İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Süha Demirtaş

İstanbul bodrum : ortalama hiz 66 km km 754 alinan yakit 33 litre 4 kisi klima zaman zaman acik bagaj dolu.

Aracın ortalaması ne idi, yani yol bilgisarında görünen. 4.35lt gerçek olan

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

ben hesapladım da benimki şehir dışında 6.6 oluyor çok mu peki ? 1 lt ile 15 km yol yapıyor yanlış mı hesaplamışım ?

Yorum bağlantısı

ben hesapladım da benimki şehir dışında 6.6 oluyor çok mu peki ? 1 lt ile 15 km yol yapıyor yanlış mı hesaplamışım ?

100 km'de kaç LT tüketiyorsunuz ? Bu şekilde yanlış hesaplarsınız. Eğer 6.6 şehir dışı pompa ölçümü ise, biraz fazla yakmış. Normal şartlarda 5/5.5 geçmemesi gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

100 km'de kaç LT tüketiyorsunuz ? Bu şekilde yanlış hesaplarsınız. Eğer 6.6 şehir dışı pompa ölçümü ise, biraz fazla yakmış. Normal şartlarda 5/5.5 geçmemesi gerekirdi.

1 lt ile 15 km yol yaptım şeh.dışı pompadan pompaya. 1 lt ile 15 km ise 100kilometrede 6.6 lt tüketir diye hesapladım

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kenan Çalıştırıcı

Ben opet bıraktım 2 depo oldu shell den alıyorum. 36 Lt alıyor her seferinde. ilk aldığım depoda 650 gittim. Tekrar ışık yandı. şimdide 660 km yaptım halen ışık yanmadı beklemekdeyim. Bu kullanım tamamen şehir içidir. Işık yandığında hemen yakıt alıyorum 35 - 36 Tl alıyor. Arabanın lastiklerinin havası inanılmaz önemli ona her yakıt aldığınızda muhakkak bakın...

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mustafa AKTÜRK

Geçenlerde aracımda tekleme sorunu vardı.Ortada bulunan bujinin kablosunda problem çıktı.Kablo ateşlemeyi dışarı yapıyormuş.Değiştirdim.Şehiriçinde 100 km de 10 lt benzinden 8 lt ye düştüm.Aracı aldığımdan itibaren böyleymiş.Aracın performansı inanılmaz derecede fark etti.

Yorum bağlantısı
Mustafa AKTÜRK

Bende de 2 litre oynamıştı, buji kablom bozukken Flair'i zor geçmiştim hem de Flair'deki yolcu sayısı benden fazlaydı.

Dostum performansın bu kadar olduğunu bilmiyordum devirlenme falan rampada kalkış çok fark etti.Bir kez daha sevdim arabamı :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erol Okcu

selam arkadaşlar ... 2 gün önce 25 tl ye 5,17 Lt benzin aldım .. gösterge kırmızı yanıyordu benzin az işareti veriyordu aldıktan sonra gösterge 1. çubuğa yaklaştı .. 41 km kullandıktan sonra yıne ısıga dayandı normal mi bu ? kullanımı çogunlukta şehir içinde yaptım pek fazla kalorıfer de açmadım havalar malum bıraz sogudu ama arada acıodum etkıler mı ? ve neden bu kadar cabuk bıttı merak ettım ? yardımcı olursanız degerlı fıkırlerınızı paylasırsanız sevınırım .. teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu bir ölçüm metodu değildir, 45 km sonra kırmızı yansa, %10 farklı tüketim değeri çıkar demektir, yani yanıltır ki bu yüzden böyle bir yöntem ile tüketim ölçülmez

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

bu bir ölçüm metodu değildir, 45 km sonra kırmızı yansa, %10 farklı tüketim değeri çıkar demektir, yani yanıltır ki bu yüzden böyle bir yöntem ile tüketim ölçülmez

Çağlar abi Sizce sorun nerdedir ? yada yakıt tüketımı normal mi ?

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

ölçüm yo kki yorum yapabilelim?

Anladım ozaman bir ölçmeye çalısaşyım ben

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Benim de 2000 model bi fiestam var arac ortalama 100km'de 10lt civarı yakıt tüketiyor.(Benzin) Bujileri ve hava filtresini değiştirdim geçmedi,Arıza tespit cihazıyla oksijen sensörü arızalı dediler onu da yaptık ama yakıt hala aynı :/ Yardımcı olabilicek kimse var mı ? Kime götürsem 'Valla bilemiyorum ki şimdi...' diye cevap veriyolar. Eğer bu aracın şehiriçinde ki yakıtı gerçekten bu ise tüp taktırmayı düşünüyorum hiç istemesemde :/

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Benim de 2000 model bi fiestam var arac ortalama 100km'de 10lt civarı yakıt tüketiyor.(Benzin) Bujileri ve hava filtresini değiştirdim geçmedi,Arıza tespit cihazıyla oksijen sensörü arızalı dediler onu da yaptık ama yakıt hala aynı :/ Yardımcı olabilicek kimse var mı ? Kime götürsem 'Valla bilemiyorum ki şimdi...' diye cevap veriyolar. Eğer bu aracın şehiriçinde ki yakıtı gerçekten bu ise tüp taktırmayı düşünüyorum hiç istemesemde :/

Edit:Araçta 3000 deviri neredeyse geçmiyorum.Egzozunu boydan boya sıfır değiştirdim.Sıkıntıma çare bulana bir kilogram baklava ısmarlıcam :)

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

arkadasım bu arabalarda degısık sıkıntılar cıkıyor bende anlamadım gıttı bende de 2001 model var ama çözemedık daha sorunu ??

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

Arkadaşlar güncel bir problemden bahsedeceğim.Aracımın benzin lambası yandıktan sonra 20 km yol yaptım.Eğer ki düz mantıkta gidersem aracımda 1lt benzin kalmış olması gerekiyor. (10lt/100km) Ama aracımı fulledim ve yanlızca 34 lt benzin aldı.Bu aracın deposu 41 lt diye biliyorum.Yani bu durumda içinde daha 7lt benzin ve aynı zamanda şamandırada bir arıza tespiti oluyor galiba? Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Arkadaşlar hayırlı sabahlar;

An itibariyle aracıma tüp takım işlemleri başladı :) Yanlız benim düşünceme göre;

100 liralık benzinle yaptığım 200km lik yolu 60 lirayla yapacağım gibi geliyor (%40 tasarruf ise)

Ve bu durumda 30 kuruşa falan düşüyor. Lpg de daha da düşük rakamlara ulaşılabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Kafanıza takmayın sorun yok.Ford araçlarda özellikle lpg'li ise az yakıtla gezmeyin.Yakıt pompanız arızalanabilir.Işığın %10-20 yakıt kalmışken yanması normal.Uyarı niteliğinde ışık yanıyor.O şekilde bizim arkadaş fiesta ile 70 km yol yapmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bugün okula arabayla gittim. Yokuşta boşa atarak falan, 90 km yi geçmeden, düzde 70km hızla giderek 4.0 litre/ 100 km ile okula ulaştım. Motor ısındıktan sonra, yol bilgisayarını sıfırlayarak. Düz yolda 4 litre tüketime kadar düşebiliyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Topgül

Benim aracım tüplü ve devamlı olarak kaç tl yaktığını takip ederim.Son zamlardan sonra (şuanki fiyat 2,44) 0,21 tl yakıyor aracım tam bakımlı ve sorunsuz. Bir konu daha var aracımın lpg sini Ankara da hep aynı benzinlikten ve devamlı aynı pompadan alıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

arkadaşlar bilgiler için teşekkürler bende dün lpg-yi fulledim ilk 50 km'de full gözüküyordu.Sonra birden iki diş düştü.Dün 115 km yaptıktan sonra tek dişe düştü.Şu an hala tek dişte dibine kadar bitirdikten sonra güncel bilgiyi vereceğim sizlere :)

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Lpg ışıkları biraz temsili örneğin 30 lt alan deponuz var.Göstergeniz de 5 diş.5 defa 6 litre gaz alıp her aldığınızda lpg kalibrasyon bölümünde değerlerin girilmesi lazım.Ancak bu şekilde o ışıklar net sonuç verir.Bende de aynı durum söz konusu kırmızı ışıkta 90 km gidiyorum diğerlerinde 40-60 civarı.Petrol istasyonu sahibi tanıdık olmasına ve kalibrasyonumu kendim yapmama rağmen gelen giden ne der diye utandığımdan herhalde bu işe daha yanaşmadım.Ama bir gece gidip yapmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci
(düzenlendi)

Arkadaşlar iyi sabahlar,iyi haftalar,günaydın :)

Aracımızı fulledikten sonra toplam lpg de 240 km yol yaptıktan sonra ötmeye başladı.Yani ortalama 30 kuruş yakıyo.Aracı sürekli devirli kullandım 3 bin devirin altına trafik içinde pek indirmedim.Önce fazla yakan halini görmek istedim gözüm korkmasın diye :)

Size soracağım bir şey daha var.Lpg yi taktırdığımda servisteki arkadaşlar 10 liralık lpg almışlar,Ben de üzerine gittim fullettim ve 65 lira daha koyabildim.Arkadaşların yaptığı yol 2-3 km test sürüşü,yani 10 liranın çok az bi kısmı.Toplamda 75 liralık lpg alıyor.Ama tank için 32 litre dediler ve 32x2.70=86,40TL ediyor.bu sabah fullettiğimdede yine 72 lira civarı birşey aldı.Benim kafam çok karıştı yardımcı olursanız müteşekkür kalırım :biggrin:

Bu mesajdan sonra tekrardan bi iyi sabahlar demek gerek :)

tarihinde Çağatay Ekinci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

İstasyonla alakalı bir şey pompa basınçları farklı oluyor.4gb flash bellek alıyorsunuz 3.7 gb çıkıyor onun gibi bir şey.Fazla dolu olması da güvenlik açısından iyi değil zaten.

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

İstasyonla alakalı bir şey pompa basınçları farklı oluyor.4gb flash bellek alıyorsunuz 3.7 gb çıkıyor onun gibi bir şey.Fazla dolu olması da güvenlik açısından iyi değil zaten.

Teşekkür ederim aydınlatma için :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...