İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

Tamer Yıldırım
(düzenlendi)

Yerdeki keçeleri kaldır ,tabandaki suyu kurula sonra soketlerin tam altına peçete koy ve sunroofun sağından suyu dök bakalım ıslanıyor mu..Sonra gel burada haklıymışsın de :)

:) döşemeyi kurutup, kapattım abi. Ilk müsait zamanda tekrar açıp dediğini denicem. İnşallah haklısındır da, sorunu bulmuş oluruz. Peçetenin resminide çekip koyarım :D

tarihinde Tamer Yıldırım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

:) döşemeyi kurutup, kapattım abi. Ilk müsait zamanda tekrar açıp dediğini denicem. İnşallah haklısındır da, sorunu bulmuş oluruz. Peçetenin resminide çekip koyarım :D

Nasıl kuruttun öyle hemen.Saç kurutma +artı güneş 5 günde kurutabildim anca..Kuruttuğunu sanıyor olmayasın  ;)

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Abi 2 gündür camlar, sunroof hafif açık bırakıyorum döşeme açık şekilde. 30 ar dakkadan 1 saatte fön tuttum. Zaten aşırı bir ıslaklık yoktu. Kurudu diye bugün fotolayıp kapattım ama inş. Islaklık kalmamıştır, şuan koku yok.

Yorum bağlantısı

Nasıl kuruttun öyle hemen.Saç kurutma +artı güneş 5 günde kurutabildim anca..Kuruttuğunu sanıyor olmayasın ;)

Keçe kuramaz.. Özel makine yada 2-3 gün aşırı güneş olması lazım. Benimkini 3 günde anca kuruttular..
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Abi 2 gündür camlar, sunroof hafif açık bırakıyorum döşeme açık şekilde. 30 ar dakkadan 1 saatte fön tuttum. Zaten aşırı bir ıslaklık yoktu. Kurudu diye bugün fotolayıp kapattım ama inş. Islaklık kalmamıştır, şuan koku yok.

Koku yapacak kadar ıslandıysa yüzeysel kurutmuşsundur .Yarın  keçeleri kaldırıp  sık bakalım çıkan suyla banyo yapılabilir mi.. :)

Keçe kuramaz.. Özel makine yada 2-3 gün aşırı güneş olması lazım. Benimkini 3 günde anca kuruttular..

Yerinden çıkartırsan  2-3 günde belki yerinde olunca mümkün değil kurumaz..

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Koku yapacak kadar ıslandıysa yüzeysel kurutmuşsundur .Yarın  keçeleri kaldırıp  sık bakalım çıkan suyla banyo yapılabilir mi.. :)

Yerinden çıkartırsan  2-3 günde belki yerinde olunca mümkün değil kurumaz..

Abi 2-3 gün arabayla işim var, döşemeyide kurumuş görünce kapattım. Malum genç adamız, öyle aracın yarısı sökük dolaşılmıyo :D :D ama siz böyle diyince de döşemeyi bian önce tekrar sökmek farz oldu :) Hayırlısı bakalım ne çıkacak.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tamer Yıldırım

Boş zaman bulduk, yine giriştim arabaya. Bu sefer ne var ne yok söktüm su alma sorunu yüzünden ama bu sefer biraz çuvalladım. Sunroof tahliyesini kontrol edeyim derken yanlışlıkla yerinden çıkardım ve geri takamadım. tahliye borusunun gidiş yoluna her yolu denememe rağmen ulaşamadım. Araba şuan darmadağan durumda fikri olan birileri varsa esirgemesin. :( İşin tuhaf tarafı bukadar yeri söktüm dağıttım ama tahliye borusunda kaçak yok. yukardan döktüğüm su direk şarıl şarıl borunun ucundan çıkıyor. Suyunda nerden geldiğini hala bulmuş değilim.

Islak olan bölge döşemenin altındaki 2 keçenin birleştiği yer.

tbFMEDT.jpg

Beyaz ucu L şeklindeki hortum tahliye hortumu, L şeklindeki ucu kaportadan dışarı çıkan kısmı. 

X3A5U0d.jpg

Torpidoyu dahi söktüm ama arkası kapalı kece çıkmıyor. Bir türlü şaseye geçiş bulamadım.

QSI7f5k.jpg

Tahliyenin L şeklindeki ucunun dışarıya çıktığı yer. 

etdBcHj.jpg

Sağdaki camın dibindeki kara delikte tavandan gelip aşağıya inen tahliye hortumunun kaportaya gittiği çıkış. O çıkışın arkasına birtürlü ulaşamadım. Ön tekeri dahi söküp davlunbaz plastiğini söktüm ama ulaşamadım. 

3jtDpPL.jpg

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Malesef oraya ulaşmak için kaportayı kesmen lazım sanırım tasarım hatası var Tamer..Tahliyenin ucundaki L tahliyeyi çıkartıp 30 cm civarı ek yap sonra bir çelik tel kılavuz yapıp çıkış deliğinden çıkart sonra fazlalığı kesip L parçayı tak..

Sunroof açık haldeyken sağ taraftaki gidere su dökerek tahliyede kaçak olmadığını test etmeyi unutma..Aynı tarafta benimde su toplanıyordu, L parça çıkmıştı ve su aşağıdaki mavi soketlerin üzerinden içeri giriyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Malesef oraya ulaşmak için kaportayı kesmen lazım sanırım tasarım hatası var Tamer..Tahliyenin ucundaki L tahliyeyi çıkartıp 30 cm civarı ek yap sonra bir çelik tel kılavuz yapıp çıkış deliğinden çıkart sonra fazlalığı kesip L parçayı tak..

Sunroof açık haldeyken sağ taraftaki gidere su dökerek tahliyede kaçak olmadığını test etmeyi unutma..Aynı tarafta benimde su toplanıyordu, L parça çıkmıştı ve su aşağıdaki mavi soketlerin üzerinden içeri giriyordu

Sağol Abdurrahman abi, dediğini bir deneyim. Yukardan tahliye hortumunu salınca dışarıdaki çıkış deliğinden göremiyorum ama kablo uzun olursa belki delikten çıkartabilirim dediğin gibi. O kadar bunalttıki abi beni çamurluğu sökecektim azkalsın.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun Tamer. Kelebek camı, kapıyı ve torpidoyu söktüm demişti usta oraya ulaşabilmek için. Kelebek camı da dene istersen.. Bu arada koltuğu sökmek kolay. Rahat çalışabilmek adına bence onuda sök., alan genişlesin. Abdurrahman abimin dediği gibi tasarım gerçekten hatalı. Usta çok küfür etti sökerken. Benim o L şeklindeki çıkışları iptal etmiş usta. Direk hortumu salmış oradan. Komple hortumları yenilemişti. Ulaşabilirsem ustaya nasıl yaptığını sorarım kardeşim..

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Geçmiş olsun Tamer. Kelebek camı, kapıyı ve torpidoyu söktüm demişti usta oraya ulaşabilmek için. Kelebek camı da dene istersen.. Bu arada koltuğu sökmek kolay. Rahat çalışabilmek adına bence onuda sök., alan genişlesin. Abdurrahman abimin dediği gibi tasarım gerçekten hatalı. Usta çok küfür etti sökerken. Benim o L şeklindeki çıkışları iptal etmiş usta. Direk hortumu salmış oradan. Komple hortumları yenilemişti. Ulaşabilirsem ustaya nasıl yaptığını sorarım kardeşim..

Teşekkür ederim Kerem abi, kelebek camının alttaki bitiş hizası torpidodaki kanalın giriş yeriyle aynı gibi duruyo. Aklıma geldi aslında ama silikonla yapışık sanırım o yüzden sökmedim. Telle kesip çıkarmak gerekir herhalde. Yinede son çare olarak sökerim. Ön koltuğunda hava yastığı olduğu için soketi çıkarınca hata falan verir diye sökmedim. Sonra bide arıza kodu sildirme işi çıkmasın diye. İşten güçten bakamadım şimdilik hafta sonu bidaha girişecem bakalım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Batın Kırat

Ön koltuğunda hava yastığı olduğu için soketi çıkarınca hata falan verir diye sökmedim. Sonra bide arıza kodu sildirme işi çıkmasın diye. İşten güçten bakamadım şimdilik hafta sonu bidaha girişecem bakalım.

Hocam ön koltukların her ikisinide sökebilirsin sorun yok. air bag soketleri sökülüp takıldığında herhangi bir arıza kodu vermiyor, ben her yaz koltukların hepsini söker dışarıda yıkarım arıza kaodu ile karşılaşmadım. bilginize.

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Hocam ön koltukların her ikisinide sökebilirsin sorun yok. air bag soketleri sökülüp takıldığında herhangi bir arıza kodu vermiyor, ben her yaz koltukların hepsini söker dışarıda yıkarım arıza kaodu ile karşılaşmadım. bilginize.

Eyvallah hocam, bilgi icin sağol. Ben birşeyi söktüğümde genelde belli bir süre sökük kaldığı için, koltuklara dokunmamakta fayda var. Hiç değilse bu haliyle idareten gezebiliyoruz. Koltuklarında sökersem en az 2 hafta takamayabilirim. :)

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Tamer bey iyi akşmlar.benim araçtada aynı sorun vardı.sanruf tahliye hortumunun çıkışı içeriye kaçmıştı.erzincan serviste usta sağ ön kapıyı söküp elektirik tesisatının boşluğundan içeri kaçan ucu telle dışarı çekti.iç döşemelerden ulaşma şansınız yok.kapı sökülecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Tamer bey iyi akşmlar.benim araçtada aynı sorun vardı.sanruf tahliye hortumunun çıkışı içeriye kaçmıştı.erzincan serviste usta sağ ön kapıyı söküp elektirik tesisatının boşluğundan içeri kaçan ucu telle dışarı çekti.iç döşemelerden ulaşma şansınız yok.kapı sökülecek.

Kapıyı sökme işi sadece tahliyenin çıktığı deliğe rahat ulaşmak için olabilir ancak tahliye hortumunun, çamurluğun içinden geçen tarafına ulaşmak için bir fayda sağlamaz gibi geliyor. Şu sıralar işler nedeniyle vakit ayıramadım, öyle darmadağan duruyor. İlk fırsatta kablo kanalı çeker gibi susta ile deneyeceğim bakalım. Oda olmazsa çamurluktan başlicam kaportayı sökmeye :)

Yorum bağlantısı

Kapıyı sökme işi sadece tahliyenin çıktığı deliğe rahat ulaşmak için olabilir ancak tahliye hortumunun, çamurluğun içinden geçen tarafına ulaşmak için bir fayda sağlamaz gibi geliyor. Şu sıralar işler nedeniyle vakit ayıramadım, öyle darmadağan duruyor. İlk fırsatta kablo kanalı çeker gibi susta ile deneyeceğim bakalım. Oda olmazsa çamurluktan başlicam kaportayı sökmeye :)

Elini çabuk tut. Yağmurlar başlıyor.  ;) Olmadı buraya gel. Buradaki usta ile halledelim.  ;)

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Elini çabuk tut. Yağmurlar başlıyor.  ;) Olmadı buraya gel. Buradaki usta ile halledelim.  ;)

Abi ben senin oraya gelsem gelsem, kuzu çevirme yemeye gelirim. :D Yamur için geçici bi önlem aldım, tahliye girişini yukardan silikonladım şimdilik su aşağı inmediği için sıkınyı yok. Bu hafta sonu toparlicam inşallah.

Yorum bağlantısı

Abi ben senin oraya gelsem gelsem, kuzu çevirme yemeye gelirim. :D Yamur için geçici bi önlem aldım, tahliye girişini yukardan silikonladım şimdilik su aşağı inmediği için sıkınyı yok. Bu hafta sonu toparlicam inşallah.

:shok:  :unsure2: Vardır bir bildiğin ama su kanalı doldurup, taşıp, içeriye akmaz mı? Kanal yaklaşık 1 lt su alıyor. Sonrası kanal taşıp yine su içeriye giriyor. Ha diğer tahliye açıksa..  :yes:

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

:shok:  :unsure2: Vardır bir bildiğin ama su kanalı doldurup, taşıp, içeriye akmaz mı? Kanal yaklaşık 1 lt su alıyor. Sonrası kanal taşıp yine su içeriye giriyor. Ha diğer tahliye açıksa..  :yes:

Diğer 3 tahliye açık abi, sorunsuz suyu dışarıya atıyor. 2 hafta önce buralara baya bi yağdı sorun olmadı. Zaten çok fazla su sızmıyo sunroof camından.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Volkan Bozkaya

Arkadaşlar 2005 Model Ford Focus TDCİ C-Max sahibiyim. Sizlere bir sorum olacak: aracımın klimasını kısa ve uzun süreli farketmez, bir müddet kullandıktan sonra sağ taraftaki klima yoğuşma suyu tahliye hortumunun olduğu bölümün biraz daha ilerisinden yani tam dip kısımdan birkaç damla su geliyor. Gelen su miktarı etrafı çok ıslatacak veya çok rahatsız edecek bir boyutta değil. Belki daha önceleri de vardı. Ancak ben yeni farketmiş de olabilirim. Aracın klima ve sunroof tahliye hortumları kontrol edildi. Ancak bir sorun olmadığı görüldü. Ayrıca bu durum aracı yıkatmama veya yağmur yağmasına da bağlı değil gibi görünüyor. Tahminimce suyun damladığı yer klima/kalorifer kazanında terleme/yoğuşmadan geliyor gibi. Zira suyun azar azar damladığı yerde nitekim tamda klima/kalorifer kazanı. Sizce bu durum normal mi ? Ne önerir veya tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar 2005 Model Ford Focus TDCİ C-Max sahibiyim. Sizlere bir sorum olacak: aracımın klimasını kısa ve uzun süreli farketmez, bir müddet kullandıktan sonra sağ taraftaki klima yoğuşma suyu tahliye hortumunun olduğu bölümün biraz daha ilerisinden yani tam dip kısımdan birkaç damla su geliyor. Gelen su miktarı etrafı çok ıslatacak veya çok rahatsız edecek bir boyutta değil. Belki daha önceleri de vardı. Ancak ben yeni farketmiş de olabilirim. Aracın klima ve sunroof tahliye hortumları kontrol edildi. Ancak bir sorun olmadığı görüldü. Ayrıca bu durum aracı yıkatmama veya yağmur yağmasına da bağlı değil gibi görünüyor. Tahminimce suyun damladığı yer klima/kalorifer kazanında terleme/yoğuşmadan geliyor gibi. Zira suyun azar azar damladığı yerde nitekim tamda klima/kalorifer kazanı. Sizce bu durum normal mi ? Ne önerir veya tavsiye edersiniz?

Normal değil. Klima yada terleme kazanı tahliyeleri tıkanmış olabilir. Uzun süreli çalıştırmada daha fazla su olacaktır. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Adem Altuntas

Arkadaşlar 2005 model Ford Focus  C-max sahibiyim Benim sorunda Volkan hocamla aynı sorun gibi gözüküyor..Sağ ön paspasın altı benimde ıslak  gelen su vites kolunun alt tarafından içeriye çok az bi şekilde damlıyor.Bu da kaç gündür beni rahatsız ediyor sıkıntılı bi iş gibi gözüküyor...Zaten bu iş çözülmezse arcın içi nem rutubet kokusu ile tabanları çürümeye kadar gidecek...Kendi izlenimlerime göre

*içeriye giren su antifirizli su değil temiz su*

*üst sanruf tahliyelenin girişlerini temizledim döktüğüm su sorunsuz bi şekilde dışarı atıyor.Orada herhangi bir sorun yok gibi...

*silecek altında ızgaranın içindeki tahliyelerde su tuttuğumda dışarı sağ sol davlumbazların içinden cıkıyoe..Orada yalnız sağ plastik kapağın ucu biraz kalkkıkmış onu yerine iyiçe oturttum.zaten ordan alması için ızgaranın içi baya bi göllenmesi lazım

*ön camda sanki hiç değişmemiş gibi orjinal ford'un kendi camı....

*ayrıyeten araca dışarıdan hortumla su tuttuk sanrufa ön cama içeriye bi su girme olmadı.

-yalnız sağ tarafta kilimanın tahliye borusunu çıkarıp içine üfledim gayet iyi hava gidiyor altşaseye bağlandığı yerede su tuttuk orada aracın alt tan dışarı akıyor...

-gelen su sanki klimanın kumanda düğmeleri yada teyip arkasından gibi..

-yalnız kılimayı açınca su girmeye damlamaya başlıyor ama aracı 3 gündür kılimayı calıştırmıyorum fakat hala su damlaması var.yalnız bu gün biraz azaldı artık

-klimanın yağ taliye hortumu yukarlardan yırtık var birazı içine birazı dışına gidiyor.

-            bu iş gibi başına gelen varsa yardımcı olursanız sevinirim bunu sevirsemi yaptırsak dışardamı yaptırılması lazım ön göğüs heralde komple acılacak gibi .

Aracı evimin önünde yokuş aşağıda koysam yokuş yukarıda koysam yinede su geliyor....ama kilimayı biraz daha kullanmayıp su kesilene kadar beklemeyi düşünüyorum ....

Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

Sorununuz büyük ihtimal Sunroof tahliyesi, benimde aynı şekilde arabayı yıkadığımda su girmemesine rağmen yağmur yağdığı zaman sağ ön paspasın altı ıslanıyor. Klima mı ? yoksa sunroof tahliyesi mi bu şekilde anlayabilirsiniz. Birde ben sunroofdaki sağ ön tahliyeyi silikonla geçici olarak kapattım ve sağ ön paspas o günden beri kuru ama geçici çözüm. İşim dolayısıyla müsait olamadığımdan ilgilenemedim, havaların iyi olduğu bir zaman tahlinin özellikle son noktadaki bağlantısını değiştirmeyi düşünüyorum. Bu arada benimde sunrooftan su dökünce aşağıdan şakır şakır akıyor ama yine de bir kısmı içeri giriyor, herhangi bir tıkanıklık yok. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serhat Demirtas

Arkadaşlar aracımin stepne koyduğumuz yer şu alıyor daha iki gün önce temizledim ve bugün tekrar tekrar almaya başladı neyden yapar nasıl olur ne olur yardım edin

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...