İçeriğe Yönlendir

Siemens Kaçak Akım Rölesi Nasıl İptal Edilir?

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura

Arkadaşlar oturduğum ev daha yeni sayılır 3 yıllık. ara ara sigorta atar bir müddet sonra kendiliğinden düzelirdi ama en son 2 hafta önce kaçak akım rölesi sürekli atar hale geldi bir elektrikçi çağırdım sigorta ve kaçak akım rölesi Kale marka idi bunlar kalitesiz ondan atıyor dedi ve kaçak akım rölesini kırarak devre dışı bıraktı. Bunları Siemens ile değiştir dedi...1 hafta sonra yöneticinin akrabası bir elektrikçi akarabası gelip kaçak akım rölesini ve sigortaları siemens marka ile değiştirdi. 1 hafta kadar sorun yoktu ama dün yine bir sigorta röleyi attırdı o sigortayı iptal edip diğeriyle yola devam ettim ama bu akşam hepten attı sigortaların hepsi atık, hiçbir prizde takılı bir şey olmamasına rağmen röle yine atıyor elektriksiz kaldım şuan bilg. şarzı ile ancak nete girebildim inş. şarzı bitmeden biri cevap yazar yardımcı olurda en azından elektrikçi gelene kadar idare edeyim...2 yaşında çocuğum var ve ev oldukça soğudu...acaba bu akım rölesini en azından şimdilik nasıl iptal edebilirim bilen varsa anlayabileceğim tarzada yazarsa sevinirim...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ahmet Serdar Eranıl isimli üyemiz elektirik işlerinden anlıyordu galiba ona ÖM ile ulaşırsanız yardımcı olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Teşekkür ederim hemen mesaj atayım şarzım bitmek üzere...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Evde bulunan elektrikli aletlerin tamamının fişini çekin. Kaçak akım sigortası atana kadar tüm sigortaları teker teker açın ve durumu bildirin bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Maalesef Ahmet Bey, şuan forumda değil olarak gözüküyor::((((ama yine de gönderdim bakalım şarzım %50 nin altına düştü...

Evde bulunan elektrikli aletlerin tamamının fişini çekin. Kaçak akım sigortası atana kadar tüm sigortaları teker teker açın ve durumu bildirin bekliyorum.

Bunları denedim sonuç olumsuz tüm fişleri çektim tüm sigortları indirdim yine de kaçak akım atıyor uzun bir müddet sonra önce kalkıyor 1-2 dk. sonra yine atıyor...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kaçak akımı açmadan önce tüm sigortaları kapatın.

Onu da denedim sonuç olumsuz

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kapattınızmı tüm sigortaları ?

Evet şuan tüm sigortalar ve prizlerden fişler çekili

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaçak akım roleniz sahtedir muhtemelen ve bozulmuştur.

Ara kablonuz varsa, komşudan elektrik çekin ve ısıtıcınız falan varsa takın...

Gece vakti karanlıkta kaçak akım rolesini iptal etmeniz riskli olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Tekrar denedim tüm sigortalar inik, prizlerde hiçbir şey takılı değil buna rağmen kaçak akım rölesi önce kalktı 5 sn sonra yien attı ve sonrasında hiç kalkmadı direkt attı...Bu röleyi nasıl iptal edebilirim...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bu arıza ilk oluştuğunda evde elektrik tüketimi çok olan hangi cihaz devredeydi ? Ütü, ufo ısıtıcı gibi ?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kaçak akım roleniz sahtedir muhtemelen ve bozulmuştur.

Ara kablonuz varsa, komşudan elektrik çekin ve ısıtıcınız falan varsa takın...

Gece vakti karanlıkta kaçak akım rolesini iptal etmeniz riskli olabilir..

Mehmet abi, önceden de yapmıştı 1 hafta önce elektrikçi Kale marka takılıydı bunlar kalitesiz ondan yapıyor dedi siemens en iyisi taktır dedi bende siemens aldırdım kesinlikle çin malı olmasın dedim alana gösterdi bana Made in Germany diye bilemiyorum daha 1 haftalık...

Bu arıza ilk oluştuğunda evde elektrik tüketimi çok olan hangi cihaz devredeydi ? Ütü, ufo ısıtıcı gibi ?

Her zaman ki şeyler aslında çok fazla elektrik tüketmiyoruz bir kombimiz var daha 3 aylık yeni, buzdolabımız küçük sayılır nofrost değil, onun hariince 49 ekran küçük tv, ütü, ufo vb. takılı değildi...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mehmet Abi nin dediği gibi role sahte çıkarsa elektrikçiyi bağlayın rolenin yerine bence ya tamam her şeyin sahtesi var onu anladım da vicdanlarında sahtesi var demek ki eğer bile bile satıyorlarsa...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Röleyi iptal etmek önemli değil ( basit bir işlem ) bir yerde ya kısadevre yada arızalı bir alet var. Bina topraklaması kötü ise röleyi iptal etmek mantıklı değil. Çok tehlikeli. Arızayı bilmiyoruzki faz nötr kısadevresimi toprak nötr kısadevresimi.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

İptal etmenin doğru bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Aksine güvenliğiniz için gerekli. Bence sorunu çözecek bir elektrikçi şart. Ben de benzer bir durum vardı. Microdalga bir süre sonra buna neden oluyordu. Fırın ile Microdalga topraklama hatlarında problem olduğu ortaya çıktı. ilginç olan bulmak prize tak ve 30 dk bekle yöntemi ile münkün olmuştu. Nedenini bilemiyorum. Sanırım kaçak akım sigortasının yüksek amper olması bu süreyi uzatıyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mehmet Abi nin dediği gibi role sahte çıkarsa elektrikçiyi bağlayın rolenin yerine bence ya tamam her şeyin sahtesi var onu anladım da vicdanlarında sahtesi var demek ki eğer bile bile satıyorlarsa...

Rölenin sahtesi olmaz. Olsada kısadevre olmadan atmaz.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

+ giriş çıkışlarını ve - giriş çıkışlarını en az 4'lük tek damar köprü ile birbirine bağlayın, iptal etmiş olursunuz. bunu yaparken öncesindeki ana şalteri kapatın.

Daha basit bir yöntemi yok mu elektrik işinden neredeyse hiç anlamam ilk böyle bir durum olduğunda kale markaydı gelen rölenin ortasını kırıp bir kablo kesmişti siemens olsaydı onun vidaları var kolayca sökülüyordu bunun kırmak zorunda kaldım demişti şuan siemen bir yerde kabloyo sökü devre dışı bırakamaz mıyım geçici olarak...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Prizleri tek tek sökün. İçlerinde birisi toprak ile nötr birbirine değiyor olmalı. Duvarda üçlü piriz varsa sökün. Yine olmazsa

panodaki SARI YEŞİL kabloyu yan keski ile kesin hafifçe kıvırarak ayırın. Bunları yaparken ana sigortadan (saat arkası) kapalı olsun. Hata başka komşudan kaynaklı da olabilir.

edit: Acil durum varsa sarı yeşili kesin gitsin. prizleri vs sonra kontorl edersiniz. gündüz gözü ile.

sarı yeşi topraktır. Toprağı keserek daire şebekeinizi yüzer hale getirirsiniz. Buzdolabı eski felansa veya bulaşık makinasına temkinli yaklaşın yapılana kadar. Daha önceki bir arıza ortaya çıkmamış olabilir.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman tesisatta kısa devre var... Bence elektrik vermeyin eve...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

büyük ihtimalle binanızda birilerinin topraklama üzerinden dönüş yapan kaçağı vardır, o yüzden atıyordur.

Ama bildiğim kadarıyla komşularımda benim ki kadr sıkıntı yok ama geçen alt komşum kombisinin zaman zaman e86 (emin değilim numaradan) gibi bir hata verdiğini söylemişti başkasındaki bir sıkıntı benimkini etkiliyorsa onu nasıl bulabiliriz ki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Prizleri tek tek sökün. İçlerinde birisi toprak ile nötr birbirine değiyor olmalı. Duvarda üçlü piriz varsa sökün. Yine olmazsa

Benim bacanak ne alırsan 3 lira diyenlerden 3'lü priz almış.. Sigorta atıyor dediler gittim.. Yukardaki testleri yaptım...

Yoğun çabalarım sonucunda üçlü priz içinde topraklama ve nötr'ün bir birine temas ettiğini ve kaynak yaptığını gördüm..

Yorum bağlantısı
Recep Mura

İptal etmenin doğru bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Aksine güvenliğiniz için gerekli. Bence sorunu çözecek bir elektrikçi şart. Ben de benzer bir durum vardı. Microdalga bir süre sonra buna neden oluyordu. Fırın ile Microdalga topraklama hatlarında problem olduğu ortaya çıktı. ilginç olan bulmak prize tak ve 30 dk bekle yöntemi ile münkün olmuştu. Nedenini bilemiyorum. Sanırım kaçak akım sigortasının yüksek amper olması bu süreyi uzatıyor.

Elbette çözüm değil zaten iptal edilmişti ben en kısa zamanda masraf edip en iyisi dedikleri siemesnle sadece röleyi değil tüm sigortaları değiştirttim ama değişen bir şey olması 1 hafta sonra sil baştan aradığım elektrikçi gelene kadar geçici bir çözüm

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

panodaki SARI YEŞİL kabloyu yan keski ile kesin hafifçe kıvırarak ayırın. Bunları yaparken ana sigortadan (saat arkası) kapalı olsun. Hata başka komşudan kaynaklı da olabilir.

edit: Acil durum varsa sarı yeşili kesin gitsin. prizleri vs sonra kontorl edersiniz. gündüz gözü ile.

Sarı yeşili sakın kesme !

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...