İçeriğe Yönlendir

Siemens Kaçak Akım Rölesi Nasıl İptal Edilir?

Recep Mura

Recommended Posts

Nihat Palolu

monofaze sayaç. altında trifaze kaçak rölesi. Nasıl oluyor o anlatır mısınız?

Abi, monofaze veya trifaze olduğundan emin değilim gözümle görmedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Benden bahsetmiyorsun değil mi Ahmet?

not: Bu olaylar bazen su girmesi nedeniyle arada bir olur. Bir yerden kar suyu felan giriyor olabilir elektrik tesistat borusuna.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Doğrudur herhangi bir tehlike oluşturmaz, yinede prizden çalışan cihazları çekersiniz aydınlatma, kombi gibi cihazlarınızı kullanırsınız.

Sebepte büyük ihtimal nötr ile temiz toprak arası bir kaçak var kablolardan veya prizlerden olur.

Doğrudur tehlike oluşturmaz ( siz ve Mehmet bey e göre ) . Faz toprak kısadevresi olsun. Binanın topraklamasıda olmasın. Sen git toprak ucunu kes. Bak bakalım ne oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Faz toprak kısadevresi varsa sigorta atardı. Atmıyorsa ufaktan suyla kaçırıyor ya da dışarı kaçırıyor ya da toprağa nötr seviyesi atlıyor. Ya da komşudan geliyor. Ya da toprak cümle kapısına kadar gitmiş orda kalmış. yere bağlanmamış. kesersen hiçbirşey olmaz.

Sigortanın atmadığı bir evde (normal sigortanın) toprak hattının sökülmesi durumunda yine birşey olmaz. Geçici olarak sökülebilir, aletlerde değişim ve eskime olmadığı sürece.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Nihat Bey ve Mehmet Abi iyi ki bomba imha uzmanı olmadınız :D Konuyu hangi kabloyu kesecekler diye merakla takip ediyorum Amerikan flimlerinde ki 00:01 de doğru kabloyu bulursunuz İnşallah :p:D

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Hah ben yetişemedim mehmet hocam yazmış.

+++1907

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Nihat Bey ve Mehmet Abi iyi ki bomba imha uzmanı olmadınız :D Konuyu hangi kabloyu kesecekler diye merakla takip ediyorum Amerikan flimlerinde ki 00:01 de doğru kabloyu bulursunuz İnşallah :p:D

Mehmet hocam buldu doğru kabloyu. Bu memlekette temiz toprak hattı olan bina bir elin parmakları kadardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Ben bu kadar detaylı anlama elektrik işinden.Ben olsa idim kesin patlamıştık şimdiye :D

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Başıma aynısı geldi, sigortalardan birisi değişti düzeldi, yani, bu K.A.R'leri havadan bile nem kapabiliyor

Ulen ne sigortaymış be. Az kaldı milletin sigortaları atacak :)

380V nedir bilir misin efendi, uğraş dur 24V ile

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Başıma aynısı geldi, sigortalardan birisi değişti düzeldi, yan, bu KAR leri havadan bile nem kapabiliyor

Çaglar, herif 30 mA. hava biraz nemli olsa atıyor. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Başıma aynısı geldi, sigortalardan birisi değişti düzeldi, yan, bu KAR leri havadan bile nem kapabiliyor

Yüksek lisans girişte elektrik elektronik mühendisi öğrenci adaylarına (4 yıl elektrik elektronik mühendisliği okumuş!) 220 V çiz bakalım dediğinizde yarıdan fazlası çizemez.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

380 volt ; 2005 yılında sol elimin %60'ını, sağ elimin iki parmağını, sol kaşımdan sol kulak arkasına kadar yakan, çarpılma etkisiyle geriye fırlatıp boynumun zedelenmesine neden olan, 20 gün yoğun bakımda yatıp, 5 kez deri nakli yapılmasına 2 estetik nakil yapılmasına neden olan gerilim değilmiydi ?

Çok iyi bilirim çook..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

380 volt ; 2005 yılında sol elimin %60'ını, sağ elimin iki parmağını, sol kaşımdan sol kulak arkasına kadar yakan, çarpılma etkisiyle geriye fırlatıp boynumun zedelenmesine neden olan, 20 gün yoğun bakımda yatıp, 5 kez deri nakli yapılmasına 2 estetik nakil yapılmasına neden olan gerilim değilmiydi ?

Çok iyi bilirim çook..

Bilmiyormuş ama öğrenmiş. Geçmiş olsun Servet Hocam. Büyük tehlike atlatmışsın. Çok ölen var böyle.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Çok iyi bilirim çook..

Ooooo sen baya yakın ilişki içine girmişsin :rolleyes:

Allah korumuş çok geçmiş olsun. :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çaglar abi sizin sadece linye sigortalarından biri arızalı imiş onu kapattıgınız zaman röleyi devreye sooktugunuz zaman diger linye sigortalarına baglı prizler ve lambalar çalışırdı. :)

aynı yöntem ile bulmuştum, garantili panoyu komple sökecekken müdahele ederek, yoksa 3-5 saat yanmıştık....

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Çok iyi bilirim çook..

Bende çok iyi bilirim sağ elim yüzüm ve saçlarım yanmıştı. Binanın elektrik tesisatını yapan kişinin geometrideki 3 - 4 - 5 kuralını çok iyi bilmesinden dolayı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilmiyormuş ama öğrenmiş. Geçmiş olsun Servet Hocam. Büyük tehlike atlatmışsın. Çok ölen var böyle.

ben tanıdğımdan beri, atlatamadığı kanaatindeyim ama, konsültasyon lazım bu adama

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizdeki akılsız öğrenci aklıyla yurt hayatında el ele tutuşurduk 6-7 kişi. En baştaki prize çivi ile girerdi. Sonra beklemeye başlardık. Geçen birini bulup baştaki adam elini tutar çerptırırdık. Bir keresinde salak eleman kapı kolunu tuttu, karadeniz havası oynamıştık. Bir de yatak ranzalarına elektrik verirdik, gelip abanıp muhabbet edenler biz içinde yatarken çarpılırdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Teşekkür ederim abi. Çok basit bir olay, çok bilmiş olmanın sonucu aşırı güven = Kaza..

Ooooo sen baya yakın ilişki içine girmişsin :rolleyes:

Çok ateşli saniyeler geçirdik çook :biggrin:

Tek kalıcı hasar, solak olmama rağmen sol elimde güç olmaması ve titremesi. ( görsel hasarlar çok az )

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizdeki akılsız öğrenci aklıyla yurt hayatında el ele tutuşurduk 6-7 kişi. En baştaki prize çivi ile girerdi. Sonra beklemeye başlardık. Geçen birini bulup baştaki adam elini tutar çerptırırdık. Bir keresinde salak eleman kapı kolunu tuttu, karadeniz havası oynamıştık. Bir de yatak ranzalarına elektrik verirdik, gelip abanıp muhabbet edenler biz içinde yatarken çarpılırdı.

Yaratıcılık serisi Part II :

Askerde iken ranzalara verirdim 220 voltu ( arada seri 1-2 mf kondansatör ile ) Ranzadan inen pert :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Asistanlığa başladık Boğaziçi Üniv'de.. Yaz stajında ikilere ayarlı adaptör yaptırıyoruz sıfırdan. en son da kontrol ediyoruz kaçak var mı diye.

ben diğer elime 220V alıp elimde kontrol kalemi ile alete bakıyorum. "Hmm olmamış senin alette kaçak var, sök!" diyorum. Allahtan kaza çıkmadı. Başkaları da yapardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Faz toprak kısadevresi varsa sigorta atardı. Atmıyorsa ufaktan suyla kaçırıyor ya da dışarı kaçırıyor ya da toprağa nötr seviyesi atlıyor. Ya da komşudan geliyor. Ya da toprak cümle kapısına kadar gitmiş orda kalmış. yere bağlanmamış. kesersen hiçbirşey olmaz.

Sigortanın atmadığı bir evde (normal sigortanın) toprak hattının sökülmesi durumunda yine birşey olmaz. Geçici olarak sökülebilir, aletlerde değişim ve eskime olmadığı sürece.

Abi, binada topraklama olmaz ise ve sizin evinizde faz toprak kısadevresi olur ise siz sarı yeşili ( toprak hattı ) keserseniz sizin evinizdeki tüm topraklı prize sahip cihazlarınızın tamamının gövdesinde ( sac gövdeli cihaz ve aletler ) 220 Volt elektrik olur. Eğer evinizde kombi var ise tüm musluklarınızdaki akan suda dahi elektrik olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...