İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Fırat Cengiz
(düzenlendi)

bendede 2008 fiesta 1.4 tdci var ankarada depoyu fulledim yani toplam 40 lt. yakıt alıp izmire gittim 620 km yol gittim ve araçta daha 200 km menzil vardı ben yakıt konusunda çok memnunum aracımdan

tarihinde Fırat Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

geçen hafta eskişehir-bodrum-eskişehir gezerek tatilimizi yaptık. hızım 100-110km arası, giderken 3,9lt gelirken 4,3lt yakıt tükettik. gayet iyi bence.

çok çok iyi ya! o zaman ben muhtemelen daha tam anlamıyla öğrenemedim ekonomik kullanmanın sırlarını... sonuçta motosikletten sonra ilk otomobilim, biraz model farkı ve otomatik vites farkı da var!

bendede 2008 fiesta 1.4 tdci var ankarada depoyu fulledim yani toplam 40 lt. yakıt alıp izmire gittim 620 km yol gittim ve araçta daha 200 km menzil vardı ben yakıt konusunda çok memnunum aracımdan

bence değer ortalama... ama herkesin ortak fikri fiesta ekonomik bir otomobil

Yorum bağlantısı
H.Özgür Demir

2006 fiesta benzinli ş.dışı en fazla 5.5 lt reye düşebiliyorum ki ş.içi 7.2 litre ile 8 lt. arası deşiyor. ş.içi klima devamlı acık antalya sıcağında kullanılıyor araç. lpg taktırmakda kararsızım. başka fiesta kullanıcılarından edindiğim bilgiler doğrultusunda lpg takdırırsam maksimum %37 minimum ise %20 tasarruf sağlayabilir. yılda 15 bin km binilicek şeklinde hesaplıyorum ve yılda min. 800 lira max. 1200 lira tasarruf ortaya cıkıyor. tüp kalitelisi 1600 liradan hesablarsak. benim kar sağlamam ancak 1.5 yıl bindikden sonra tüp kendini amorti ediyor ve kar yapmaya başlıyor. bu hesablamalara göre ise araca en az 4 yıl binmeliyim ki kayda değer bir tasarrufu yakalayabilmek adına. havuz problemi gibi oldu ama benzinin litresi 5 e gidiyoken bunları düşünmemek elde deyil  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

2006 fiesta benzinli ş.dışı en fazla 5.5 lt reye düşebiliyorum ki ş.içi 7.2 litre ile 8 lt. arası deşiyor. ş.içi klima devamlı acık antalya sıcağında kullanılıyor araç. lpg taktırmakda kararsızım. başka fiesta kullanıcılarından edindiğim bilgiler doğrultusunda lpg takdırırsam maksimum %37 minimum ise %20 tasarruf sağlayabilir. yılda 15 bin km binilicek şeklinde hesaplıyorum ve yılda min. 800 lira max. 1200 lira tasarruf ortaya cıkıyor. tüp kalitelisi 1600 liradan hesablarsak. benim kar sağlamam ancak 1.5 yıl bindikden sonra tüp kendini amorti ediyor ve kar yapmaya başlıyor. bu hesablamalara göre ise araca en az 4 yıl binmeliyim ki kayda değer bir tasarrufu yakalayabilmek adına. havuz problemi gibi oldu ama benzinin litresi 5 e gidiyoken bunları düşünmemek elde deyil  :biggrin:

ince hesap ;)

benzin 5 lira oldu da dizel de 4.5 oldu neredeyse! 

o değil de! ben her defasında 50 liralık alıyorum zaten zamlar beni ilgilendirmiyor diyen yerli anguslarımız var o nedenle giden paralara mı yanayım bu tiplere mi onun derdindeyim

Yorum bağlantısı
H.Özgür Demir

dizelin yanma oranı benzine göre farklı olduğu için aynı litrede daha fazla km yapabilirsin o yüzden benzin insanın canını yakıyo resmen. internetteki bor katkılı şanzumana motor yağına falan ilave edilen katkı sıvıları konusunda bilgisi olan var mı? yada deneyen?

Yorum bağlantısı
H.Özgür Demir

peki 97 benzinin motor yanma odalarını temizlediği daha doğrusu içersinde temizleyici katkı maddesinin bulunduğu için 6 ayda bi kezde olsa 97 alsak atrısı yada bi eksisi olurmu araç için?

Yorum bağlantısı
Serkan Yılmaz

Arkadaşlar istanbuldan küçükkuyu gezisine çıktım neticede 1010 km bi yol yapmış bulundum aracım 1.4 colletion net harcadığım benzin tutarı ise 270 tl ortalama hızlarda gittim ve arac full yük dolu idi  ayrıca 4 kişiydik hızım normal 90,100 km arası değişkenlik gösrerdi sizce normalmi aynı yolculugu 1.4 TDCI Collection ile yapsaydım fark ne kadar olurdu acaba ....

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar istanbuldan küçükkuyu gezisine çıktım neticede 1010 km bi yol yapmış bulundum aracım 1.4 colletion net harcadığım benzin tutarı ise 270 tl ortalama hızlarda gittim ve arac full yük dolu idi  ayrıca 4 kişiydik hızım normal 90,100 km arası değişkenlik gösrerdi sizce normalmi aynı yolculugu 1.4 TDCI Collection ile yapsaydım fark ne kadar olurdu acaba ....

Konunuzu birleştirdim. Bilginize.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

270Tl lik benzin 52 litre diyebilir miyiz? Litre/km olarak ölçersek daha net olacaktır onun için soruyorum.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu hafta 1011 km yol yaptım 53 litre mazot 240 tl yaktım. Araç az yüklü ve biraz daha süratli idi. .Bence gayet iyi değerler yakalamışsınız...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu hafta 1011 km yol yaptım 53 litre mazot 240 tl yaktım. Araç az yüklü ve biraz daha süratli idi. .Bence gayet iyi değerler yakalamışsınız...

Abi bu şenlik bizim için milat oldu :D

Acısını dün gece TEM'de çıkardım 8.4lt ile, pasımı aldım, alışkanlık yapmasın :D

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Abi bu şenlik bizim için milat oldu :D

Acısını dün gece TEM'de çıkardım 8.4lt ile, pasımı aldım, alışkanlık yapmasın :D

Afferin sana dünyaya bir kere geliniyor :) Milatta geçmişte kaldı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Diri

Arkadaşlar Fiesta 2005 TDCI 155 TL mazotla 690 km yol yapmışım.Genelde klima açıktı ve 450 km sini uzun yolda yaptım ve hızım 100 ü geçmedi.Sizce çokmu yakmış ?

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz

Arkadaşlar Fiesta 2005 TDCI 155 TL mazotla 690 km yol yapmışım.Genelde klima açıktı ve 450 km sini uzun yolda yaptım ve hızım 100 ü geçmedi.Sizce çokmu yakmış ?

sanki çok yakmış gibi ama klima açıkmış belki normal olabilir.

bende de 2005 tdci fiesta var bayramda adanaya gelicem 1000 km acaba nekadar yakar

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

sanki çok yakmış gibi ama klima açıkmış belki normal olabilir.

bende de 2005 tdci fiesta var bayramda adanaya gelicem 1000 km acaba nekadar yakar

git gel düz vitesse eğer 400 lira civarında olabilir! eğer dizel bu fiyatla gitmeye devam ederse tabi!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Ankara-sivrihisar-afyon-sandıklı-dinar-denizli-tavas-kale-muğla-milas-söke

bu güzergahta 100 km de 3,93 lt ortalama yakaladım. shell gtl + ile. 

dönüşte nitro alacaktım, yokmuş shell fuelsave aldım, ortalama yı daha hesaplamadım. depoyu fulleyince onuda paylaşrım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karagöz

git gel düz vitesse eğer 400 lira civarında olabilir! eğer dizel bu fiyatla gitmeye devam ederse

1000 km yola okadar yakarmı ya? yoksa demek istediğin git gel 2000 km içinmiydi?

Yorum bağlantısı
Ümit Mutlu BAĞIRAN

1 Ay önce Antalya-İstanbul git-gel yaptım.

Yolun %70 klima açıktı ve sabit hızla değil değişken hızlarla gittim, 100-170 km arası.

5 kişi + bagaj yüklüydü,

araç 1.8 tdci focus yazılımlı.

Sıkı durun: 4,7lt ortalama yakıt tüketimi. Tabi alanyaya 3-5 kez git gel ve ş.içi gezintileri katmıyorum bile (;

Bence de fiestalarda bir gariplik var :))

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Hızınız ve yükünüz nasıldı?

Ankara-İstanbul jettayla 6-6.5 yakıyorum, fiestayla 5.4 yakabildim min.

Biri 1500 kg otomatik benzinli, diğeri 1000 kg dizel. Bir gariplik var bu işte. :)

giderken sadece ben vardım, bagaj bile yoktu. genelde 85-90 bandında kullandım. sollarken 100 yaptığım oldu. yumuşak inişlerde gaza hafifçe basdım. sert inişlerde ayağımı gazdan çektim. yokuşlarda araç turbo desteğinden mahrum kalmayacak şekilde gittim. kesinlikle sert hareket yapmamaya çalıştım. 

Yorum bağlantısı
Ali Karagöz

Ee sonuc ne simdi ben 2000 km de klima kapali ortalama hiz 100 desek nekadar tutarki? :)

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Ee sonuc ne simdi ben 2000 km de klima kapali ortalama hiz 100 desek nekadar tutarki? :)

100 km de 4,20 lt yaktığınızı varsayarsak, mazotun litrsini de 4,50 TL den alırsak. 

100 km de 4,20 * 4,50 = 18,90 TL yakarsınız. 2000 km de, 20 * 18,90 = 378 TL yakmanız lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karagöz

Caglayan bey tesekkurler guzel bir matematiksel cevap oldu:)

Yavuz bey ortalama hiziniz neydi cok yakmissiniz sanki

Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

1000 km yola okadar yakarmı ya? yoksa demek istediğin git gel 2000 km içinmiydi?

2000 için   :bravo:

Yorum bağlantısı
H.Özgür Demir

brc lpg takdırdıkdan sonra tatile cıkıp deneme fırsatı buldum. shell gaz 31 litre ile 412 km yaptı. depoda hiç gaz yoktu ve tamamen bitene kadarki aldığım km dir bu. antalya-kemer-phaselis-olimpos-kekova ve antalyaya geri dönüş. az bi kısmı şehir içi antik kentlerin bozuk yollarında ve klima acık gecti. hız genelde 80-100 arası yolları bilen bilir yokuşlu inişli cıkışlı. lpg taktırmadan önce ise afyon gazlıgölden antalya merkeze klima hiç acılmadı 18 litre shell benzin ile 305 km yaptı. buna görede araç:

ş.dışı benzinle: 100km/5,91 litre (klima hiç acılmadı 80-100 km hız ve benzinin litresi 5.11 den alındı)

ş.dışı lpg:         100km/7.52 litre (toplam mesefenin yaklaşık %20 si süresince klima çalışdı lpg litre fiyatı 2.77 den alındı)

bu değerler 2 hafta önce araca lpg takdırdıkdan sonrası ve öncesi içinde hesablandı. benzinde kullanırken afyon antalya düz yol ve braz inişli yol olduğu göz önünde bulundurursak ve gazlı kullanımda klimanın zaman zaman acıldığı azda olsa şehiriçi bozuk yolda kullanıldığını düşünürsek lpgnin biraz daha düşmesini bekliyorum. 

bu arada araç 2006 fiesta comfort i. başka zaman fırsatı bulursam birde aygaz lpg ile denicem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...