İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

Doğan Aksu

Aracım (2006 C max ghia) 1 gün sağnak yağmurun altında kaldı. Bu gün ön sağ paspası kaldırdığımda altında su biriktiğini gördüm aracın camları kapalı lastikleri iyi durumda buraya su nereden gelmiş olabilir?

Yorum bağlantısı
Kaan Aydın
(düzenlendi)

Ayaklara üflemek için olan kalorifer bölümünden içeriye sızmış oluyor genelde... Sebebi de genelde tahliye kanalının tıkanıp/yeterli gelmeyip suyun kalorifer kanalına taşması...

tarihinde Kaan Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Acar

merhaba daha önce ön cam değiştimi eğer değiştiğse oradadi polen filitresinin olduğu yerde conta tam yapışmamıştır muhtemelen

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Tahliye kanalı tıkanıklığı benimde aklıma geldi ama nereden açıp ulaşabileceğimi bilmiyorum.Eski aracımda akünün üstündeki ızgarayı lastiklerini sökerek boydan boya kaldırınca her iki ön tekerin üzerindeki kanallara ulaşılıyordu. Ama bunda nasıl olduğunu bilmiyorum.İşin gerçeği açmayada cesaret edemedim.Tahliye kanallarına nasıl ulaşabileceğimi bilen bir arkadaş var mı?

Mustafa Hocam bildiğim kadarıyla araçta hiç cam değişimi yapılmamış.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Aracın içinde biriken su kurumayınca ben bir bezle kurutayım dedim. Paspası kaldırınca alttaki halıfleksin kapıdan tarafına el girecek kadar bir açıklık bırakmışlar oradan bezi sokarak suyunu almaya çalıştım: Sanırım bir bardaktan fazla su çıkarmışımdır ama hala bitiremedim. Vazgeçtim artık servise götürmeyi düşünüyorum. Bu su polen filitresine zarar vermiş olabilir mi? Filitreyi daha yeni değişmiştim.

Yorum bağlantısı
İbrahim Erdal

Aynı olay benim arabamdada yaşandı. Klima tahliye hortumu tıkalıymış, Servis te hemen açıp üflediler. Sorun halloldu.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Dün servise gittim. Önce seviste bakıldı, sonra servisin kaporta bölümüne gönderildim. Kaporta tekrar oto elektriğe gönderdi. elektrikçi aracın önü komple sökülecek diyerek kaportaya tekrar gönderdi. Çıkacak fatura beni korkuttuğu için fiyat dahi soramadan ayrıldım.

İbrahim hocam bu sözünü ettiğiniz klima tahliye hortumu nerede? :biggrin::):D

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Emin değilim ama sanırım gaz petalının üstündeymiş.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğan Aksu

Yağan son yağmurdan sonra sunroof su tahliye kanallarının tıkalı olduğu ve suyu oradan aldığı kesinleşti. Bu tahliye hortumlarını nasıl temizleyebilirim? Bu arada aracın önünü söktüm taktım orada bir tıkanıklık olmadığı kesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Lifte alıp ön göğse alttan bakmalı

Tam olarak anlayamadım aracın altından mı bakılacak?

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Bu gün sunroofu açıp kenarından biraz su döktüm su olduğu gibi kapının üst çıtasının altından arabanın içine aktı sanırım sunroof hortumu delinmiş tavanın sağ ön tarafını biraz araladım hortumun takıldığı yere ulaşamadım inşallah müsait bir zamanda tekrar uğraşacam.

Yorum bağlantısı
İbrahim Erdal

Doğan Bey, sizin su problemi anlaşıldığı kadariyle, sunroof tan geliyor. Ancak benim arabada klima hortumunda idi. Aracın sağ ön tarafında müzik sisteminin olduğu kısmın alt tarafındaki yere usta elini uzattı hortumu çıkarttı ve üfledi. Sorun düzeldi. şimdi su derdi yok. Mini operasyon olduğu için para da vermemiştim. C max in polen filtresi tam dert bir yerde. İlk önce gaz pedalı sökülüyor. Sonra iki adet vida sökülüyor. Kapak alınınca filtre yan olarak dışarı alınıyor. Sonra yenisiyle değiştirilip. Montaj yapılıyor. Berbat bir yere koymuşlar. Değişmesi zaman alıyor. Ama gerekli, felaket şekilde kirlenmişti.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Teşekkürler İbrahim Bey, dediğiniz gibi benim sorun sunrooftan kaynaklanıyor.tavan döşemesinin kenarını hafifçe açtım ama yetmedi daha fazla açmak gerekiyor ama onada cesaret edemiyorum. Bu işi serviste değilde dışarıda yapmak istersek kime gütürmek lazım. Oto elektrik mi, kaporta mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Su hortumu çıkışı tıkalı ise, içerde birikir, ilave olarak zamanla hortum içerde kırılma yapar ve bu genelde ön direk civarında olur, ön direk kaplamasını sökerseniz, orada boruyu görüyor olmanız lazım, ihtiyaç halinde kaportacıya baktırın, sökme takmaya daha yatkındınlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ferhat Genç

Su alma problemini ben de yaşadım. Sunroofu tamamen açtığınız zaman tam köşelerde suyun gitmesi için 1 er adet delik var. Soldaki deliğe su döktüm sol çamurlugun ordan su aktı. Sağdaki deliğe su döktüğümde su sunroofun orda bekledi çamurluktan çıkmadı. Sonra ince uzun bir kablo bulup o delikten 1-2m metre kadar soktum bu şekilde temizledim. Sonra test etmek için sağ deliğe tekrar su döktüm, su sağ çamurluğun ordan akmaya başladı, yani tahliyeyi açmış oldum. Fakat hala sağ ön paspas ara ara ıslanıyor. Nerden geldiğini tespit edemedim. Klima tahliyesi demiş bir arkadaşımız ondan kaynaklanıyr olabilir.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Su alma problemini ben de yaşadım. Sunroofu tamamen açtığınız zaman tam köşelerde suyun gitmesi için 1 er adet delik var. Soldaki deliğe su döktüm sol çamurlugun ordan su aktı. Sağdaki deliğe su döktüğümde su sunroofun orda bekledi çamurluktan çıkmadı. Sonra ince uzun bir kablo bulup o delikten 1-2m metre kadar soktum bu şekilde temizledim. Sonra test etmek için sağ deliğe tekrar su döktüm, su sağ çamurluğun ordan akmaya başladı, yani tahliyeyi açmış oldum. Fakat hala sağ ön paspas ara ara ıslanıyor. Nerden geldiğini tespit edemedim. Klima tahliyesi demiş bir arkadaşımız ondan kaynaklanıyr olabilir.

Ben Palio da yaşamıştım.

Cam değişimi sonucu oluşmuştu, orjinal cam yerine yan sanayı takmışlar,,, bombe kurtarmadığı için (cam ve fitil boşluğu arasından kapı içine muhakkak su alır, bu normaldir) bu içeri giren su fazla oluyormuş... kapı altındaki tahliyeler de tıkalı olduğu için kapı döşemesi arasından araba içine su alma olayı yaşamıştım.... siz debuna dikkat edin!

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

bir kaç gün daha geçsin bakıcam belki hala eskiden kalan su kurumamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Tahminimce benden öneceki sahibi oluşan tıkanıklığı gidermek için telle açmayı denemiş. Telde su tahliye borusunu delmiş yada yerinden çıkarmış. Sanroofu açıp kanala su dökünce su olduğu gibi içeri girdi. İzlediği yol tavan ön kısmının sağ tarafından sağ kapı üstü çıtası çıtadan boydan boya geçtikten sonra kapı altından paspasa akıyor.İnşallah yarın servise götürecem orada fazla fiyat verirlerse başımızın çaresine bakacaz artık.

Bir sorumda bunların sadece ön tarafında mı tahliye hortumu var? Sanroofun arka tarafındada tahliye hortumu var mı? Yani tahliye hortumları 4 tane mi?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Hocam geçmiş olsun, bencede servise veya bu işten iyi anlıyan birine gösterin, başka yerlere zarar vermesinler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Hocam geçmiş olsun, bencede servise veya bu işten iyi anlıyan birine gösterin, başka yerlere zarar vermesinler.

Sizinle aynı fikirdeyim.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu
(düzenlendi)

Aracı dün servise götürdüm yoğun oldukları için bir gün sonra yapabileceklerini söylediler. Bu gün çiziklere yapılacak rütuş boyası hariç herşey tamamlanmıştı.

Yapılanlar: Tavan yarıya kadar döşemesi sökülerek su kaçıran tahliye hortumları onarıldı. Bir kaç yerindeki kırıklar onarıldı, sunroof perde lastiği eksikti takıldı, Tampon ve araç boyasındaki çizikler düzeltildi. sadece perde lastiğine 60 lira parça parası verdim 100 lirada işçilik aldılar. Toplamda 160 liraya hallettik. 4 taksitte yaptılar. Yarın arabamı alacam inşallah. Eminim dışarıda bu işleri çok daha fazlaya yaptırırdım.

tarihinde Doğan Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

iyi günler bende de 2004 c-max var ve aynı sorunu sol ön paspas altında yaşıyorum.sunroof tahliye kanalını açtık ama hala su birikintisi gitmedi.daha önce gösterdiğimiz bi yerde kaloriferden kaynaklı bir sorun olduğunu söylediler.bunun içinde ön konsolun tamamen sökülmesi gerekiyormuş.büyük bir işçilik gerektirdiği için vazgeçmiştim.bu su birikintisi daha büyük sorunlara yol açar mı ilerde?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Paslanma, koku, bakteri üremesi gibi sorunlara sebep olur...

Muhtemelen klima tahliyesi tıkalıdır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...