İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

Doğan Aksu

Sanrooftan su almıyor ama hala araç içindeki suyu kurutamadım. Bir kaportacı arkadaş kuruması için yaz sıcağını görmesi gerektiğini söyledi. Ama bana hala başka biryerlerden alıyormuş gibi geliyor yani kısaca yine servisin yolu göründü bana.

Yorum bağlantısı
Haydar Bakırcı-2

Ayaklara üflemek için olan kalorifer bölümünden içeriye sızmış oluyor genelde... Sebebi de genelde tahliye kanalının tıkanıp/yeterli gelmeyip suyun kalorifer kanalına taşması...

aynen +1 başımıza gelmişti 2008 de arada tahliye hortumlarını kontrol şart

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Sanrooftan su almıyor ama hala araç içindeki suyu kurutamadım. Bir kaportacı arkadaş kuruması için yaz sıcağını görmesi gerektiğini söyledi. Ama bana hala başka biryerlerden alıyormuş gibi geliyor yani kısaca yine servisin yolu göründü bana.

Arabanız yaza kadar çürür, zaten o kokuyla da yaşayamazsınız.

Benzer bir sorunu ben de yaşadım ama mesele alt klima çıkışı kaynaklıydı ve tahliye hortumu tıkanmış, temizledik dediler ve sorun çözüldü. Kurutmak içinse Sonax'a götürdüm, bir saate yakın sıcak hava tuttular ve kurudu. Fazla bekletmeyin derim.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Arabanız yaza kadar çürür, zaten o kokuyla da yaşayamazsınız.

Aman Mert Bey çürüme falan Ford'a yakışmaz ağzınızdan yel alsın :)

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Aman Mert Bey çürüme falan Ford'a yakışmaz ağzınızdan yel alsın :)

Allah korusun tabii ama o kadar nem bekletmeye gelmez :excl:

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Allah korusun tabii ama o kadar nem bekletmeye gelmez :excl:

Evet haklısınız.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Zeytin

Arkadaşlar bagaja su nerden girer.Stepnenin altı üstü her tarafı su,belkide 1 LT su çıktı, araba rutubet kokuyor güneş yok, ya yağmur var ya kar...Yani ağlasammı gülsemmi kafayı yeme noktasına geldim.Yağmur yağıyor ben arabadan su boşaltıyorum.Azcık güneş gördüm geçen gün arabayı döndüm güneşe açtım bagajı benim ford'ta bagajı açıklardan oldu artık.Allah rızası için bu su nerden veya nerelerden gelir?Bir bilen varsa ve çözüm üreten varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinicem yoksa bu durum araba sattırır(Ama yaptırıp da tabiiki veya tekrar etme durumu varsa).

Yorum bağlantısı

Paslanma, koku, bakteri üremesi gibi sorunlara sebep olur...

Muhtemelen klima tahliyesi tıkalıdır..

bugün randevu aldım servisten ön koltuk alt ve üst döşemelerin sökülüp kurulanıp su testine sokulup suyun geldiği yeri tespit edeceğiz dediler parça değişimsiz 400 tl ye mal olur dediler birde. bende sanayiye gittim orasıda aynı şeyleri söyledi ama fiyat daha uygun olacak tabi.ön cam değişmişti ordan olabilir dedi usta. yada sunroof kanallarından. artık haftaiçi hallolacak inşaallah.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Zeytin
(düzenlendi)

3 gündür durmadan yağmur, sulu kar, kar gökten düşen suyun haddi hesabı yok.Benimde aklım bagajda sanırım servisten başka çare yok.Ama iyi bir kaportacım var belki o çare olur ilk onun yanına gidicem.Bakalım tecrübelerimi paylaşıcam sizlerle.Çünkü sağ öndeki suyu forumdan öğrenmiştim zamanında.Valla her şekilde faydalanıyoruz forumdan.Kim düşündüyse çok iyi düşünmüş.Sahi merak ettim ilk kimin aklına geldi ve ne zaman yayına girdi bu forum?

tarihinde Hüseyin Zeytin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Aksu

Geçen cumartesi arabamı terar servise götürdüm. Aracın sanroof tahliye hortumunun ön kapı menteşelerinin yanından çıkan ucunun içeri kaçtığını buda kapı direğinin içinden paspas altına su göndermesine sebep olduğunu söylediler yaklaşık 20 dakikalık bir uğraşı ile ön sağ kapı söküldü ve hortumun ucu dışarı çıkarldı artık umarım sorun tamamen çözülmüştür.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Geçen cumartesi arabamı terar servise götürdüm. Aracın sanroof tahliye hortumunun ön kapı menteşelerinin yanından çıkan ucunun içeri kaçtığını buda kapı direğinin içinden paspas altına su göndermesine sebep olduğunu söylediler yaklaşık 20 dakikalık bir uğraşı ile ön sağ kapı söküldü ve hortumun ucu dışarı çıkarldı artık umarım sorun tamamen çözülmüştür.

Gecmiş olsun diyelim inşallah sorun hallolmuştur.Cmax ile keyfe devam :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

benim sorunum da doğan beyin sorunu ile aynı çıktı.ön çamurluk ve ön kapı arasından ucu dışarı çıkan tahliye hortumu içeri kaçmış ve olan su aracın içine birikmiş. alt ve üst döşemeler,ön koltuklar,ön iki kapı söküldü zemin kurutuldu hortumlar düzeltildi ve 200 tl ye bütün işlem halledildi.şimdi zeminde kuru içimde rahat.

tarihinde Eren Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Eren Bey sorununuzun çözülmesine sevindim. Bu gün hafif bir yağmur vardı tahliye hortumlarının ucuna baktım gayet güzel çalışıyorlardı. Damla damla yağmur suları araç dışına atılıyordu.

Gecmiş olsun diyelim inşallah sorun hallolmuştur.Cmax ile keyfe devam :good1:

Teşekkürler Abdurrahman Bey.

Yorum bağlantısı
Misafir

teşekkürler doğan bey. aynen dediğiniz gibi tahliye hortumları artık sorunsuz çalışıyor.ben küçük su şisesi ile sunroofa su dökerek test ettim. sonuç gayet iyi.kazasız sürüşler diliyorum :)

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Bugün baktım yine araçta su vardı. Umarım önceden kalandır. Çünkü sıktı artık.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ülker

Bende de özellikle bagajda su problemi vardı. Uzun uğraşlar sonunda nihayet kaçak olan yerleri tespit ettim. İlk olarak sağ ve sol sinyal lambasının soket bağlantısı olduğu yer ile stop lamlabalarına ait iki adet civatanın olduğu deliklerin süngerleri zamanla özelliğini kaybetmesi yada yırtılması gibi sorunlardan buralardan su alıyor. Bulunabilir ise orjinal süngerler takılarak çözülebilir. Yada kapalı hücre eş kalınlıkta süngerden kesim yapılarak yerine monte edilir. Bir diğer su alan yer ise bagaj kapağı üstündeki spoylerin kapak ile bağlantısının olduğu noktarda ki contaların eskimesi yada bağlantı civatalarının gevşemesinden kaynaklı su alma yapıyor. Çözüm olarak bu civataların sıkılması çözüm olabilir ama siz genede işi şansa bırakmayın spoyleri söküp bagaj kapağı ile bağlantı yerlerine temin edebilirseniz contalarını alın yada üzerindeki contaları model olarak kullanıp bisiklet iç lastağinden kesiniz. Garanti olması bakımından ikişer kat uygulama yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Civataların sökümü esnasında kullanacağınız tork uçlu tornavidanın mıknatısının kuvvetli olmasına dikkat edin çünkü civatalar derinde sökme ve takma esnasında bagaj kapağının içerisine düşebilir. Yerine yenisi takılsa bile buraya düşen civatalar ses yapabilir. Önden su alma problemi var ise ön cam değişimi yapılmış ise sızdırmazlık yeterli ölçüde yapılmamış olabilir.

Bu arada bir şey sormak istiyorum. C-max'in arka teker iç davlumbazlarının üzerine her iki taraftada hortum bağlı bu hortum ne için ve neye yarar. Gördüğüm kadarı ile bu hortum camtavan su tahliyesi diye düşünüyorum. Bilgisi olan varsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Doğan Aksu

Bende de özellikle bagajda su problemi vardı. Uzun uğraşlar sonunda nihayet kaçak olan yerleri tespit ettim. İlk olarak sağ ve sol sinyal lambasının soket bağlantısı olduğu yer ile stop lamlabalarına ait iki adet civatanın olduğu deliklerin süngerleri zamanla özelliğini kaybetmesi yada yırtılması gibi sorunlardan buralardan su alıyor. Bulunabilir ise orjinal süngerler takılarak çözülebilir. Yada kapalı hücre eş kalınlıkta süngerden kesim yapılarak yerine monte edilir. Bir diğer su alan yer ise bagaj kapağı üstündeki spoylerin kapak ile bağlantısının olduğu noktarda ki contaların eskimesi yada bağlantı civatalarının gevşemesinden kaynaklı su alma yapıyor. Çözüm olarak bu civataların sıkılması çözüm olabilir ama siz genede işi şansa bırakmayın spoyleri söküp bagaj kapağı ile bağlantı yerlerine temin edebilirseniz contalarını alın yada üzerindeki contaları model olarak kullanıp bisiklet iç lastağinden kesiniz. Garanti olması bakımından ikişer kat uygulama yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Civataların sökümü esnasında kullanacağınız tork uçlu tornavidanın mıknatısının kuvvetli olmasına dikkat edin çünkü civatalar derinde sökme ve takma esnasında bagaj kapağının içerisine düşebilir. Yerine yenisi takılsa bile buraya düşen civatalar ses yapabilir. Önden su alma problemi var ise ön cam değişimi yapılmış ise sızdırmazlık yeterli ölçüde yapılmamış olabilir.

Bu arada bir şey sormak istiyorum. C-max'in arka teker iç davlumbazlarının üzerine her iki taraftada hortum bağlı bu hortum ne için ve neye yarar. Gördüğüm kadarı ile bu hortum camtavan su tahliyesi diye düşünüyorum. Bilgisi olan varsa memnun olurum.

Mehmet bey, önerileriniz için teşekkürler. Muhemelen arka davulumbazın üzerindeki hortumlar sizinde dediğiniz gibi sanroof hortumu ben daha önce hortumların çalışıp çalışmadığını denemek için aracın önünü yokuş yukarı olacak şekilde park ettim. Sanroofun kanalarına su dökünce arka tekerlek civarından su tahliyesi yapıldığını gördüm. Sanırım bu su sizin sözünü ettiğiniz hortumlardan geliyordu.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İbrahim Ethem Çürük

Selam aracım sağ önden su alıyordu,sağ torpido altındaki halının ordaki keçe kauçuk baya ıslanmıştı Afyon servis sunroof kanalları tıkalı deyip tamir yaptı ve alt döşemeyi söküp kuruttu.(300 tl) ama araç su almaya devam etti servis daha önce ön camı kendilerinde sensörlü cam olmadığından sanayide değiştirtmişti.bugün camdan su alıyor diye camcıya götürdüler cam söküldü camdan almıyormuş hadi bir daha tak kuruyacak tabii yarını bekle .

yarın servis bulabilirse!!! suyun nereden geldiğini yapacak ama arkadaşlardan bana bu konuda fikir verebilecek varsa sevinirim.

araç 2004 c-max ghia 2005-2010 arası kullanılmamış yatmış

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Böyle bir konu daha vardı galiba. Onda da kalorifer hortumundan kaçırıyordu sanırım.

Yorum bağlantısı
Timuçin Bahar

ön döşemlerde bulunan su kaçırmasından dolayı meydana gelen ıslaklık kalorifer borularında meydana gelen çatlak veya delinmelerle ilgilidir.

iyi çalışmalar dilerim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Bu nasıl bir servis anlamadım.Cam dan su alıp alınmadığı test edilmeden cam mı sökülür? Kalorifer musluğundan yada hortumlarından kaçırıyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

ön camın alt kısmındaki plastiğin ucu kalkık mı?

zamanla deforme olmuş ve ağzı kalkıksa içeriye su alıyor olabilir.

silikonla yapıştırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...