İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Huseyin Altun

doğrudur.

Arkadaşlar merhaba bende 2 hafta önce 99 flair fun 1,4 16v 90bg fiesta aldım bende benzin uyarı lambası var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Muhammed Bozkurt

2001 Fiesta Flair kullanıcısıyım, çok net bir ölçüm yapmadım ama benzin ışığı yandığında 100 TL lik benzin aldım, şuan 210 km oldu ama sanırım 10 km sonra ışık yanacak, bu da 0,45 kuruş civarına denk geliyor, 1,25 motor için çok değil mi? Tamirciye sorduğumda normal demişti ama bana normal gelmiyo nedense sanırım para benden çıktığından olsa gerek :)

Yakıt konusunda sizce nasıl çok mu? ve LPG yolu gözüküyor gibi bana...

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

arkadaşlar bu arada sizlerin aracı 1.6 sanırım. ben 1,25 motordan bahsediyorum. coşkun abinin dediği gibi yaklaşık 10 lt yakıt yapıyor 100 km de. aracın kullanma kitapçığında 100 km de şehir içi 9 lt şehir dışı 6 ortlama 7,5 yazıyo. tabi ekmeği yenmiş araba dedikleri bumudur bilmem, artık fabrika mı kalır mı dersinin onu da bilmem. bu ayda ve bu benzin fiyatlarıyla bu kadar yakması normal mi diyorsunuz?

2001 1.25 flair vardı bende ortalama 7 lt / 100 km. yakıyordu. ortalama hızım 50 km. / saat

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

yoğun trafikte kullanıyorsanız, yeni alacağınız arabada da aynı şey olacak. lpg taktırabilirsiniz. yada trafiği az olan başka şehire taşının :biggrin:

9lt benzin=80 km yol, sonuç= aracımı satmaya karar verebilirim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

yoğun trafikte kullanıyorsanız, yeni alacağınız arabada da aynı şey olacak. lpg taktırabilirsiniz. yada trafiği az olan başka şehire taşının   :biggrin:

fun ve flair modelleri daha az yakıyor sanırım? lpg acaba performansı etkiler mi? benim araç yokuşta falan maşallahı var, lpg etkiler mi çekişini ?

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu
(düzenlendi)

fun ve flair modelleri daha az yakıyor sanırım? lpg acaba performansı etkiler mi? benim araç yokuşta falan maşallahı var, lpg etkiler mi çekişini ?

lpg için iyi bir usta bulursan performans ın etkilenmez. fakat şu anki değerlerle 10 lt/100 km. bir tüketiminiz var. lpg ye geçince tüketiminiz 12 lt/100 km. olacak. 12 x 2.70 = 32.4 tl. / 100 km. olur.

tarihinde Ali Tatlısu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

marka önemli mi acaba ? şimdi fiyatlara bakılacak olursa atıker daha uygun, brc uçuk zaten? markadan ziyade ustalık mı diyorsun sıralı sistem için? atıker nasıldır acaba?

Yorum bağlantısı
Huseyin Altun

Arkadaşlar bende 99 model flair fun 1,4 90bg. 170bin km de bir ay oldu alalı ve bugün tam ölçüm yaptım. Geçen hafta taşana kadar fulledim 130 km gittim biraz önce tekrar fulledim 10,3 lt aldı (benzin litre fiyatı ilk alışım 4,75) 100 km de şehir için 8 litre tüketim (38krş/km). Aracı aldıktan sonra tüm filitreleri değiştirdim, bujiler değişti , yağ değişti. Benzin fiyatlarının çok yükseldiğini düşünürsek bana uygun gibi geldi sizin yorumlarınız nedir ??

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Arkadaşlar bende 99 model flair fun 1,4 90bg. 170bin km de bir ay oldu alalı ve bugün tam ölçüm yaptım. Geçen hafta taşana kadar fulledim 130 km gittim biraz önce tekrar fulledim 10,3 lt aldı (benzin litre fiyatı ilk alışım 4,75) 100 km de şehir için 8 litre tüketim (38krş/km). Aracı aldıktan sonra tüm filitreleri değiştirdim, bujiler değişti , yağ değişti. Benzin fiyatlarının çok yükseldiğini düşünürsek bana uygun gibi geldi sizin yorumlarınız nedir ??

bu rakamlar trafikte mi , yoğunluk nasıl, hız ne , dur kalk varmı? mesafe?

Yorum bağlantısı
Huseyin Altun
bu rakamlar trafikte mi , yoğunluk nasıl, hız ne , dur kalk varmı? mesafe?

Antalya şehiriçi 15 km gidiş 15 km dönüş sabah ve akşam trafiği, trafik ışığı tek gidişde ortalama 11-12 tane, kullanım sakin max. 70km/saat. yüksek vites düşük devir.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Antalya şehiriçi 15 km gidiş 15 km dönüş sabah ve akşam trafiği, trafik ışığı tek gidişde ortalama 11-12 tane, kullanım sakin max. 70km/saat. yüksek vites düşük devir.

sizin arabanın da çok yaktığını söyleyebiliriz o zaman
Yorum bağlantısı
Huseyin Altun

sizin arabanın da çok yaktığını söyleyebiliriz o zaman

14 yaşında 170bin km de benzinli bir araba şehir içi normal olan yakıtı nedir ? 8lt/100km fazla ise bence benzin fiyatları çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

antalya da fazla trafik olmadığını ve 12 tane ışık görüp ortalam 70 km hızla gidiyorsun , buna rağmen 0,38 kuruş 8 litre tüketim fazla, istanbul da aracın 0,50 yakar , emin ol bundan, 70 km yi ben işi giderken hiç görmüyorum :)bunu da geçtim 12 ışık sadece benim mahallemde var, ama yine de çok yakıyor diyorum bende, yada dediğin gibi benzin uçtu gidiyo. lpg düşünüyorum,

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ortalama hızınız çok önemli, örneğin benim araçta ortalama hız çoğunlukla 21-22 km oluyor tüketimim yine bilgisayara göre 12-13 litre. Ama ort. hız 35-38 km'lere çıkarsa yakıt hemen 9-9,5 litrelere düşüyor. Araçlar dur-kalk'larda ışıklarda beklerken, ağır işleyen trafikte inanılmaz fazla yakıyor. (Yine) örneğin ağır işleyen trafikte ort. tüketimi sıfırlarsam birkaç metre sonra ekranda 25-30 litrreleri görüyorum. İşin özeti şu; uzun mesafe yada kısa mesafe, eğer güzergahta aracı çok çabuk hızlandırıp yüksek viteslere çıkamıyor dolayısıyla ort. hız 20-25 km'lerde kalıyorsa ve çok sık dur-kalk yapıp 1-2, vitesler kullanılıyorsa maalesef tüketim standartların çok çok üstüne çıkıyor. (son kez) örneğin, En son 30 TL'lik LPG ile 89 km yaptım ve bilgisayarda ort. hız 22 km'ydi ort. tüketim ise 13,2 litre oldu. Bundan önceki ise 95 km gitti (aynı yakıt ayni miktar), o zamanki veriler ise ort. hız 25 km falandı tüketim ise 12,7 litreydi sanırım...

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Ortalama hızınız çok önemli, örneğin benim araçta ortalama hız çoğunlukla 21-22 km oluyor tüketimim yine bilgisayara göre 12-13 litre. Ama ort. hız 35-38 km'lere çıkarsa yakıt hemen 9-9,5 litrelere düşüyor. Araçlar dur-kalk'larda ışıklarda beklerken, ağır işleyen trafikte inanılmaz fazla yakıyor. (Yine) örneğin ağır işleyen trafikte ort. tüketimi sıfırlarsam birkaç metre sonra ekranda 25-30 litrreleri görüyorum. İşin özeti şu; uzun mesafe yada kısa mesafe, eğer güzergahta aracı çok çabuk hızlandırıp yüksek viteslere çıkamıyor dolayısıyla ort. hız 20-25 km'lerde kalıyorsa ve çok sık dur-kalk yapıp 1-2, vitesler kullanılıyorsa maalesef tüketim standartların çok çok üstüne çıkıyor. (son kez) örneğin, En son 30 TL'lik LPG ile 89 km yaptım ve bilgisayarda ort. hız 22 km'ydi ort. tüketim ise 13,2 litre oldu. Bundan önceki ise 95 km gitti (aynı yakıt ayni miktar), o zamanki veriler ise ort. hız 25 km falandı tüketim ise 12,7 litreydi sanırım...

aynen katılıyorum.
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

yine soruyorum, 2001 fiesta ghia kullanıpta lpg taktıran ve memnun olan arkadaşlardan , marka ve bayi bilgisi istiyorum. teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Huseyin Altun

antalya da fazla trafik olmadığını ve 12 tane ışık görüp ortalam 70 km hızla gidiyorsun , buna rağmen 0,38 kuruş 8 litre tüketim fazla, istanbul da aracın 0,50 yakar , emin ol bundan, 70 km yi ben işi giderken hiç görmüyorum :)bunu da geçtim 12 ışık sadece benim mahallemde var, ama yine de çok yakıyor diyorum bende, yada dediğin gibi benzin uçtu gidiyo. lpg düşünüyorum,

ortalama 70 km yanlış anlaşıldı yada ben yanlış anlattım sanırım bende yol bilgs. yok, en fazla yaptığım hız 70 km, dediği mesafeyi sabah 30 dk akşam dönüşde 40dk da tamamlayabiliyorum durkalk hayli var yeni tabi İst. ile kıyaslanamaz.

Yorum bağlantısı
Huseyin Altun

yine soruyorum, 2001 fiesta ghia kullanıpta lpg taktıran ve memnun olan arkadaşlardan , marka ve bayi bilgisi istiyorum. teşekkürler :)

Sabah trafikte gelirken 2001 flair ghia denk geldim kırmızıda yanyana durduk lpg sordum zavolli taktırmış çok memnun olduğunu söyledi, şehir içi 20 tl gazla 80-85 km gidiyorum dedi.

Yorum bağlantısı
Yunus ÜNLÜ

Merhaba,

Benim araba biraz fazla yakıyor fakat ben şöyle bir şey tespit ettim;

Gazdan ayağımı çeksemde devir hemen düşmüyor bunun yakıtta etkisi varmıdır veya farklı bir sıkıntı olabilirmi?

Ayrıca sol ön tekerin yan tarafında ciddi bir yağ damlatma durumu var. Problemin ne olduğuna yardımcı olabilecek varsa cevap yazarsa sevinirim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Sabah trafikte gelirken 2001 flair ghia denk geldim kırmızıda yanyana durduk lpg sordum zavolli taktırmış çok memnun olduğunu söyledi, şehir içi 20 tl gazla 80-85 km gidiyorum dedi.

flair 1.4 mü oluyor? 1.25 mi
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Genel Bakış

Model Fiesta Ghia - - Kasa Tipi Hatchback/55 Kapı - - Yakıt Tüketimi(Şehiriçi / Şehirdışı) 9,4 lt / 6,2 lt - - Motor Gücü(hp) 75 hp - - Şanzıman Manuel 5 VitesÖnden Çekiş - - 0-100 Hızlanma(KM) 13 sn - -

Teknik Özellikler

Araç Tipi Binek AraçB Segmenti - - Üretim Yılı(İlk / Son) 1999 / 2002 - - Koltuk Sayısı 5 Koltuk -

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alkan Koca

Sizin arabanız normal yakıyor fabrika verisi bile bunu söylüyor arabamı alırken 1.25 2000 model almak üzereydim satıcı küçük motor olduğu için çok az yakıyor lpg takmadım dedi internetten araştırdım satıcı yine idda etti test sürüşüne çıktık 2 kişi 9.8 litre yaktı

Yorum bağlantısı
Huseyin Altun

flair 1.4 mü oluyor? 1.25 mi

trafikde denk geldiğim araba 1,25 di

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Benim araba biraz fazla yakıyor fakat ben şöyle bir şey tespit ettim;

Gazdan ayağımı çeksemde devir hemen düşmüyor bunun yakıtta etkisi varmıdır veya farklı bir sıkıntı olabilirmi?

Ayrıca sol ön tekerin yan tarafında ciddi bir yağ damlatma durumu var. Problemin ne olduğuna yardımcı olabilecek varsa cevap yazarsa sevinirim.

Teşekkürler.

Sol ön teker oralarda direksiyon pompanız olmalı. Acil kontrol ettirin. Ayrıca fren hidroliğinizi de kontrol edin.

Ayağınızı çektiğinizde gaz hemen düşmez ancak anında yakıt akışı kesilir.

Yorum bağlantısı
Yunus ÜNLÜ

flair 1.25

Damlama için Dün bir ustaya bıraktım aracı. Direksiyon kutusunda sıkıntı olabilir ve keçeleri değiişmesi gerekebilir dedi. Hal böyle olunca söküp bakması için bırakmak durumunda kaldım. Tahmini 120-200 arası bir masraf tutar dedi. Umarım pahalı değildir. :)

Bunların triger ve V kayış değişim ücretleri hakkında da bilgi sahibi olan varmıdır?

Yakıt durumu için ise anladığım kadarıyla bir gaz taktırmak şart olacak... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...