İçeriğe Yönlendir

Bebek Araç Koltuğu Tavsiyeleriniz

Timur Dizdar

Recommended Posts

Ali Şendur
Türk malı. İyi olduğu söylenir; ama, chicco-römer-maxi cosi'den şaşmazdım ben.

Alt koltuğu sırt bölümünden bağımsız kullanabilme ozelligi uzun vadede kullanım acısından guzel gibi duruyor. Extra omuz ve boyun koruma bölümün var. 5 Noktalı emniyet kemeri mevcut. chicco-maxi cosi deki urunlerden cok eksigi yok gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Ali Şendur
Ben yine de en değerli varlıklarımı koyacağım şeyde biraz daha koruma ararım. Çarpışma testi sonucu gibi :blush:

+1

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Recaro'nun ürünlerini de düşünebilirsiniz. Oto koltuğunda 1 numara, çarpışma testi sonuçları da iyi. Ben aldım 9-36 kg Young Sport versiyonunu, memnunum hatta benden sonra %20 indirim yapmışlar. Bilginize.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Biçici

araçlarımızın çoğunda isofix bağlantısı var. Böyle bir imkan varken emniyet kemeri bağlantılı çocuk koltuğu kullanmak çok mantıklı değil. Biraz pahalı oluyor ama çok daha güvenli

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tamirci usulü tarif olmuş, Koltuk kumaşına dikili şekilde bulunan Isofix yazısına baksak, daha rahat olmaz mı :rofl: parmağımızı neden tehlikeye atıyoruz :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya
Ne tehlikesi? Orada piranalar mı yüzüyor?

;) Güzeldi sabah sabah. :p

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Biçici

Benim aracımda sırtlıkların arasında birşey görünmüyordu fakat kitapcıkda yazıyordu. Servise gittim koltuğun arasına 90 tl sıkışmış. Metal isofix bağlantısı koltuk içinde mevcut. 2 adet plastik parça takarak kullanılabilir hale getirdiler.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Plastikler son teknoloji ürünü olmalı. Bu yıl sonuna doğru çocuk koltuklarını büyütürken belki hurdacıdan bulabilirim.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Süleyman Akdoğan
(düzenlendi)

Yükseltici; çocuk koltuğu kadar güvenli midir? ve yasalara uygun mudur?

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben kullanıyorum, herhangi bir cezai durumla karşılaşmadım ama koltuk kadar güvenli değil bundan eminim...Büyük oğlumun ihtiyacı kalmadı gerçi ama küçük içinde koltuğu büyütmeden eskisini verdim gitti...Şimdi yükselticiyi kullanıyor ama uyumak isterse olmuyor..Artık yola bakalım, şu arabayı geçelim mi falan derken eve geliyoruz...

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Dün gerçekleştirdiğim araç koltuğu araştırmalarım sonucu isofix'li modeller ile diğerleri arasındaki makasın daralmaya başladığını gördüm. Madem fark azalmış isofix'li olsun diye düşünürken öğrendiğim kadarıyla 2004 mondeo aracım için böyle bir özellik ya da aparat yokmuş. En kötü ihtimalle otosan ekonomi yapmış olur farkını vererek taktırmak mümkün olur diye düşünüyordum. D segment bir araç için hiç planlanmaması çok ilginç bir durum. :police: Neyse, vazgeçtim artık ama bir başka çözümden bahsedildi. Ön ucuz modeli alarak kaynak ile sabitliyorlarmış. Hiç duyan fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

benim 2005 ghia da var mı acaba? aslında şimdiden alıp bir köşeye koyayım fiyatlar gidiyor yukarı doğru.

Yorum bağlantısı
Yusuf Yeşilkaya

Kemere sabitlenen oto koltukları var, ben kullanıyorum hiçbir sıkıntı yok rahat ol.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Kemere sabitlenen oto koltukları var, ben kullanıyorum hiçbir sıkıntı yok rahat ol.

Evet ama bu bir zorunluluk. Seçenek olmalıydı. :)

Yorum bağlantısı
Özay Uçar

+1 9-36 kg aldım benim kız ilk günden sahiplendi koltuğunu.... geçen bi arkadaşa emanet vermiştim yıktı ortalığı koltuğum nerde diye....

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Bildiğim kadarıyla izofix koltuklar serviste ontaj ediliyor ve istediğiniz zaman kullanıcı tarafından sökülp takılamıyor ya da çok kolay değil. Benim aracımda izofix özelliği olmasına rağmen (katalogda var yazıyordu) ben emniyet kemeriyle sabitlenenlarden almıştım hem daha hesaplıydı hem de gerektiğinde yani oğlum araçta olmayacağı zamanlarda çıkarıp bagaja koyuyorum ve bir kişilik daha yer açılmış oluyor araçta.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bi tanıdığımızda 2 çocuk var passata sadece 2 yetişkin binebiliyor biri sürü biri ön yolcuda :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Emniyet kemeri ile sabitlenen modelden 2 koltuk aldım. İlk yolculuğumda yetersiz olduğuna karar verdim. Nedeni çocuklar yatay emniyet kemerini sevmeyerek kol altına çekmeleri ile anlaşıldı. Bu şekilde uyuyan çocuklar yatay duran kemer ve yeterince yatmayan koltuk nedeniyle karşılıklı koltukları eğerek hemen hemen ortada buluştular. Yani sorun çocukların kemeri gevşek tutması ve bir yöne yüklenmeleri ile çocukları yeterince kavramamış olması. Koltuk eğilmesın diye kemeri geremiyor olmak ilk kafama takılan. Sınırlı da olsa yatar pozisyona alınca daha kontrolsüz olacağı anlaşılıyor.

Ben de durumu Herford da Nihat ustaya anlattım. Bugün Focus isofix bağlantı noktasından bir tane alarak uydurduk. Koltuk vidası ile tutturuldu. Karşısına delik açılarak sabitlenmiş olacak ikinci gelince. Aynı koltuk modelinin ısofix'li olanı ile değişimi de gerçekleştirdim. Yine de koltuk sabitlense ve yatma riski engellenmiş olsa bile yatay emniyet kemerini çocuklara alıştırmam da gerekiyor. En azından boğazlarına yakın daha yumuşak ve tahriş etmeyecek bir çözüm gerekiyor. Kızımın boğazı kızarmıştı.

tarihinde Hasan Aks tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

kemerin üstüne peluş kılıflar oluyor abi. onunla yumuşatılabilir kemerler sanki.

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Benzer şekilde çocuklarım, (emniyet kemeri bağlanmadan aracımız gitmediği için :keyifli: )ortalığı yıkıyorlar. Biz de ilk günden beri kullanıyoruz. Oturmamaları gibi bir problemimiz olmadı. Hatta doğum sonrası hastane çıkışında hemşireler ana kucağını istediler. Hemen getirdim. Nedenini sorduğumda; "Ana kucağı olmadan çocuğu teslim etmiyoruz." dediler. Şaşırdım. Sonra çocuk nasıl yerleştirilir. Nereye ve ne şekilde bağlanmalı anlattılar. Taktir ettim. Daha sonra kontroller sırasında teslim edilmeme şansları olmadığını söylediğimde; "Ambulans ve kendi ana kucakları ile evinize kadar bırakmak kaydıyla alırdınız." dediler. Koltuğun önemini kafama kazıdılar yani...

Yorum bağlantısı
Cüneyt Onat

Bu konuyu zamanında epey araştırmıştım. İzlenimlerim kısaca şöyle: Eski arabamda isofix bağlantısı olmadığından (bunda var mı diye bakmadım bile) kızım doğduğundan beri emniyet kemeri ile bağlanan koltuklardan kullanıyorum.

Yeni doğduğunda ana kucağı ile başladık. Kafasını güvenli şekilde tutabilene kadar ana kucağını önde yada arkada ters bağladık (önde bağladıysanız airbag iptal edilir). Daha sonra düz bağladık. Daha sonra büyüyüp ana kucağına sığmamaya başlayınca( bazılarında 9, bazılarında 13 Kg ya kadar) 9-18 kg arası emniyet kemeri ile bağlanan başka bir koltuk aldım. Kızım gayet memnun çok da severek biniyor. Koltuğu bağladığım emniyet kemerlerine erişemediği için onlardan yana bir sıkıntı olmuyor. Çünkü arabanın emniyet kemeri koltuğun arkasından geçiyor. Koltuğun emniyet kemeri ise strafor benzeri bir malzemeden kaplandığından çocuğa zarar vermiyor. Ayrıca çeşitli kereler ani fren yaptığımda emniyet kemeri ile bağlanan koltuklarda herhangibir savrulma kayma ya da güvensizlik hissetmedim.

9-18 alıpta 13-36 gibi daha geniş spektrumlu bir koltuk almamamın sebebi ise: Sanırım kızım yakından bebek koltuğunun kemerini açmaya başlayacak ve koltukta güvensiz bir şekilde oturacak.36 kgya kadar bir koltuk alsaydım kemerleri açmaya başladıktan sonra o koltukta oturtamazdım diye düşünüyorum 18 kg. dan sonra ya da kemeri açmaya başladıktan sonra yükseltici alıp onunla devam ederim diye düşünüyorum. Yükseltici arabanın emniyet kemerini kullandığından ona ulaşması daha zor olur olmazsa ona da çare bulurum. Bir diğer sebep ise araştırmalarımda kg aralığı büyüdükçe koltuğun güvenliğinin düştüğünü gördüm. yani en güvenlisi 9-18 olanlar göreceli olarak en güvensizi 13-36 olanlar.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Halis Parlak

Değerli Arkadaşlar;

Çok fahiş fiyatlar olmamak şartıyla önerilerinizi bekliyorum.Her zamanki gibi f/p (fiyat/performans) oranı iyi olan ürünler tercihimdir.Kullanışlı olması da cabası...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halis Parlak

Ben bu üründen aldım.Normalde kargo dahil 150 TL idi -50 TL ucuza aldım hediye çekim vardı.Oturma alanı biraz dar geldi bana,benim kız büyüynce sorun olabilir.Gerçi ona olmazsa 2 numara var yedekte.

http://www.hepsiburada.com/Liste/papetto-oto-koltugu-q9025/productDetails.aspx?productId=oyunoroq9025&categoryId=23021016&SKU=OYUNOROQ9025-PK

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...