İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Erol Okcu

Kaloriferin çalışması motora ekstradan bir yük bindirmediği için klima gibi düşünmeyiniz fazladan bir yakıt sarfiyatı olmayacaktır. Yalnız alternatörden ne kadar çok akım çekilirse o kadar çok motora yüklenilmiş olur. Teorik olarak kalorifer fanlarının çalışması biraz elektrik sarfiyatı dolayısıyla alternatöre ek bir yük getirse de, bu yük hissedilebilir yakıt tüketimine neden olmaz.

cok tesekkur ederım ahmet bey ...

arkadaşlar aracım tüplü fakat regülatröden su kaçağı yapıyor araba gün içinde kullanıldıktan sonra park ettığim zaman ve sabahı arabayı kullanacağım zaman farkediyorum ki regülatörden su akıtmış oluyor bu durum yakıtı etkilermi ve aynı zaman da d.ğaz beynı dolu iken boş gösterebiliyor sürekli ötüyor bazen devam düzenli çalışıyor bu durum motorun da uyarı ışıgını yaktı bilgisayara bağlattık yakıtın az geldiğini söyledi bende gaz ayarcısına gittim lpg mimgas marka taktı pc ye fakat beyin bozuk dedi bilgisayar almadı dedi epey uğraştı sonra beyin bozuk dedi kararını verdi ama araç hala çalışıyor bu bozukluk regülatör yapılsa geçermi bence beyinde sorun olsa bile sadece yakıt ayarını etkiler diye düşünyürum beyin ne kadar dediğimde ise 420 tl sana 400 olur dediler :D kopmle regülatör değişimi ise 200 tl dedi başka bir yer düzelir büyük oranda dedi siz ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

cok tesekkur ederım ahmet bey ...

arkadaşlar aracım tüplü fakat regülatröden su kaçağı yapıyor araba gün içinde kullanıldıktan sonra park ettığim zaman ve sabahı arabayı kullanacağım zaman farkediyorum ki regülatörden su akıtmış oluyor bu durum yakıtı etkilermi ve aynı zaman da d.ğaz beynı dolu iken boş gösterebiliyor sürekli ötüyor bazen devam düzenli çalışıyor bu durum motorun da uyarı ışıgını yaktı bilgisayara bağlattık yakıtın az geldiğini söyledi bende gaz ayarcısına gittim lpg mimgas marka taktı pc ye fakat beyin bozuk dedi bilgisayar almadı dedi epey uğraştı sonra beyin bozuk dedi kararını verdi ama araç hala çalışıyor bu bozukluk regülatör yapılsa geçermi bence beyinde sorun olsa bile sadece yakıt ayarını etkiler diye düşünyürum beyin ne kadar dediğimde ise 420 tl sana 400 olur dediler :D kopmle regülatör değişimi ise 200 tl dedi başka bir yer düzelir büyük oranda dedi siz ne dersiniz ?

Beyin bozuk ise düzensiz yakıt alımına neden olabilir. Bazen fakir karışım alırken bazen zengin karışım alabilir. Bu ise aracın düzensiz çalışmasına, motor aksamının yıpranmasına, zengin karışım aldığında yakıt sarfiyatının artmasına neden olabilir. Bu arada sorununuzu bu başlık altına değil, sorunlar ve çözümleri başlığına yazarsanız daha iyi cevaplar alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fatih Aşık

güncel mazot fiyati ile (litre = 4,17) şehir içi kapa kullanım ile 28 kuruş

Yorum bağlantısı
Metin Sert
(düzenlendi)

Eğer beyinde arıza varsa tamir ettirme yoluna gitmenizi tavsiye ederim. 1 yıl garantili tamir yapıyorlar.

tarihinde Metin Sert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Eğer beyinde arıza varsa tamir ettirme yoluna gitmenizi tavsiye ederim. 1 yıl garantili tamir yapıyorlar.

tesekkur ederım

Beyin bozuk ise düzensiz yakıt alımına neden olabilir. Bazen fakir karışım alırken bazen zengin karışım alabilir. Bu ise aracın düzensiz çalışmasına, motor aksamının yıpranmasına, zengin karışım aldığında yakıt sarfiyatının artmasına neden olabilir. Bu arada sorununuzu bu başlık altına değil, sorunlar ve çözümleri başlığına yazarsanız daha iyi cevaplar alabilirsiniz.

yorumunuz ıcın tesekkur ederım ...

Yorum bağlantısı
Misafir

arkadaslar yakıt tüketımı ile alakalı bir sorum olacak ... kış aylarında kalorıfer calıştırınca yakıt tüketimi olur mu ? :D bıraz komık bır soru ama merak ettım ...

Kışın zaten yakıt tüketimi artar motor geç ısındığı için. Ama kalorifer sisteminin extra bir güç sarfedeceğini düşünmüyorum. Klima desen neyse ama kaloriferin hissedilir derecede arttıracağaını sanmam. Hiç etkisi olmaz da diyemem sonuçta çalışmak için güç harcıyor. Biraz uçuk bi soru sanki :biggrin:

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

herkese merhaba, 2001 model ford fiesta chia aracım henüz 100.000 km de ve 3 aydır bende. aldığımdan beri aracımda bujiler ön lastikler, ön amortisörler, baskı balata (sash marka) gibi parçaları değişti. fakat aracın bir türlü yakıtını düşüremiyorum. (ortalama km 0,45 krş.) götürdüğüm 4 farklı ustanın 3 ü debriaj dedi, diğeri ise havalar soğuk bu kadar yakması normaldir dedi. günlük 16-17 km arası yol yapıyorum. (alibeyköy- çağlayan arası) forumda aynı aracı kullanan arkadaşlar 0,30 krş yaktıklarını söylüyorlar şehir içinde. veya 0,35 krş. neyse yolum belli yakıtım belli.. 0,45 krş normalmidir yukarıdaki yola ve uzunluğa göre? daha hangi ustaya götüreyim de göstereyim. yeter bence? yorum bekliyorum, teşekkürler

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

araç benzinli anladığım kadarıyla doğru mu anladım. ortalama 45 kuruş normaldir. zaten 30 kuruş benzin yakması imkansız gibi bir şey. gazın altına takoz koysan anca :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

herkese merhaba, 2001 model ford fiesta chia aracım henüz 100.000 km de ve 3 aydır bende. aldığımdan beri aracımda bujiler ön lastikler, ön amortisörler, baskı balata (sash marka) gibi parçaları değişti. fakat aracın bir türlü yakıtını düşüremiyorum. (ortalama km 0,45 krş.) götürdüğüm 4 farklı ustanın 3 ü debriaj dedi, diğeri ise havalar soğuk bu kadar yakması normaldir dedi. günlük 16-17 km arası yol yapıyorum. (alibeyköy- çağlayan arası) forumda aynı aracı kullanan arkadaşlar 0,30 krş yaktıklarını söylüyorlar şehir içinde. veya 0,35 krş. neyse yolum belli yakıtım belli.. 0,45 krş normalmidir yukarıdaki yola ve uzunluğa göre? daha hangi ustaya götüreyim de göstereyim. yeter bence? yorum bekliyorum, teşekkürler

benzin sürekli oynadığı için benzine zam geldikçe aracınız çok yakıyor demektir kuruş hesabı yapmak. Bu sebeple 100km'de kaç LT yakıt tükkettiğinizi bilmemiz gerekir.

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

45 kuruş yaklaşık 10 L/Km yapar bana biraz fazla geldi ancak havaların soğuması dolayısıyla yaklaşık 1 litre kadar bir artış oluyor bu arada sık sık kontak açıp kapatıyorsanız ve yoğun trafikde araç kullanıyorsanız 1 litrede o olsa normalde 8 litre olması gereken rakam 10 litreyi bulabilir...

Yorum bağlantısı
Misafir

Benzinli olupta az yakan araba mı var. Gerçi Coşkun abinin ix35 videosu var 7,6 yakmış ondan sürüş teknikleri alabilirsin :D :D :D

Şaka bir yana benzinli olupta 9 litrenin altını kabul etmiyorum, etmek te istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

aracınızda kış lastiği mevcutmu dediğiniz arada trafik oluyormu buda önemli istanbulda :D

Yorum bağlantısı
Misafir

6.9 şu an. :)

Şehir içi mi ? Yol bilgisayarına göre mi diyorsunuz yoksa bizzat doldurup belli bi süre sonra tekrar doldurunca mı hesapladınız ?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş
(düzenlendi)

6.9 şu an. :)

istanbul olaydı +3 litre :)

bu arada bizde 1.6 tdci focusla 7.1 istanbul :)

tarihinde Rıdvan Kanbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

Şaka bir yana benzinli olupta 9 litrenin altını kabul etmiyorum, etmek te isitemiyorum.

+1

Heleki bu aylarında ! (1.6 focus) hayal gibi...9 lt nin altına düşmesi..

benim aracım şu an ! (şehir içi ) 12,6 lt,seyrinde gidiyor...... anladımki F 1---F 2 den daha az yakıyor...

bu aylarda F 1 ----11.5 lt nin üstüne çıkmazdı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şehir içi mi ? Yol bilgisayarına göre mi diyorsunuz yoksa bizzat doldurup belli bi süre sonra tekrar doldurunca mı hesapladınız ?

Yol bilgisayarına göre, aşağı yukarı doğru gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz
aracınızda kış lastiği mevcutmu dediğiniz arada trafik oluyormu buda önemli istanbulda :D

,

durk kalk çok yok fakat yokuş çok çıkıyorum, kağıthane dereden çağlayan yokuşunu, kış lastiği yok, fakat ön lastikler yeni, arkadakiler değişmesi gerekli

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

arkadaşlar bu arada sizlerin aracı 1.6 sanırım. ben 1,25 motordan bahsediyorum. coşkun abinin dediği gibi yaklaşık 10 lt yakıt yapıyor 100 km de. aracın kullanma kitapçığında 100 km de şehir içi 9 lt şehir dışı 6 ortlama 7,5 yazıyo. tabi ekmeği yenmiş araba dedikleri bumudur bilmem, artık fabrika mı kalır mı dersinin onu da bilmem. bu ayda ve bu benzin fiyatlarıyla bu kadar yakması normal mi diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

erken vites değiştirin, fazla devir yaptırmayın, lastikler şişkin olsun :) , düşmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Aracınız normal yakıyor, 30 krş diyenler lpg yakıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Abi sanki normal gibi değerlerin. Ben de sürekli İstanbul şehir içinde kullanıyorum aracımı,1.4 benzinli Fiesta 7.5 lt tüketiyor. Her şekilde sakin kullanmaya dikkat ediyorum da dur-kalk sayısı arttıkça istediğim kadar dikkat edeyim tüketim arttıkça artıyor.. (Not: Tüketim değeri yol bilgisayarı verisidir.)

Biraz daha alt devirlerde ve sakin kullanmaya özen gösterirseniz bence düşer yakıtınız.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

,

durk kalk çok yok fakat yokuş çok çıkıyorum, kağıthane dereden çağlayan yokuşunu, kış lastiği yok, fakat ön lastikler yeni, arkadakiler değişmesi gerekli

biraz gaza fazla basıyorsanız soğuk motorla :D etki olur

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

9lt benzin=80 km yol, sonuç= aracımı satmaya karar verebilirim:)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Abi benimki kaç yakıyor benimki?

Tam olarak bilmiyorum da, çok memnundu. Az yakıyor diyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...