. 

bunu gördüğünüz an kaçın 

images?q=tbn:ANd9GcSv1yy6Q9B7Yfvte18eBFT

Bu çok korkunç.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recep Demirci

Balıkesir merkezli 4.6 şiddetinde Deprem an itibariyle İnegölde hissedildi.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. 

Recep Demirci yazdı:

Balıkesir merkezli 4.6 şiddetinde Deprem an itibariyle İnegölde hissedildi.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.
4,9 diyenler de var.
Balıkesir merkez veya Bigadiç diyenler var

Karışık yine
Allah esirgesin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun.
4,9 diyenler de var.

Karışık yine
Allah esirgesin

Biri 4.6 diyor, diğeri 5. Daha olan depremin şiddetini ölçemiyoruz, nasıl depreme hazır olacağız bilmiyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun.
4,9 diyenler de var.

Karışık yine
Allah esirgesin

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Biri 4.6 diyor, diğeri 5. Daha olan depremin şiddetini ölçemiyoruz, nasıl depreme hazır olacağız bilmiyorum...

Yakın olanın söylediği doğrudur. Her zaman böyledir. İstanbul civarı için Kandilli, Anadolu şehirleri için Afad. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Avcı

Az önce Eskişehir'de  hissetiğimiz bir deprem oldu ama 1-2 sn lik

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

5.6 Manisa Akhisar diyor kandilli, inş. sıkıntı yoktur

3 dk sonrada 4.4 artçı gelmiş

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sallandık biraz, Karşıyaka/İzmir ... baktım kıpraşıyoruz, Bismillah dedim yatmaya devam, 5.4 le korkacaksak bittik demektir,  7 den aşşağı kalkmam bile ki 7 bile anca , hemen panik oluyor millet, deprem ülkesiyiz bu bir gerçek, aslında millette haklı evlerin çoğu tırt, evinden emin olanlarsa hiç korkmuyor bile, bu arada sadece dün gece 00:00 dan beri neredeyse 1 saat arayla sürekli olmuş deprem, 1.5 falan genelde, neredeyse tamamı yüzeye yakın depremler...

aha şimdi haberlere bakıyorum, çıkmış akıllının biri hemde resmi, 5.4 oldu artçı olabilir aman kimse evine girmesin 2. bir haber gelene dek, milleti neden korkutuyorsunuz, ne haber gelecek gaiptenmi, yahu açıklama yapanda tın tın  ülkenin haline bak, eve girmeyecekmişiz, at kafadan milleti korkut zaten millette dünyadan bi haber herkes panik...

aha peşi sıra olanlar, hadi sokağa....

2020.01.22 22:50:52  39.0250   27.8388        1.2      -.-  3.5  3.3   GOKCEAHMET-AKHISAR (MANISA)                       İlksel
2020.01.22 22:48:30  39.0883   27.8387        8.0      -.-  4.2  -.-   KARAKURT-KIRKAGAC (MANISA)                        İlksel
2020.01.22 22:41:09  39.0527   27.8455        7.8      -.-  2.9  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel
2020.01.22 22:40:16  38.9983   27.8535       11.1      -.-  2.5  -.-   KARABORKLU-AKHISAR (MANISA)                       İlksel
2020.01.22 22:34:11  39.0668   27.8327        7.5      -.-  3.7  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel
2020.01.22 22:28:16  38.9957   27.8503        1.9      -.-  2.8  -.-   KARABORKLU-AKHISAR (MANISA)                       İlksel
2020.01.22 22:27:17  39.0293   27.8345        8.1      -.-  2.1  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel
2020.01.22 22:25:13  39.0623   27.8455       12.5      -.-  4.4  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel
2020.01.22 22:22:15  39.0573   27.8445        8.5      -.-  5.6  5.4   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)  

http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...