İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Evren Erakçora

İstasyonla alakalı bir şey pompa basınçları farklı oluyor.4gb flash bellek alıyorsunuz 3.7 gb çıkıyor onun gibi bir şey.Fazla dolu olması da güvenlik açısından iyi değil zaten.

1 GB= 1 milyar bayt olarak referans alıyor ,ondan. :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Ekinci

Ne biliyim sonuçta aracın deposu öyle denildiği için bende çok yanılgıya düştüm pek tüplü aracım olmadı daha önce :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Salih Karacan

Ben bugün depomu gene fulledim arkadaşlar. 134 liralık mazot aldı arabam. Yapmış olduğum km ise 493 idi. Lirayı yapmış olduğum kmye böldüğüm zaman 27 kuruş çıktı. Kilometrenin tamamı şehiriçi. Havalar soğuduğu için yakıt çok az da olsa artmış.

Yorum bağlantısı
Sercan Yalçın

Merhaba arkdaşlar. 2008 TDCİ cool paket fiestam var.91.000 KM de şuan.Bakımlarını bir ay once tam olarak yaptırdım (Yağ, Filtrelerin amamı, rot balans, Akü değişimi, Fren balata değişimi) Ancak sanki yakıtı arttı aracımın.Şuan için araçta hiçbir dengesiz durum yok.Çekişi çalışması, rolantisi herşeyi çok güzel.Ancak ful depo ile sırf şehiriçi sakin bir kullanımla yavaş hızlanarak maksimum 600 km civarı bir yol yapıyorum.Depom fulken 140 km şehiriçi yol yaptım dün akşam çeyrek depodan fazla yakıt azaldı.Sizce normalmidir, normal değilse sorun nedir.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Yakıt göstergesi yanıltır o nedenle depoyu doldurduktan sonra kullanın sonra depoyu tekrar doldurun aradaki farka göre hesaplarsanız daha doğru bir değer ortaya çıkacaktır. Kış gelince tüketimin biraz artması normal, motor ısınma süresi uzadığından tüketime de olumsuz yansıyor.

Yorum bağlantısı
Sercan Yalçın

bundan önceki depo fulleyişimde hesaplama yaptım 0.30 kuruş yaktığını hesapladım.Bu nedenle fazla gibi geliyor bana.Diğer dizel araba kullanan arkadaşlarım 50 tl yakıtla 200 küsür km yol yaptıklarını soylüyorlar.Ben maksimum 180 km de falan bitiriyorum mazotu.Yine hesaplıyıp bakıcam eğer fazla çıkarsa ne yapmamı önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

bundan önceki depo fulleyişimde hesaplama yaptım 0.30 kuruş yaktığını hesapladım.Bu nedenle fazla gibi geliyor bana.Diğer dizel araba kullanan arkadaşlarım 50 tl yakıtla 200 küsür km yol yaptıklarını soylüyorlar.Ben maksimum 180 km de falan bitiriyorum mazotu.Yine hesaplıyıp bakıcam eğer fazla çıkarsa ne yapmamı önerirsiniz.

gauge menu de Rafe değerinizi merak etttim bu arada.

sanırım bir tek lastik basınçları kaldı sözü edilmemiş olan. 180'i 200 yapar mı bilmem, lastikler standart dışı değilse kapı içindeki tabloya bakarak bi kontrol etmenizde fayda var diyorum.

Yorum bağlantısı
Sercan Yalçın

gauge menu de Rafe değerinizi merak etttim bu arada.

sanırım bir tek lastik basınçları kaldı sözü edilmemiş olan. 180'i 200 yapar mı bilmem, lastikler standart dışı değilse kapı içindeki tabloya bakarak bi kontrol etmenizde fayda var diyorum.

selam. gauge menu nedir bilmiyorum açıkçası.tarif ederseniz bakıp söyleyebilirim. Lastiklerim 15'' turanza ER300 195-50-15. Lastik havalarınıda genelde hepsini 33 Bar olarak tutmaya çalışıyorum.Bakmam yada kontrol etmem gereken şeyler ne ise yardımlarınızı rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Balcı

merhaba herkese,

arkadaşlar 3 hafta kadar önce fiesta 1999 fun 1.4 benzinli aldım.

3 ustaya gösterdim, genel bi eksik giderme yaptım, ustalar bir sorunu yok dedi.

* aldığımda bir tek benzin göstergesi bozuktu.şamandra topu ve depo tamiri ile (depo alttan darbe almış dediler) usta halletti.

* aldığım arkadaş 35kr/km yakıyor demişti.ilk gün 190 tl ye fulledim.daha bugün 380km'de depo boşaldı.hesabıma göre km/0,50kr yaktı.100 km'de 10,5 lt oluyor sanırım.deposu 40 litre dediler.hergün işe git gel ortalam 20 km yapıyorum.bunun 2 km'si rampa yukarı.

bana fazla geldi yakıtı, sizce nasıl?

* bir de araç park halindeyken rölantide yükselme, alçalma oluyor.devir göstergesi oynuyor hafif, vites topundan da hissediyorum.bu nedir? yakmasına sebep teşkil eder mi?

bilgi verirseniz çok sevinirim, arabayı yeni aldım biraz canım sıkıldı.

saygılar

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Balcı

* bir de benzin uyarı lambası yok, bu modellerde yok dediler, ibre kırmızının altına düşünce alıyorum.doğru mu?

Yorum bağlantısı
Servet Saylan

Merhaba ilk önce hayırlı olsun, şimdi düz bir yola cık 2. vites 4000 devire getir aracı vitesi hemen boşa al bak bakalım devir düşüp 1000 e geliyormu eger gelmiyorsa takılıyorsa biraz bekliyorsa rolanti ayarlayıcın bozuk... Aracında ara sıra da olsa tekleme gaz yememe gibi bir sorun varmı eğer var ise buji ve buji kobloların eskimiş... Eksozuna baktır benim aklıma gelenler bunlar... Rolantideki sıkıntın rolanti sensöründen ve motor ısı sensöründen olabilir...

Bendede 1,25 my fiesta var şehir içi 100 km de 11 litreye yakın benzin yakıyor normalde bunun maximun 9 olması lazım ben heryerine baktım baktırdım araçra hiç bir sorun yok

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

* bir de benzin uyarı lambası yok, bu modellerde yok dediler, ibre kırmızının altına düşünce alıyorum.doğru mu?

Doğru

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Bakın öncelikle 1.4 motor az yakar diye bişi yok 1.6 ile arasında fazla bişi farketmez ancak 10.5 litre bana biraz fazla gibi geldi yoğun trafikde 8.5 - 9 litre cıvarında olmalı diye düşünüyorum ancak rampayı soğuk motorla çıkıyorsanız bu yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler bunuda göz ardı etmemek lazım, bu arada deponuzdaki yakıtı mümkün olduğu kadar çeyrek deponun altına düşürmemeye bakın, silkeleme sebebi sanki doğru dürüst yakmıyor gibi yada karışımda problem var bu da yine yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

motor kuvvetli erken vites değiştirin, 2500 devir üstüne pek gerek yok. daha az yakar.

Yorum bağlantısı

Ben gayet agresif kullanıyordum şehiriçi 11lt LPG'yi hiç aşmadı :)

Bende flair ile şehir içinde 7,5 Lt gaz yakıyordum. Çokta sakindim :)

Yorum bağlantısı
Turan Ballıkaya

bendede fiesta fun var 52.000 km de araç 3-4 yıldır bende uzun zamandır depo fulleyip detaylı yakıt ölçümü yapmadım ama 50 TL benzin ile 120-135 km arası yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Balcı

teşekkürler herkese.biraz daha takip edip yakıtı tekrar yazacağım.dün gece yine fulledim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

* aldığım arkadaş 35kr/km yakıyor demişti.ilk gün 190 tl ye fulledim.daha bugün 380km'de depo boşaldı.hesabıma göre km/0,50kr yaktı.100 km'de 10,5 lt oluyor sanırım.deposu 40 litre dediler.hergün işe git gel ortalam 20 km yapıyorum.bunun 2 km'si rampa yukarı

yazmışsınız, bu hesap doğru ise, olay şu olmalı: arabayı iterek benzinciye götürdünüz zira depo sıpfırı boştu, 190 TL lik yakıt aldınız ve yolda kalana kadar gittiniz, motor kendi stop etti?

olay böyle değilse, hesap yöntemi yanlış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Balcı

* aldığım arkadaş 35kr/km yakıyor demişti.ilk gün 190 tl ye fulledim.daha bugün 380km'de depo boşaldı.hesabıma göre km/0,50kr yaktı.100 km'de 10,5 lt oluyor sanırım.deposu 40 litre dediler.hergün işe git gel ortalam 20 km yapıyorum.bunun 2 km'si rampa yukarı

yazmışsınız, bu hesap doğru ise, olay şu olmalı: arabayı iterek benzinciye götürdünüz zira depo sıpfırı boştu, 190 TL lik yakıt aldınız ve yolda kalana kadar gittiniz, motor kendi stop etti?

olay böyle değilse, hesap yöntemi yanlış

380 km olduğunda, kırmızı çizgi ile son (E) ÇİZGİ ARASINDA, SON ÇİZGİYE DAHA YAKINDI.YOLDA KALMAMAK İÇİN GİDİP BENZİN ALDIM.BU ŞEKİLDE OLDU.(büyük harf yanışlıkla oldu)

Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

doğrudur.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

forumda konusu var da şimdi link vermek zor geldi :) : anahtarı takın 1 kere çevirin, sıfırlama tuşuna basın ama bırakmayın, 10-15 sn basılı tuttuktan sonra brakmadan kontağı bir ekre daha çevirin, bilgi ekranında gauge menu yazısı çıkacak, ibreler bir tur test dönüşü yapacak, sonra sıfırlama tuşuna bastıkça değişik değerler karşınıza çıkacak. Rafe değeri de 2 haneli bir rakam olarak cıkar. bende şu an 49, bildiğim kadaryla 100km'de 4.9lt yakıt tüketiyor demek oluyor. bu değeri sıfırlamayı beceremedim, forumda da çok sordum ama cevabı yok) lastik basınçları sürücü kapısının iç tarafında bir tabloda mevcut. benim de lastikler 195 50 15, yani standart dahilinde. tabloda önler 32 arkalar 29 diye hatrlıyorum ama forumda o da var az ararsanız bulursunuz.

Yorum bağlantısı
Servet Saylan

beyler katalitik konvektoru bosaltmadan once sehir ici 12.7 bosakttiktan sonra 10.2

yaptigim olcum en az 7 saat yatan arabayla en az 4 km en cok 15 km yollar kat ettim toplamda 45 km yol gittim ( her kontak acilisi en az 7 saat hep buz gibi motor)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...