İçeriğe Yönlendir

Siemens Kaçak Akım Rölesi Nasıl İptal Edilir?

Recep Mura

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Hocam

Sarı yeşili sakın kesme !

Hocam başka daireden kaçak yapıyor. Sarı yeşili keserse yüzecek sistem çalışacak yarına kadar.

Elektrik vermekle birşey olmaz eve. Biraz dikkatli kullanırsınız tamam. Eskiden kaçak rölesi yokken insanlar yine yaşadı. Bizim evde hala toprak yok.

Kaliteli kalitesiz röle ile bu olmaz. Hepsi asgariyi sağlar. Sıkıntı tesiatta ya da komşularda ya da sizin topraklamanın (bina) ucu boşta sallanıyor ve birisi (apartmanda) sağlam kaçak yapıyor.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Hocam

Hocam başka daireden kaçak yapıyor. Sarı yeşili keserse yüzecek sistem çalışacak yarına kadar.

Abi nereden biliyoruz başka daireden olduğunu ?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hocam

Elektrik vermekle birşey olmaz eve. Biraz dikkatli kullanırsınız tamam. Eskiden kaçak rölesi yokken insanlar yine yaşadı. Bizim evde hala toprak yok.

Sarı yeşil kablolar nerede ki bizim ana sigortalar bina girişinde benim dairede içeride en üstte kaçak akım rölesi trifaz altta 9 adet sigorta var...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Abi nereden biliyoruz başka daireden olduğunu ?

Herşeyi sökmüş adamın harcaması yok. Başka daireden topraklama iyi olmadığı için toprak (ya da nötür) üzerinden hafif akım yürüyor ve sizden dolaşıp geri dönüyor olabilir.

Değil ise toprak hattına ya da sağa sola kaçak vardır. Sağa sola olmadığına (herşeyi sökmüş) göre toprağa kaçak var. Toprağa kaçağı engellemnin en iyi yolu toprağı kesmektir.

edit: Bir başka adamın üçlü prizinden faz-toprak kaçağı varsa (ki çok olur) ve bina topraklaması uyduruk ise bu olaylar yaşanır. Muhtemelen o adam rölei iptal zaten etmiştir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Sarı yeşil kablolar nerede ki bizim ana sigortalar bina girişinde benim dairede içeride en üstte kaçak akım rölesi trifaz altta 9 adet sigorta var...

dairede pano yok mu bir yerde? Rölenin arkasında olacak .kapağı sökeceksiniz tabi. elektrik yoksa korkmayın. Acele etmeyin. Ayağınıza terlik giyin, yanınızda biri olsun.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kaçak akım rölesi daire içindemi ?

Herşeyi sökmüş adamın harcaması yok. Başka daireden topraklama iyi olmadığı için toprak (ya da nötür) üzerinden hafif akım yürüyor ve sizden dolaşıp geri dönüyor olabilir.

Abi soru sordum çözceceğiz şimdi problemi.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kaçak akım rölesi daire içindemi ?

Evet daire içinde de var bina girişinde de var ama daire içindeki atıyor değişmeden önce bazen bina girişindekini de bir kaç kere attırmıştı entersan olan bazen sigorta atardı bir müddet sonra kendiliğinden düzelirdi ama şimdi sürekli atıyor ancak 1 hafta kadar değişimden sonra hiç atmamıştı...

dairede pano yok mu bir yerde?

Daire içinde 9 adet sigorta panosu ve üstte kaçak akım rölesi pano içinde orada açıkta kablolar gözükmüyor birde bina girişinde binanın tüm 20 dairenin sayaçlarının olduğu pano var orada da kaçak akım rölesi var...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Evet daire içinde de var bina girişinde de var ama daire içindeki atıyor değişmeden önce bazen bina girişindekini de bir kaç kere attırmıştı entersan olan bazen sigorta atardı bir müddet sonra kendiliğinden düzelirdi ama şimdi sürekli atıyor ancak 1 hafta kadar değişimden sonra hiç atmamıştı...

Her ikiside kaçak akım rölesimi ? Hem sayaç hem daire içindeki ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

aşağıdaki sigortadır dedim ama hatalıyım. Aşağıda olması zorunlu yeni binalarda. İçerdeki fuzuli olmuş.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Nihat Bey Recep Bey bilgisayarın şarjının biteceğini söylüyor bence telefon numaranızı verin telefonda görüşün.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Evet aşağıda da var kaçak akım rölesi daire içinde de var...Hatta ben gelen elektirkçiye sordum sadece burayı değiştirdik aşağıyı değiştirmedik sıkıntı olmaz mı diye o ayrı bu ayrı burası daire içini koruyor aşağıdaki aşağıdan buraya gelen hattı koruyor dedi aşağıda bir de ana sigorta var sanırım...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

aşağıdaki sigortadır dedim ama hatalıyım. Aşağıda olması zorunlu yeni binalarda. İçerdeki fuzuli olmuş.

Abi sayaç üzerinde olması yanlıştır ( bana göre ). Hatta trifaze olmasıda yanlıştır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evet aşağıda da var kaçak akım rölesi daire içinde de var...Hatta ben gelen elektirkçiye sordum sadece burayı değiştirdik aşağıyı değiştirmedik sıkıntı olmaz mı diye o ayrı bu ayrı burası daire içini koruyor aşağıdaki aşağıdan buraya gelen hattı koruyor dedi aşağıda bir de ana sigorta var sanırım...

o elektrikçiyi değiştirin. Şimdi havlu mu attık?

Abi sayaç üzerinde olması yanlıştır ( bana göre ). Hatta trifaze olmasıda yanlıştır.

Trifaze değildir o.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar teşekkür ederim, bilg. şarzım %23 lerde cebimin şarzı neredeyse hiç yok çünkü cebin lambası bu işlemleri yaparken sürekli onu kullandığım için kapandı kapanacak sürekli uyarı veriyor neyse yapacak birşey yok ben bu anlamda zaten pek kısmetliyim gelince böyle üst üste gelir gibi olur sabır sabır sabır...Herşey için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun...ben hani basit bir şey ise bir röleden bir kabloyu sökmek belki devre dışı kalmasına yetiyorsa en azından deneyeyim istemiştim daha önce gelen kişi öyle yapmıştı yenisi takılana kadar 1 hafta öyle kullanmıştık...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

. daha önce gelen kişi öyle yapmıştı yenisi takılana kadar 1 hafta öyle kullanmıştık...

sarı yeşili sökmüş :)

Hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Yeni elektronik şayaç var hemen onun altında sanırım ana sigorta onun yanında da kaçak akım rölesi var bina girişinde onlarda şu an sıkıntı yok sıkıntı daire içindeki kaçak akım rölesinde...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

o elektrikçiyi değiştirin. Şimdi havlu mu attık?

Trifaze değildir o.

Abi bina yaşı 10 yıl altı ise mutlaka trifaze dir. Semt trafolarında dengeli yük binsin diye.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

sarı yeşili sökmüş :)

Hayırlısı olsun.

Abi sarı yeşili sökmek çok tehlikelidir. Evdeki sac gövdeli tüm elektrikli aletlerin gövdesinde elektrik olma ihtimali çok yüksektir. ( nötr toprak kısadevresi yok ise )

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yeni elektronik şayaç var hemen onun altında sanırım ana sigorta onun yanında da kaçak akım rölesi var bina girişinde onlarda şu an sıkıntı yok sıkıntı daire içindeki kaçak akım rölesinde...

Kaçak akım rölesini siemens ile değiştirmişsiniz zaten. Arızanın kaçak akım rölesinden olma ihtimali çok düşükdür ( markası ne olursa olsun ).

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Hocam, sizin dairenin K.A.R atıyorsa. Sizin dairede kaçak olması muhtemeldir.

Önceki K.A.R atıyordu. Şu andaki de değişmesine rağmen atıyorsa K.A.R. büyük ihtimal ile arızalı değildir.

Sorun elektrik tesisatındadır.

Gerçi yaptım diyorsunuz ama şunları yapmalısınız.

1-K.A.R ni ve dairenizin sigortalarının hepsini sıfır konumuna getirin.

2-Tüm sigortalar sıfır konumundayken K.A.R ni bir konumuna getirince atmaması gerekir. Çünkü dairenin elektriği tümden kesiktir.

3-K.A.R atmıyor ise ilk sigortayı bir konumuna alın biraz bekleyin. Sorun yoksa diğer sigortaları arada bekleyerek teker teker bir konumuna getirin.

Böylece hangi sigortaya bağlı tesisatta kaçak olduğunu bulabilirsiniz.

Eğer tüm sigortalar sıfır konumundayken K.A.R bir konumunda kalmıyorsa K.A.R ile sigortalar arasında bir sorun olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Abi sarı yeşili sökmek çok tehlikelidir. Evdeki sac gövdeli tüm elektrikli aletlerin gövdesinde elektrik olma ihtimali çok yüksektir. ( nötr toprak kısadevresi yok ise )

çok tehlikeli değildir. Tedbir az demektir. Saç gövdeli aletlerin normal şartlarda elektrik kaçırmaması gerekir. Ne dediğimin farkındayım. adam karanlık ve soğukta kalmış. herşeyi prizden çıkarmış zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Abi bina yaşı 10 yıl altı ise mutlaka trifaze dir. Semt trafolarında dengeli yük binsin diye.

monofaze sayaç. altında trifaze kaçak rölesi. Nasıl oluyor o anlatır mısınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ne bitmez bilgisayar piliymiş bu yahu.!? Bitse de kurtulsa Murat Abi elimizden. Yoksa bu gidişle Allah korusun hep birlikte elektriğe kaptıracağız adamcağızı.! :)

Bitti bitti Abi görünmüyor :D ama çoluk çocuk soğukta kalınca bu mevsimde üzüldüm ya :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

çok tehlikeli değildir. Tedbir az demektir. Saç gövdeli aletlerin normal şartlarda elektrik kaçırmaması gerekir. Ne dediğimin farkındayım. adam karanlık ve soğukta kalmış. herşeyi prizden çıkarmış zaten. Siz o sarı yeşilin apartman girişinde nasıl bağlandığını görseniz yeraltına zaten gülersiniz. Bizim üniversitede elektrik panosunun demirinde 180 V ölçtüm. Bir üçlü piriz toprağa akıtmış. toprak ise panoya kadar geliyor, gerçekten yere bağlanmamış. Tüm bilgisayarların kasasında 180 V vardı. Kavga çıkardım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

çok tehlikeli değildir. Tedbir az demektir. Saç gövdeli aletlerin normal şartlarda elektrik kaçırmaması gerekir. Ne dediğimin farkındayım. adam karanlık ve soğukta kalmış. herşeyi prizden çıkarmış zaten.

Doğrudur herhangi bir tehlike oluşturmaz, yinede prizden çalışan cihazları çekersiniz aydınlatma, kombi gibi cihazlarınızı kullanırsınız.

Sebepte büyük ihtimal nötr ile temiz toprak arası bir kaçak var kablolardan veya prizlerden olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...