İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Çok, 85 lt. mazotla ve 100 le giderek 1890 km. yolu gözüm kapalı yaparım vallahi :)

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

aracımda hala kar tipi 185 65 14 lastikler takılı.yakıt sarfiyatını hesapladım .6 lt/100km civarı şehir ici normal kullandım.Acaba yazlık lastık alsam tüketim dusermi.yılda 6veya  7bin km anca yaparım.bu mevcut kıslık lastıkleri kullansam lastıkler bitermi?

Yakıt tüketimi hemen hemen aynıdır, çok fazla oynamaz. Aracınızın lastiklerle alakalı yakıt tüketimi, sadece lastiklerin mevsimiyle ilgili değildir, başka birçok etken bulunmaktadır. Örneğin; lastiğin yükseklliği, aşınması, vs.. Buna ek olarak sürüş tipi de yakıt tüketiminde önemli rol oynamaktadır.

Kış lastiklerinin yazın kullanılmasına gelince; kullanılması yasak değildir; ancak güvenlik açısından önerilmemektedir. Çünkü kış lastiğinin hamuru kış şartlarına uygundur ve dolayısıyla lastikler yaz mevsiminde tam performans göstermezler. Dolayısıyla frenleme mesafeleri metrelerce uzayabilir. Daha somut olması açısından bu linkteki makalede yaz ve kış lastiklerinin frenleme performanslarının karşılaştırıldığı tabloyu inceleyebilirsiniz: http://www.rezulteo-lastik.com.tr/kis-lastikleri/dort-mevsim-lastikleri-kisin-ne-derece-etkilidir-4748

Lastik aşınmasıyla ilgili olarak ise lastiklerinizin aşınmasını düzenli olarak kontrol etmeli ve aşınmasının 1,6mm altına düşmediğinden emin olmalısınız. Ayrıca kış lastikleri hamuru dolayısıyla yazın daha fazla aşınırlar. Söylediklerime ek olarak bu makaleyi de okuyabilirsiniz : http://www.rezulteo-lastik.com.tr/kis-lastigi/yaz-mevsiminde-kis-lastigi-ile-surus-gerceklestirilebilir-mi-5650

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Yakıt tüketimi hemen hemen aynıdır, çok fazla oynamaz. Aracınızın lastiklerle alakalı yakıt tüketimi, sadece lastiklerin mevsimiyle ilgili değildir, başka birçok etken bulunmaktadır. Örneğin; lastiğin yükseklliği, aşınması, vs.. Buna ek olarak sürüş tipi de yakıt tüketiminde önemli rol oynamaktadır.

Kış lastiklerinin yazın kullanılmasına gelince; kullanılması yasak değildir; ancak güvenlik açısından önerilmemektedir. Çünkü kış lastiğinin hamuru kış şartlarına uygundur ve dolayısıyla lastikler yaz mevsiminde tam performans göstermezler. Dolayısıyla frenleme mesafeleri metrelerce uzayabilir. Daha somut olması açısından bu linkteki makalede yaz ve kış lastiklerinin frenleme performanslarının karşılaştırıldığı tabloyu inceleyebilirsiniz: http://www.rezulteo-lastik.com.tr/kis-lastikleri/dort-mevsim-lastikleri-kisin-ne-derece-etkilidir-4748

Lastik aşınmasıyla ilgili olarak ise lastiklerinizin aşınmasını düzenli olarak kontrol etmeli ve aşınmasının 1,6mm altına düşmediğinden emin olmalısınız. Ayrıca kış lastikleri hamuru dolayısıyla yazın daha fazla aşınırlar. Söylediklerime ek olarak bu makaleyi de okuyabilirsiniz : http://www.rezulteo-lastik.com.tr/kis-lastigi/yaz-mevsiminde-kis-lastigi-ile-surus-gerceklestirilebilir-mi-5650

su anki lastıklerım kışlık 185 65 14 orjinal olculerı 175 65 14 bu nedenle  yazlık lastık alırsam arabamdaki jantlarıda mı degismem gerekli? bu  jantlara 175 65 14 uyarmı?

su anki lastıklerım kışlık 185 65 14 orjinal olculerı 175 65 14 bu nedenle  yazlık lastık alırsam arabamdaki jantlarıda mı degismem gerekli? bu  jantlara 175 65 14 uyarmı?

çok yavas bir hızla frene dokundum.lastıklerim kıslık oldugu icin arac kaydı.

Yorum bağlantısı
Gökhan İzbudak

kendi actığım konuya gelmiş olduğum son noktayı belirteyim.son olarak mazot filitremide değiştirden sonra cok uzun olmasada yol yapma imkanım oldu bu hafta sonu.depomu shelde fulledim.50 km. şehir içi diğer kısmı şehir dışı olmak üzere 363,5 km yol yapmışım.dün akşam depomu tekrar fuulledim. 17,94  litre 77,00 tl yakıt aldı. 100 km 4,93 litre yakmış oldu ortalama 0,210 krş denk geliyor.klimama sürekli acık ve arabada 6 kişiydik.

ilk aldığımdaki yakıt tüketimi  ile bakımdan sonraki tüketimi arasındaki fark gerçekten hissedilir oldu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

kendi actığım konuya gelmiş olduğum son noktayı belirteyim.son olarak mazot filitremide değiştirden sonra cok uzun olmasada yol yapma imkanım oldu bu hafta sonu.depomu shelde fulledim.50 km. şehir içi diğer kısmı şehir dışı olmak üzere 363,5 km yol yapmışım.dün akşam depomu tekrar fuulledim. 17,94  litre 77,00 tl yakıt aldı. 100 km 4,93 litre yakmış oldu ortalama 0,210 krş denk geliyor.klimama sürekli acık ve arabada 6 kişiydik.

ilk aldığımdaki yakıt tüketimi  ile bakımdan sonraki tüketimi arasındaki fark gerçekten hissedilir oldu. :)

2003 tdci fıestamda 6lıtre /100km yapmıstım. şehir ici klıma kapalı yakıt opet lastik olculeri 185 65 14

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Cihan bey, jantlarınızın boyutlarını bilmediğimizden net bir şey söyleyemeyeceğiz malesef; ancak iki ebat birbirine yakın olduğundan belki mümkün olabilir aynı jantları kullanmanız. Lastik satıcınıza bu konuda danışabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ömer Eraslan

175/65/14 lastik,şehiriçi kışın 100km'de 6lt, havalar ısındıktan sonra ve yazlıklarla 5 litre yaktı. Şehirlerarası, klima kapalı, üç kişi iki çocuk ve bagaj 4,5litre yaktı. Biraz fazla mı yakıyor ne?

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz
(düzenlendi)

175/65/14 lastik,şehiriçi kışın 100km'de 6lt, havalar ısındıktan sonra ve yazlıklarla 5 litre yaktı. Şehirlerarası, klima kapalı, üç kişi iki çocuk ve bagaj 4,5litre yaktı. Biraz fazla mı yakıyor ne?

normal yakıyor abi olması gereken bu . ş.dışı 4 litreye kadar inebilir.

tarihinde Taner Gündüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

220 TL yakıtla 950 km yaptım tamamı istanbul şehir içi. 5.4lt./100 km. bence çok iyi bir değer ama kışın 6.9lt/100 km.yakıyordu. Sizce yakıt tüketimi konusunda yaz ile kış arasında bu kadar fark olur mu ?

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Eskişeehir yolu medicana yanındaki damla petrolden aldığım yakıtla, tamamı şehiriçi 100 km de 4,84 lt tüketim oldu. söz konusu istasyonda dizel 4,14 TL

Yorum bağlantısı
Serkan Yılmaz

2009 model 52000 km aracımın yakıt tüketiminden hiç memnun değildim lastik taktım buji hava filtresi vs değişti genede sonuç  beni memnun etmedi ve sattım aynı serinin 20000 km olanını buldum eskişehirden getirdim ve yakıt tüketimi diğerine kıyasla oldukça iyiydi 80 tl benzinle 310 km yol aldım bu acaba motorun daha yeni olmasıylamı alakalıdır

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

2009 model 52000 km aracımın yakıt tüketiminden hiç memnun değildim lastik taktım buji hava filtresi vs değişti genede sonuç  beni memnun etmedi ve sattım aynı serinin 20000 km olanını buldum eskişehirden getirdim ve yakıt tüketimi diğerine kıyasla oldukça iyiydi 80 tl benzinle 310 km yol aldım bu acaba motorun daha yeni olmasıylamı alakalıdır

Konunuz ilgili başlık ile birleştirilmiştir..

Tüketim miktarınızı lt/100 km şeklinde yazarsanız daha kolay ve net cevaplar gelir..

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

merhaba bende en son uzun yol sarfiyatımı aktarmak isterim. istanbul - bilecik - istanbul yaptım hafta sonu. opetten 4,39'dan aldım mazotu. gidişte 90'hiç geçmedim. ortalama hız 85 ortalama yakıt 3,7 lt gösterdi. ancak dönüşte aynı sabırı gösteremedim ve ortalamam 4,5 lt'ye çıktı.araç 2007 fiesta 1,4 tdci ASM. 90 sabit hızla gidebilsek aslında araç çok ekonomik. ama yol bitmiyor öylede.

Yorum bağlantısı
Okan Şerbetçi

Geçen hafta depoyu fulledim ve tüp bitene kadar gezdim.Hep şehirler arası km ye 157 krş yaktı.

Maşallah gayet iyi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sani Gerşon

Konunuzu birleştirdim. Tecrübe paylaşımları için önce forum içi arama yapmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Arkadaşlar merhabalar;

Aracımla ('08 1.4 tdci) düz yolda 150 yokuş aşağı 170 km yi geçemiyorum ?

Son hız olarak 190-200 km yapanları duyuyorum,acaba problem benim araçlamı alakalı yoksa bunlarda beyinden yazılımla alakalı bir kısıtlama mı var ?

Sizlerde bu durum nasıl,tecrübelerinizi paylaşırmısınız..

1,4 dizel 68 hp arabadan bu kadar fazla şeyler beklemeyin. O araç sürat arabası değildir ekonomi için üretilmiştir. Benim 109 beygirlik arabam 190-195 zor görüyor fiesta nasıl görürümüş ? düz yolda görmesi imkansızdır. Eğimli bir arazide yokuş aşağı her araba son hızlarının % 10-15 üstüne çıkabilir işte o kadar. "Unutnayınki son sürate çıkmaktan daha ÖNEMLİSİ DURMAKTIR"
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Sürekli son hız deneyen yada o şekilde giden birisi değilim bir aracın son hızını hemen hemen hepimiz denemişizdir ? 

Bu arada aracımın yürüyen aksamı yayı amortisörü bunları denememe gayet müsait..

Benim kafama takılan yokuş aşağı hızın az biraz daha artmasıydı beklentimdi yani ama 170 de takılı kaldı ve bir kısıtlama olduğu düşüncesine kapıldım,bunu merak ettim sadece,tabikide 68 beygirlik bir araçtan beklentilerimiz çok aşırı değil :)

Bu tip zayıf beygirli araçlarda son sürat için hızlanmak isterken aracın sevdiği değerler vardır. Üstüne rüzgar hava sıcaklığı ve tabiiki bakımlı olması. Fiesta hiç kullanmadım bilemiyorum ama son sürat kitap değeri 164 olan bu araba 180 leri görebilir. 190-200 yazanlarda yazılım vardır ve çoğu araç sahibi hava olsun yada satarken kimse bilmesin diye yazılılm olduğunu yazmayabiliyor. Son olarak lastik ölçüleri orjinale uygun değilse kadranda + yada - sapma olabiliyor. Benim arabada düz yolda 190 da takılıyordu yazılım attırdım artık takılmıyor :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Çanakkale - Tekirdağ - İstanbul güzergahında ortalama 90 km/h ile 415 km 'yi 29,22 lt LPG ile tamamladım. Sadece otobanda 120 km/h 'ye kadar çıktım. Uzun yolda beni mutlu eden bir sonuç oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay
(düzenlendi)

Ben 2006-1.4 TDCI-Otomatik Fiesta ile uzun yolda ortalama 105-110 km/saat hızla 4.0-4.5 litre arası yakıyorum... (İki kişi ve 4 valiz)

Değer normal mi değil mi bilmiyorum ancak bana ekonomik geliyor çünkü kilometrede 20 kuruşun altında 

Şehir içinde değer 5 litreye biraz dayanıyor

tarihinde Mehmet Atalay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu sefer ekonomik kullanmadım. Sürekli klima açık ve biraz hızlı kullandım. Tüketim ortalamam 6.0 litre/ 100 km 95oktan benzin. Yaklaşık 29kr. Epey fazla.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu yazda fiestam üzmedi beni :)

32 lt mazotla 800km şehir içi-dışı karışık yol yaptım. (Yaklaşık 200km ş.içi)

18krş-- 4,2lt/100km yaptım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Bu yazda fiestam üzmedi beni :)

32 lt mazotla 800km şehir içi-dışı karışık yol yaptım. (Yaklaşık 200km ş.içi)

18krş-- 4,2lt/100km yaptım.

Manuel için bu değer çok güzel ama benim otomatikte 4,8-5,1 arası değerler çıkıyor (gerçi klima açık ve 105 km/saat ortalama hızla) sizce bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Manuel için bu değer çok güzel ama benim otomatikte 4,8-5,1 arası değerler çıkıyor (gerçi klima açık ve 105 km/saat ortalama hızla) sizce bu normal mi?

Otomatik için gayet güzel değerler bence. Kaç devirde kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Otomatik için gayet güzel değerler bence. Kaç devirde kullanıyorsunuz?

Son denemede 2400 devirde kullandım. dijital göstergede bir diş için 120 km. yol yaptım.

Daha önce 90-95 arası yapıyordu

Yorum bağlantısı
Ömer Tuncay

geçen hafta eskişehir-bodrum-eskişehir gezerek tatilimizi yaptık. hızım 100-110km arası, giderken 3,9lt gelirken 4,3lt yakıt tükettik. gayet iyi bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...