İçeriğe Yönlendir

C - Max II - Tdci Yakıt Tüketimi

Guest Erc

Recommended Posts

Erkam Elma

Ağustos ayında mini bir karadeniz gezisi yaptım.Manisa dan yola çıktım.Amasya-Samsun-Siinop güzelgahında olmuştur.4000 km yol yaptım.930 tl mazot yakmışım.Ortalama hızım 99 km/saat olmuş .Ortalam yakıtım 5,3 lt/100 km olmuş.Araç tam dolu (6 kişi) klima devamlı açık

İyi bir tüketim olmuş aynı güzergahta Balikesirden hareketle 3000 km yaptım 5 kişi bagaj dolu 120 cc sabit olarak 26 krş tükettik

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Karadağ

Tek başıma yolculuk etmek zorunda kaldım ilk defa ve gerçek anlamda test ettim.4.1 i gördüm 100 km.onda ne varki demeyin arabam benzinli.130 km hızda da 5,2 yi yakaladım.Herkese kazasız keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tek başıma yolculuk etmek zorunda kaldım ilk defa ve gerçek anlamda test ettim.4.1 i gördüm 100 km.onda ne varki demeyin arabam benzinli.130 km hızda da 5,2 yi yakaladım.Herkese kazasız keyifli sürüşler.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Serkan Aydemir

merhaba arkadaşlar geçen hafta focus 3 dizel 95 hp aracımı verip c max 115  dizel araç aldım.yakıt tüketimi şiçi focusta 5,2 iken ,cmax (bakımını yeni yaptırdım) te 6,6 nın altına düşüremiyorum.kullanılan hız ve yol aynı.bir haftada sıcaklıklarda baya düşüş var bunun etkisi olabilir ama bu kadar olmamalı diye düşünüyorum sizce normalmi.

Yorum bağlantısı
Volkan Karaçor

merhaba arkadaşlar geçen hafta focus 3 dizel 95 hp aracımı verip c max 115  dizel araç aldım.yakıt tüketimi şiçi focusta 5,2 iken ,cmax (bakımını yeni yaptırdım) te 6,6 nın altına düşüremiyorum.kullanılan hız ve yol aynı.bir haftada sıcaklıklarda baya düşüş var bunun etkisi olabilir ama bu kadar olmamalı diye düşünüyorum sizce normalmi.

Serkan Hocam öncelikle aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Araçlar arasındaki farktan anlamam ama bir yıllık C-Max kullanıcısı olarak bana biraz fazla geldi. Tabi güzergahınız genelde nasıldır bilmiyorum. Yani dur kalk çok yapıyor musunuz? Ben günlük 50 km yol yapıyorum genelde TRAFİKSİZ yol, bu aralar 6.0 lt civarında geziniyor. Yazın 5,6 civarı havalar biraz soğuyunca 6.0 gibi.

Tabi en başta kullanım tarzınızda önemli. Mesela ben bu aralar biraz daha fazla basmaya başladım, tabi bu da yakıta yansıdı :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Ortalama hızda önemli. Ama tüketim normal.. Bende ortalamam 19 km/h iken 6,5-7 arası görteriyordu..

Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

Serkan bey, grand c-max'te benim ortalama 7.46 ise sizin 6,6 normal bence.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

merhaba arkadaşlar geçen hafta focus 3 dizel 95 hp aracımı verip c max 115 dizel araç aldım.yakıt tüketimi şiçi focusta 5,2 iken ,cmax (bakımını yeni yaptırdım) te 6,6 nın altına düşüremiyorum.kullanılan hız ve yol aynı.bir haftada sıcaklıklarda baya düşüş var bunun etkisi olabilir ama bu kadar olmamalı diye düşünüyorum sizce normalmi.

Bizdede öyleydi 6.5lt'de aldık arabayi. Ancak en fazla 6.3'e düşürebildik. Köye giderken sifirladik hepsini sonra 3.9'a düştü. Yaz nedeniyle hep klima açık olduğundan şimdi 5.9lt :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gürkan Çakıroğlu

İstanbul şehiriçi kullanım,

Bir kaç kez yoğun köprü trafiği ama genellikle rahat trafik 112 tl / 447 km = 0.25 kuruş/km

1 lt = 4,20 tl

Yakıt sarfiyat göstergem 6.0 gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

6.8 ortalamam yalniz 38 lt = 180 tl civari ile 550 km şehir içi kullanım ev ile ış arasi 8 km motor ısınana kadar varmış oluyorum ama fordum beni eco şampiyon yapmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Oğuz
(düzenlendi)

Arkadaşlar,

Yol bilgisayarının verdiği yakıt tüketim değerleri gerçek tüketime uyuyor mu? Depoyu tam doldurarak test eden oldu mu aranızda?

(Daha önce konuşulduysa bu konu kusura bakmayın)

Yaklaşık 500 km kullandık aracımızı. Yol bilgisayarına göre bizim tüketim 5.0 L/100km (karışık, ortalama hız 55 civarı)

Ali Oğuz

tarihinde Ali Oğuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan
(düzenlendi)

Ali bey ben yol bilgisayarı haricinde aCar android uygulamasi ilede takip ediyorum aldığım mazot ve yaptığım km'ye göre. yol bilgisayarı ile 0.2 0.3 litre civarında bir fark var büyük oranda tutuyor ya da tutması lazım diyeyim.

Bu arada ilk arabamdan beri hep yakıt ışığı yanar ve depoyu fullerim o şekilde kontrol ederim tüketimi.

tarihinde ilhan Gülcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Oğuz

Ali bey ben yol bilgisayarı haricinde aCar android uygulamasi ilede takip ediyorum aldığım mazot ve yaptığım km'ye göre. yol bilgisayarı ile 0.2 0.3 litre civarında bir fark var büyük oranda tutuyor ya da tutması lazım diyeyim.

Bu arada ilk arabamdan beri hep yakıt ışığı yanar ve depoyu fullerim o şekilde kontrol ederim tüketimi.

Cevap için teşekkürler İlhan Bey,

Bu arada ben de üst üste 2 defa depoyu tam doldurup karşılaştırdım. Tüketim pompaya göre 5.3, yol bilgisayarına göre 5.1. Yani sizin dediğiniz gibi.

Ali Oğuz

Yorum bağlantısı
Serkan Aydemir

araca yeni yazılım yüklettim hep yığılma sorunu kalktı hemde yakıt düştü.şu an kar lastikleri ile 6-6.3 arası ş içi tüketimim var.ortalama hız 33 km.121 tl ile toplam yol 487 km  yol yaptım.yakıt 4,18 tl .yol bilgisayarı 6,3 gösterdi aldığım yakıt litre bazında100/ 5,99 litre.km 25 kuruş ve sivastayım sıcaklıklar baya düşük.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
habib özboyacı

2012 c max 1.6 tdci 115 ps titanium x aracım 22500 km de gecen hafta bakıma girdim girerken cok yaktıgından şikayetci oldugumu yazdırdım bakım zamanı gelmiş dediler filitreler felan dolmuştur genel sebebi bu ve yeni yazılım geldi vs göz dolduran ikna edici kelimelerle bakıma aldılar 3 saat sonra teslim aldım sordugumda artık eskisi kadar fazla yakmayacagını söylediler 15 gündür havalar aynı soguklukta gidiyor çorumda.. bakımdan önceki hafta çalıştırma bekleme sürelerini cep telefonuma kaydettim işe gidiş gelişlerde aynı yolu kullandım bakımdan önceki haftamla sonraki haftamın km si hemen hemen aynı videoları incelediğimde ise sonuçda değişmeyen tek şey yakıt oldu.hatta yağı değişirken bi ara aracın yanına gittim sohbet ederken seminerlerde müşteriye bakım aralarında hava filitresini her 7 binde bir değiştirin diye uyarıda bulunmuşlar üst düzey seminer veren yöneticiler .ben bizzat gözümle gördümki bana yakıt acısından hiçbir faydası olmadı bakımın senesi doldugu için garantisi bozulmasın diye mecbur gittim asıl degişim 30 bindeydi sonuc 2 hafta bakımsız ve bakımlı hali arasında yakıtta oynama olmadı illaki motor kısmında gereklidir yağın değişmesi ona bi itirazım yok bakımı yapan hasan usta sende bu siteye üye imişin umarım görürsün bu yazdıklarımı....bir konu daha anlatmak istiyorum bakım için aradıgım evlüce ford yetkili bayii bakım 480 dedi yakıt filitresini çıkartın dedim 370 e düştüler yapılan işlemler castrol 5w 30 magnatec profossionel yag 3,60 lt yag filitresi ve hava filitresi sonra amasyayı aradım aynı ürünler için 240 tl dediler tekrar corum evlüceyi aradım biz bi çalışma yapalım size dönelim dediler 10 dakika sonra arayıp 300 tl olur ama nakit olur dediler.corum amasya arası 100 km gidiş geliş yakıtı hesaplarsam 50 60 tl yakarım aynı hesaba gelecek diye burda yaptırdım zaten onlarda bu olayı düşünmüşler zaten .daha sonra randevu alıp gittim baska bi görevli vardı durumu anlattım indirim yapacagını söyledi ferhat bey dedim  oda 288 tl cıkarttı tamam dedim arac bakımdan cıkınca diğer telefonda konustugum kişiye bilgi vermiş oda biz 300 tl ye anlastık deyince faturayı 300 e tamamlamak için ekstradan faturaya eklediği sıvı katı atık bedeli ve sarf ve arac hizmeti diye 12 liralık bişeyler eklemiş 300 e tamamlamış.itirazımı iğneleyici yapınca o zaman bu paraya vısa taksit yapalım dediler 7 taksit yaptılar bende sesimi cıkartmadım.birde ford otosanın bakım yaptıran müşterilerine gönderdiği kışlık bakım seti (yağmur kaydırıcı bugu önleyici vs) malzemeyi istediğimde elimizde kalmadı zaten size cok indirim yaptık onu veremeyiz gibi kelimeler kullandılar.o anda önemsemedim 15-- 20 liralık bişeydir diye.. fakat şimdi düşündüğümde onlar 12 tl nin peşine düşüyorsa bende hakkım olan kışlık bakım setinin peşine düşecegim corum evlüceden bunu okuyan varsa duysunlar vermediğiniz takdirde müşteri şikayet formu oluşturacagım bilginiz olsun.herkese kazasız günler dilerim....

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Erkan Can

Merhabalar, Antalya şehir içi trafiğinde, 1.-2.-3. çok nadir 4. vites kullanıyorum. Ortalama hız 19 Km/sa ortalama yakıt 6,7 lt.. kısa mesafeli kullanım.(en uzun mesafe 7-8 Km gibi) . Bana göre normal görünüyor(her ne kadar şehir içi fabrika verisi 5,4 lt olsa da) ne düşünür değerli forum arkadaşları, bir de aracım 2011 model, yazılım güncellemesi hiç yapılmamış, aynı zaman da yoncalarda yok :((   yazılımı güncelletmem daha iyi olacak mıdır, yeni yazılımla benimde yoncalarım olacak mı? 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker PINAR

8 mayıs 2015 günü Balıkesir den Manisa ya döndüm.150 km yol yaptım.Aracım 2012 tdci titanyum x paket 28000 km de.Yola çıkmadan önce lastik basınçlarını arttırdım.Ön lere 37 ps arka 40 psi hava bastım.Depoyu shell den doldurdum.Tek başıma yola çıktım.Hızım 90 km/h geçmedim.Ortalama hızım 70 km olmuş.Gerçi yol hiç bitmicekmiş gibi geldi.İnanılmaz yakıt değeri yakaladı Yol bilgisayarı 100 km 3,4 lt yakıt değeri gösterdi.Bunu paylaşmak istedim

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Değer çok güzel. Aynı yolu dönerken değerler nasıl peki? Manisadan Balıkesir e giderken yol daha dik. Dönüş değerleri daha yüksek olacaktır. Bir de yb değerleri mi pompa değerleri mi paylaştığınız?

Yorum bağlantısı
İlker PINAR

Değer çok güzel. Aynı yolu dönerken değerler nasıl peki? Manisadan Balıkesir e giderken yol daha dik. Dönüş değerleri daha yüksek olacaktır. Bir de yb değerleri mi pompa değerleri mi paylaştığınız?

Bu değer yol bilgisayarının değeri.Tekrar yakıt almadım.Balıkesir in rakım değeri 150 metre Manisa nın rakım değeri 50 metre.Yol kaymak asvalt denecek türden.Yolun büyük bir kısmı düz.Çok az inişli ve çıkışlı yerler mevcut.Tekrar Balıkesire yakın zamanda dönüş yapmıcam.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halit Bebek

Ankara Trabzon 750 km - Ortalama tüketim 5.2 - Klima yer yer açık - Yolcu 1 - Bagaj yok -  Ortalama hız 99 - Genel olarak 100-120 bandında hızlar

Trabzon Ankara 750 km - Ortalama tüketim 5.7 - Klima yer yer açık - Yolcu 3 - Bagaj 3te bir seviyede - Ortalama hız 105 - Genel olarak 110-130 bandında hızlar

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halit Bebek

Port Bagajlı ve Bisiklet Taşıyıcılı Kullanımdaki Tüketim bilgilerimi buraya da taşıyorum...

Ankara Trabzon 750 km - Ortalama tüketim 5.9 - Klima  açık - Yolcu 2 - Bagaj full ve Port yarım dolu-Bisiklet yok - Genel olarak 100-120 bandında hızlar / Km başına tüketim / Mazot 3.69 TL-lt'den 21,7 Kuruş

Trabzon Ankara 750 km - Ortalama tüketim 6.4 - Klima  açık - Yolcu 4 (2 Yetişkin+2Çocuk) - Bagaj, Port full ve Bisiklet var - Genel olarak 100-120 bandında hızlar/ Km başına tüketim / Mazot 3.69 TL-lt'den 23,6 Kuruş

Güç, hacim , konfor ve ekonomi...

52dd4558edabaff030dacde11b425252.jpg

Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

Halit bey sizi gördüm aklıma geldi, bende sizin konuda yazmıştım burayada yazmış olayım.  :)

Gidiş dönüş toplam 1352 km (60-70 km si istanbul içi olmak üzere) yakıt tüketim ortalaması 6,72 lt/100 km oldu 4 yetişkin 2 çocuk olmak üzere arabanın 6 koltuğunun kullanıldığı , full klima açık gidip gelinen, ciddi rampa çıkışlarının olduğu bir güzergahta gidip geldim. ortalama hızımın 100 km/sa. altına düştüğünü sanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

2013 model Cmax 1.6 tdci 5 koltuk. 2 yetişkin 2 çocuk bagaj tam dolu Çayeli-Samsun(Sahil yolu) 458 km yolu 91 TL ye geldim. Mazot 3.82 TL. Yol bilgisayarı göstergesi 5.5 LT ortalama hız 69 Km. Araç 12000 Km civarı. Klima son 100 km civarı açıktı. Çok mu yaktım. Ancak araca hiç basmadım desem yeridir. yer yer 70-80 şehir dışı 90-100 yaparak sakin geldim. 

Acaba km si yükseldikçe daha düşer mi?Şu anda 13000 Km civarında.

Yorum bağlantısı

2013 model Cmax 1.6 tdci 5 koltuk. 2 yetişkin 2 çocuk bagaj tam dolu Çayeli-Samsun(Sahil yolu) 458 km yolu 91 TL ye geldim. Mazot 3.82 TL. Yol bilgisayarı göstergesi 5.5 LT ortalama hız 69 Km. Araç 12000 Km civarı. Klima son 100 km civarı açıktı. Çok mu yaktım. Ancak araca hiç basmadım desem yeridir. yer yer 70-80 şehir dışı 90-100 yaparak sakin geldim. 

Yaklaşık Km başı 20 krş ediyor. Gayet normal bir rakam bence..

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Fedai merhaba,

Gayet uygun yakmış, daha aşağı düşeceğini zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...