İçeriğe Yönlendir

Şimdi Deprem Oldu

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

Çiğdem Bilen
Metin Mankal yazdı:

Ekşi de rastladım..Öğretmene yine tatil , oh ne ala... Diye paylaşım yapan bir takım embesiller de var ne yazık ki bu dünyada..

Ekşiye bakarsan herkes tü kaka hocam. Laf canbazlığı yaparak yararlı zararlı her şeye muhalefet olmaktan prim yapıyorlar artık. Eski konular eski yorumlar daha elle tutulur durumda. Öğretmenlere karşı tutumu belli birkaç tane yazar var her fırsatta başlık açıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Sani Gerşon yazdı:

Duble yollara gitti:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/maliye-bakanindan-deprem-vergisi-cevabi-19098600

Japonya'dakini de kul yapıyor. Ona niye bi şey olmuyor 8 şiddetinde?

Ben de kırılsın yıkılsın demiyorum Sani. Bugün iş yerindeki arkadaşım söyledi, dün akşam (sanırım bakan) okulların %88 inin güçlendirme-yeniden inşasının tamamlandığını söylemiş. Kalanlara da hız verilecek denmiş. İnşallah en kısa sürede onlar da Japonyadakilerin seviyesine çıkartılır, diğerleri gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Az veya çok, hasarlı okulu açık mı tutsaydı? 14 okulu?

5,8 de neden hasar aldı, fay hattının üstündeki okul, En az 7 şiddetinde deprem beklenin bir yerde en az 7.5 a dayanacak şekilde yapılması gerekmez miydi. 

Görüyoruz işte.. Her yerde ilk yıkılanlar kamu binaları. 

Ali Gök yazdı:

öğretmenin maaşına tatiline vs laf edenlere sözüm. 

bilinsin diye söylüyorum, Benim söylemlerim tamamen espridir. Çocuğumu emanet edip geliyorum. Hepsine saygım sonsuzdur, istisnalar illaki vardır ama.. Benim gördüğüm hepsi de özveri ile işlerini yapıyorlar.. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

5,8 de neden hasar aldı, fay hattının üstündeki okul, En az 7 şiddetinde deprem beklenin bir yerde en az 7.5 a dayanacak şekilde yapılması gerekmez miydi. 

Görüyoruz işte.. Her yerde ilk yıkılanlar kamu binaları. 

Cevabı bir üstteki mesajımda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Şimdikiler de yap işlet devret yollarına gidiyor

Önder Özcan yazdı:

okulların %88 inin güçlendirme-yeniden inşasının tamamlandığını söylemiş.

% 88 mii  :(

Ne yapmışlar şimdiye kadar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Cevabı bir üstteki mesajımda.

Benim yorumum da senin mesajın bi altında :)

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bizde sıraların altında top gibi olup saklandık.

Sıraların altına girmemeleri lazım. Allah korusun çökme anında altına ezilme durumu var. 

Yan tarafına çömelip bekliyorlar. Bizim çocuklar o şeklide yapmışlar. Yaşam üçgeninide ondan öğrenmiş oldum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Binası 2003 ten sonra yapılmış kişilerin aslında korkmasına hiç gerek yok. Fay hattı üstünde kalmadıkça binaları 7-8 şiddetindeki depremde bile göçmeyecektir. Zarar görebilir ama göçmez. 

istanbul’da esas sıkıntı yığma binalar sayıları çok fazla. Belki %30. Onun ardından betonarme ama en dandik şekilde yapışmış kalitesiz binalar. Bu ikisi toplam binaların %70’ini oluşturuyor. Toplamda %70 oranında bina, anında yıkılabilir tipte. 

Kentsel dönüşüm şu an mal sahibi ile müteahhit arasında yapılıyor. Ve çok çok yavaş yapılıyor. Herkes girmiyor bu işe. Devletin direkt el atması lazım. Mahalle arası ise mahallE arası, blok ise blok şeklinde vatandaşın evini ucuz yoldan yapması lazım. İşin içine müteahhit girince kar zarar ve aç gözlülük giriyor ve mal sahibi de aç gözlülüğünden dolayı evini müteahhite yaptırmıyor. 

işin uzmanı sensin. binaların dayanıklılığını biz sadece yeniyse iyidir diyoruz

yeniler gerçekten iyi denetleniyormu yapılırken?  

malzemermi daha kaliteli artık eskiye göre yeni olan neden sağlam tam olarak.

kirada evim var 3 yaşında bine 

kirada oturduğum ev 1 yaşında 

sırf yeni güvenlidir mantığı başka bildiğim bişey yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Erdoğan Temur yazdı:

Sıraların altına girmemeleri lazım. Allah korusun çökme anında altına ezilme durumu var. 

Yan tarafına çömelip bekliyorlar. Bizim çocuklar o şeklide yapmışlar. Yaşam üçgeninide ondan öğrenmiş oldum.

üçgeni biliyor akşam söyledi belkide onu söylemiştir baya heyecanlı anlattı bende yanlış anlamış olabilirim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

"Deprem anında müşteriyi koltukta bırakıp kaçan berberi, altınları bırakıp sokağa fırlayan kuyumcuyu, müşterileri içeride unutan işletmecileri ve otel sahiplerini, tedaviyi bırakıp kaçan hekimleri medyadan izledik. Öğrencileri sınıfta unutup kaçan öğretmenleri görmedik. Sahi, tatilde mi bu öğretmenler?"

Diye paylasilmis bir yerde.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Alakasız bir örnek olmuş, ameliyattaki adamla sakalı yarım kalan adamla veya altın almaya gelen kişi aynı durumda mı? Öğretmenlikle ilgili Ali abi güzelce belirtmiş yukarıda. Herkesin harcı değil, olmamalı da.

Bir sosyal medya çıktı millet ya filozof ya da birbirine laf sokma peşinde uzaktan. Forumun seviyesini düşürmese bari.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Duble yollara gitti:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/maliye-bakanindan-deprem-vergisi-cevabi-19098600

harakiri müessesi de var onlarda

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne yapmışlar şimdiye kadar. 

petrol ürünlerini mıcırla karıştırmışlar

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Alakasız bir örnek olmuş, ameliyattaki adamla sakalı yarım kalan adamla veya altın almaya gelen kişi aynı durumda mı? Öğretmenlikle ilgili Ali abi güzelce belirtmiş yukarıda. Herkesin harcı değil, olmamalı da.

Bir sosyal medya çıktı millet ya filozof ya da birbirine laf sokma peşinde uzaktan. Forumun seviyesini düşürmese bari.

Bunu bu kadar ciddiye almana gerek yok üstad. Sadece prestiji her geçen gün düşürülen öğretmenlik mesleğinin sıradan mesleklere göre daha önemli olduğunu vurgulamak için yazılmış bir yazı. Keşke öğretmenliğin önemini daha iyi anlasak ve ona göre değer versek, insanlar da böyle yazılara ihtiyaç duymasa.☺️

Zaten öyle olsa sanırım eğitim seviyemiz biraz daha yukarıda olur depremi bile tartışmazdık. 🤔

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

işin uzmanı sensin. binaların dayanıklılığını biz sadece yeniyse iyidir diyoruz

yeniler gerçekten iyi denetleniyormu yapılırken?  

malzemermi daha kaliteli artık eskiye göre yeni olan neden sağlam tam olarak.

kirada evim var 3 yaşında bine 

kirada oturduğum ev 1 yaşında 

sırf yeni güvenlidir mantığı başka bildiğim bişey yok

Öncelikle projeden başlayalım. Gölcük depremi sonrası ts500 yönetmeliği çok ciddi revizyon geçirdi. 2007 yılında deprem yönetmeliği ile birlikte statik dinamik dayanımlar daha iyileştirildi. Bu arada yapı denetimler çıktı. Projeler ciddileşti. 

Malzemeler çok çok kaliteli. Betonlar sınıflandırıldığı değerde laboratuvarda test ediliyor. Hatta artık içlerine çip koyuluyor bakanlık takip ediyor. Hazır betonlarımız çok iyi. 

inşaat demiri 2000’li yılların başında nervürlü hala geldi ve çelik çubuklar sınıflarına göre test edilmeye başlandı. 

projelerde etriye sıklığı kat kat arttı. Demirler kalınlaştırıldı. Taşıyıcı eleman boyutları standarta bağlandı. kolon kiriş bağlantıları çok güçlendirildi. 

en en en önemlisi, konut sektöründe sadece radye temel kullanılıyor. 

3-5 senelik binalarda hasar bile olmaz. 1999-2007 arası binalar da göçmez. İçinden canlı çıkarsınız. O yüzden içiniz ferah olsun. 

Sani Gerşon yazdı:

Duble yollara gitti:

Japonyadaki depremler bizim değremlere göre daha derin. 

ayrıca bizde de yüksek binalar var. Levent sapphire, eroğlu gibi çok yüksek yapılar var. 30-40 katlı onlarca bina var istanbul’da. Bunlarda da bir şey yok. Japonların farkı, zaten çok sağlam binalarını daha da sağlam hale getiriyorlar. 

bizdeki esas sorun, binalarımızın %30’u yığma. Kolon kiriş yok. %40’ı eski betonarme. Standartı yok. %70’i 6,5 istanbul depreminde bir kısmı direkt çöker. 7,5’luk depremde bunlardan eser kalmaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bunu bu kadar ciddiye almana gerek yok üstad. Sadece prestiji her geçen gün düşürülen öğretmenlik mesleğinin sıradan mesleklere göre daha önemli olduğunu vurgulamak için yazılmış bir yazı. Keşke öğretmenliğin önemini daha iyi anlasak ve ona göre değer versek, insanlar da böyle yazılara ihtiyaç duymasa.[emoji3526]

Zaten öyle olsa sanırım eğitim seviyemiz biraz daha yukarıda olur depremi bile tartışmazdık. [emoji848]

Şov gosteri pesindeyiz agam default_smile.png Baska isimiz yok ki default_smile.png

Seviye meselesine hic deginmiyorum yakistiramadim Koksal agam. Seviye mi dustu bunu yazinca?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Akbal yazdı:

Şov gosteri pesindeyiz agam default_smile.png Baska isimiz yok ki default_smile.png

Hadi biz neyse de senin hiç işin yok? 😊

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hadi biz neyse de senin hiç işin yok? [emoji4]
Evet issizim.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Akbal yazdı:
Eyüp Çetin yazdı:

Hadi biz neyse de senin hiç işin yok? emoji4.png

Evet issizim.

Gizli işsizler.

aag77jfuZm0

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her hangi bir kötü niyetim yok. Deprem bilinci için şey ettim 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yine oldu.

Olmuş. Yalova açıklarıymış. Afada göre 3.3 kandilliye göre 3.6.
Neden orta yolu bulamıyor bu iki kurum.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mehmet Ozyurek yazdı:

Olmuş. Yalova açıklarıymış. Afada göre 3.3 kandilliye göre 3.6.
Neden orta yolu bulamıyor bu iki kurum.

Cihazlarını kalibre etmemiş olabilirler mi? :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...