İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Murat_Durmaz

buji ve kabloları, ateşleme sistemi, gaz kelebeği, oksijen sensörü, katalizör bunlara baktırmak gerekli, benimde çok yakıyor maalesef 10 lt kadar, alttan eksantrikli araç ile üstten eksantrikli araç arasındafark nedir?

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Bende de flair vardı sehiriçi kısa mesafede gerçekten çok yakardı. ama uzun yolda az yakardı. Murat beyin dedikleri kontrol edilmeli.

Doğru buji takılmışmı , eğer yanlışsa garip şeyler olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

ben servise sordum bu fazla yakıt olayını, 12 yıllık araç , kitapçıkça zaten şehir için 9 lt yazıyor. aracın yaşı göz önüne alındığında 10 lt yakması normal dediler. bence 10 veya 11 neyse işte, hiç yakıtla ilgili bakıma götürme, var ise başka şikayetlerin onlarla ilgilen:)ben aracımı ilk aldığımda 11 lt yakıyordu, ama tabi o dönem bakıma ihtiyacı vardı aracın, sonra motorcuya götürdüm. 2.000 liraya yakın para harcadım, baskı balata, bujiler, diskler ön takım, lastikler, amortisör patlaktı onlarda değişti, sonuç itibariyle yakıtım düştü (sadece 1 lt) 10 lt yakıyor şu anda, ama diğer yönleri açısından muazzam , yağ gibi gidiyor yolda bu araç. sana tavsiyem bu araca böyle binmeye devam et, başka şikayetin varsa onları hallet,yakıtına çözüm yok bu aracın.

Yorum bağlantısı
Emre Acar

Arkadaşlar merhaba, uzun süre aradıktan sonra temiz bir fiesta buldum 1999 model 1,4 16V flair fun benzinli. aldığım kişi benzin bitmek üzere hemen yakıt al dedi 50 tl lik aldım denemek için 50 km gittikten sonra ışık yandı, ışık yandıktan sonra ortalama kaç km daha gider nedeyen varmı sakin kullanıyorum. Teşekkürler.

En az 70km gidebilirsin. 80-90km arası gidiyor. ısıktan sonra....

Yorum bağlantısı
M Hüdai Özdem

Bu Hafta İçi Buji,Hava Filtresi,Sensör Vb Bakımlara Götüreceğim . İnş Biraz Düşer.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Dinçer
(düzenlendi)

29-03-2013 Tarihli güncel ,

2001 Ford fiesta 1.25 Ghıa lpg tüketimi,

Şehir = Adana

Kullanılan yakıt markası = Petrol Ofisi

LPG litre fiatı = 2.590 tl

13.5 litre X 2.590 = 35 TL

şehir içi yapılan Km = 176 km

Km = 19.88 krş

NOT= Ölçüm boş depo üzerinden yapılmıştır

tarihinde Ahmet Dinçer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
:good1: süper, bedava, şehir içinde 2000 cc ve otomatik çok yakıyor, birdakine tsi almazsam kesin küçük motor tercih ederim.
Yorum bağlantısı
Misafir

Süleyman Bey,

Bizim ufak cordoba bile Kızılay'dan ilk çıkışta akşam trafiğinde ortalama 22lt'yi gösteriyor. 30'u bile gördüm. Kolej kurtuluş kavşağı arasında oluyor bunlar. Sonra yol açılınca küçük motor avantajı yavaş yavaş 9lt'lere düşüyor. Motorun küçük olması trafiğin olmadığı bölgede devirsiz kullanımda tüketimi çok olumlu etkiliyor. Büyük şehirlerde ufak motor araç, Ahmet Bey'in de örneğinden yola çıkarak, yaptırdığı tasarrufla 2-3 senede ikinci aracın peşinatını biriktirir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Balıkesir'den Susurluk'a 4.0 litre/ 100 km ile gittim. Epey yavaş. Dönüşte biraz bastım 4.9 a çıktı tüketim. Michelin lastikler tüketimi düşürdü. :bravo:

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren hocam sizin arabalar çok yakıyor yahu. Babamın Astra çokkatlı otoparkta ve orada oturuyor, daha bugün kullandım son 2500 kilometrenin ortalaması 6.2lt, fotoğrafını çekeyim :) 1.6 Twinport 2007 model. Uzun yolda 1.000 kilometreyi geçiyor aynı araç, İstanbul'a hem gidip hem gelebiliyor.

Murat aslında uzun dönem ortalaması ayrı tutuyor araç. 6.9lt ile 7.1lt arasında değişiyor ama pik saatlerde yol bilgisayarından bu değerler gözlemleniyor. Yanlız Astra gayet güzelmiş. Benim araç 140km hız sabitleyici ile Ankara İstanbul arasını depyo bitirmeden 80 km kalan benzinle alıyor. Zaten bir kere uzun yol yaptığı için başka veri yok elimde. Ancak hızı 90km'ye bile bağlasam 1000km görmesi mümkün değil 45lt depo ile. 3 silindir dizelleri 900-1100 km yapıyor bizim Seat'ın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

arkadaşlar bende de 2001 1,25 fiesta var , şu an için lpg yok aracımda, fakat taktırmayı düşünüyorum. aracım ortalama 100 km de 10 lt benzin tüketiyor, bu da yaklaşık olarak 0,50 kuruşa tekabül ediyor. benzin tüketimim belli, lpg taksam kilometrede yarısı kadarmı yakar , yani 0,25 kuruşa mı düşer, yoksa daha fazla veya daha az yakma olasılığı varmı, bunun hesabı neye göre yapılır.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

valla ben 62 tllik gazla 2.20 den alıyorum genelde 310-320 km gidiyorum yaklaşık 20 kuruş sakin kullanımda

ama zorladığım zaman 30 kurusa çıkartıyorum.

bu tuketım uzun yolda mı sehır ıcınde mı kardesım ?

ben mevcut tüpümü değiştirdim. mimgas dı beyin ölmüştü.. tank hariç geri kalan herşeyi sıfır atiker iler değiştirdim 725 tl ye 2 yıl garantili 1000 km bakım yapmak kaydı ile bu fıyat nasıl sızce .. dıger hususa gelınce yakıt konusunda yapıldı tip fulledım 65 tl ye doldu ama 280 km anca yaptı şehir içi ve dışı karısık tabı ? cok yakıyor gıbı geldı bana ?

Kışın zaten yakıt tüketimi artar motor geç ısındığı için. Ama kalorifer sisteminin extra bir güç sarfedeceğini düşünmüyorum. Klima desen neyse ama kaloriferin hissedilir derecede arttıracağaını sanmam. Hiç etkisi olmaz da diyemem sonuçta çalışmak için güç harcıyor. Biraz uçuk bi soru sanki :biggrin:

tesekkur ederim yorumun için :)

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

29-03-2013 Tarihli güncel ,

2001 Ford fiesta 1.25 Ghıa lpg tüketimi,

Şehir = Adana

Kullanılan yakıt markası = Petrol Ofisi

LPG litre fiatı = 2.590 tl

13.5 litre X 2.590 = 35 TL

şehir içi yapılan Km = 176 km

Km = 19.88 krş

NOT= Ölçüm boş depo üzerinden yapılmıştır

bu değerleri elde etmek için özel bir bakım vs. yaptınız mı abi ? ben 65 tl ye 30 lt cıvarı aldım yaptıgım km ise 280 .. :(

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

aracım çok yakıyor mu emin değilim henüz çözemedim .. lpg takımım yenı değişti atiker takıldı 2 hafta önce fulledım tankı ve toplamda sehir içi ve dışında toplamda 280 km acnak yaptı .. arkadaslar bu araçlar 1,25 değilmi nasıl oluyor da bu kadar kucuk arac cok yakıyor .. triger seti yeni debriyak baskı balata seti yeni üst kapak contası hava filtresi vs hersey 5 ay içinde değişti yağı da dahil .. lpg de sıfır bu nasıl oluyor çözemedim lpg daha cabuk bitiyor hem :D benzin daha dayanıklı LPG tek faydası suanda ucuz olması avantaj .. bilgili abilerimizden bir mantıklı yorum bekliyorum .. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

bu değerleri elde etmek için özel bir bakım vs. yaptınız mı abi ? ben 65 tl ye 30 lt cıvarı aldım yaptıgım km ise 280 .. :(

Lpg enjektörler temizlendi ve lpg kiti komple bakım yapıldı,

hotumlar kelepçeler değişti,zengin fakir karışım ayarları yapıldı,

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Aracıma bugün AKL kit taktırdım, depoyu fulledim, normalde yakıtım 40 kuruş filan civarındaydı, bakalım şimdi kaça düşecek, bi 10 km filan kullandım bugün herhangi bir performans kaybı veya başka bi değişiklik farketmedim hiç.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Lpg enjektörler temizlendi ve lpg kiti komple bakım yapıldı,

hotumlar kelepçeler değişti,zengin fakir karışım ayarları yapıldı,

anladım .. pekı bunları yapmadan sıfır yapıldıgını varsayalım kı benım aracın lgp sıfır yapıldı daha yenı ? atıker marka ... 32 lt/ en fazla 300 km yapıyor ? baska bır sorunmu var abıcım acaba ?

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

anladım .. pekı bunları yapmadan sıfır yapıldıgını varsayalım kı benım aracın lgp sıfır yapıldı daha yenı ? atıker marka ... 32 lt/ en fazla 300 km yapıyor ? baska bır sorunmu var abıcım acaba ?

arkadaşım aracın km de 2,7 kruşu lpg tüketiyor, yol trafikli ve yoğun ise gayet iyi yakıyor bence?

Aracıma bugün AKL kit taktırdım, depoyu fulledim, normalde yakıtım 40 kuruş filan civarındaydı, bakalım şimdi kaça düşecek, bi 10 km filan kullandım bugün herhangi bir performans kaybı veya başka bi değişiklik farketmedim hiç.

hayırlı olsun, umarım memnun kalırsın, daha sonraki tecrübelerini (olumlu olumsuz) paylaşırsan sevinirim, bu arada ne kadara taktırdınız acaba?

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

hayırlı olsun, umarım memnun kalırsın, daha sonraki tecrübelerini (olumlu olumsuz) paylaşırsan sevinirim, bu arada ne kadara taktırdınız acaba?

Teşekkür ederim sağolasın, kullandıkça izlenimlerimi paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

arkadaşım aracın km de 2,7 kruşu lpg tüketiyor, yol trafikli ve yoğun ise gayet iyi yakıyor bence?

tesekkur ederim ... aracımı pek yogun trafık de deıl ama ısten eve gıdene kadar en az 6-7 ısık gecıyorum bazen takılıyorum bazen seri şekilde devam :D Atiker lpg yi 2 hafta once 725 tl ye taktırdım 2 yıl garantili 1000 km sonra tekrar bakım yapılacak ayar ücretsiz sekilde .. fakat eskı lgp mımgas söküldü tank kaldı o sekilde ön takım komple değiiti atiker ile ... ozaman bu arac uzun yolda 5 viteste seyirde ozaman 2,20 krş lara düşer heralde ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

tesekkur ederim ... aracımı pek yogun trafık de deıl ama ısten eve gıdene kadar en az 6-7 ısık gecıyorum bazen takılıyorum bazen seri şekilde devam :D Atiker lpg yi 2 hafta once 725 tl ye taktırdım 2 yıl garantili 1000 km sonra tekrar bakım yapılacak ayar ücretsiz sekilde .. fakat eskı lgp mımgas söküldü tank kaldı o sekilde ön takım komple değiiti atiker ile ... ozaman bu arac uzun yolda 5 viteste seyirde ozaman 2,20 krş lara düşer heralde ?

Tabiiki uzun yolda farkı hemen görürsünüz,

yalnız birde aracın diğer bir kontrolden geçirilmesi gereken durumu var,

her şeyi lpg kitine veya markasına bağlamamak lazım,ateşleme buji , buji kabloları , hava filtresi , V Kayışı gerginlik ayarı,

kullandığınız lpg gazı markası,

yukarıda yazdığım şeyler km bazında aracın az yakması için olmazsa olmazlarındandır,

Sizin uzun yolda camlar açık olarak 90 km süratle gitmeniz ile camlar kapalı olarak aynı sürati yapmanız arasında bile yakıt harcama farkını görürüsünüz,

saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

dostum ahmet abinin dediği gibi ,o parçaların hepsine bir baktır,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Tabiiki uzun yolda farkı hemen görürsünüz,

yalnız birde aracın diğer bir kontrolden geçirilmesi gereken durumu var,

her şeyi lpg kitine veya markasına bağlamamak lazım,ateşleme buji , buji kabloları , hava filtresi , V Kayışı gerginlik ayarı,

kullandığınız lpg gazı markası,

yukarıda yazdığım şeyler km bazında aracın az yakması için olmazsa olmazlarındandır,

Sizin uzun yolda camlar açık olarak 90 km süratle gitmeniz ile camlar kapalı olarak aynı sürati yapmanız arasında bile yakıt harcama farkını görürüsünüz,

saygılarımla

tesekkuler abı fıkırlerını uygulayacagım ..

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Aracıma LPG taktırdıktan ve ilk ölçümüm şu şekilde oldu,

Yapılan Yol: 250 km (yarısı uzun yol, yarısı şehir içi, uzun yolda şoför + 3 yolcu ve hız 100-140 km arası)

Tüketilen Miktar : 24,32 litre (62,02 TL)

km de : 0,2481 TL ve 100 km de 9,73 litre LPG tüketilmiş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...