İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Ersen Tapan

Ortalama 6 litreden hesaplayın ; 100 litre yakıt tüketirsiniz.. ;)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ekrem Karaboga

Merhaba arkadaşlar yakıt konusunda en güncel bilgileri vereyim dedim. Hatırlarsanız uzun yola çıkacağım demiştim bu gün geri döndüm ve bu bilgileri paylaşmak istedim . Toplamda 2100 km yol yaptım bunun %60 ı sakin kullanım saatte 100 km hız ile %40 ı ise seri kullanım diyelim 140 ile 160 km arası

toplamda 105 litre benzin yaktım.( Bunun içinde 400 km lik yolda klima açıktı)

Anlıyacağınız ortalama olarak 2100 km de 105 litre yaktı

Buda 100 km. 5 litre ediyor.

Kuruş olarak da belirteyim 0.230 kuruş yakmış oluyor km de.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
ŞAHİN Karani

Selamın aleykum. Arkadaşlar Ben 10 gün önce 2000 model fiesta aldın Rabbim herkezi kazasız belasız hayrlısı ile binmeyi nasip etsin inşaallah.

Rölente sensörüm pislenmiş sanırım araç hareket halinde diyelim kırmızı ışıkta duracaksınız vitesi boşa atıp frene bastığımda devir saatim 2000 ila 3000 arasında iken tekerleklerin mekanik hareketi bitmeden yani araç tam olarak durmadan devir saati aşağıya inmiyordu.

Bunun sebebinin rölente sensöründe olduğunu söledi ustamız. Şuan masraf yapamayacağım için arabayı aldığım kişiyle paylaştım sorunu. Araç bu hali ile 40 lt lpg ile 301 km yaptı yarısı şehir içi yarısı şehir dışı. Yaklaşık 30 kuruşa tekabül ediyor lpgyi 2,33 tl ye almıştım.

Şunu merak ediyorum aracım 2000 model 1,25 ztec modeli normal şartlarda lpg ve benzinde kaç kuruş yakması normal yada 100 kilometrede kaç litre yakıt tüketmesi normal?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

toprağım öncelikle hayırlı olsun. aracınızı Eskişehirde kime gösterdiniz? farklı ustalar, farklı yorumlarla yaklaşabiliyor. ford çalışkan'a gösterin birde aracınızı. yaz aylarında 30 krş birazcık çok gibi.

Yorum bağlantısı
ŞAHİN Karani

Teşekkür ederim. Oto Çağla mıydı Çağlarmıydı ordaki ustaya gösterdim. Yani Yakıt Çok tabi yaa şunu düşürmem lazım. Çalışkan nerde tam olarak?

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

valla ben 62 tllik gazla 2.20 den alıyorum genelde 310-320 km gidiyorum yaklaşık 20 kuruş sakin kullanımda

ama zorladığım zaman 30 kurusa çıkartıyorum.

Yorum bağlantısı
ŞAHİN Karani

nelere dikkat ediyorsunuz ? benim bir araba geçmişim yok ilk arabam neler yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Karani ŞAHİN

Devir Falfini Körlemiştik Yakıt 0,241 tl ye düştü. Şimdi valfi değiştirdim yan sanaai parça ile yakıtı tekrar ölçüp billgilendireceğim.

Yorum bağlantısı
Alper Aydoğan

benım aracım benzınlı ve sehırdısı 275 kurus normal kullanım 120 vs 130 km hızda anakara ıstanbul arası sehırıcı ortalama 350 vs 400 krs arası ıstanbul

Yorum bağlantısı
Karani ŞAHİN

Devir Valfini Değiştirdim mükemmel sonuç 0,195 kuruş yakıyor artık :)

Yorum bağlantısı
Cüneyt Şenyürek

slm karani kardes aracın hareket halındeyken tekerlekler tam durana kadarmı 2000-3000 devir arasında kalıyor.bendede 2000 fiesta varda benım arac hareket halındeyken vıtesı bosa atınca devir saatı 1000 devire kadar dusuyor fakat tekerlekler tam durunca bıraz daha dusuyor yanı tam olarak rolantıye tekerlekler tam durunca dusuyor normalmı benımdemı devir valfını degısmem lasım aracım suan ortalama 20krs yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yetis Kurt

2011 dizel fiesta km 23000de en son dün 410 km sehir icinde 79 tl ye gitti. km 0,192 kurusa geldi. Sehirler arasında 0,170 e kadar dusuyor. Ustalar 2. bakımdan sonra daha da dusegını soyluyorlar. Bu halde bile cok iyi bence

Yorum bağlantısı
ŞAHİN Karani

slm karani kardes aracın hareket halındeyken tekerlekler tam durana kadarmı 2000-3000 devir arasında kalıyor.bendede 2000 fiesta varda benım arac hareket halındeyken vıtesı bosa atınca devir saatı 1000 devire kadar dusuyor fakat tekerlekler tam durunca bıraz daha dusuyor yanı tam olarak rolantıye tekerlekler tam durunca dusuyor normalmı benımdemı devir valfını degısmem lasım aracım suan ortalama 20krs yakıyor.

Dostum benin aracım 30 krş yakıyordu rölente valfini körledim 24 krşa düştü içime sinmedi valfi değiştirdim 195 krşa düştü. Benim problemim araç giderken diyelimki 2400 devirde boşa atıyorum devir düşmüyor ta ki araç tam durana kadar. Şimdi Boşa atıyorum devir düşüyor araç tam durduğumda ise 900 ile 1000 devir arasına geliyıor. ve uzun yolda 120-130 km hız ile 150km gittim şehir içinde 100 km kullandım 195 krş yaktı. seninki normal gibi ama sen yinede bir ustaya göster derim.

2011 dizel fiesta km 23000de en son dün 410 km sehir icinde 79 tl ye gitti. km 0,192 kurusa geldi. Sehirler arasında 0,170 e kadar dusuyor. Ustalar 2. bakımdan sonra daha da dusegını soyluyorlar. Bu halde bile cok iyi bence

Yeni nesil aracınız bu halde mükemmel bence bir tanıdığımda 2008 fiesta var oda dizel 23-25 krş falan yakıt tüketiyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Deli

son ölçümlerim:

lpg ile 1500-2200 d/d kullanımda 80 km/h hızı neredeyse geçmemek kaydıyla;

8,5 lt lpg / 100 km şehir içi..

ama bayağı ağır kullanıyorum.. sağdan sağdan efendi efendi...

tırların kamyonların rakibiyim.. sağ şeridin hakimiyim :)

8,5 lt lpg/ 100 km = 20 kr / km

Yorum bağlantısı
Sinan Deli

ben özgür temiz kardeşe katılıyorum. sakin kullanı değeridir yukarda verdiğim. asılınca bariz 30 kuruş.. çok efendi sürersem 20 kuruş .. lpg değerleri..

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

10,75 lt/100 km 200 km şehir içi 200 km şehirler arası. Hızlı kullandım ortalama 12 civarı. hız denemesi falanda yaptık arada. ne dersiniz? Tüp ayarlarına dokunmalımıyım acaba.

43 lt gazla 400 km. yani 10,75/ 100 km . 200 km şehirler arası. Hızlı kullandım. 200 km şehir içi normal kullanım. Otomatik 1,6 için değerler nasıl sizce?

tüp ayar istiyor mu sizce.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kenan Çalıştırıcı

Arabama ışık yandığında km yapmadan mazot alıyorum. 34 -35 LT mazot alıyor. Menzil 860 km gösteriyor. Ancak tekrar ışık yandığında geçtiğim km 590 oluyor. Acaba bir sorunmu var. Formlarda 700 - 750 km ş.içi yazmışlar benim arabamda bir anormallik varmıdır ? Yoksa benim tüketimim normalmidir.Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Kenan Çalıştırıcı

Tabiki banada anormal geldi ş.i 700 - 750 km yazmışlarda ben kendimnden şüphe ettim :) arabamda bir sorunmu var diye 860 tahmini menzil ama yokuş aşağı yokuş yukarı eğimli yerlerde farklı hesaplıyor kalan menzili yine formlardan öğrendiğim kadarı ile oda fiestalarda klasik bir sorunmuş.

Yorum bağlantısı

Kullanımınıza ve gideceğiniz yola göre sürekli değişiyor, benim İstanbul Trafiğinde 1 Depo ile 600km'de bitirdiğimide biliyorum. 750-800 km gibi rakamlarada çıktığım olmuştur. Haa yok hala çok yakıyor diyorsanız kesinlikle bakımdan sonra cok büyük değişimler gerçekleşiyor yakıtta :)

Yorum bağlantısı
Kenan Çalıştırıcı

Yanlız değilim yani şükür :):) arabayı aldığımda araştırdım millet ş.i. 750 - 800 km yapıyorum yazmış yanlış yazmızlar doğru bilgilendirmek adına iyi oldu o zaman bu konu başlığı katkınız için teşekkürler arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

bugün bakım yaptırdım. bakımdan önce 100km de 4,85 lt ve 4,76 lt gibi 2 veri elde ettim. tamamı şehir içi. şimdi bakımdan sonra tekrar fulleyip km yi sıfırladım bakalım nasıl bi sonuç çıkacak. bu arada maf sensörünüde temizlettim. motor yağını, hava filtresini kendim değiştirebilirim. ama mazot filtresi karamakarışık bi yerde gıcık bi iş. yağ desen onunda aşağısında. zamanla kendimiz yapmayı öğrencez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...