İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

İnan Çınar

Kaba bir hesapla  düşük devirde vites değiştirerek 100 km de 0.4 lt  kar etsek

100.000 km de  0.4 x 1000 = 400 lt

güncel fiyat 4.48 tl  diesel yakıtın litresi

400 x  4.48 = 1792 tl

100.000 km ye gelmiş bir araçta 2000 tl bile değil karımız ve bu bahsettiğiniz  parçaların arızası bu miktarın çok çok üzerinde masraf açar.tabi motor bu şekilde 100.000 km dayanırsa....

Özetlemek gerekirse tespitinize katılıyorum.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Benim araç otomatik Cvt teknolojisi ile üretilmiş ve piyasada özürlü sayılan bir model. Normaldüz yol  kullanımlarında 1800-1900 aralığında vites değiştirir 1500-1600 arasındada hiç zorlanmadan kuzu kuzu gider. Yani devirli olarak hiçmi hiç gitmiyor tabiiki ben zorlamazsam. Bu forum ile tanıştıktan sonra yazıları okuyunca bu kadar devirsiz gittiği için kurum bağlamıştır düşüncesi ile aracıma 103,000 km'de manifold temizliği yaptırdım ve içi öyle sanıldığı gibi aman aman pislenmemişti ( ustamın ifadesidir). 2010 yılına kadar Üstelik ilk 70-80,000 km'dede euro4 yani 50 ppm mazot kullanılmış olmasına rağmen.

Şimdiki turbo ile üretilen motorların optimum tork devri 1500 ila 2000 arasında değişmektedirki bunu üreten firmalar belirlemektedir. Tork deviri motorlar geliştikçe düşmektedir. Devir ekoloji ve ekonomi devri olunca daha az devir ile daha az tüketim + daha az çevre kirlenmesi yapılmaktadır. Bence biraz kafaları değiştirme zamanı geldide geçiyor gibi...

Düşük devirde vites değiştirmek en az 1 hatta 1,5 litre tasarruf sağlamaktadır. Bu rakamda 100,000 km.de min.5-6,000 tl cebinize kalmasını sağlar.Şimdiki mazot kalitesi ile en fazla temizlik için 100,000km.de harcanacak parada  manifold temizliği 140 tl. + CC 2 X 80 tl =300 tl çok da pahalı değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

2004 c-max tdci ile Eskişehir'de şehir içi 6.9 lt/100 km civarı yakıyorum güncel olarak.Trafiğin çok yoğun olduğu yerlere pek girmiyorum.Yoksa 7 lt ve üstünü kesinlikle görürüm.Kışlık lastiklerim takılı ama henüz çok soğuklarda başlamadı,arabam garajda duruyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ozan Kıyıcı

kurban bayramında istanbul sivas arası 900 kilometre yolu arabada 5 kişi bagaj full dolu ve klima açık giderek ,yol bilgisayarına göre 100km de 5.5 litre  yaktım... kendi hesaplarıme göre ise 6 litrenin üzerinde 6.1-6.2 gibi bir yakıt tüketimim oldu...

istanbul içinde ortalamam 7 litre civarında

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Murat Kuzey

Merhaba,

Birçok farklı konuda bu konu tartışıldı. Tek bir konuda birleştirmek istedim. Kullandığınız arabaların , ortalama yakıt tüketim değerlerini ve kaç kilometrede olduklarını, uzun yolda ve şehir içinde hangi değerlerde gittiğimizi paylaşalım. Benzini veya mazotu hangi istasyondan alırsınız?

Benim arabam 2013 model ve daha 600 küsür km lerde. Yakıt ortalamam 8.1 altına düşmedi. Biraz canımı sıkıyor bu durum . Ben hep SHELL den aldım yakıtımı. Ancak uzun yola henüz hiç çıkmadım . Eminim kilometre arttıkça yakıt sarfiyatım da düşecektir. 

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Herkes arabasının yakıt değerinin normal olup olmadığını merak eder. km bazında değerlerimizi paylaşırsak sarfiyatlarımızın normal olup olmadığını anlayabiliriz diye düşündüm. Fullediğimiz araçlarımızla kaç km yaptıklarımızı paylaşırsak herkes kendi aracı hakkında fikir sahibi olur kanaatindeyim. Ben, hala aracımla Full depo kaç km uzun yol yapacağımı bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor
(düzenlendi)

Daha önce birkaç yerde yazmıştım ama üzerinden biraz zaman geçti..

Benim araç 2013 C-Max 1.6 TDCİ Trend..

Aracım şu an 11500 km civarında..Ortalama yakıt tüketimi 5,6 (yazın) 5,8 (kışın) geziniyor.Bulunduğum yerde trafik yok denecek kadar az.Genelde işe giderken kullanıyorum.Kontağı açtığımda minimum 25 km yol gidiyorum..Benzini genelde OPET ten alıyorum..Aracı ilk aldığımda da yakıt tüketimi bu aralıktaydı fazla değişmedi..Belki biraz fazla olabilir ama dediğim gibi çok bi oynama olmadı.

tarihinde Volkan Karaçor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

aracım focus 2008 dizel.yakıtımı sürekli shell^'den alıyorum.uzun yolda 5,5lt şehir içinde 6,5-7,5 lt arasında geziyorum.uzun yolla kısa yol tüketimleri arasında 2 lt dersem kendi aracım için ideal rakam..

Yorum bağlantısı
İlker Han

1.6 TDCİ 2006 model 117binde Fusion ile şehir içi 38 km ortalama hız 5,6lt/100km ortalama yakıt.Sürekli Opet.Uzun yolda 75-80km ortalama 4,4 lt/100km.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

2012 C-Max TDCI 27.500KM 6.5lt şehir içinde.

Şehirdışına cıkarsa dahada düşecek inaniyorum.

Full depoda kalan 800-850km arası

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Yakıtı Shell den alıyorum. ( Fuel Save )

Full depo hiç yapmadım. 100 , 150 TL civarında mazot alırım hep.

Şehir içi izmir trafiğinde 6.3Litre gösteriyor.

2-3 defa şehirdışına çıktım. Her mazot aldıığımda menzil km mi , ortalama bilgilerimi , yapraklarımı temizlerim :)

Şehir dışı 110 km/h a bağladığım zaman 5.2 litre yakıyordu diye hatırlıyorum.

Aracın ağırlığı , motor hacmi , 17" jantları olması vb. durumları düşündüğümde yakıt tüketiminden memnunum.

Aracım zaten kimliğimde yazıyor.

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Benim araç 8,3 lere çıktı. Ne oluyor anlamıyorum.Soğuk havalarda kalmadı artık. sarfiyat düşeceğine çıkıyor. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Murat kardeşim selam ,

Bahsettiğin ortalama çok çok yüksek bir ortalama. Bence bir sıkıntısı var. Servise gidip durumu bildirmekte fayda var.

Birde koyduğun mazot ile kaç km gittiğini kontrol ettinmi hiç?

Mesela Full le aracı. 100 km şehir içi gidip tekrar full le , kaç para doldurduğuna bakalım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Berberoğlu

benim araç daha çok yeni 1.6 benzinli şehir içi 12 lt şehir dışı 8 lt:D

Yorum bağlantısı
Ali Adnan Öcal

Aracım 2013 model C MAX Titanium X paket (Dizel) İlk bakımda (15000) servise çok yakıyor dedim. Bilgisayara bağladılar. Problem yok dediler. Ortalama 5.2 dediler. Ben ısrarcı olunca test sürüşüne çıktık. Depoyu fulledik.Araca Bilgisayar bağlı iken  Düzce'den Akyazı'ya gittik döndük. Toplam 90 km yaptık. Dönüşte aynı istasyondan depoyu bir daha fulledik. 90 km de 3.8 litre yakıt tükettik. Ekranda 100 km de 4.1 gösteriyordu. Arabayı kullanan usta 70 ve 90 km lerde gitti. Vites değişimlerinden sonra 1500 deviri geçmedi. Çoğunlukla 5. vites 1500 devirde kullandı. Ekonomik sürüş için 1375 ile 1500 devir arasında kullanmak gerekiyormuş.

Daha sonra bende bu şekilde kullanmaya başladım. Şehir içi ve şehir dışı karışık 100km de 4.8 i geçmedi.

Yorum bağlantısı

Benzinli Şehir içi 7,3 - 7,4 arası gidip geliyor :p Ecoboost (Araba Hergün sabah 6,da ve 13 de 5 km yapıyor)

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Bu haftasonu ilk uzun yol tecrübemizi yapacağız kısmetse. O zaman depoyu fulleyip sayacı sıfırlayacağım. CC de kullanacağım. Gözlemlerimi paylaşırım sizinle. :yes:

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

1375-1500 devirlerde vites yükseltmek bence arabayı bunaltır

Düşük devirde yakıt ekonomisi olur ama kurum birikmesi de olur şeklinde forumda konuşulmuştu... Vites değişimi sonrası minimum 1750 devir öneriyorlardı....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nevzat ESKİCİOĞLU

Aracım 2012 1,6  tdci trend 25000 km de.Şehiriçi 5,5-6 lt, şehir dışı 90 km sabit hız ayarlıyken(CC) ve sadece zorunlu durumlarda sabit hızdan çıkmak şartıyla 4 lt,100km sabit hız 4,5 lt, 110km sabit hız 5 lt yakıyor.90-110 sabit olmayan hızda ise 5,2 lt.Bu veriler depo ölçümüdür,yol bilgisayarı hızı gösterirken %5 fazla, yakıt ölçümünü % 5 az gösteriyor. Sürüşlerde devir aralığım 1500,vites değişme devrim de  1750 devir.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

uzun yol,sakin kullanım:4.6-5 lt arası

uzun yol,dengesiz ve şuursuz kullanım: 5-5.3

şehir içi(nasıl kullanırsam kullanayım): kışın 8-11lt yazın: 6-9lt arası.

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar
(düzenlendi)

Aracım 4000 km'de şehir içi son sıfırlamadan sonra 7,4 lt. altına düşmedi ve sabitledi orda ister agresif kullanım ister sakin fark etmiyor.

tarihinde Rıfat Hasar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

2013 1.6 TDCI Grand C-Max 3000 km'de

tüketim ortalaması 7.2 lt/100km  her gün sabah akşam köprü trafiğine giriyorum.

yalnız ufak bir oyun yapıyorum sabahları köprüye varana kadar ve akşam köprü çıkışında yolu boş bulduğum an CC'yi açıp öyle gidiyorum. EDS li bölgelerde hız sınırı 70 e ayarlayıp öyle gidiyorum. normal sürüştede hep 1500 devirde sürmeye çalışıp vitesi ona göre değiştiriyorum. sürüş yardımından kontrol ettiğimde ileri eko sürücü gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Aktaş

2011 Grand C-Max TDCİ 46000 de. (2. el 10 gün önce aldım..)

Evden İşe gidiş geliş  15 Km. yapıyorum.  az trafikle ev- iş arası 15-30 dk arası sürüyor

Tüketim ortalaması 7,8 ile 8/100km arası

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...